Рішення № 77745204, 07.11.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2018
Номер справи
1840/3222/18
Номер документу
77745204
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 листопада 2018 р. Справа №1840/3222/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Гелета С.М.,

за участю секретаря судового засідання Іуткіна І.С.

представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Бундюк Т.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині не проведення перерахунку пенсії у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90 % від грошового забезпечення у сумі 7897,50 грн. щомісячно, починаючи з 01.01.2018.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При призначенні пенсії, її розмір склав 90 % грошового забезпечення. З 01.01.2018 відповідач провів перерахунок пенсії ОСОБА_3 одночасно зменшивши її розмір з 90 % грошового забезпечення на 70 %. Позивач звертався до ГУ ПФУ в Сумській області з листом про надання інформації стосовно пенсійних виплат, але відповіді на звернення не отримав.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

03.10.2018 представником відповідача подано відзив, у якому останній проти позовних вимог заперечує та зазначив, що ОСОБА_3 перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" проведено перерахунок пенсії позивача у квітні 2018. При проведенні перерахунку застосовані норми законодавства, чинні на момент його проведення, а саме ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якої максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % сум грошового забезпечення. Зміни щодо максимального розміру пенсії набрали чинності з 01.05.2014 року, а тому дії ГУ ПФУ в Сумській області при перерахунку пенсії із максимального її розміру, чинного на момент перерахунку, представник відповідача вважає такими, що відповідають вимогам закону.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві, в задоволенні позову просила відмовити.

Ухвалою від 10.09.2018 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою від 04.10.2018 призначено судове засідання.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є пенсіонером, перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У квітні 2018 року позивачу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з 01.01.2018 року проведено перерахунок раніше призначеної пенсії.

Під час перерахунку розмір пенсійної вплати з 01.01.2018 зменшено з 90 % грошового забезпечення до 70 %, що підтверджується довідкою про перерахунок пенсії від 11.04.2018 (а.с. 58).

Позивач звертався до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою від 25.04.2018 (а.с. 10) у якій просив надати йому інформацію щодо складових та розмір його пенсії, однак відповіді не отримав, у зв'язку із чим звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 04.07.2002 року № 51-IV, у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "85", "95" і "90" замінено відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінити словами і цифрою "до категорії 2".

В подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".

Таким чином суд зазначає, що Законами № 51-IV, № 3668-VІ та № 1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.

Разом з тим призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків, а в подальшому 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначених пенсій, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення такої пенсії.

Відтак, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись та норма, яка визначає розмір грошового забезпечення у відсотках на момент призначення пенсії.

Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.

Судом встановлено, що після звільнення зі служби ОСОБА_3 з посади заступника начальника відділу прикордонної служби "Конотоп" ІІ категорії, з 01.12.2010 позивачу призначена пенсія у розмірі 90 % грошового забезпечення (вислуга років 34) (а.с. 47).

У подальшому, при проведенні перерахунків пенсії позивача у 2011-2012 роках (а.с. 48-50) та в 2016 році (а.с. 56) основний розмір пенсії ОСОБА_3 не змінювався і складав 90 % грошового забезпечення. Однак у квітні 2018, при проведенні перерахунку, відповідач зменшив вказаний показник до 70 % (а.с. 58).

З огляду на встановлені обставини суд приходить до висновку про те, що при перерахунку пенсії зміні підлягають складові грошового забезпечення, а не розмір пенсії у відсотковому відношенні до грошового забезпечення, встановлений при призначенні пенсії позивачу.

При цьому позивач просив визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині не проведення перерахунку пенсії у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018.

Суд зазначає, що бездіяльність є пасивною формою поведінки суб'єкта владних повноважень, що полягає у не прийнятті рішення, утриманні від вчинення дій або виражається у інших формах невиконання суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків.

У даному випадку відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_3, тобто вчинено дії, спрямовані на виконання територіальним органом пенсійного фонду повноважень щодо перерахунку пенсії, однак, з огляду на встановлені обставини справи, такі дії не можна вважати правомірними та такими, що вчинені у межах повноважень, наданих законом.

З урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог і застосувати належний спосіб захисту прав позивача та визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018.

Також суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_3 в частині зобов'язання відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату його пенсії у розмірі 90 % грошового забезпечення із урахуванням раніше виплачених сум.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 (і.к. НОМЕР_1) у розмірі 90 % від грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018, із урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, і.к. НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м. Суми, вул..Пушкіна,1, і.к. 21108013) суму судового збору в розмірі 1409,60 грн.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 09.11.2018.

Суддя С.М. Гелета