Постанова № 7767331, 23.09.2009, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
23.09.2009
Номер справи
2а-1249/09/2770
Номер документу
7767331
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

23.09.09Справа №2а-1249/09/2770

12 год 08 хв.

каб. № 1

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Гавури О.В.;

при секретарі - Плаксіній О.С.,

з участю:

представника позивача – представника позивача –Дібрівської Ганни Анатоліївни, довіренність № 4440/09-07 від 19.06.2009 року, Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя,

представника відповідача – представник відповідача Турчин Дмитро Сергійович, довіренність № 8-1-128 від 19.05.2009 року Державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець";

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомУправління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. СевастополядоДержавного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець"про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя звернулося до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Державного підприємства “Центральне конструкторське бюро “Черноморець”про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів в сумі 4195,54 грн.

В судовому засіданні представник позивача - Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя позов підтримала, просила його задовольнити.

Представник відповідача у наданих письмових запереченнях позов не визнав. В судовому засіданні давав пояснення, згідно до яких, ДП “ЦКБ “Чорноморець” не може вважатися правонаступником Чорноморської філії Центрального науково-дослідного інституту технології суднобудування (надалі –ЧФ ЦНДІТС ), тому виплати різниці в пенсіях працівникам за період їх праці в ЧФ ЦНДІТС не може здійснюватися за рахунок коштів ДП “ЦКБ “Чорноморець”.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача - Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя, та доводи представника відповідача - Державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець", дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Судом встановлено, що ДП “Центральне конструкторське бюро “Черноморець” зареєстроване як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в Управлінні пенсійного фонду в Ленінському районі м. Севастополя 20.03.1991р.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно ст. 24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність", № 1977 від 13.12.1991 р., різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

-          для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

-          для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

-          для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Згідно з ч. 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних позабюджетних підприємств, установ, організацій і вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. № 372, за рахунок засобів державного бюджету фінансується 50% різниці в розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, і організацій і вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації в розрахунку на одне обличчя. Інша частина фінансується за рахунок засобів цих підприємств, установ, організацій і закладів.

Частиною 3 вказаного Порядку передбачено, що фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.

Відповідно до ч. 5 зазначеного Порядку, розмір витрат на фінансування різниці в розмірі пенсій за рахунок засобів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій і вищих навчальних закладів III -IV рівнів акредитації визначається в розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року і протягом 10 днів із дня призначень пенсії відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, про що відповідному підприємству, установі, організації направляється повідомлення за затвердженою формою.

Згідно з абз. 2 ч. 5 Постанови КМУ № 372 від 24.03.2004р., зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

У судовому засіданні встановлено, що повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів направлялися на адресу ДП "ЦКБ “Чорноморець” 18.05.2009 р. за вих. № 3730/3/03-31, 15.04.2009 р. за вих. № 2972/3/03-31 та 17.03.2009 р. за вих. № 1688/03-31 на загальну суму 4195,54 грн..

Однак, на момент розгляду справи, грошові кошти у рахунок погашення вказаної заборгованості від відповідача на адресу позивача не надійшли.

Відповідач визнає позов у частині наявності у себе заборгованості за травень 2009 р. по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи працівників у Державному підприємстві “Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудування” та у ДП “ЦКБ “Чорноморець”, який є його правонаступником, у сумі 156 грн. 75 коп.

Проте відповідач не визнає позов у частині наявності у себе заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи працівників у ЧФ ЦНДІТС.

Згідно наданих відповідачем розрахунків, сума заборгованості ДП “ЦКБ “Чорноморець” перед позивачем по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи працівників у ДП ЧНДІТС та у ДП “ЦКБ “Чорноморець”, складає 156 грн. 75 коп.

Правильність зазначених розрахунків позивачем не оскаржується.

Перевіривши доводи відповідача щодо відсутності правонаступництва, та підстав нарахування ДП “ЦКБ “Чорноморець”сум з відшкодування витрат на виплату пенсій, яки складають різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи працівників у ЧФ ЦНДІТС, суд встановив наступне.

