Рішення № 77711764, 08.11.2018, Новобаварський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
08.11.2018
Номер справи
639/3173/18
Номер документу
77711764
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 639/3173/18

Провадження № 2/639/1492/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2018 року Жовтневий районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді - Труханович В.В.,

за участю секретаря - Кричевської В.М.,

представника позивача – ОСОБА_1,

відповідача – ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Жовтневого районного суду м. Харкова цивільну справу №639/3173/18 за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «Харківміськгаз» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ :

19 червня 2018 року до Жовтневого районного суду м. Харкова звернувся представник Публічного акціонерного товариства «Харківміськгаз» із позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, в якій просив суд стягнути з відповідача заборгованість у вигляді вартості донарахованого об’єму природного газу в сумі 5 279, 19 грн., а також стягнути з відповідача судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог, представник позивача посилається на те, що відповідач, ОСОБА_2, зареєстрований та мешкає за адресою: м. Харків, пров. В. Бондаренко, б. 26. Житловий будинок за вищезазначеною адресою обладнано газовими приладами: ПГ-4, котел.

17.02.2018 року представниками ПАТ «Харківміськгаз», при огляді газового обладнання за адресою: м. Харків, пров. В. Бондаренко, 26, було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: позаштатний режим роботи лічильника ОКТАВА-G4-2 № 376494. Про що, згідно глави 5 розділу XI Кодексу, було складено відповідний Акт про порушення № 02.1/24/18 від 17.02.2018 року, підписаний споживачем ОСОБА_2 За виявленими порушеннями споживача зобов’язано надати доступ представникам ПАТ «Харківмськгаз» для демонтажу газового лічильника на експертизу.

19.02.2018 року представниками Оператора ГРМ в присутності споживача демонтовано лічильник газу в домоволодінні за вищевказаною адресою та направлено на експертизу в центр повірки промислових і побутових лічильників та приладів обліку ПАТ «Харківміськгаз», про що складено відповідний акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи № 498 від 19.02.2018 року та повідомлено ОСОБА_2 про час і місце проведення експертизи.

Під час проведення експертизи 01.03.2018 року комісія ПАТ «Харківміськгаз» спільно з ДП «Укрметертестстандарт» втручань в газовий лічильник не виявила, однак газовий лічильник визнано непридатним з наступних підстав: «основна відносна похибка при вимірюванні об’єму перевищує максимально допустимі межі» та видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-4/0865 ЦСБ 534Е від 01.03.2018 року.

На підставі виявленого порушення Протоколом від 20.04.2018 року постійно діючої комісії ПАТ «Харківміськгаз» з питань, пов’язаних з розглядом актів про порушення, які складені внаслідок виявлення порушень побутовим споживачем вимог Кодексу газорозподільних систем, було задоволено акт про порушення від 17.02.2018 року № 02.1/24/18 та складено акт-розрахунок визначеного об’єму спожитого природного газу, виходячи з 70% граничних об’ємів споживання природного газу за цінами закупівлі, що становить 5279,19 грн. за період 22.11.2017 року по 18.02.2018 року.

Про дату та час засідання комісії відповідач був повідомлений рекомендованим листом від 5-04.2018 року № 19/334.

Розрахунок вартості донарахованого об’єму споживання також був надісланий відповідачу рекомендованим листом № Кт03.1-Сл-6398-0518 від 04.05.2018 року разом з квитанцією про оплату.

До теперішнього часу заборгованість відповідачем погашена не була.

Вказані обставини і вимусили представника позивача звернутися до суду з вищезазначеною позовною заявою.

08 жовтня 2018 року від відповідача по справі надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого він просив суд відмовити в задоволені позову ПАТ «Харківміськгаз» в повному обсязі посилаючись на наступні обставини.

Так, 12.02.2017 року відповідачем був виявлений позаштатний режим роботи лічильника, а саме виявлено припинення подачі газу, до житлового будинку за адресою: м. Харків пров. В. Бондаренко, 26, у зв’язку з чим ним було викликано газову аварійно-ремонту бригаду за номером «104».

На підставі виклику позивача прибули працівники АДС, спільно з якими було складено «Акт про припинення газопостачання споживачу (групі споживачів)» та «Акт про порушення».

Відповідно до «Акту про припинення газопостачання споживачу(групі споживачів)» від 17.02.2018 року було відключено газоспоживаючі прилади: ПГ-4, конвектор - 3 шт.

Відповідач зазначає, що в позовній заяві позивач вказує, що житловий будинок за адресою: м. Харків, пров. В. Бондаренко, 26 обладнаний ПГ-4 та котлом, однак це не відповідає дійсності, оскільки в вищевказаному будинку замість котла встановлені ковектори 3-шт., що є енергоефективними та більш економними.

