
Справа № 234/17372/17
Провадження № 2/234/589/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2018 року Краматорський міський суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Лутай А.М.,
при секретарі – Пагуліч Д.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Краматорська справу за позовом Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Управління праці і соціального захисту населення (далі УПСЗН) Краматорської міської ради 15.11.2017р звернувся до суду з дійсним позовом, вказуючи, що 23 січня 2015 року на підставі звернення ОСОБА_1, відповідача у справі, як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, Управлінням було видано відповідачу довідку №1426/29705 від 23.01.2015р про взяття на облік. 23 липня 2015 року відповідач звернувся до позивача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Рішенням від 12.08.2015р відповідачу було призначено допомогу як працездатній особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України на період з 26.07.2015р по 25.01.2016р в розмірі 442,00грн. Зазначає, що надалі 01.02.2016р відповідач звертався з заявою по УПСЗН Краматорської міської ради, згідно до якої рішенням останнього від 02.02.2016р відповідачу було призначено допомогу як працездатній особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України на період з 01.02.2016р по 31.07.2016р в розмірі 442,00грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до п.2 «ОСОБА_2 надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р №505 (далі – ОСОБА_2 №505), грошова допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг надається особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Згідно п.6 ОСОБА_2 №505 грошова допомога не призначається у разі наявності у будь-кого з членів сім’ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. 01 липня 2016 року на підставі виявлених в ході ревізії факту подання недостовірної інформації про наявність вкладів на депозитних банківських рахунках виплата адресної допомоги відповідачу призупинена. Вказує, що у зв’язку з тим, що відповідач має на депозитному банківському рахунку кошти у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, він не має права на отримання щомісячної допомоги з 26.01.2015р по 30.04.2016р. Згідно довідки повторного перерахунку від 03.10.2016р загальний розмір переплати бюджетних коштів складає 5104,39грн, яку відповідач добровільно не сплатив. Просить суд стягнути з відповідача заборговану переплату державних коштів в сумі 5104,39грн.
Представник позивача – ОСОБА_3 позовні вимоги підтримала цілком, просила їх задовольнити та надала до суду письмову заяву про розгляд справи у відсутність представника, не заперечувала проти винесення заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1, який про дату, час і місце слухання справи повідомлений належним чином у відповідності зі ст.130 ЦПК України, в судове засідання не з’явився без повідомлення причини неявки. Відзив на позовну заяву, письмові, електронні докази та зустрічний позов до суду не надавав.
Суд, згідно до ст.280 ЦПК України, з урахуванням міркування представника позивача, вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ст.211 ч.2 ЦПК України судове засідання проведено у відсутності сторін на підставі наявних у суду матеріалів та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає положенням ч.2 ст.247 ЦПК України.
Вивчивши та дослідивши докази по справі у їх сукупності, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає частковому задоволенню, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що 23 січня 2015 року ОСОБА_1 взятий на облік в УПСЗН Краматорської міської ради, як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення АТО (довідка №1426/29705 від 23.01.2015р).
Рішенням УПСЗН Краматорської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 12.08.2015р ОСОБА_1 була призначена допомога у розмірі 442,00грн за період з 26.07.2015р по 25.01.2016р.
Надалі, рішенням позивача від 02.02.2016р була призначена допомога ОСОБА_1 розмірі 442,00грн за період з 01.02.2016р по 31.07.2016р.
Згідно Рішення УПСЗН Краматорської міської ради від 07.06.2016р по о/р №630418 з 01.07.2016 року ОСОБА_1 призупинено виплату адресної допомоги на підставі виявлення в ході ревізії факту подання недостовірної інформації про наявність вкладів на депозитних банківських рахунках.
Згідно довідки УПСЗН Краматорської міської ради від 03.10.2016р виявлена переплата бюджетних коштів за період з вересня 2015р по липень 2016р включно в сумі 4776,45грн.
24.01.2017р ОСОБА_1 було направлено повідомлення із УПСЗН Краматорської міської ради за №04.40/467 про необхідність повернути надмірно виплачені кошти за призначеною грошовою допомогою, яке залишено без відповіді та задоволення.
Застосовуючи норми процесуального та матеріального права суд виходить з наступного:
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.ч.1, 5-7 ст.81 ЦПК України кожна із сторін зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
02 вересня 2014 року прийнятий Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VII, яким були визначені тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Додатково гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлені Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII.
За для реалізації положень цього законодавства та з метою обліку осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, прийняті постанова Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р №509, якою затверджений ОСОБА_2 оформлення і видачі довідки про взяття на облік переміщених осіб та постанова Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р №505, якою затверджено ОСОБА_2 надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - ОСОБА_2 №505).
ОСОБА_2 №505 врегульовано повноваження органів соціального захисту населення щодо порядку надання, припинення та повернення щомісячної грошової допомоги, яка була призначена внутрішньо переміщеним особам.
Згідно з пунктом 2 ОСОБА_2 №505 (в редакції яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.”
Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 ОСОБА_2 №505) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
За приписами пункту 6 ОСОБА_2 №505 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога не призначається у разі, зокрема, коли будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Суд зазначає, що в даному ОСОБА_2 №505 чітко встановлено в яких випадках повертаються суми грошової допомоги.
В абзаці другому та третьому пункту 11 цього ОСОБА_2 №505 вказано, що суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Тобто, повернення або стягнення надміру перерахованих сум грошової допомоги може мати місце тільки в тому разі, коли уповноважений представник сім'ї під час звернення за призначенням допомоги (продовженням виплати) свідомо подав недостовірні відомості про обставини, які згідно з п.6 ОСОБА_2 №505 є підставою не призначати допомогу взагалі. Відповідно до пункту 12 ОСОБА_2 №505 виплата грошової допомоги може бути припинена, за підстав які визначені в даній нормі (перелік вичерпний), але щодо повернення, то тільки за правилами пункту 11 ОСОБА_2 №505 така допомога може бути повернута.
З довідки ПАТ КБ «ПриватБанк» від 04.09.2018р, судом встановлено, що у відповідача на час звернення 23.07.2015р до УПСЗН Краматорської міської ради із заявою про надання грошової допомоги, як внутрішньо переміщеній особі, були наявні депозитні банківські рахунки із сумою, що у період з вересня 2015 року по серпень 2016 року перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, яка становила 12180грн (1218грн (прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 2015 рік) х 10).
Внаслідок подання відповідачем до УПСЗН недостовірних відомостей про відсутність у нього на депозитних банківських рахунках коштів у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, відповідачу була безпідставно нарахована та виплачена грошова допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на загальну суму 4776,45грн, яку суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь пшивача,, задовольнивши тим самим позовні вимоги частково, оскільки в резолютивній частині позову невірно зазначена сума переплати.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, з відповідача підлягають стягненню на користь держави судовий збір в сумі 704,80грн.
Керуючись ст.ст.10, 12,13, 141, 263-265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН №2166400736, на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (місце розташування: Донецька область, м.Краматорськ, вул.Героїв Небесної Сотні, б.23, на р/р 35217039022516 в ГУДКСУ в Донецькій області, ЄДРПОУ 25953617, МФО 820172) переплату бюджетних коштів за період з вересня 2015 року по серпень 2016 року в сумі 4776,45грн (чотири тисячі сімсот сімдесят шість гривень, 45коп).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України(ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: 31211256026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в сумі 704,80грн (сімсот чотири гривні, 80коп).
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга Донецького до апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: А.М.Лутай