
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2018 року справа № 2340/3469/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
секретар судового засідання – Попельнуха Ю.І.,
за участю представників:
позивача – ОСОБА_1,
відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправною відмови та зобов’язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_3 (далі – ОСОБА_3, позивач) подав позов до Головного управління ДФС у Черкаській області (далі – Головне управління, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Черкаській області, викладену у листі від 19.07.2018 № 30535/23-00-05-048, в перерахунку та доплаті ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;
- зобов’язати Головне управління ДФС у Черкаській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_3 недоплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням II групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в ОВС, в розмірі відповідно до частини 6 статті 23 Закону України “Про міліцію”, в редакції Закону України від 13 лютого 2015 року № 208-VIII, та підпункту 2 пункту 3 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850, виходячи із 200-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, з урахуванням раніше проведених виплат одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням II групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в ОВС, розрахованих та проведених відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 707.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25 червня 2018 року звернувся до ГУ ДФС у Черкаській області із заявою про проведення перерахунку одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням інвалідності з розрахунку 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, відповідно до частини 6 статті 23 Закону України “Про міліцію” у редакції Закону України від 13 лютого 2015 року, що була чинна на момент звільнення позивача та його звернення із рапортом про виплату одноразової грошової допомоги. Листом ГУ ДФС у Черкаській області від 19 липня 2018 року № 30535/23-00-05-048 позивачеві було надано відповідь, згідно якої зазначено, що колишнім працівникам податкової міліції, інвалідність яким встановлено після втрати чинності Законом України від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ “Про міліцію”, проводити розрахунок і виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням інвалідності та втратою працездатності після 07 листопада 2015 року законні підстави відсутні.
Позивач вважає таку відмову протиправною з тих підстав, що, на його думку, має право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі, встановленому частиною 6 статті 23 Закону України “Про міліцію”, в редакції Закону України від 13 лютого 2015 року № 208-VIII.
В письмовому відзиві на адміністративний позов ГУ ДФС в Черкаській області просило в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що наказом ГУ ДФС у Черкаській області від 07.07.2015 № 84-о/пт позивача звільнено зі служби в податковій міліції та з посади старшого оперуповноваженого з ОВС відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління ГУ ДФС у Черкаській області в запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік за п.64 п/п/ “в” (через обмежений стан здоров’я) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС України.
ОСОБА_3 звернувся до ГУ ДФС у Черкаській області з заявою (рапортом) від 18.08.2015, в якій просив провести йому виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням 31.07.2015 ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в органах ДФС.
Відповідачем сформовано висновок про призначення одноразової грошової допомоги та разом з матеріалами справи направлено до ДФС України для прийняття рішення, ДФС України прийняло рішення про виплату ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), а ГУ ДФС у Черкаській області в свою чергу виплатило позивачеві одноразову грошову допомогу в розмірі 64724,40 грн.
В подальшому, 25.06.2018 ОСОБА_3 звернувся до ГУ ДФС у Черкаській області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок та призначити до виплати суму одноразової грошової допомоги у відповідності до статті 23 Закону України “Про міліцію”, разом з тим до заяви не додано копій документів, перелік яких затверджений Порядком № 707, № 850, а отже позивачем не дотримано порядку звернення щодо отримання одноразової грошової допомоги (не надано копій документів, які підтверджують право позивача на отримання такої допомоги), таким чином ГУ ДФС у Черкаській області правомірно відмовило ОСОБА_3 у перерахунку одноразової грошової допомоги.
04 вересня 2018 року ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд адміністративної справи розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 26.09.2018.
26 вересня 2018 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання у справі до 03.10.2018.
03 жовтня 2018 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання у справі до 10.10.2018.
10 жовтня 2018 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 17.10.2018.
17 жовтня 2018 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, оголошено перерву у судовому засіданні до 29.10.2018.
26 жовтня 2018 року представник відповідача подав до суду лист про надання інформації.
Представник позивача у судовому засіданні 29.10.2018 просив адміністративний позов задовольнити повністю, представник відповідача – відмовити у його задоволенні повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об’єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що 07 липня 2015 року наказом Головного управління ДФС у Черкаській області № 84-о/пм ОСОБА_3 – старшого оперуповноваженого з ОВС відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ оперативного управління Головного управління ДФС у Черкаській області звільнено з посади та податкової міліції у запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік за пунктом 64 підпунктом “в” (через обмежений стан здоров’я) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.
