Рішення № 77657776, 25.10.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2018
Номер справи
810/4290/18
Номер документу
77657776
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2018 року № 810/4290/18

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Лисенко В.І.,

за участі: секретаря судового засідання Приходько Н.І.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Автобансервіс" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Автобансервіс" з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.07.2018 №0014854205, яким до позивача застосовано штрафні санкції у сумі 583 981,01 грн за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних та розрахунків коригування.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказує, що відповідачем протиправно застосовано до підприємства штрафні санкції, визначені пунктом 120-2.1 статті 120 Податкового Кодексу України, за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних та розрахунків коригування. Зазначив, що зведені акцизні накладні на весь обсяг реалізованого пального протягом місяця формувались на останній день місяця, в якому відбувалося безперервне постачання палива, що підтверджується актами приймання-передачі. При цьому, ці акцизні накладні були складені не за наслідками господарської операції з продажу пального, а на пальне, втрачене внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом, та мали позначку 4 – втрачене пальне, щодо якого відповідно до пункту 216.3 статті 216 розділу VI Кодексу не виникає податкове зобов’язання з акцизного податку. У той же час, посадовими особами підприємства було допущено помилку у даті складення акцизної накладної, яка була виявлена під час реєстрації, проте, не виправлялася, оскільки за вказаними акцизними накладними не виникало будь яких зобов'язань щодо сплати акцизного податку. Також, підприємством за наслідками операцій з продажу пального, було виписано та вчасно зареєстровано ряд акцизних накладних. У подальшому, підприємством було виявлено в зареєстрованих акцизних накладних помилку у зазначенні одиниці виміру реалізовано пального, а саме: у актах приймання-передачі міститься "кг", а в акцизних накладних "л". При цьому, сума, на яку був здійснений продаж пального, не коригувалася, оскільки була вірно зазначена. У зв'язку з чим, підприємством складено розрахунки коригування до вказаних акцизних накладних, з помилковим зазначенням дати, що у свою чергу призвело, на думку податкового органу, несвоєчасної реєстрації розрахунків коригування. Позивач наголошує, що за вказаними акцизними накладними та розрахунками коригувань, у яких помилкового вказані дати їх виписки, що потягло несвоєчасну реєстрацію, у підприємства не виникало будь якого обов'язку щодо сплати податків, а тому нарахування штрафних санкцій за ухилення від сплати податку не відповідає дійсності та додаткового покладає тягар на сумлінного платника податків. Також, позивач наголошував, що до 01.01.2017 року чинне законодавство не надавало контролюючому органу право в межах камеральної перевірки досліджувати питання своєчасності реєстрації акцизних накладних платником податків. Крім того, згідно вимог податкового законодавства, відповідальність за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних наступає лише з 01.01.2017. Відтак, на думку позивача, оскільки камеральна перевірка проведена з порушенням вимог статей 75, 76 Податкового кодексу України, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач проти позову заперечував, надав до суду письмовий відзив, у якому зазначив, що перевірка проведена з дотриманням норм податкового законодавства, а рішення, яким нараховані штрафні санкції, базується на встановленому під час перевірки факту правопорушення.

Ухвалою суду від 21.08.2018 відкрито спрощене провадження в даній адміністративній справі.

У судовому засіданні, призначеному на 22.10.2018, представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд адміністративний позов задовольнити. Відповідач проти позову заперечував, просив у його задоволенні відмовити.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Автобансервіс» знаходиться на обліку в Офісі великих платників податків ДФС за місцезнаходженням: 08130, Київська обл., Києво – Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Велика Кільцева 2.

У липні 2018 року Офісом великих платників податків ДФС проведено камеральну перевірку даних ТОВ "Автобансервіс" щодо порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в ЄРАН.

У ході перевірки посадовими особами податкового органу встановлено реєстрацію акцизних накладних та розрахунків коригування до них з порушенням законодавчо встановлених термінів.

