
Справа № 1540/4126/18
У Х В А Л А
02 листопада 2018 року о 12 год. 35 хв. м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Юхтенко Л.Р.,
за участю секретаря судового засідання – Закуріної А.М.,
від позивача: ОСОБА_1 - за Статутом
від відповідача: ОСОБА_2 – за довіреністю
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за позовною заявою Громадської організації «Товариство «ВОСТОК» (КОД ЄДРПОУ42238831, місцезнаходження: 67300, Одеська обл., м. Березівка, вул. 31 Березня, 69) до Южненської міської ради (код ЄДРПОУ 21018103, місцезнаходження: 65481, Одеська обл., м. Южне, проспект Григорівського Десанту, 26-а) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою земельної ділянки,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться ця справа.
На підготовчому судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про закриття провадження по справі на підставі п.1.ч.1 ст. 238 КАС України, у зв’язку з тим, що справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На обґрунтування свого клопотання, представник відповідача зазначив, що справи за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають із правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру за відповідності складу сторін спору згідно статті 1 ГПК України підвідомчі господарським судам.
На підготовчому судовому засіданні представник відповідача підтримав зазначене клопотання та просив закрити провадження у справі.
Представник позивача на відкритому підготовчому засіданні заперечував проти закриття провадження, посилаючись на те, що спірне питання належить до управлінських владних повноважень відповідача. Крім того, представник позивача звернув увагу, що ухвалу про відкриття провадження у справі в частині щодо предметної підсудності справи, відповідач не оскаржував.
Суд, вислухавши пояснення представників учасників справи, дослідивши наявні матеріали справи, дійшов висновку, що клопотання представника відповідача про закриття провадження у цій справі за викладеними підставами не належить задоволенню з таких підстав.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Як вбачається з позовних вимог у цій справі, предметом оскарження є бездіяльність відповідача та зобов’язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою земельної ділянки для будівництва індивідуальних гаражів площею 3,6 кв. гектарів Громадській організації «Товариство Восток» на території Южненської міської ради по вул. Комунальній м Южне Одеської області.
В позовній заяві представник позивача зазначив, що в порядку ст. 123 Земельного кодексу України звернувся до відповідача за заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуальних гаражів площею 3,6 кв. гектарів Громадській організації «Товариство Восток» на території Южненської міської ради по вул. Комунальній м Южне Одеської області.
Між тим, позивачу було відмовлено у задоволенні його заяви, що послугувало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Частиною першою статті 122 ЗК України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до частини першої статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
За правилами частини першої статті 123 ЗК України надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у випадках, передбачених законом, або на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). При цьому розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, передбачених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Згідно з частиною третьою статті 123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Відповідно до частини четвертої статті 123 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Згідно з частиною чотирнадцятою статті 123 ЗК України, відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Аналіз наведених норм права у взаємозв'язку дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки розгляду заяви з питань передачі земельної ділянки та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за результатами розгляду яких визначені в статті 123 ЗК органи приймають одне з відповідних рішень. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування (оренду).
Тому, враховуючи, що законом встановлений певний порядок, спосіб та межі повноважень органів, які уповноважені розглядати заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, суд доходить висновку, що спір про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з певною метою є публічно-правовим, оскільки в цих правовідносинах відповідач вчиняє повноваження з реалізації владних управлінських функцій.
Зазначений висновок відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному в постанові від 25 травня 2018 року по справі № 822/238/15.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відсутні правові підстави для закриття провадження у справі відповідно до п. 1 .ч.1 ст. 238 КАС України.
Керуючись ст.ст. 238,256,295,297 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
У задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за позовною заявою Громадської організації «Товариство «ВОСТОК» (КОД ЄДРПОУ42238831, місцезнаходження: 67300, Одеська обл., м. Березівка, вул. 31 Березня, 69) до Южненської міської ради (код ЄДРПОУ 21018103, місцезнаходження: 65481, Одеська обл., м. Южне, проспект Григорівського Десанту, 26-а) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою земельної ділянки, - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала окремо скарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний « 07» листопада 2018 року.
Суддя Л.Р.Юхтенко