Рішення № 77658765, 29.10.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2018
Номер справи
825/1666/18
Номер документу
77658765
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 жовтня 2018 року Чернігів Справа № 825/1666/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Житняк Л.О.

за участі секретаря Демусенко А.С.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 (далі – ОСОБА_3Ю.) звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (далі – ГУНП в Чернігівській області), в якому просив зобов'язати відповідача виплатити на користь ОСОБА_3 недоплачену одноразову грошову допомогу (в зв'язку із встановленням 2 групи інвалідності, внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ), в розмірі 146 000,00 грн.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.05.2018 провадження у справі закрито. 21.06.2018 Київським апеляційним адміністративним судом винесено постанову, якою ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.05.2018 скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції. 11.07.2018 справу передано на розгляд судді згідно протоколу розподілу справ та ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.07.2018 прийнято до провадження та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами. 27.07.2018, за клопотанням відповідача, судом винесено ухвалу про призначення справи до розгляду в порядку загального позовного провадження. Ухвалою від 24.09.2018 закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Так, позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, визначаючи на власний розсуд підставу для призначення допомоги позивачу та її розмір, протиправно застосував норми ст.99 Закону України "Про Національну поліцію", а також редакцію п.4 ч.1 ст.97 цього Закону (набрала чинності 12.07.2017), в той час як застосуванню в спірних правовідносинах підлягав п.15 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону та ст.23 Закону України "Про міліцію".

Представник позивача в судовому засіданні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та додаткових поясненнях, та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача позов не визнав, надавши відзив на позов, та пояснив, що якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги з підстав визначених Законом України "Про Національну поліцію", та одноразової грошової допомоги або компенсації виплати, визначених з різних підстав іншими законами та нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи. Позивач скористався своїм цим правом та звернувся до ГУНП в Чернігівській області про призначення йому одноразової грошової допомоги на підставі п.4 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію", де в свою чергу було задоволено його заяву, складено висновок та видано наказ від 09.10.2017 №1686 про здійснення виплати. Представник відповідача вважає, що ГУНП в Чернігівській області не вчиняло ніяких незаконних дій та бездіяльності відносно позивача, а тому у задоволенні адміністративного позову просив відмовити.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України (ОВС). З 07.11.2015 по вересень 2016 року проходив службу в поліції.

Наказом Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 29.09.2016 №190 о/с позивача з 30.09.2016 звільнено зі служби в поліції за п.2 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" на підставі свідоцтва про хворобу від 05.09.2016 №341.

Згідно виписки з акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВБ №045227, позивачу з 02.11.2016 встановлено 2 групу інвалідності, яка пов'язана з проходженням служби в ОВС. Зв'язок захворювання позивача із проходженням служби в ОВС підтверджується також свідоцтвом про хворобу від 05.09.2016 №341, виданим військово-лікарською комісією ДУ "ТМО МВС України в Чернігівській області".

Реалізуючи своє право на одноразову грошову допомогу, позивач 21.12.2016 звернувся до відповідача із відповідною заявою. Втім відповідач, листом від 04.01.2017 №П-645/124/05/20-2017 відмовив йому в призначенні одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням 2 групи інвалідності з підстав, що така допомога здійснюється лише відповідно до ст.97-101 Закону України "Про Національну поліцію" у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, а не в ОВС, як зазначено у виписці з акту огляду МСЕК. Одночасно вказано, що позивачу роз'яснено право оскаржити рішення ВЛК до центральної військово-лікарської комісії МВС.

Вказані обставини встановлені постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 16.02.2017 по справі №750/794/17 (залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2017) (а.с.32-34,36-37). За результатами розгляду вказаної вище справи було встановлено, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про міліцію", виплата якої здійснюється відповідно до Порядку №850, тобто за останнім місцем служби, а тому визнано протиправною бездіяльність ГУНП в Чернігівській області щодо відмови позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням 2 групи інвалідності внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ. В решті позовних вимог відмовлено.

При цьому, позивач звернувся до суду із заявою, про ухвалення додаткового рішення суду. Додатковою постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 22.03.2017 заяву ОСОБА_3 задоволено та, зокрема, зобов’язано ГУНП в Чернігівській області призначити та виплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу у зв’язку з інвалідністю, пов’язаної з проходженням служби в ОВС України, у розмірі, що встановлений ст.23 Закону України "Про міліцію". Зазначену додаткову постанову від 22.03.2017 постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2017 скасовано, а у задоволенні заяви про ухвалення додаткового судового рішення відмовлено.