За наслідками перевірки відповідачем винесене на підставі акту камеральної перевірки від 05.07.2018 № 2049/28-10-42-05/31982734 податкове повідомлення-рішення від 31.07.2018 №0014854205, яким до позивача застосовано штрафні санкції у сумі 583 981,01 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті статті 231 Податкового кодексу України, платник податку при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Платник податку зобов’язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.

В акцизній накладній зазначаються в окремих полях такі обов’язкові реквізити: а) порядковий номер акцизної накладної; б) дата складання акцизної накладної; в) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник акцизного податку, - особи, що реалізує пальне; г) код ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) особи, що реалізує пальне, та отримувача пального; ґ) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податків, - отримувача пального; д) код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД; е) опис пального; є) обсяг пального в літрах, приведених до t 15 °C.

Форма та порядок заповнення акцизної накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального. Акцизна накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо акцизні накладні не були складені на ці операції) за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у разі здійснення реалізації пального за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником акцизного податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок особи, що реалізує пальне). При цьому окремі обов’язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами "г" та "ґ" пункту 231.1 цієї статті, не заповнюються. У разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.

Для цілей цього пункту під безперервним постачанням вважається забезпечення особою, яка реалізує пальне, можливості для отримувачів пального (контрагентів) отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця.

Акцизна накладна може бути складена не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг втраченого пального протягом такого місяця за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, що втрачено.

Право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу.

При реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов’язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб’єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, яка реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних: особою, яка реалізує пальне, якщо передбачається збільшення обсягів реалізованого пального або якщо коригування показників у підсумку не змінює обсяг реалізованого пального; отримувачем пального, якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального, для чого особа, яка реалізує пальне, надсилає складений розрахунок коригування отримувачу пального. При цьому особа, що реалізує пальне, має право зменшити обсяг реалізованого пального за таким розрахунком коригування після його реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального.

Розрахунок коригування, складений платником податку до акцизних накладних з реалізації пального не платникам акцизного податку, або розрахунок коригування, складений за іншими операціями, ніж реалізація пального отримувачам пального, підлягає реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних таким платником податку.

Відповідно до пункту 4 розділу 1 Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 березня 2016 року за № 405/28535 (надалі - Порядок), акцизна накладна, розрахунок коригування акцизної накладної, заявка на поповнення (коригування) залишку пального заповнюються державною мовою. Кількісні показники відповідних граф акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального заповнюються в кілограмах та літрах, приведених до температури 15 -0С, з округленням до двох знаків після коми. Приведення літражу пального до температури 15 -0С здійснюється згідно з чинною нормативно-технічною документацією.

Пунктом 8 розділу 1 Порядку передбачено, що в акцизній накладній, розрахунку коригування акцизної накладної вказуються основні реквізити особи (платника податку), що реалізує пальне, та особи - отримувача пального: для юридичної особи - найменування та код за ЄДРПОУ;

для фізичної особи - прізвище, ім’я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (серія та номер паспорта зазначаються фізичними особами - підприємцями, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта); для уповноважених юридичних осіб, які ведуть облік діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи та є відповідальними за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договорів: назва договору, найменування уповноваженої особи та податковий номер, наданий такій особі при взятті на облік договору згідно з пунктом 63.6 статті 63 та пунктом 64.6 статті 64 глави 5 розділу ІІ Кодексу.

Обов’язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами «г» та «ґ» пункту 231.1 статті 231 розділу VI Кодексу (код за ЄДРПОУ (для юридичних осіб), або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб), повна чи скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податків), не вказуються при складанні акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної зокрема, у разі: втрати пального як в межах, так і понад встановлені норми втрат, псування, знищення пального, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.

Відповідно до пункту 1 розділу 2 порядку, акцизна накладна складається при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

Акцизна накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо акцизні накладні не були складені на ці операції) окремо за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у разі здійснення реалізації пального за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником акцизного податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок особи, що реалізує пальне).

У разі забезпечення безперервного постачання пального особа, що реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.

Під безперервним постачанням розуміється забезпечення особою, що реалізує пальне, можливості для отримувачів пального (контрагентів) отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця.

