
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2018 р. Справа№0540/7664/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., за участю: секретаря судового засідання Шемет Я.О., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідачів ОСОБА_2 розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Слов’янськ адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Європейський транспортно-логістичний центр» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, Державної фіскальної служби України, комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку про визнання протиправним та скасування рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №838975/33422416 від 12.07.2018 року та зобов’язання здійснити реєстрацію податкової накладної №4 від 27.06.2018 року, -
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2018 року приватне підприємство «Європейський транспортно-логістичний центр» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №838975/33422416 від 12.07.2018 року та зобов’язання здійснити реєстрацію податкової накладної №4 від 27.06.2018 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що рішення комісії від 12.07.2018 за №838975/33422416 про відмову підприємству у реєстрації податкової накладної від 27.06.2018 № 4 прийняте відповідачем з порушенням норм чинного законодавства України. Позивач вважає, що на вимогу фіскального органу, після зупинення реєстрації відповідної податкової накладної (квитанція № 1 від 09.07.18), платником податків були надані пояснення та усі належні документи. Проте, останні не були взяті контролюючим органом до уваги, натомість фіскальний орган, як на підставу для відмови у реєстрації вказав на ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційний опис), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти прийому-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузей специфіки, накладні. Тобто, були перелічені всі можливі первинні документи без конкретизації та підкреслення, як того передбачає законодавство.
Вважаючи оскаржуване рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх порушених прав та інтересів, в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №838975/33422416 від 12.07.2018 року; 2) зобов’язати Державну фіскальну службу України здійснити реєстрацію податкової накладної № 4 від 27.06.2018 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30.08.2018 року відкрито провадження у даній справі. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Одночасно, запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на їх підтвердження, які наявні у відповідача.
17 вересня 2018 року представником відповідача надано відзив на позовну заяву, згідно якого представник Головного управління ДФС у Донецькій області зазначив, що на виконання положень пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України позивачу було надіслано квитанцію № 1 від 09.07.18 щодо зупинення реєстрації податкової накладної з підстав, визначених пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а саме ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. Оскільки, позивачем надані документи, які не в повній мірі відповідають переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної та визначених в пункті 14 Порядку № 117, а саме: не надано: 1) інвентаризаційних описів щодо наявності на за балансових рахунках орендованих залізничних вагонів; 2) розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків по взаємовідносинам з ТОВ ШУ «Донбас»; 3) заявка на організацію перевезення вантажів ТОВ «Терра ВВВ»; 4) актів подачі-повернення вагонів з зазначенням № та станції по взаємовідносинах з ТОВ «Терра ВВВ»; 5) акт наданих послуг по взаємовідносинах з ТОВ «Терра ВВВ»; 6) стан розрахунків з ТОВ «Терра ВВВ», Комісією було прийнято оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 27.06.2018 року.
Враховуючи наведене представник відповідача вважає, що комісія діяла у відповідності до норм чинного законодавства, а відтак позовні вимоги ПП «Європейський транспортно-логістичний центр» є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
17 вересня 2018 року судом залучено до участі у справі, у якості відповідачів - Державну фіскальну службу України та комісію Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку про визнання протиправним та скасування рішення.
01 жовтня 2018 року від представника ДФС України надійшов відзив на позовну заяву, обґрунтування якого аналогічні відзиву Головного управління ДФС у Донецькій області.
16 жовтня 2018 року представник ПП «Європейський транспортно-логістичний центр» подав заперечення на відзиви на позовну заяву. В обґрунтування заперечень представник позивача додатково зазначив, що в квитанції про зупинення реєстрації ПН не зазначено за якою саме підставою підприємство, з вказаним в пп. 1.6 п. 1 Критеріїв, віднесено до ризикових платників. Окрім того, рішення Комісії від 12.07.2018 року містить лише загальний перелік документів, передбачений формою такого рішення і підкреслення документів, які, на думку контролюючого органу, позивачем не надано, не містить. Щодо твердження відповідача про ненадання позивачем документів, представник позивача зазначив, що на час здійснення операції відповідачу був наданий вичерпний перелік документів, який був достатній для встановлення реальності здійснення операції.
16 жовтня 2018 року судом закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 29 жовтня 2018 року.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідачів в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, надав пояснення аналогічні тим, що викладені у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами заяви по суті справи, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги та заперечення, дослідивши докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, суд встановив наступне.