Відповідно до Акту експертизи лічильника газу № 534 Е встановлено цілісність заводської пломби та повірчого товару, цілісність відлікового механізму та встановлено відсутність механічних пошкоджень. Висновок комісії - «втручання в газовий лічильник не виявлено».

Тобто, жодних порушень законодавства, відповідачем, як споживачем не вчинялося.

Ну думку відповідача, законодавець в Кодексі ГРС звільнив від санкцій добросовісних споживачів газу, які добровільно, своєчасно, самостійно повідомили про виявлене ними порушення роботи лічильника газу Оператору ГРМ.

Відповідач зазначає, що при прийнятті рішення про нарахування позивачу необлікованих об’ємів газу ПАТ «Харківміськгаз» не врахував положення п. 13 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС та помилково не взяв до уваги того факту, що позивач своєчасно, до виявлення ПАТ «Харківміськгаз» факту пошкодження лічильника газу, повідомив про це оператора ГРМ, а також ПАТ «Харківміськгаз» при здійсненні нарахування заборгованості, взагалі не врахував факту, що в наведеному вище будинку відсутній котел та встановлені замість котла - конвектори у кількості 3 шт.

19 жовтня 2018 року від представника позивача по справі надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої, він зазначає, що з аналізу п. 13 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС, на застосуванні якого наполягає відповідач, вбачається, що повідомлення про пошкодження лічильника газу або пломби (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) здійснюється споживачем у письмовій формі. Докази письмового повідомлення Оператора ГРМ про зупинку облікового механізму газового лічильника – відповідачем надані не були. Отже, на думку представника позивача підстави для застосування п. 13 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС – відсутні.

На зауваження відповідача, про те, що в акті розрахунку невірно зазначене газове обладнання та замість конвекторів вказаний котел, то дійсно у 2012 році відбувся демонтаж котла АГВ-80 та монтаж побутових конвекторів газових з герметичною камерою згоряння на підставі технічних умов, виданих ПАТ «Харківміськгаз» від 08.10.2012 року.

Відповідно до керівництва з експлуатації «Апарату опалювального газового типу АОГ», апарат призначений для обігріву житлових і нежитлових приміщень, принцип роботи апарата засновано на нагріванні теплообмінника в процесі горіння газу в камері згоряння апарату, апарат працює на природному газу низького тиску (п. 1.1.1.-1.1.2. керівництва з експлуатації). Отже, по своїй суті, конвектори є індивідуальними газовими опалювальними приладами.

Всі інші дії позивача, щодо проведення експертизи, комісійного розгляду акту про порушення та нарахування заборгованості, на думку представника позивача, повністю відповідали вимогам Кодексу ГРС.

Представник позивача, ОСОБА_1, яка діє на підставі довіреності від 19.03.2018 року № 007.1Др-68-0318, в судовому засіданні заявлений позов підтримала в повному обсязі, просила суд його задовольнити.

Відповідач по справі в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши надані сторонами і долучені до матеріалів справи письмові докази, встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

Правову основу ринку природного газу становлять Конституція України, Закон України «Про ринок природного газу», Закони України «Про трубопровідний транспорт», «Про природні монополії», «Про нафту і газ», «Про енергозбереження», «Про угоди про розподіл продукції», «Про захист економічної конкуренції», «Про газ (метан) вугільних родовищ», «Про охорону навколишнього природного середовища», міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та інші акти законодавства України.

На сьогоднішній день правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку природного газу визначені Законом України «Про ринок природного газу».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.

Згідно з ст. ст. 37, 39, 40 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах. Оператор газорозподільної системи не може провадити діяльність з видобутку, транспортування або постачання природного газу. Оператор газорозподільної системи має бути юридично та організаційно незалежним від інших видів діяльності на ринку природного газу, не пов'язаних з розподілом природного разу. Розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. Оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором (НКРЕКП).

01 липня 2015 року на виконання Закону України «Про ринок природного газу» статусу гарантованого постачальника природного газу на території м. Харкова та Харківської області (включаючи постачання природного газу населенню) набуло Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківгаззбут» (код ЄДРПОУ 39590621, м. Харків, вул. Москалівська, 57/59), якому відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1588 від 21.05.2015 р. видана ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом терміном дії з 01.07 2015 р. по 30.06.2020 р.р.

Відповідно до Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» та Указу Президента України від 10 вересня 2014 року N 715 «Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Постановою від 21 травня 2015 року N 1587 анулювало ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом.

Водночас, Публічне акціонерне товариство «Харківміськгаз» (61004, м Харків, вул. Москалівська, 57/59, Код 03359552) з 01.07.2015 р. на підставі Закону України «Про ринок природного газу» № 329 від 09.04.2015 р не є постачальником природного газу населенню міста Харкова, а здійснює лише функції розподілу природного газу території м. Харкова та Харківської області. ПАТ «Харківміськгаз» є ліцензіатом з розподілу природного газу на підставі ліцензії є оператором газорозподільної мережі.