Згідно із пунктом 2 розділу 2 Порядку, акцизна накладна може бути складена не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг втраченого пального протягом такого місяця окремо за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД пального, що втрачено.

Пунктом 4 розділу 2 Порядку передбачено, що у верхній лівій частині акцизної накладної, яка не надається отримувачу пального, зазначається тип причини:

1 - отримувач не є платником акцизного податку з реалізації пального (кінцевий споживач та суб’єкти господарювання відсутні в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального);

2 - пальне відвантажується на умовах, встановлених статтею 229 розділу VI Кодексу;

3 - пальне відвантажено з метою власного споживання;

4 - втрачене пальне, щодо якого відповідно до пункту 216.3 статті 216 розділу VI Кодексу не виникає податкове зобов’язання з акцизного податку, а саме:

пальне, втрачене внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс-мажорних обставин, - за умови документальної фіксації цих втрат та надання контролюючому органу необхідних доказів втрат пального та неможливості його використання на митній території України (підпункт «а» пункту 216.3 статті 216 розділу VI Кодексу);

пальне, втрачене внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом, - у межах нормативів втрат, які затверджуються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (підпункт «б» пункту 216.3 статті 216 розділу VI Кодексу);

5 - зіпсоване, знищене, втрачене пальне, щодо якого відповідно до пункту 214.7 статті 214 розділу VI Кодексу виникає податкове зобов’язання з акцизного податку;

6 - виробництво пального в споживчій тарі ємністю до двох літрів (включно).

В акцизних накладних, які надаються отримувачу пального, у відповідному полі проставляється цифра « 0».

Відповідно до пункту 1 розділу 3 Порядку, якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, що реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування акцизної накладної та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Згідно із пунктом 2 цього розділу, коригуються лише показники акцизних накладних, складених та зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних відповідно до статті 231 розділу VI Кодексу.

Відповідно до пункту 3 розділу 3 Порядку, розрахунок коригування акцизної накладної складається особою, яка реалізує пальне, та підлягає коригуванню шляхом складання розрахунку коригування акцизної накладної та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Пунктом 9 зазначеного розділу передбачено, що на розрахунку коригування вказуються номер та дата акцизної накладної, показники якої коригуються.

Не допускається виправлення даних щодо дати складання акцизної накладної, показники якої коригуються, та її порядкового номера.

Відповідальність за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних чи розрахунків коригування, передбачена статтею 120 Податкового кодексу України.

Так, згідно із статтею 120-2.1 кодексу порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів; 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.

Як убачається з матеріалів справи, ТОВ «Автобансервіс» було виписано акцизні накладні №65 від 23.04.2016, №63 від 11.04.2016, №61 від 01.04.2016, №64 від 22.04.2016, №62 від 16.04.2016, №94 від 04.05.2016, що зареєстровані з порушенням строків реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних ( а.с. 162,168,170, 172, 174, 176).

А саме, акцизна накладна №65 від 23.04.2016 була зареєстрована 11.05.2016, граничний строк реєстрації - 05.05.2016; акцизна накладна №63 від 11.04.2016 була зареєстрована 11.05.2016 (граничний строк реєстрації 26.04.2016); акцизна накладна №61 від 01.04.2016 була зареєстрована 11.05.2016 (граничний строк реєстрації 16.04.2016); акцизна накладна №64 від 22.04.2016 була зареєстрована 11.05.2016 (граничний строк реєстрації 07.05.2016); акцизна накладна №62 від 01.04.2016 була зареєстрована 11.05.2016 (граничний строк реєстрації 16.04.2016); акцизна накладна №94 від 04.05.2016 була зареєстрована 10.06.2016 (граничний строк реєстрації 19.05.2016),

Зі змісту зазначених акцизних накладних убачається, що вони були складені не за наслідками господарської операції з продажу пального, а на пальне, втрачене внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом, та мають позначку 4 – втрачене пальне, щодо якого відповідно до пункту 216.3 статті 216 розділу VI Кодексу не виникає податкове зобов’язання з акцизного податку.

