
Справа № 242/4763/17
Провадження № 2/242/371/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2018 року Селидівский міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Владимирської І.М., при секретарі Сафроновій К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Селидове в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі відокремленого підрозділу «Виробнича одиниця ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надану теплову енергію, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надану теплову енергію, в якому зазначив, що ОСОБА_1 - власник квартири за адресою: АДРЕСА_1, отримувала послуги централізованого опалення від позивача за особовим рахунком № 9027, оскільки квартира відповідача знаходиться у житловому будинку та є невід'ємною частиною багатоквартирного житлового будинку, який приєднаний до систем центрального теплопостачання. У зв'язку з несвоєчасним внесенням оплати за надану теплову енергію у період з грудня 2002 року по квітень 2017 року у відповідача виникла заборгованість у розмірі 37 766 грн. 38 коп. Просять суд стягнути з відповідача заборгованість за надану теплову енергію за період з листопада 2002 року по квітень 2017 року у сумі 37 766 грн. 38 коп., індекс інфляції у розмірі 22 256 грн. 25 коп., 3 % річних у розмірі 4 597 грн. 81 коп. та судові витрати у розмірі 1600 грн. 00.
Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 03.11.2017 року відкрито провадження по вищевказаній цивільній справі та призначено судовий розгляд.
Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 30.01.2018 року зазначену цивільну справу призначено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження.
Представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву, в якій просить суд слухати справу у її відсутність та позовні вимоги підтримує повністю. В справі мається відповідь на заперечення відповідача, в якій зазначено, що на підприємстві ОКП «Донецьктеплокомуненерго» відкритий особистий рахунок № 9027 на ім'я ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1. Згідно з Акту від «СЕЗ» від 01.09.2011 року відповідачем демонтовано прилади системи центрального опалення. Відповідач самовільно відключився від системи центрального опалення до отримання ним відповідного дозволу. Згідно до положень п. 24, п. 25, п. 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630; та пункту 1.4.4. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу від 17.05.2005 р. № 76 - споживачі мають право відмовитися від послуг опалення, але з обов'язковим дотриманням відповідного порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово- комунального господарства. 03.03.2012 року згідно протоколу № 38, ОСОБА_4 надано дозвіл на відключення і влаштування індивідуальної системи теплопостачання за адресою: АДРЕСА_1. З метою отримання технічних умов для розробки індивідуального теплопостачання заявникам запропоновано звернутися до Селидівської дільниці Красноармійського УГГ. Після закінчення робіт по облаштуванню індивідуального опалення акт про відключення від мереж ЦО надати в комісію для затвердження. Відповідачу потрібно було отримати проект для встановлення індивідуального опалення відповідно до наданого дозволу, а також встановити індивідуальне опалення і затвердити акт в міжвідомчій комісії. Згідно до матеріалів, які долучені до справи, відповідачем не виконано дій, на які було отримано дозвіл. Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків регулюється «Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року № 4 (зі змінами, внесеними наказом Мінжитлокомунгоспу від 06.11.2007 р. № 169, який набув чинності з 09.12.2007 року): згідно п. 2.2.1 При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального опалення (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП; п.2.2.2 підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку. Також відповідно п. 2.5 вищевказаного наказу відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи, та п. 2.6 по закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Враховуючи вищевикладене, відповідачем до теплопостачальної організації не було надано Акт, затверджений міжвідомчою комісією, проект про індивідуальне опалення, тому відключення від системи теплопостачання є самовільним, а самовільне відключення від мереж централізованого опалення забороняється, оскільки погіршує умови експлуатації внутрішньобудинкової системи. Оскільки позивач надає послугу відповідачу з теплопостачання, а відповідач самовільно відключився від централізованого опалення та без дотримання встановленого порядку. Просять позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про день та час слухання справи повідомлена належним чином, надала до суду відзив, в якому зазначила, що вона є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1. З 2002 року та по теперішній час позивачем не надавалися послуги з централізованого теплопостачання. Згідно протоколу засідання міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП Селидівської міської ради від 03.03.2012 року № 38 її матері ОСОБА_4, яка на той час була власником квартири, надали дозвіл на відключення квартири від мережі ЦО і ГВП та влаштування індивідуальної системи теплопостачання. Відповідно заяви від 25.10.2012 року ОСОБА_4 зверталась до позивача зі зверненням щодо зняття з обліку вищевказаної квартири, а також проведення перерахунку послуг за централізоване опалення, нарахованого їй у зв'язку з тим, що нею був отриманий дозвіл на відключення від мереж ЦО і ГВП, наданий Селидівською міською радою. Крім того, вважає, що вимоги позивача про стягнення нарахованого індексу інфляції та 3% річних не ґрунтуються на діючому законі, оскільки між нею та позивачем письмового договору на надання послуг з централізованого теплопостачання не укладався. Просить суд застосувати позовну давність. В подальшому надала суду заяву, в якій просить суд слухати справу у її відсутність та позовні вимоги визнала частково з 07.09.2016 року, а саме з того часу, коли були підключені батареї та фактично їй почали надаватися послуги з теплопостачання.