Відповідно до довідки Севастопольського міського управління статистики № 22-366-3377 ДП “ЦКБ “Чорноморець”, є державним підприємством госпрозрахункової форми фінансування.

Наказом Міністерства Промислової Політики України № 370 від 06.10.2005 р. припинено юридичну особу Державного підприємства “Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудування”(надалі –ДП ЧНДІТС), та постановлено вважати відповідача ДП “ЦКБ “Чорноморець”правонаступником всіх майнових прав та обов’язків ДП ЧНДІТС з моменту внесення відповідних змін до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України.

Згідно Статуту ДП ЧНДІТС, Державне підприємство “Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудування”є державним підприємством, що засноване на державної власності України, та безпосередньо підпорядковується Державному комітету з оборонної промисловості і машинобудування України; створено на базі Чорноморської Філії Центрального науково-дослідного інституту технології суднобудування (надалі –ЧФ ЦНДІТС), який було створено на підставі наказу Міністра суднобудівельної промисловості СРСР № 100 від 31.03.1961 р.

Підприємство ДП ЧНДІТС зареєстроване Севастопольським Міськвиконкомом 19.11.1991 р. за № ГП-13/822.

Наказом Державного комітету Української РСР з оборонної промисловості і машинобудування № 88 від 16.12.1991 р. майно ДП ЧНДІТС, у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо виконання Закону України “Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, що розташовані на території України”№ 227 від 24.09.1991 р., прийнято до відання Державного комітету Української РСР з оборонної промисловості і машинобудування.

ДП ЧНДІТС зареєстроване Севастопольською міською Державною адміністрацією 14.07.1993 р. під № ГП-12/4947.

ЧФ ЦНДІТС, на базі якої потім було створено ДП ЧНДІТС, утворювалася на підставі наказу Міністерства суднобудівної промисловості СРСР № 100 від 31.03.1961р., як структурний підрозділ Міністерства суднобудівної промисловості СРСР, який знаходиться у безпосередньому підпорядкуванні Ордену Трудового Червоного Знамені Центрального науково-дослідного інституту технології суднобудування, а потім також увійшло до складу Науково-виробничого об’єднання “Ритм”(надалі –НВО “Ритм”).

Тобто ЧФ ЦНДІТС, на базі якої потім було створено ДП ЧНДІТС, було утворено як підприємство Союзного підпорядкування Союзу РСР.

Наказом Начальника Головного Управління Міністерства суднобудівної промисловості СРСР № 47 від 17.06.1982 р. Генеральному директору НВО “Ритм”надано право затвердження Статутів філій ЦНДІТС, що підпорядковані Науково-виробничому об’єднанню.

Згідно наданої копії Статуту ЧНДІТС НВО “Ритм”, затвердженого Генеральним директором НВО “Ритм”25.01.1991 р., ЧНДІТС НВО “Ритм”також створено на базі ЧФ ЦНДІТС, який було створено на підставі наказу Міністра суднобудівельної промисловості СРСР № 100 від 31.03.1961 р.

Однак, цей Статут не зареєстровано у порядку, встановленому діючим на тій час Законодавством СРСР, та, відповідно, ЧНДІТС НВО “Ритм” не набув статусу юридичної особи.

Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України “Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України” № 1540-ХІІ від 10.09.1991 р., майно, та фінансові ресурси підприємств, установ, організацій, та інших об’єктів союзного підпорядкування, розташованих на території України, є державною власністю України; майно цих підприємств передано Фонду державного майна.

Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що після розпаду Союзу Радянських Соціалістичних Республік та створення Держави Україна, у зв’язку з розподілом майна СРСР, на майнової основі колишньої Чорноморської Філії Центрального науково-дослідного інституту технології суднобудування 19.11.1991 р. було створено нову юридичну особу - Державне підприємство “Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудування”, яке не є правонаступником колишньої ЧФ ЦНДІТС.

Відповідно, ДП “ЦКБ “Чорноморець”, яке згідно Наказу Міністерства Промислової Політики України № 370 від 06.10.2005 р., є правонаступником ДП ЧНДІТС, у свою чергу, не є правонаступником ЧФ ЦНДІТС.