Як пояснив у ході розгляду справи представник позивача, відповідно до Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, передбачено, що у разі забезпечення безперервного постачання пального особа, що реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця, у зв'язку з чим підприємством в останній день місяця складалися акти списання природних витрат паливно-мастильних матеріалів та формувалися акцизні накладні.

Вказані акцизні накладні підприємством були зареєстровані вчасно, у термін, встановлений статтею 231 ПК України.

Однак, під час реєстрації акцизних накладних з'ясувалось, що у акцизних накладних помилково зазначена дата їх складення, у той же час, оскільки акцизні накладні були виписані не за наслідком операцій з продажу пального, а за наслідками природних втрат, розрахунки коригування до них не складалися, оскільки будь яких зобов'язань щодо коригування сум податку, які повинні були бути сплачені до бюджету, не виникало.

Судом досліджено акти списання природних витрат паливо – мастильних матеріалів станом на 30.04.2016 та 31.05.2016, що були долучені до письмових пояснень, та встановлено, що останні складалися на кінець місяця, а тому є логічним посилання представника позивача, що дата формування акцизної накладної мала б співпадати з датою складення актів списання.

Виходячи з того, що відповідні акцизні накладні можуть бути складені не пізніше останнього дня звітного місяця, із зазначенням типу причин №4 (втрачене пальне), згідно яких не виникає податкового зобов’язання з акцизного податку, які по суті не відносяться до реалізації товару, суд може зробити висновок, що штрафні санкції відповідно пункту 120-2.1 статті 120 Податкового Кодексу України, відповідачем застосовано необґрунтовано.

Стосовно акцизної накладної №328 від 21.07.2018, суд встановив наступне.

ТОВ «Автобансервіс» мало взаємовідносини з ПП "ПЕТРА-РЕЗЕРВ", за наслідками яких позивачем було виписано акцизну накладну № 328 від 21.07.2016.

Як пояснив представник позивача у судовому засіданні, поставка паливно – мастильних матеріалів відбувалась на протязі липня 2016 року, на підтвердження чого було складено акт – приймання передачі (а.с. 177).

У зв’язку із виявленням помилки в даті складення акцизної накладної, керуючись п. 231.7 ст. 231 Податкового кодексу України ТОВ «Автобансервіс», складено та зареєстровано розрахунок коригування № 121 від 31.07.2016 на акцизну накладну від 21.07.2016 № 328, що був зареєстрований 12.08.2016 з від’ємним значенням всього обсягу пального, що був зазначений в акцизній накладній від 21.07.2018 (а.с.31).

Оскільки позивач, згідно із п. 231.1 ст. 231 Податкового Кодексу України, зобов’язаний був скласти акцизну накладну при реалізації пального, на такий же обсяг пального, який був зазначений в акцизній накладній від 21.07.2016 № 328, та який був зменшений шляхом подачі розрахунку коригування № 121 від 31.07.2016, ТОВ «Автобансервіс» склало 31.07.2016 нову акцизну накладну № 331, на весь обсяг пального (зазначений в акцизній накладній від 21.07.2016 № 328, та розрахунку коригування з від’ємним значенням від 31.07.2016 № 121) та зареєструвало її в РЄАН (а.с.33-34).