Суд, дослідивши матеріали справи, законодавство, що регулює данні правовідносини, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач виробляє теплову енергію для забезпечення споживачів м. Селидове послугами з централізованого теплопостачання.
З особового рахунку № 9027 по квартирі АДРЕСА_1 вбачається, що вартість послуг з теплопостачання нараховується, однак не оплачується з грудня 2006 року по квітень 2017 року, та утворилася заборгованість у розмірі 64620,44 грн.
Згідно копії ухвали Селидівського міського суду від 03.08.2017 року судовий наказ від 03.08.2017 року по цивільній справі № 242/3073/17 скасовано.
Згідно протоколу № 38 від 03.03.2012 року засідання міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП, ОСОБА_4 надано дозвіл на влаштування індивідуального опалення та запропоновано з метою отримання технічних умов для розробки індивідуального теплопостачання звернутися до Селидівської дільниці Красноармійського УГГ, а після закінчення робіт по облаштуванню індивідуального опалення акт про відключення від мереж ЦО надати в комісію для затвердження.
Згідно актам обстеження від 19.10.2012 року, 14.10.2013 рок, затвердженими Директором КП «СЕЗ»,в квартирі АДРЕСА_1 відсутні радіатори, стояки проходять «транзитом».
Згідно актам обстеження від 27.10.2014 року та 01.10.2015 року, затвердженими Головою управління ОСББ «Союз-8 м. Селидове», в квартирі АДРЕСА_1 відсутні радіатори, стояки проходять «транзитом».
Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 24.05.2018 року, виданого Селидівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_5 та ОСОБА_1, 24.05.2018 року зареєстрували шлюб, актова запис № 38. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_1 змінила прізвище на «ОСОБА_1».
Відповідно до ст. 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до вимог цивільного законодавства.
Ст. 68 ЖК України передбачає, що наймач зобов'язаний своєчасно вносити плату за комунальні послуги.
Відповідно до вимог п.п. 1 п. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. Згідно з ст. 19, 25 Закону України «Про теплопостачання» споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію і у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку.
Питання відключення мереж центрального опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630, а також Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2006 року. Зазначений Порядок визначає процедуру надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання житлового будинку при відмові споживачів від цих послуг. Можливість відключення від централізованого опалення та гарячого водопостачання в будинку в цілому передбачена за рішенням загальних зборів, за згодою всіх власників (уповноважених осіб власників) приміщень у житловому будинку. Переобладнання центральної системи опалення на індивідуальну в окремих квартирах багатоквартирних будинків заборонено.
Тобто, з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків, Правила та Порядок передбачають відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.