30 вересня 2015 року постановою Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних мереж (Кодекс ГРМ), який визначає взаємовідносини оператора ГРМ із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні основи функціонування газорозподільчих систем, зокрема, умови забезпечення, тощо.

Так, у судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_2, зареєстрований та мешкає за адресою: м. Харків, пров. В. Бондаренко, б. 26. Житловий будинок за вищезазначеною адресою обладнано газовими приладами.

Відповідач в судовому засіданні пояснив, що 17.02.2017 року в нього перестав працювати лічильник газу, внаслідок чого він вимушений був викликати аварійно-диспетчерську службу.

Пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:

1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;

2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об’єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;

3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;

4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;

5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;

6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Для локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій споживач невідкладно повинен повідомляти про них аварійно-диспетчерській службі Оператора ГРМ за номером екстреного виклику або іншим номером, зазначеним у договорі розподілу природного газу, укладеному з Оператором ГРМ, зазначений обов’язок споживача закріплено в п. 5 розділу 2 глави 3 Кодексу ГРС.

17.02.2018 року представниками ПАТ «Харківміськгаз», при огляді газового обладнання за адресою: м. Харків, пров. В. Бондаренко, 26, було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: позаштатний режим роботи лічильника ОКТАВА-G4-2 № 376494. Про що було складено відповідний Акт про порушення № 02.1/24/18 від 17.02.2018 року, який був підписаний споживачем ОСОБА_2 Будь-яких зауважень ОСОБА_2 зазначено в акті не було. За виявленими порушеннями споживача зобов’язано надати доступ представникам ПАТ «Харківмськгаз» для демонтажу газового лічильника на експертизу. (а.с. 8)

Відповідно до п. 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Відповідно до п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об’єму природного газу, належать:

1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;

2) фіксація коректором чи обчислювачем об’єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об’єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об’єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об’єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.

19 лютого 2018 року працівниками ПАТ «Харківміськгаз» було демонтовано лічильник газу для проведення експертизи, про що було складено відповідний Акт № 498 о/р № НОМЕР_1 від 19.02.2018 року, який був підписаний працівниками ПАТ «Харківміськгаз» та ОСОБА_2 Будь-яких зауважень щодо складання вказаного акту ОСОБА_2 в ньому не зазначив. (а.с. 9)

Порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб встановлений главою 10 розділу Х Кодексу ГРС якою передбачено, що якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу).

Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб’єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб’єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

У разі відмови споживача (суміжного суб’єкта ринку природного газу) від поставлення підпису в протоколі про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу про це в протоколі робиться відповідний запис, а його другий екземпляр надсилається поштою.

Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора.

У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників.

Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.

За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.

Споживач (суміжний суб’єкт ринку природного газу) зобов’язаний бути присутнім під час проведення експертизи.

За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб’єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.

У разі неприбуття споживача (суміжного суб’єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

Під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу.

Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.

Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.

Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб’єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.

У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного суб’єкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис.

Відповідно до висновків експертизи проводяться відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом.

01 березня 2018 року у відповідності до вимог кодексу ГРС та Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619, комісією ПАТ «Харківміськгаз» спільно з ДП «Укрметртестстандарт» було проведено експертизу лічильника газу, що належить ОСОБА_2, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, б. 26. При проведені експертизи споживач ОСОБА_2 був присутній.

За результатами проведеної експертизи було складено Акт № 534 Е експертизи лічильника газу від 01 березня 2018 року, яким було встановлено, що втручань в газовий лічильник комісія не виявила, однак газовий лічильник визнано непридатним з наступних підстав: «основна відносна похибка при вимірюванні об’єму перевищує максимально допустимі межі» та видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-4/0865 ЦСБ 534Е від 01.03.2018 року. (а.с. 10, 11)

Згідно з пунктами 8, 9, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРС, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРС зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

Відповідно до п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об’єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об’єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об’єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об’ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об’єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;

3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об’єму природного газу має бути віднятий об’єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;

4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об’єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Відповідно до п.8 гл. 3 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об’єму спожитого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об’ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до п.13 гл. 3 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження лічильника газу або пошкодження пломби (крім її відсутності) за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу чи пошкодження пломби з прихованими заходами процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого лічильника газу, який був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).

Однак, суд приходить до висновку, що посилання відповідача на вказаний пункт є недоречними, оскільки він стосується лише випадків письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження лічильника газу або пошкодження пломби (крім її відсутності) за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу чи пошкодження пломби з прихованими заходами. Будь-яких доказів того, що відповідач письмово повідомив позивача про пошкодження лічильника матеріали справи не містять, а Акт про порушення, на який посилається відповідач, не є письмовим повідомленням позивача.