Стосовно несвоєчасної реєстрації розрахунків коригування №238 від 31.08.2016 та №235 від 31.08.2016 (на акцизну накладну №632 від 31.08.2016); №173 від 30.04.2016 (на акцизну накладну №93 від 30.04.2016); №243 від 30.04.2016(на акцизну накладну №92 від 30.04.2016); №267 від 31.08.2016 (на акцизну накладну №634 від 31.08.2016); №265 від 30.09.2016 (на акцизну накладну №2141 від 30.09.2016); №175 від 31.07.2016 (на акцизну накладну №303 від 31.07.2016); №246 від 31.08.2016 (на акцизну накладну №602 від 31.08.2016); №245 від 30.06.2016 (на акцизну накладну №216 від 30.06.2016); №234 від 30.06.2016 та №237 від 31.07.2016 (на акцизну накладну №316 від 31.07.2016); №240 від 31.10.2016 ( на акцизну накладну №21341 від 31.10.2016); №174 від 30.04.2016 (на акцизну накладну №41 від 30.04.2016); №268 від 31.08.2016 ( на акцизну накладну № 633 від 31.08.2016 ); №264 від 31.07.2016 (на акцизну накладну 295 від 31.07.2016); № 200 від 30.09.2016 (на акцизну накладну №2126 від 30.09.2016); №176 від 31.08.2016 (на акцизну накладну №600 від 31.08.2016); №248 від 30.06.2016 (на акцизну накладну №215 від 30.06.2016); №852 від 31.08.2016 (на акцизну накладну №100264 від 31.08.2016)та акцизна накладна від 31.10.2016 №21389, суд зазначає наступне.

Як встановлено у ході судового засідання, вищевказані акцизні накладні, до яких були виписані розрахунки коригування, виписані та зареєстровані вчасно, у встановлені законодавством строки.

У судовому засіданні представник позивача пояснив, що ТОВ «Автобансервіс», виявивши 11.10.2016 що в акцизних накладних №600 від 31.08.2016, № 303 від 31.07.2016, №93 від 30.04.2016, що виписані та зареєстровані між ТОВ «Автобансервіс» та ТОВ «Клеон - ойл»(39189837) та ТОВ «Вєнтус Ресурс» (38927250), міститься помилка у зазначені в не повному обсязі реалізованого пального (в літрах, приведених до t 15 °C), тому, у відповідності до норм діючого законодавства, задля повного підтвердження операцій, ТОВ «Автобансервіс», виписує та реєструє 11.1.2016 розрахунки коригування, а саме: №176 від 31.08.2016 на акцизну накладну №600 від 31.08.2016; №173 від 30.04.2016 на акцизну накладну №93 від 30.04.2016; №175 від 31.07.2016 на акцизну накладну №303 від 31.07.2016, №174 від 30.04.2016 на акцизну накладну №41від 30.04.2016 (а.с. 107-108, 154-159).

25 листопада 2016 року стало відомо, що в акцизних накладних №316 від 31.07.2016, № 632 від 31.08.2016, що виписані та зареєстровані між ТОВ «Автобансервіс» та ТОВ «Прем’єр - ліга» (32214641), міститься помилка, у зазначені в не повному обсязі реалізованого пального (в літрах, приведених до t 15 °C), тому, у відповідності до норм діючого законодавства, задля повного підтвердження операцій, ТОВ «Автобансервіс», виписує та реєструє 25.11.2016 розрахунки коригування, а саме: №235 від 31.08.2016 на акцизну накладну №632 від 31.08.2016; №234 від 31.07.2016 на акцизну накладну №316 від 31.07.2016 (а.с.230-233).

28 листопада 2016 року виявлено, що в акцизних накладних № 632 від 31.08.2016, №21341 від 31.10.2016, № 316 від 31.07.2016, що виписані та зареєстровані між ТОВ «Автобансервіс» та ТОВ «Прем’єр – ліга»(32214641), міститься помилка, у зазначені в не повному обсязі реалізованого пального (в літрах, приведених до t 15 °C), тому, у відповідності до норм діючого законодавства, задля повного підтвердження операцій, ТОВ «Автобансервіс», виписує та реєструє 28.11.2016 розрахунки коригування, а саме: №237 від 31.07.2016 на акцизну накладну №316 від 31.07.2016; №240 від 31.10.2016 на акцизну накладну №21341 від 31.10.2016; №238 від 31.08.2016 на акцизну накладну №632 від 31.08.2016 (а.с. 118-123).