Відповідно до п. 26 Правил відключення споживачів від мережі централізованого опалення здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена схемою теплопостачання, затвердженою органами місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання», за умови безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування, реконструкції та капітального ремонту в частині опалення. Пунктом 25 Правил визначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення здійснюється в порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Зі згаданих нормативних актів вбачається, що споживач може відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, але відключення його від мереж централізованого опалення повинно здійснюватись у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 встановлено порядок розгляду та прийняття рішення про відключення окремого житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання. Так, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання. Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника. Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові. При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП. Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку. У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку. Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк. Отримання технічних умов може виконуватись безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання повинен відповідати вимогам чинних нормативних документів. Вибір запропонованих схем може супроводжуватися економічними розрахунками.
Отже законодавством встановлений чіткий порядок відключення від мереж централізованого теплопостачання.
Судом встановлено, що позивачем було здійснено відключення від системи централізованого опалення з порушенням встановленого порядку, оскільки після отримання дозвілу на відключення від мереж ЦО і ГВП, не було надано до теплопостачальної організації акт, затверджений міжвідомчою комісією та проект на індивідуальне опалення. Таким чином, вказаного порядку відповідач не дотримався, здійснив фактично самовільне відключення від мереж централізованого опалення.
Верховний Суд України у постанові від 11 листопада 2015 року по справі № 6-1192 цс15 зробив висновок про те, що самовільне відключення від мереж централізованого опалення не є підставою для звільнення від оплати за послуги теплопостачання.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору, розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача, від оплати послуг наданих у повному обсязі.
Згідно ст. 19 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник, при чому виробник послуг може бути і їх виконавцем.
Відповідно до п.1 ч.3 ст. 20 Закону споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Згідно п.3 ч.2 ст. 21 Закону виконавець зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Таким чином, законодавством передбачений двосторонній обов'язок, щодо укладання договору про надання житлово-комунальних послуг, у зв'язку з чим у разі відмови на оплату таких послуг споживачем з посиланням на відсутність укладеного договору, це не береться до уваги, оскільки споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Згідно із ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Відповідачем до суду надана заява про застосування строків позовної давнини.
Таким чином, суд, оцінивши представленні в силу ст. 81 ЦПК України докази, вивчивши матеріали справи, законодавство, що регулює дані правовідносини, враховуючи те, що між позивачем та відповідачем наявні правовідносини, пов'язані з фактичним наданням послуг з теплопостачання, дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково, а саме: з відповідача на користь позивача необхідно стягнути за період з травня 2014 року по квітень 2017 року у сумі 17418 грн. 62 коп. - заборгованість за надану теплову енергію, індекс інфляції у розмірі 3286 грн. 47 коп., 3 % річних у розмірі 565 грн. 28 коп. в межах позовної давності.
У відповідності зі ст. 141 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно зі ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Судом встановлено, що при звернені до суду позивач сплатив судовий збір в сумі 800 грн. 00 коп., та враховуючи, що суд задовольнив позовні вимоги частково, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати пропорційно задоволеної частини позовних вимог, а саме: судовий збір у сумі 263 грн. 36 коп. (32,91 %).
На підставі вищевикладеного і керуючись ст. ст. 64, 67, 68 ЖК України, 15, 16, 257, 267, 322, 509, 526, 625 Цивільного кодексу України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630, ст.ст. 10-13,76-81, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі відокремленого підрозділу «Виробнича одиниця ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа» (юридична адреса: м. Краматорськ, пров. Земляний, 2, місцезнаходження за адресою: м. Селидове, бульвар Шахтарської Слави, 9а, ЄДРПОУ 03337119 ) до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надану теплову енергію - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» заборгованість за надану теплову енергію за період з травня 2014 року по квітень 2017 року у розмірі 17418 (сімнадцять тисяч чотириста вісімнадцять) грн. 62 коп., індекс інфляції у розмірі 3286 (три тисячі двісті вісімдесят шість) грн. 47 коп., 3 % річних у розмірі 565 (п'ятсот шістдесят п'ять) грн. 28 коп. та судові витрати у розмірі 263 (двісті шістдесят три) грн. 36 коп.
В решті позовних вимог ОКП «Донецьктеплокомуненерго» - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.М. Владимирська