В подальшому ОСОБА_3 знову звернувся із заявою до Деснянського районного суду м. Чернігова про винесення додаткового рішення. Додатковою постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 07.09.2017 було задоволено заяву ОСОБА_3 та зобов’язано ГУНП в Чернігівській області призначити та виплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу у відповідності до Закону України "Про Національну поліцію" та Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 №4 (додаткова постанова Деснянського районного суду м. Чернігова від 07.09.2017 сторонами не оскаржувалась та набрала законної сили, а.с.42-43).

09.10.2017 Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області за виконавчим листом від 09.10.2017 №750/794/17 було відкрито виконавче провадження ВП №45911772 відповідно до якого зобов’язано ГУНП в Чернігівській області виплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу на підставі п.4 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію". У зв'язку з цим, 03.10.2017 ГУНП в Чернігівській області було затверджено висновок про призначення ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги на підставі п.4 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію".

Наказом ГУНП в Чернігівській області від 09.10.2017 №1686 ОСОБА_4 виплачена одноразова грошова допомога у сумі 144 000 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 19.12.2017 №7686 (а.с.48).

Вважаючи, що відповідач на власний розсуд визначив підставу для призначення допомоги позивачу та її розмір, а позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги передбаченої Законом України "Про міліцію", виплата якої здійснюється відповідно до Порядку №850, що встановлено рішенням суду від 16.02.2017 по справі №750/794/17 (залишене без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2017), ОСОБА_3 звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зважає на наступне.

Так, відповідно до ст.97 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон) встановлені відповідні випадки для виплати одноразової грошової допомоги. Згідно п.4 ч.1 даної статті підставою для отримання одноразової грошової допомоги є "визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням ним служби в поліції або в період проходження служби в ОВС України". Також ч.2 ст.97 визначено, що "Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України".

Відповідно до статей 97 - 101 Закону України "Про Національну поліцію" та з метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського Міністерством внутрішніх справ України було видано наказ від 11.01.2016 №4. Згідно цього наказу для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв’язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

Вказана заява була подана позивачем 21.12.2016 (а.с.26).

До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв’язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов’язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім’я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Графа "Відмітка кадрового підрозділу" на заяві (рапорті) заповнюється підрозділом кадрового забезпечення Національної поліції або відповідного міжрегіонального, територіального органу поліції, засвідчується підписом його керівника та скріплюється відповідною печаткою.

Фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у Додатку 2.

Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.

Висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п’ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

Розрахунок потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається структурним підрозділом до фінансового підрозділу Національної поліції за формою згідно з додатком З до цього Порядку.

Виділення коштів для виплати одноразової грошової допомоги здійснюється фінансовим підрозділом Національної поліції шляхом розподілу асигнувань на зазначені цілі в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України.

Поліцейським або членам сім’ї загиблого поліцейського виплата одноразової грошової допомоги здійснюється після подання заяви за формою згідно з додатком 4 після надходження коштів до міжрегіональних, територіальних органів поліції і проводиться фінансовим підрозділом за місцем проходження служби поліцейського шляхом перерахування суми виплати на рахунок, відкритий заявником в установі банку із зазначенням реквізитів для проведення операції переказу коштів на поточний рахунок (МФО, код за ЄДРПОУ, номер транзитного рахунку, номер карткового рахунку, реєстраційний номер облікової картки платника податків), або через касу органу поліції.

Одноразова грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції.

Якщо поліцейському протягом двох років після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми на підставі довідки, виданої фінансовим підрозділом за останнім місцем отримання одноразової грошової допомоги.

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що згідно рішення суду від 16.02.2017 у справі №750/794/17 (залишене без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2017) встановлено право позивача на отримання одноразової грошової допомоги передбаченої Законом України "Про міліцію", виплата якої здійснюється відповідно до Порядку №850. Одночасно, що не заперечується відповідачем, позивач має також право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до п.4 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію".

Враховуючи наведене, відповідач зазначає, що ч.5 ст.100 Закону України "Про Національну поліцію", якою встановлено порядок призначення одноразової грошової допомоги, передбачено: "Якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги з підстав визначених цим законом, та одноразової грошової допомоги або компенсації виплати, визначених з різних підстав іншими законами та нормативно — правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи". Тому, оскільки позивач скористався цим правом та звернувся до ГУНП в Чернігівській області про призначення йому одноразової грошової допомоги на підставі п.4 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію" де в свою чергу було задоволено його заяву, складено висновок та видано наказ від 09.10.2017 №1686 про здійснення виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3, відповідач вважає вимоги безпідставними.

Втім, суд не погоджується з такою позицією та зазначає наступне.