02 грудня 2016 року в акцизних накладних № 92 від 30.04.2016, №602 від 31.08.2016, №216 від 30.06.2016, що виписані та зареєстровані між ТОВ «Автобансервіс» та ТОВ «Клеон – Ойл»(39189837), міститься помилка, у зазначені в не повному обсязі реалізованого пального (в літрах, приведених до t 15 °C), тому, у відповідності до норм діючого законодавства, задля повного підтвердження операцій, ТОВ «Автобансервіс», виписав та зареєстрував 02.12.2016 розрахунки коригування, а саме: №245 від 30.06.2016 на акцизну накладну №216 від 30.06.2016; №246 від 31.08.2016 на акцизну накладну №602 від 31.08.2016; №243 від 30.04.2016 на акцизну накладну №92 від 30.04.2016 (а.с. 142-147).

06 грудня 2016 року позивачем виявлено, що в акцизних накладних № 2141 від 30.09.2016, №295 від 31.07.2016, № 215 від 30.06.2016, що виписані та зареєстровані між ТОВ «Автобансервіс» та ТОВ «Клеон – Ойл»(39189837), міститься помилка, у зазначені в не повному обсязі реалізованого пального (в літрах, приведених до t 15 °C), тому, у відповідності до норм діючого законодавства, задля повного підтвердження операцій, ТОВ «Автобансервіс», виписує та реєструє 06.12.2016 розрахунки коригування, а саме: №248 від 30.06.2016 на акцизну накладну №215 від 30.06.2016; №264 від 31.07.2016 на акцизну накладну №295 від 31.07.2016;№265 від 30.09.2016 на акцизну накладну №2141 від 30.09.2016 (а.с. 148-153).

08 грудня 2016 року ТОВ «Автобансервіс» виявлено, що в акцизній накладній №2126 від 30.09.2016, що виписана та зареєстрована між ТОВ «Автобансервіс» та ТОВ «Укріндекспром» (40434933), міститься не повна кількість обсягу реалізованого пального, тому, у відповідності до норм діючого законодавства, задля повного підтвердження операцій, ТОВ «Автобансервіс», виписує та реєструє 08.11.2016 розрахунок коригування, а саме: №200 від 30.09.2016 на акцизну накладну №2126 від 30.09.2016 (а.с.110-111).

27 грудня 2016 року стало відомо, що в акцизних накладних №633 від 31.08.2016, № 100264 від 31.08.2016, №634 від 31.08.2016, що виписані та зареєстровані між ТОВ «Автобансервіс» та ТОВ «Прем’єр - ліга» (32214641), міститься помилка, у зазначені в не повному обсязі реалізованого пального (в літрах, приведених до t 15 °C), тому, у відповідності до норм діючого законодавства, задля повного підтвердження операцій, ТОВ «Автобансервіс», виписує та реєструє 27.12.2016 розрахунки коригування, а саме: №267 від 31.08.2016 на акцизну накладну №634 від 31.08.2016; №852 від 31.08.2016 на акцизну накладну №100264 від 31.08.2016; №268 від 31.08.2016 на акцизну накладну №633 від 31.08.2016 (а.с. 124-129).

При цьому, як зазначив представник позивача, дати розрахунків коригування були помилково зазначені у відношенні до дат складення акцизних накладних.

При реєстрації розрахунків коригування було виявлено зазначені помилки, але, оскільки, відповідні операції відбулися, тим самим було сплачено всі відповідні податки та збори до державного бюджету, а при складенні розрахунків коригування коригувався лише об’єм, шляхом приведення його у відповідність з кілограмів у літри, що не потягло за собою коригування суми податку, позивачем не стала коригуватися дата складення розрахунків.

Таким чином, на думку позивача, оскільки несвоєчасна реєстрація відбулася з підстав зазначення невірної дати складення розрахунків коригування до акцизних накладних, що не потягло за собою ніяких негативних наслідків у вигляді ухилення від сплати податків, а акцизний податок сплачений вчасно, застосування штрафних санкцій є помилковим та не базується на вірному тлумаченні норм чинного законодавства.

Суд погоджується з такими доводами позивача та зазначає наступне.

Пунктом 109.1 статті 109 Податкового кодексу України встановлено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до пункту 109.2 статті 109 Податкового кодексу України, вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України

З аналізу наведеної норми вбачається, що податкове правопорушення це діяння яке посягає на важливі для держави суспільні відносини, порушення яких є шкідливим як для держави так і суспільства.

