Рішення № 77705788, 02.11.2018, Софіївський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
02.11.2018
Номер справи
210/2247/18
Номер документу
77705788
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЄУН 210/2247/18

Провадження №2/193/475/18

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Р І Ш Е Н Н Я

02 листопада 2018 року сел.Софіївка

Софіївський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого-судді: Шумська О.В.,

за участю секретаря судового засідання: Мельниковій Т.О.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в сел. цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям ,-

У С Т А Н О В И В:

Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, посилаючись на те, що 11.08.2017 ОСОБА_1, як уповноважений представник сім'ї, звернулась до управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради із заявою про призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій, субсидій та пільг та надала власноруч заповнену декларацію про доходи та майновий стан.

В обох документах відповідачка власноруч зазначила, що вона разом з дітьми постійно проживає (має постійне місце перебування) за адресою: АДРЕСА_1.

На підставі наданих документів управлінням було прийнято рішення про призначення з серпня 2017 року по січень 2018 року включно (на період 6 місяців) сім'ї ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям .

В 2017 році управлінням була ініційована перевірка достовірності наданих відповідачкою відомостей та документів для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на підставі заяви від 11.08.2017 року. За результатами перевірки було виявлено, що відповідачка при заповненні розділу ІІ декларації про доходи та майновий стан від 11.08.2017 не зазначила розмір та джерело отриманого доходу, а саме аліментів.

Тобто, відповідачка приховала відомості, не задекларувавши свій дохід, отриманий від стягнення аліментів з ОСОБА_2 на утримання сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що вплинуло на визначення розміру допомоги.

Сума надміру виплаченої допомоги в період з серпня 2017 року по січень 2018 року включно склала - 3749,38 грн.

07.02.2018 відповідачці було вручене повідомлення про необхідність повернення надміру отриманої допомоги. Станом на дату подання даної позовної заяви до суду, відповідачкою у добровільному порядку не повернуто надміру отриману допомогу у сумі 3749,38 грн. З огляду на викладене, позивач просить його вимоги задовольнити та стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 3749,38 грн. та сплачений судовий збір у розмірі 1762 грн.

Представник позивача у підготовче судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Відповідач в підготовче судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву, в якій просить судове засідання проводити без її участі, проти позову не заперечує.

З огляду на визнання відповідачем позову, суд на підставі ч. 3 ст.200, ч. 4 ст.206 ЦПК України вважає за можливе ухвалити рішення за результатами підготовчого провадження.

У зв'язку із неявкою в судове засідання сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписуючого пристрою не здійснювалося.

Відповідно до ч.1 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши усі докази у сукупності, суд вважає, що вимоги позивача законні та обґрунтовані, отже позов підлягає задоволенню за наступними підставами.

Судом встановлено, що 11 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради з заявою щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с. 9). До заяви ОСОБА_1 додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 11 серпня 2018 року, де в розділі ІІ декларації про доходи та майновий стан від 11.08.2017 року не зазначила розмір та джерело отриманого доходу, а саме аліментів (а.с. 10). Факт отримання вищевказаного додаткового доходу відповідачкою підтверджується довідкою про нарахування та стягнення аліментів Софіївського районного відділу виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 26.12.2017 №6750, яка була надана самою ж відповідачкою до управління при зверненні за призначенням державної допомоги на дітей одиноким матерям 26.12.2017 року (а.с. 13). Тобто, відповідачка приховала відомості, не задекларувавши свій дохід, отриманий від стягнення аліментів з ОСОБА_2 на утримання сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що вплинуло на визначення розміру допомоги. Згідно рішення про призначення державної соціальної допомоги, відповідачці призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з 1 серпня 2017 року по 31 січня 2018 року в розмірі 3749,38 грн., а тому причиною переплати допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 являється недостовірна інформація про доходи (а.с. 15). 07.02.2018 року відповідачці було вручене повідомлення про необхідність повернення надміру отриманої допомоги. Станом на дату подання даної позовної заяви до суду, відповідачкою у добровільному порядку не повернуто надміру отриману допомогу у сумі 3749,38 грн. (а.с. 16).

Нарахування та виплата державної соціальної допомоги проводилась на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї» та «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 24.02.2003 року №250.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; сім'я - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї; прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення; середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.

Статтею 11 вказаного Закону визначено, що покриття витрат на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету до місцевих бюджетів.

Згідно пунктів 2, 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №250 від 24.02.2003 року, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Згідно ст.4 Закону та п.6 Порядку, для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення заяву про призначення державної соціальної допомоги, у якій дає згоду сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідно для обчислення розміру допомоги.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

У відповідності до п.2 ч.1, ч.4 ст.7 Закону, державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування. Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до ст.13 Закону контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

На підставі п.28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Тобто, безпідставно виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям підлягає примусовому стягненню із набувача за умови недобросовісності останнього, зокрема подання ним недостовірних даних для отримання такої допомоги або умисного приховання відомостей, які впливають на призначення допомоги.

Таким чином, під час розгляду справи судом було встановлено, що відповідачкою було надано недостовірні відомості щодо її доходів. Вказана невідповідність є наслідком недобросовісних дій відповідачки. При призначенні та обрахунку державної соціальної допомоги останній розрахункової помилки допущено не було. Внаслідок надміру отриманої державної допомоги, державі заподіяно шкоду на суму зайво виплачено державної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 3749 грн. 38 коп., а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.141 ЦПК України вимоги позивача щодо відшкодування судових витрат підлягають задоволенню пропорційно до задоволених позовних вимог.

Судовий збір у розмірі 1762,00 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради.

На підставі постанови КМУ №250 від 24.02.2003 р., керуючись ст.ст. 4-5, 76-83 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки с.Шолохове Нікопольського району Дніпропетровської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради (пр. Металургів, 16, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, поштовий індекс 50006) надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 3749 грн. 38 коп. (три тисячі сімсот сорок дев'ять гривень 38 копійок).

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки с.Шолохове Нікопольського району Дніпропетровської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 судовий збір в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. на користь виконкому Металургійної районної у місті ради (отримувач: виконком Металургійної районної у місті ради; код отримувача: 04052525; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м.Дніпро; код банку отримувача: 805012; рахунок отримувача: 35412049053143; призначення платежу: повернення сплаченого судового збору за позовом УПСЗН Металургійної районної у місті ради до гр. ОСОБА_1.).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в Дніпровський апеляційний суд через Софіївський районний суд Дніпропетровської області.

Суддя: О.В.Шумська