Закон України "Про Національну поліцію" (в редакції на момент відмови позивачу в призначенні допомоги, а саме 04.01.2017) передбачав два випадки, за яких вирішувалось питання призначення одноразової грошової допомоги:

- положення ст.97-100 Закону України "Про Національну поліцію";

- п.15 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень, згідно якого, право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Також суд враховує, що п.5 розділу І Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4 визначає випадки, за яких призначається одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського. При цьому вказаний Порядок наказом МВС України від 12.09.2016 №916 було доповнено пунктом 4 такого змісту, що дає тлумачення поняттю "пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ", а саме це є обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в ОВС.

З наведеного слідує, що позивач, подавши в 2016 році заяву про виплату допомоги, мав права на одноразову грошову допомогу у розмірі, що встановлений ст.23 Закону України "Про міліцію" на підставі п.15 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону, оскільки відповідно до ст.97-101 Закону (в редакції чинній на момент відмови позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги), вказані статті не передбачали отримання поліцейським одноразової грошової допомоги внаслідок настання інвалідності, пов'язаної з проходженням служби в ОВС.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.97 Закону (в редакції чинній на момент відмови позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги) – одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, протягом 6 місяців після звільнення його з лав поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Реалізуючи своє право на одноразову грошову допомогу, звертаючись в 2016 році до відповідача із відповідною заявою та отримавши листом від 04.01.2017 №П-645/124/05/20-2017 відмову з підстав, що така допомога здійснюється лише відповідно до ст.97-101 Закону України "Про Національну поліцію" у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, а не в ОВС, позивач захистив своє право на отримання грошової допомоги у розмірі та порядку, визначеному Законом України "Про міліцію" та Порядком №850 в судовому порядку.

При цьому суд звертає увагу на помилковість міркувань відповідача про те, що позивач скористався цим правом та звернувся до ГУНП в Чернігівській області про призначення йому одноразової грошової допомоги на підставі п.4 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію", оскільки цю підставу визначено саме кадровим підрозділом відповідача, а не позивачем, а отже врахуванню не підлягає.

Виходячи з системного тлумачення норм права, які регулюють питання призначення одноразової грошової допомоги, суд дійшов висновку, що відповідач у спірних правовідносинах застосував положення п.4 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію", які на момент виникнення спірних правовідносин передбачали виключно призначення одноразової грошової допомоги поліцейським, інвалідність яких отримана під час проходження служби в поліції, в той час як інвалідність позивача пов'язана з проходженням служби в ОВС. Зв'язок захворювання позивача із проходженням служби в ОВС підтверджується також свідоцтвом про хворобу від 05.09.2016 №341, виданим військово-лікарською комісією ДУ "ТМО МВС України в Чернігівській області".

Тобто, застосуванню підлягають саме п.15 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" та ст.23 Закону України "Про міліцію", оскільки право на отримання одноразової грошової допомоги, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", який положеннями ст.97-101 Законом України "Про Національну поліцію" на момент звернення позивача за одноразовою грошовою допомогою врегульований не був. А отже, розмір одноразової грошової допомоги, що призначена відповідачем, є заниженим, оскільки не відповідає розміру, що встановлений безпосередньо ст.23 Закону України "Про міліцію", право на який підтверджено рішенням суду у справі №750/794/17.

Відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію" у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи.

Станом на момент встановлення позивачу інвалідності, а саме 02.11.2016, прожитковий мінімум був встановлений у розмірі 1450 грн, а тому розмір одноразової грошової допомоги має складати 290 000,00 грн. З урахуванням виплачених позивачу 144 000,00 грн, сума, що належить до сплати на користь позивача складає 146 000,00 грн.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вимога щодо зобов'язання відповідача виплатити на користь ОСОБА_3 недоплачену одноразову грошову допомогу (в зв'язку із встановленням 2 групи інвалідності, внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ), в розмірі 146 000,00 грн слід задовольнити.

Щодо вимоги про зобов’язання подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд зазначає, що дане питання регулюється ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України та відноситься до дискреційних повноважень суду і не містить в собі імперативного обов'язку, а отже суд вільний у виборі щодо застосування заходів впливу до правопорушника. Враховуючи положення вказаної норми та характер правовідносин, підстав для зобов’язання відповідача у справі подати звіт про виконання рішення, суд не знаходить, з огляду на що, в задоволенні даної вимоги необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст. 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області виплатити на користь ОСОБА_3 недоплачену одноразову грошову допомогу (у зв'язку із встановленням 2 групи інвалідності, внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ), у розмірі 146 000,00 грн (сто сорок шість тисяч гривень).

В решті позовних вимог – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач - ОСОБА_3 (вул. Космонавтів,22/6, м. Чернігів, Чернігівська область, 14000, ід.код НОМЕР_1).

Відповідач - Головне управління Національної поліції в Чернігівській області (Проспект Перемоги, 74, м.Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40108651).

Повне рішення суду складено 07 листопада 2018 року.

Суддя Л.О. Житняк