У зв’язку з чим, ДП “ЦКБ “Чорноморець” несе відповідальність за всіма зобов’язаннями ДП ЧНДІТС з моменту його створення, та не повинно відповідати за зобов’язаннями колишньої ЧФ ЦНДІТС НВО “Ритм” Міністерства суднобудівної промисловості СРСР.

Встановлені обставини по відсутності правонаступництва між ДП “ЦКБ “Чорноморець” та ЧФ ЦНДІТС НВО “Ритм” Міністерства суднобудівної промисловості СРСР раніше вже перевірялися Господарським судом м. Севастополя та встановлені у Постанові Господарського суду м. Севастополя від 18.12.2007 р. по справі № 20-7/245 між тими же сторонами та з того з самого предмету, але за інший період часу. Вказана постанова залишена без змін ухвалою Вищого Адміністративного Суду України від 30.04.2009 р., та набрала законної сили.

Однак, УПФУ в Ленінському районі м. Севастополя вважає ДП “ЦКБ “Чорноморець” правонаступником ДП ЧНДІТС та ЧФ ЦНДІТС у тому числі і за період до 19.11.1991 р., у зв’язку з чим вважає відповідача зобов’язаним відшкодувати різницю пенсій, призначених Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, виходячи зі стажу роботи працівників ДП “ЦКБ “Чорноморець”у колишньої ЧФ ЦНДІТС НВО “Ритм” Міністерства суднобудівної промисловості СРСР.

Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Жодного доказу наявності відносин правонаступництва між ДП “ЦКБ “Чорноморець” та ЧФ ЦНДІТС НВО “Ритм” Міністерства суднобудівної промисловості СРСР позивачем суду не надано.

Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, нарахування позивачем заборгованості ДП “ЦКБ “Чорноморець” з відшкодування витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів з урахуванням наукового стажу роботи працівників у колишньої ЧФ ЦНДІТС НВО “Ритм” Міністерства суднобудівної промисловості СРСР є неправомірним.

Таким чином, у зв’язку з тим, що часткове визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує не чиї права, свободи та інтереси, суд, відповідно до ст.ст. 112, 136 КАС України приймає часткове визнання ДП “ЦКБ “Чорноморець” позову УПФУ в Ленінському районі м. Севастополя про стягнення заборгованості за березень-квітень 2009 р. по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, у сумі 156,75 грн., на підставі чого, суд вважає за необхідне задовольнити позов у цієй частині..

З урахуванням встановлення в судовому засідання факту відсутності відносин правонаступництва між ДП “ЦКБ “Чорноморець”та ЧФ ЦНДІТС НВО “Ритм” Міністерства суднобудівної промисловості СРСР, підстав для задоволення позову в іншої частині не має.

Відповідно до п.п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державний збір” від 21.01.1993 р. № 7-93 органи ПФУ звільнені від сплати державного збору.

Відповідно ч. 3 ст. 160 КАС України постанова складена та підписана 22.09.2009 р.

На підставі викладеного, відповідно ст. 24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність", ч.2, ч. 3 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних позабюджетних підприємств, установ, організацій і вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльность", абз.2 ч.5 Постанови КМУ № 372, п.п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державний збір” від 21.01.1993 р. № 7-93, керуючись ст.ст.104-107, 158, 162 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя до Державного підприємства “Центральне конструкторське бюро “Черноморець” про стягнення заборгованості – задовольнити частково.

Стягнути з Державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець" (99011, м.Севастополь, вул.В.Морська, 1, ЄДРПОУ 14308457, МФО 324515, р/р 2600731335023, СФ "Промінвестбанку") на користь Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Севастополя (99008, м.Севастополь, вул.Карантинна, 16, ЄДРПОУ 22274991, р/р 256022 в СДО №4548 ВАТ "Державний Ощадний банк України", МФО 384027) 156 грн. 75 коп.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя                                                                      О.В. Гавура