Рішення № 77658710, 06.11.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2018
Номер справи
0640/4322/18
Номер документу
77658710
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2018 року м. Житомир справа № 0640/4322/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення при перерахунку пенсії з 01.01.2018 основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії з 85% до 70% сум грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.01.2018 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії із визначенням основного розміру пенсії як 85% грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

В обґрунтування позову зазначає, що при призначенні пенсії у 2014 році, розмір її становив 85 % грошового забезпечення. Однак, при перерахунку пенсії відповідачем враховано 70% грошового забезпечення. Вважає дії відповідача протиправними.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Представник відповідача 24.09.2018 до суду надав відзив на позовну заяву в якому просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що перерахунок пенсії здійснений за чинною на 01.01.2018 редакцією Закону №2262. Відповідно до п. “В” ст. 13 Закону №2262 максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Вважає, що основний розмір пенсії позивача обчислений в розмірі 70% грошового забезпечення, відповідає вимогам законодавства.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 01.10.2018 призначено справу до судового розгляду. Зобов'язано відповідача надати належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи позивача.

До відділу документального забезпечення суду 18.10.2018 від Головного управління Пенсійного фонду України надійшли копії матеріалів з пенсійної справи позивача.

Позивач 05.11.2018 з'явився до суду та подав заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження

Суд, розглянувши позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про задоволення позовних вимог з таких підстав.

Як вбачається з копії з матеріалів справи ОСОБА_1 №131645, основний розмір пенсії позивача станом на 01.05.2016 становить 85% грошового забезпечення.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом №П-2390, П-2391 від 08.05.2018 повідомило із 01.01.2018 проведено перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказано, що перерахунок проведено у чіткій послідовності до Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 на підставі довідки наданої Житомирським обласним військовим комісаріатом. (а.с. 11-12)

У серпні 2018 року позивач звернувся із заявою до відповідача, у якій просив встановити із 01.01.2018 розмір раніше призначеної пенсії за вислугою років у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення та провести перерахунок і здійснити доплату різниці пенсії (а.с. 15)

Листом №П-3735,1122 від 28.08.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1, що перерахунок пенсії проведено за діючою на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. (а.с. 16)

Згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1, йому із 01.01.2018, перераховано пенсію. Підставою перерахунку вказано: ГЗ згідно ПКМУ №704, ПКМУ №103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок із 01.01.2018, основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення.

Вважаючи такий перерахунок необґрунтованим, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначається Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992, № 2262-XII (далі - Закон).

В матеріалах адміністративної справи міститься інформація про перерахунок пенсії за вислугу років позивачу, з якого вбачається, що пенсія ОСОБА_1 із 01.05.2016 становить 85% грошового забезпечення.

Суд відмічає, що відповідач не заперечує, що станом на день призначення пенсії позивачу, її розмір становив 85 % грошового забезпечення.

При дослідженні листа №П-3735, 1122 від 28.08.2018 судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснило перерахунок пенсії за чинною на час перерахунку пенсії редакції ст. 13 Закону, якою визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Суд вважає помилковим посилання відповідача при перерахунку пенсії позивача на редакцію ст. 13 Закону, яка була чинною на день перерахунку його пенсії, з огляду на наступне.

Так, у рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Такий правовий висновок зроблено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 березня 2018 року у справі №564/2288/16-а (адміністративне провадження №К/9901/23573/18)

Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 85 відсотків від грошового забезпечення.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 85 до 70 відсотків грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341, вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир. 10003) провести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 12501, РНОКПП НОМЕР_1) із 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням основного розміру пенсії 85% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Лавренчук