Відповідальності за порушення податкового законодавства властиві правовідновувальна і каральна функції, що обумовлює наявність в податковому праві санкцій, спрямованих на відновлення порушених фіскальних прав держави, примусове виконання обов'язків, усунення протиправних станів, а також наявність санкцій, що впливають на правопорушника з метою загальної та приватної превенції. Так, санкції, встановлені в статтями 116-118, 124-129 Податкового кодексу України, носять каральний характер, інші спрямовані на заповнення фінансових втрат держави.

Згідно загальної теорії права санкцією визнаються закріплені в нормах права розпорядження про заходи примусу за невиконання обов'язків з метою захисту прав інших осіб.

Санкції в залежності від способів, якими вони служать охороні податкових правовідносин, поділяються на два види:

1) правовідновувальні, реалізація яких спрямована на усунення шкоди, заподіяної протиправним діянням фінансовим інтересам держави, примусове виконання невиконаних податкових обов'язків, а також на відновлення порушених фіскальних прав держави;

2) каральні (штрафні), реалізація яких спрямована на попередження податкового правопорушення, а також на виправлення і перевиховання порушників податкового законодавства. З аналізу наведеної норми вбачається, що податкове правопорушення це діяння яке посягає на важливі для держави суспільні відносини, порушення яких є шкідливим як для держави так і суспільства.

Порушення податкового законодавства неминуче завдає шкоди фіскальним інтересам держави, тому завдання податкових санкцій полягає в максимальній нейтралізації майнових втрат казни, у відновленні порушених прав та покарання правопорушника. Податковим кодексом України вимагається від постачальників товарів (робіт, послуг) вчасно, у порядку, встановленому податковим законодавством, реєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні при здійсненні операцій з постачання товарів (робіт, послуг). Однак, відсутність шкоди фіскальними інтересам держави є підставою для незастосування органами державної податкової служби до підприємства фінансових санкцій.

Враховуючи наведене та встановлені в ході судового розгляду справи обставини, суд вважає, що оскільки позивачем своєчасно і в повному обсязі сплачено всі суми податкових зобов'язань, внаслідок чого бюджет не зазнав втрат, акцизні накладні та розрахунки коригування були зареєстровані позивачем до початку проведення перевірки, суд вважає необґрунтованим застосування штрафних санкцій.

В ході дослідження наявних в матеріалах справи акцизних накладних та розрахунків коригування та пояснень представника позивача судом було встановлено, що дійсно усі акцизні накладні та розрахунки коригування, які відображені в акті перевірки, зареєстровані підприємством з порушенням строку.

Однак, суд звертає увагу, що акцизні накладні, які помилково були зареєстровані невчасно з причини зазначення у них неправильної дати, були сформовані не за наслідками операцій з продажу паливно-мастильних матеріалів, а на пальне, втрачене внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом, та мали позначку 4 – втрачене пальне, щодо якого відповідно до пункту 216.3 статті 216 розділу VI Кодексу не виникає податкове зобов’язання з акцизного податку з по операціям позивача з поставки товарів (робіт, послуг) з покупцями, яким не надаються податкові накладні.

А розрахунки коригування до акцизних накладних, які були вчасно зареєстровані в ЄРАН, з аналогічних підстав не зареєстровані вчасно, були складені у зв'язку з виявленням помилки у зазначенні одиниці виміру реалізовано пального, а саме: у актах приймання-передачі міститься "кг", а в акцизних накладних "л". При цьому, сума, на яку був здійснений продаж пального, не коригувалася, а у підприємства не виникало будь якого обов'язку щодо сплати податків.

Вирішуючи спір, суд звертає увагу на ту обставину, що у вищенаведеній нормі законодавець окреслює обмежене коло випадків, які звільняють платника від штрафних санкцій. Проте, сама процедура нарахування штрафу передбачає базу для її нарахування, тоді як у випадку, що досліджується така база відсутня, так як сума акцизного податку у таких акцизних накладних та розрахунках коригування була сплачена позивачем вчасно, а тому дорівнюватиме нулю.