03 серпня 2015 року позивачеві видано довідку до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААА № 191267, відповідно до якої ОСОБА_3 отримав ІІ групу інвалідності безтерміново, причиною інвалідності зазначено захворювання пов’язане з проходженням служби в ОВС.
18.08.2015 позивач подав до Головного управління заяву (рапорт) щодо проведення виплати одноразової грошової допомоги. До заяви (рапорту) додані такі документи: копія довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, довідка про результати визначення ступеня втрати працездатності, довідка ПАТ “НАСК “Оранта” № 03-01/75 від 06.08.2015, довідка СК “Брокбізнес” № 08-07/01 від 07.08.2015, копія паспорту та коду.
В подальшому першим заступником голови ДФС України затверджений висновок про призначення ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 1.2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 707 в розмірі 64724 грн 40 коп., які виплачені позивачеві у грудні 2016 року.
13 березня 2018 року позивач звернувся до ДФС України щодо проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку з тим, що йому встановлено ІІ групу інвалідності і причиною інвалідності є захворювання, пов’язане з проходженням служби в ОВС.
18 серпня 2018 року першим заступником голови Державної фіскальної служби України затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України та Законом України від 20 грудня 1990 року №565-ХІІ “Про міліцію” відповідно до якого ОСОБА_3 відповідно до пункту 1.2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року №707, має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку з подією, що сталася у період проходження служби та призначена одноразова грошова допомога складає 64724,40 грн.
25 червня 2018 року ОСОБА_3 звернувся до Головного управління із заявою, у якій просив здійснити перерахунок та призначити належну ОСОБА_3 до виплати суму одноразової грошової допомоги у відповідності до статті 23 Закону України “Про міліцію” від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ (із змінами та доповненнями), чинного на момент звернення та призначення допомоги, та виплатити ОСОБА_3 недоплату одноразової грошової допомоги в сумі 178875,60 грн. До вказаної заяви документів надано не було.
Листом від 19.07.2018 № 30535/23-00-05-048 Головне управління повідомило ОСОБА_3, що постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 затверджено Порядок та умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції. Ці нормативно-правові акти не поширюються на працівників податкової міліції, тому для проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції згідно з цією постановою законні підстави відсутні.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Діяльність податкової міліції регулюється Розділом ХVІІІ-2 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 353.1 статті 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Згідно з пунктом 356.1 статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України “Про міліцію” та Законом України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист”.
Пунктом 351.1 статті 357 Податкового кодексу України визначено, що форми та розмір матеріального забезпечення осіб начальницького і рядового складу податкової міліції, включаючи грошове утримання, встановлюються Кабінетом Міністрів України. Пенсійне забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції здійснюється у порядку, встановленому законом для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.
Відповідно до статті 4 Закону України “Про міліцію” № 565-ХІІ від 20 грудня 1990 року (далі – Закон № 565-ХІІ), правовою основою діяльності міліції є: Конституція України, цей Закон, інші законодавчі акти України, постанови Верховної Ради України, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, нормативні акти Міністерства внутрішніх справ України, Загальна декларація прав людини, міжнародні правові норми, ратифіковані у встановленому порядку.
За правилами частини шостої статті 23 Закону України “Про міліцію” від 20 грудня 1990 року № 565-XII (чинного до 07.11.2015), в редакції Закону України від 13 лютого 2015 року № 208-VIII, у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов’язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, зокрема, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров’я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Згідно з пунктом 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 707 (далі - Порядок № 707) одноразова грошова допомога (далі - грошова допомога) виплачується у разі установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися: під час виконання службових обов’язків, пов’язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, у розмірі: п’ятирічного грошового забезпечення - інвалідам I групи; чотирирічного грошового забезпечення - інвалідам II групи; трирічного грошового забезпечення - інвалідам III групи; у період проходження служби, - у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно із ступенем втрати працездатності, який визначається медико-соціальною експертною комісією.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 відповідно до статті 23 Закону № 565-XII затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі – Порядок № 850).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 850 особам, які до набрання чинності Законом України від 13 лютого 2015 року № 208-VIII “Про внесення змін до статті 23 Закону України “Про міліцію” щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції” мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 707.