Приватне підприємства «Європейський транспортно-логістичний центр» (виконавець за договором) та ТОВ «Терра ВВВ» (замовник за договором) уклали договір про надання транспортно-експедиторських послуг № 27/06/18 від 27.06.2018 року, пов'язаних з організацією перевезенням вантажів у залізничному рухомому складі - власних/орендованих вагонах та пов'язані з цим послуги шляхом укладення відповідних договорів з іншими юридичними особами (а.с. 58-63).
Згідно Додаткової угоди №1 від 27.06.2018 року до договору № 27/06/18 від 27.06.2018 року та заявки № 28 від 27.06.2018 року позивачем прийнято на себе обов'язки щодо надання вагонів для перевезення вантажів замовника (ТОВ «ТЕРРА ВВВ») у кількості 17 одиниць (а.с. 64, 65).
На виконання вищевказаної угоди ПП «Європейський транспортно-логістичний центр» направило заявку 27/07 від 27.07.2018 року ТОВ «Шахтоуправтння «Донбас» (а.с. 66) y рамках договору оренди рухомого складу №30/03/18-АР від 30.03.2018 року про надання в оренду 17 полувагонів з 01.07.18 р. для використання останніх ТОВ «Терра ВВВ» (а.с. 48-55,).
01.07.2018 року ПП «Європейський транспортно-логістичний центр» отримало на станції Клесів Львівської залізничної дороги від ТОВ «Шахтоуправління «Донбас» 17 полувагонів (номери полувагонів: 56513757, 56564719, 56564800, 56564826, 56564859, 56564867, 56564909, 56513658, 56513708, 56513807, 56513815, 56513849, 56564685, 56564701, 56564875, 56564735, 56513823) y оренду, про що складено та підписано акт приймання-передачі в оренду власних вантажних полувагонів від 01.07.2018 р. та акт технічного огляду полувагонів від 01.07.2018 року (а.с. 56, 57).
Того ж дня отримані в орендне використання полувагони були подані замовнику (ТОВ «Терра ВВВ») для здійснення перевезень на станції Клесів Львівської залізничної дороги, що підтверджується актом подачі вагонів № 1 від 01.07.2018 року (а.с. 67).
Згідно п. 4.3 договору оренди рухомого складу №30/03/18-АР від 30.03.2018 року з ТОВ «Шахтоуправління «Донбас» орендар (ПП «Європейський транспортно-логістичний центр») повинен сплачувати орендодавцеві орендну плату подекадно по факту надання послуг на підставі наданих рахунків.
Згідно п. 3.1 договору № 27/06/18 від 27.06.2018 року замовник (ТОВ «Терра ВВВ») послуг для організації перевезення вантажів зобов'язаний здійснювати попередню оплату виконавцю (ПП «Європейський транспортно-логістичний центр»).
На виконання вимог договору ПП «Європейський транспортно-логістичний центр» виставлений рахунок № 1 від 27.06.2018 року, на попередню оплату послуг у розмірі 606 050,00 грн. із додатком – розрахунком плати за користування (а.с. 77, 78).
За вказаним рахунком № 1 від 27.06.2018 року ТОВ «Терра ВВВ» здійснило оплату двома платежами, а саме: 1) 301 050,00 грн., згідно платіжного доручення № 184 від 27.06.18; 2) 300 000,00 грн. згідно платіжного доручення № 183 від 27.06.18, що підтверджується випискою з банківської установи (а.с. 81).
ПП «Європейський транспортно-логістичний центр», в свою чергу, були складені та направлені на реєстрацію дві податкові накладні: 1) № 3 від 27.06.18 на суму 301 050,00 грн. (а.с. 82); 2) № 4 від 27.06.18 на суму 300 000,00 грн. (а.с. 20).
Податкова накладна № 3 від 27.06.2018 року зареєстрована в ЄРПН 09.07.18 за реєстраційним номером НОМЕР_1 (а.с. 83).
Реєстрація податкової накладної № 4 від 27.06.2018 року зупинена 09.07.18 на підставі пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків. Одночасно, комісія запропонувала позивачу надати додаткові пояснення та документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН, про що складена та направлена Квитанція №1 (а.с. 21).
Листом від 10.07.2018 року ПП «Європейський транспортно-логістичний центр» надало пояснення із додатковими документами в підтвердження реальності операції: копія виписки з банківської установи від 27.06.2017 року; копія договору № 30/03/18-АР від 30.03.2018 року; копія договору № 27/06/18 від 27.06.2018 року; копія рахунку № 1 від 27.06.2018 року (а.с. 11-12).
Вищевказані документи прийняті ДФС України, про що складена та направлена Квитанція № 2 від 17.07.2018 року (а.с. 37).