Так, засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 02.1/24/18 від 17.02.2018 року відбулося 20 квітня 2018 року, на яке ОСОБА_2 запрошувався шляхом направлення на його адресу листа. (а.с. 12)

Як вбачається з Регламенту засідання постійно діючої комісії з питань, пов’язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем побутовими споживачами природного газу від 20.04.2018 року, комісія вирішила: на підставі акта про порушення від 17.02.2018 року № 02.1/24/18 скласти акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об’єму природного газу і його вартості. Вартість необлікованого (донарахованого) об’єму природного газу і його вартості. (а.с. 16)

Того ж дня, комісією було складено Акт – розрахунок визначеного об’єму спожитого природного газу, виходячи з 70 відсотків граничних об’ємів споживання природного газу за цінами закупівлі ПАТ «Харківміськгаз» від 20.04.2018 року, відповідно до якого вартість об’єму спожитого газу склала 5 279, 19 грн. (а.с. 14)

Протоколом визначеного об’єму спожитого природного газу, виходячи з 70 відсотків граничних об’ємів споживання природного газу населенням його вартості від 20.04.2018 року було визначено вартість необлікованого (донарахованого) об’єму природного газу за цінами закупівлі ПАТ «Харківміськгаз» протягом періоду не облікованого природного газу – 5 279, 19 грн. (а.с. 13)

Розрахунок вартості донарахованого об’єму споживання також надісланий відповідачу рекомендованим листом № Кт03.1-Сл-6398-0518 від 04.05.2018р. разом з квитанцією про оплату. (а.с. 17)

Відповідач в судовому засіданні зауважив на те, що про те, що в акті розрахунку невірно зазначене газове обладнання та замість конвекторів вказаний котел, то дійсно у 2012 році відбувся демонтаж котла АГВ-80 та монтаж побутових конвекторів газових з герметичною камерою згоряння на підставі технічних умов, виданих ПАТ «Харківміськгаз» від 08.10.2012 року.

Відповідно до керівництва з експлуатації «Апарату опалювального газового типу АОГ», апарат призначений для обігріву житлових і нежитлових приміщень, принцип роботи апарата засновано на нагріванні теплообмінника в процесі горіння газу в камері згоряння апарату, апарат працює на природному газу низького тиску (п. 1.1.1.-1.1.2. керівництва з експлуатації). Отже, по своїй суті, конвектори є індивідуальними газовими опалювальними приладами.

Відповідно до п. 3 глави 6 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі, якщо між Оператором ГРМ і споживачем не досягнуто згоди щодо компенсації споживачу завданих збитків чи перерахунку наданих послуг, спірні питання вирішуються в судовому порядку.

Приписами ст. 22 ЦК України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Частиною 3 статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ознаками судових доказів є їх достовірність і достатність. Достовірність доказів - це їх якість, точність і правильність відображення обставин, що входять в предмет доказування. А достатність це сукупність доказів, яка дозволяє вирішити справу.

Відповідно до статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Статтею 78 ЦПК України передбачено, що суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно з ч.ч. 1,5,6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Як вбачається з положень ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскільки судом було встановлено, що дії ПАТ «Харківміськгаз» повністю відповідали вимогам Кодексу газорозподільних систем та іншим нормативно-правовим актам, що регулюють діяльність оператора ГРС, а дії відповідача призвели до завдання збитків позивачеві, то позовна заява Публічного акціонерного товариства «Харківміськгаз» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості підля гає задоволенню в повному обсязі.

Згідно зі ст. 141 ЦПК України з відповідача належить також стягнути на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 762 грн. 00 коп.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст.4, 5, 13, 76-81, 133, 141, 262-265 ЦПК України, ст. ст. 22, 526, 1166 ЦК України, Кодексом газорозподільних систем, суд –

ВИРІШИВ :

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Харківміськгаз» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства «Харківміськгаз» заборгованість у вигляді вартості донарахованого об’єму природного газу в сумі 5 279,19 грн. (п’ять тисяч двісті сімдесят дев’ять гривень 19 копійок).

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства «Харківміськгаз» судовий збір у сумі 1 762,00 грн. (одну тисячу сімсот шістдесят дві гривні).

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Найменування сторін:

Позивач: Публічне акціонерне товариство «Харківміськгаз» (р/р № НОМЕР_2 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, код ЄДРПОУ 03359552, розташований: м. Харків, вул. Москалівська, 57/59)

Відповідач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, НОМЕР_3, виданий Ленінським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 26.06.1997 року, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3.

Повний текст рішення складено 08.11.2018 року.

Суддя В. В. Труханович