Отже, на час встановлення позивачеві II групи інвалідності внаслідок травми, пов’язаної з проходженням військової служби в органах податкової міліції, а саме 31.07.2015, чинним був лише Порядок № 707, який регулює правовідносини щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов’язків, передбаченої статтею 23 Закону України “Про міліцію”. При цьому, Порядок № 850 затверджений постановою Кабінету Міністрів України лише 21 жовтня 2015 року, а почав діяти лише з 10.11.2015.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку № 850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Таким чином, призначення та виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 23 Закону України “Про міліцію”, здійснюється відповідно до Порядку, під час дії якого встановлена втрата працездатності.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 28.03.2018 у справі № 813/3091/16 (провадження № К/9901/30166/18).
Як свідчать матеріали справи, 31.07.2015 ОСОБА_3 встановлена інвалідність, яка пов’язана з проходженням служби в ОВС, що підтверджується довідкою до акту МСЕК серії 12 ААА № 191267.
Отже, оскільки позивач набув право на отримання одноразової грошової допомоги 31.07.2015, тобто під час дії Порядку № 707, та враховуючи ту обставину, що на момент встановлення позивачеві втрати працездатності та на момент звернення позивача із заявою до Головного управління Порядок № 850 не був затверджений, то в даному випадку призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України та Законом України від 20.12.1990 № 565-ХІІ “Про міліцію” відбулося відповідно до Порядку № 707.
Згідно з пунктами 5, 6, 7 Порядку № 707 для виплати грошової допомоги в разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи установлення групи інвалідності працівник міліції, податкової міліції подає органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби за місцем проходження служби: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги згідно з додатком; довідку медико-соціальної експертної комісії щодо визначення ступеня втрати працездатності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) та (або) установлення групи інвалідності; довідку про грошове забезпечення; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім’я та по батькові, видачу документа та місце реєстрації (довідку органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про місце реєстрації або місце перебування заявника); копію ідентифікаційного номера.
Для виплати грошової допомоги обов’язково подається довідка від Національної акціонерної страхової компанії “ОРАНТА” про проведену або не проведену раніше виплату.
Орган внутрішніх справ, орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, подає МВС та ДПА у семиденний строк з дня реєстрації документів висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті).
МВС та ДПА у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, для проведення виплати.
Виплата грошової допомоги працівнику міліції, податкової міліції проводиться шляхом перерахування суми виплати на рахунок, відкритий заявником в установі банку, або через касу органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у разі його загибелі (смерті) членам його сім’ї, а в разі їх відсутності - його батькам та утриманцям.
Як свідчать матеріали справи, позивач звернутися до Головного управління (останнє місце служби) із заявою (рапортом) від 18.08.2015 про виплату грошової допомоги у зв’язку з установленням інвалідності, до якої позивач додав документи, передбачені пунктом 5 Порядку № 707, а Головне управління ДФС у Черкаській області відповідно до Порядку № 707 склало висновок щодо виплати грошової допомоги у розмірі 64724,40 грн та направило його до Державної фіскальної служби України, яка прийняла рішення про призначення такої грошової допомоги, виплата допомоги здійснена позивачеві в грудні 2016 року.
Разом з тим суд встановив, що позивач до Головного управління із заявою (рапортом) про виплату грошової допомоги у зв’язку з установленням інвалідності відповідно до Порядку № 850 не звертався, передбачених вказаним Порядком документів до заяви від 25.06.2018 не подавав, відповідно Головне управління згідно статті 23 Закону “Про міліцію” та Порядку № 850 висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги не складало та не направляло до ДФС України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов’язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов’язані із прибуттям до суду; пов’язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов’язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов’язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позовні вимоги ОСОБА_4 не підлягають задоволенню, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 – 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Учасники справи:
1) позивач – ОСОБА_3 (18001, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1);
2) відповідач – Головне управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 08.11.2018.
Суддя В.О. Гаврилюк