Рішенням комісії № 838975/33422416 від 12.07.2018 року відмовлено у реєстрації податкової накладної № 4 від 27.06.18 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав: ненадання ПП «Європейський транспортно-логістичний центр» первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційний опис), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти прийому-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузей специфіки, накладні (а.с. 9-10).
Позивач оскаржує вищевказане рішення відповідача, як таке, що прийнято з порушенням вимог чинного законодавства.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Так, відповідно до пп. «а», «б» п.185.1. ст.185 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно п.187.1. ст.187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1. ст.188 Податкового кодексу України).
У відповідності до п. 201.7 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Згідно із п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна / розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Відповідно до положень пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246).
Згідно із п.2 Порядку № 1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (п.13 Порядку № 1246).
Пунктом 17 Порядку встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Як передбачено пунктом 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року за № 117, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Відповідно до пункту 6 зазначеного Порядку у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Згідно з пунктом 7 Порядку у разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади (пункту 10 Порядку).
Згідно з підпунктом 1.6 пункту 1 листа ДФС України від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-18, комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України; наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Судом встановлено, що на виконання умов дослідженого договору між ПП «Європейський транспортно-логістичний центр» та ТОВ «Терра ВВВ», сторонами було складено та підписано первинні документи, які повинні бути складені на певному етапі його виконання. Зазначені первинні документи оформлені у відповідності до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996. Оплата за користування вагонами проведена замовником у повному обсязі двома платежами: 1) 301 050,00 грн., згідно платіжного доручення № 184 від 27.06.18; 2) 300 000,00 грн. згідно платіжного доручення № 183 від 27.06.18, що підтверджується випискою з банківської установи (а.с. 81). За фактом надання послуг, у відповідності до пункту 201.10 статті 201 ПК України оформлені вищезазначені податкові накладні, в тому числі ПН № 4 від 27.06.2018 року на суму 300 000,00 грн.
Також судом встановлено, що на момент подання пояснень та первинних документів, акт виконаних робіт за липень 2018 року ще не підписувався сторонами, оскільки не настав строк, передбачений договором 27/06/18 від 27.06.2018 року.
Разом з тим, на момент розгляду справи між сторонами вказаного договору (ПП «Європейський транспортно-логістичний центр» та ТОВ «Терра ВВВ») підписаний акт виконаних робіт №12 про надання транспортно-експедиційних послуг за липень 2018 року, який наявний в матеріалах справи із додатком (а.с. 79, 80).
Таким чином, зважаючи на наявність в позивача, передбачених чинним законодавством України документів, і те, що такі документи були надані контролюючому органу із додатковими поясненнями, відповідач не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної № 4 від 27.06.2018 року.
Суд вважає необхідним зазначити, що податкова накладна № 3 від 27.06.2018 року, що складена на виконання тієї ж господарської операції, на іншу частину суми, була зареєстрована відповідачем без зупинень та зауважень.
Окрім того, з детального аналізу прийнятого комісією рішення вбачається, що останнє не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містить загальну фразу про те, що причиною його прийняття є: ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційний опис), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти прийому-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузей специфіки, накладні. Тобто, без підкреслення тих документів, які не були надані ПП «Європейський транспортно-логістичний центр», як того вимагає чинне законодавство.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності та враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що рішення комісії № 838975/33422416 від 12.07.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 27 червня 2018 року, поданої ПП «Європейський транспортно-логістичний центр» є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесене відповідачем не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Таким чином, позовні вимоги ПП «Європейський транспортно-логістичний центр» підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позивачем при поданні до суду адміністративного позову було сплачено судовий збір у розмірі 1762,00 грн., суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати зі сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов приватного підприємства «Європейський транспортно-логістичний центр» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, Державної фіскальної служби України, комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку про визнання протиправним та скасування рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №838975/33422416 від 12.07.2018 року та зобов’язання здійснити реєстрацію податкової накладної №4 від 27.06.2018 року – задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 12.07.2018 року № 838975/33422416 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.06.2018 року № 4.
Зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну № 4 від 27.06.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка подана приватним підприємством «Європейський транспортно-логістичний центр».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) на користь приватного підприємства «Європейський транспортно-логістичний центр» (місцезнаходження: вул. Добропільська, буд. 1, м. Покровськ, Донецька область, 85301, код ЄДРПОУ 33422416) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок.
Рішення ухвалене у нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини 29 жовтня 2018 року.
Повне судове рішення складено 05 листопада 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лазарєв В.В.