Так, ТОВ "Автобансервіс" за результатами господарської діяльності у повному обсязі виконало свої зобов'язання перед бюджетом, акцизний податок сплачений у повному обсязі, факт чого не заперечує і сам відповідач.

При цьому суд враховує, що відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4, пункту 56.21 статті 56 Податкового кодексу України встановлено презумпцію правомірності рішень платника податку в разі, коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із частиною другою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

А тому, враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що приймаючи спірне рішення відповідач не врахував всі обставини та не дав правової оцінки факту правопорушення, не з'ясував, яким чином дане правопорушення призвело до втрат бюджету, а тому воно підлягає скасуванню.

При цьому, не заслуговують на увагу доводи позивача на те, що відповідач не мав досліджувати питання дотримання позивачем граничних термінів реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування в ЄРАН за період з 01.04.2016 по 31.10.2016, оскільки відповідальність за вказане правопорушення виникає лише з 01.01.2017.

Проте, суд вважає такі посилання необґрунтованими, оскільки положеннями ПК України у редакції, чинній на час проведення камеральної перевірки, визначено право податкового органу на проведення такого виду перевірок та встановлені строки їх проведення, які були дотриманні податковим органом.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, на момент реєстрації акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних підлягає застосуванню чинна на цей час редакція ПК України, водночас, на момент проведення камеральної перевірки підлягає застосуванню чинна, саме, на час перевірки редакція ПК України.

Суд звертає увагу, що камеральна перевірка проводилася контролюючим органом в 2018 році, коли діяли нові редакції статей 75, 76 ПК України. Предметом цієї перевірки були терміни реєстрації акцизних накладних за 2016 рік, тобто в межах строків, визначених статтею 102 ПК України.

Разом з тим, контролюючий орган повинен керуватися законодавством, яке діє на момент проведення такої перевірки. Відповідальність за виявлені порушення для платників податків була встановлена і в 2016 році, і в 2018 році.

Редакції статей 75, 76 ПК України на момент виписки і реєстрації акцизних накладних в 2016 році не позбавляли контролюючий орган проводити камеральні перевірки, предметом яких виступали терміни реєстрації акцизних накладних в ЄРАН.

Абзац 2 підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України (яким доповнено підпункт 75.1.1 пункту 75.1ст.75 ПК України з 01.01.2017), не ввів нові повноваження контролюючого органу, а лише конкретизував, що також може бути предметом камеральної перевірки.

Статтею 75 ПК України було передбачено можливість контролюючого органу в межах камеральної перевірки перевіряти дані єдиного реєстру акцизних накладних, що в свою чергу, на думку суду, передбачало і перевірку своєчасності реєстрації акцизних накладних.

Крім того, суд зазначає, що редакції статей 75, 76 ПК України в 2016 році, які визначають право податкового органу на проведення камеральних перевірок з питань перевірки даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального не містили граничних строків проведення таких перевірок. У свою чергу, таке обмеження випливає з положень статті 102 ПК зі строком у 1095 днів.

Згідно пункту 76.3 статті 76 ПК України (в редакції з 01.01.2017р.) камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

В даному випадку, 30-денний термін проведення камеральної перевірки встановлено для податкової декларації та уточнюючого розрахунку. Строки перевірки реєстрації акцизних накладних встановлено статтею 102 ПК України.

А тому, суд вважає, що камеральна перевірка позивача податковим органом проведена у відповідності до норм статей 75, 76, 102 ПК України.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 8759,72 грн, що підтверджується наявним в матеріалах справи платіжним дорученням від 15.08.2018 (а.с. 2).

Отже, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДФС.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 31.07.2018 №0014854205.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Автобансервіс" (код ЄДРПОУ 31982734) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996) судовий збір у сумі 8759 (вісім тисяч сімсот п`ятдесят дев`ять) грн 72 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 05 листопада 2018 р.