Постанова № 7764040, 21.12.2009, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2009
Номер справи
2а-4461/09/1870
Номер документу
7764040
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2009 р. Справа № 2а-4461/09/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

за участю секретаря судового засідання- Шевченко В.М.,

представника позивача - Бабік В.В.,

представника відповідача - Марченко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Словяни-94" до Державної податкової інспекції в місті Суми про скасування рішеннь ,-

В С Т А Н О В И В:

30.07.2009 року позивач звернувся до суду з позовом, який уточнив в судовому засіданні, мотивуючи свої вимоги тим, що у травні 2009 року працівниками податкових служб Сумської області на території міста Суми та Сумського району були розпочаті перевірки в магазинах підприємства ТОВ «Славяни» (вул. 3аливна, б. 15, вул. Набережна р. Стрілки, вул. Червоногвардійска, б. 12, пр. М.Лушпи, б. 39, вул. Харківська, б. 9 та в смт. Степанівка). За наслідками перевірок були складені акти про порушення позивачем вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадською харчування та послуг» та Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме встановлено факти реалізації алкогольних напоїв, які не обліковані у встановленому порядку, та факти реалізації алкогольних напоїв за цінами нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої. На підставі актів були прийняті рішення про застсоування фінансових санкцій, а саме № 0005412304/32422 від 19 травня 2009 року, № 0005452304/34139 від 25 травня 2009 року, № 0005432304/34123 від 25 травня 2009 року, № 0005472304/34192 від 25 травня 2009 року, № 0005522304/35031 від 27 травня 2009 року. Зі вказаними рішеннями позивач не погоджується, вважає їх протиправними та просить скасувати, обгрутовуючи вимоги тим, що відповідачем порушений порядок проведення перевірок, внаслідок чого в актах перевірок відображені порушення, які позивач фактично не вчиняв. Під час проведення перевірок посадовими особами податкового органу особисто знімались фактичні залишки товарів групи ризику товарів, наявних на господарській одиниці на момент проведення перевірки, що є порушенням як Закону України "Про державну податкову службу в Україні", так і наказів Державної податкової адміністрації України № 534 від 12.08.2008 року, №147 від 25.03.2009 року, посадовими особами суб"єкта господарювання ці описи не узгоджувались, відповідно і не підписувались.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та пояснив, що що всі перевірки здійснювалися посадовими особами ДПІ в м. Суми на підставі відповідних направлень на проведення перевірки, за результатами їх проведення складено акти та прийняті рішення про застосування фінансових санкцій.

Так, при перевірці магазину ТОВ «Славяни» за адресою: м. Суми, вул. Заливна, 15, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами господарювання встановлено реалізацію алкогольних напоїв, які не обліковані у встановленому порядку на загальну суму 2445,51 грн.

При перевірці контрольних стрічок до реєстратора розрахункових операцій встановлено факт реалізації алкогольних напоїв за цінами нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої відповідно до Постанови КМУ № 957 від 30.10.2008 року.

Таким чином, ТОВ «Славяни» порушено п 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР із змінами та доповненнями та ст. 11, ст. 18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995р. №481/95-ВР із змінами та доповненнями.

На підставі акту перевірки ТОВ «Славяни» від 18.05.2009р. за N 3641/18/19/23/36437907/668 до підприємства прийнято рішення про застосування фінансових санкцій рішення про застосування фінансових санкцій № 0005452304/34139 від 25 травня 2009 року в сумі 4891,02 грн.

При перевірці магазину ТОВ «Славяни» за адресою: м. Суми, вул. Набережна річки Стрілки, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами господарювання встановлено реалізацію алкогольних напоїв, які не обліковані у встановленому порядку на загальну суму 4853,94 грн.

Таким чином, порушено п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.95р. № 265/95-ВР із змінами та доповненнями.

На підставі акту перевірки від 22.05.2009р. № 3805/18/19/23/36437907/699 ДПІ в м. Суми прийнято рішення № 0005522304/35031 від 27 травня 2009 року про застосування до ТОВ «Славяни» фінансових санкцій в сумі 9707,88 грн, яке було направлено поштою на юридичну адресу ТОВ «Славяни».

При перевірці магазину за адресою: Сумська обл., Сумський р-н, смт. Степанівка вул. Центральна, 135, який належить ТОВ «Славяни», щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами господарювання встановлено порушення пп. 1, 9, 11, 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР із змінами та доповненнями та ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв тютюнових виробів" від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР із змінами та доповненнями. За результатами перевірки складено акт від 13.05.2009 р. за № 3543/18/19/23/36437907/666.

При перевірці книги обліку розрахункових операцій № 1819007978 р/1 від 15.04.2009р. та контрольних стрічок встановлено, що не забезпечено щоденне друкування фіскального звітного чеку (z-звіту) за 16.04.2009р., роздруковано 17.04.2009р. о 05 год. 58 хв. за № 0858 (сума розрахунків згідно запису в Розділі 2 КОРО становить 2893,75 грн.). Записи в Розділі 4 книги обліку розрахункових операцій про ремонт відсутні.

При проведенні перевірки була зроблена часткова інвентаризація товарно-матеріальних цінностей в магазині, а саме алкогольних напоїв. На момент перевірки 05.05.2009 р. в магазині знаходилось алкогольних напоїв на загальну суму 25809,14 грн. Однак на момент перевірки за місцем здійснення реалізації знаходились товарно-транспортні накладні на загальну суму 17537,27 грн. (сума з нарахованою торгівельною націнкою 27%). Таким чином встановлено розбіжність між даними обліку та фактичнимизалишками алкогольних напоїв в розмірі 8271,87 грн.

На підставі акту перевірки від 13.05.2009 р. № 3543/18/19/23/36437907/666 до підприємства прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №0005412304/32422 від 19 травня 2009 у в сумі 17648,74 грн, оригінал якого було направлено поштою на юридичну адресу ТОВ «Славяни».

При перевірці магазину ТОВ «Славяни» за адресою: м. Суми, вул. М. Лушпи, 39, встановлено реалізацію алкогольних напоїв, які не обліковані у встановленому порядку, на загальну суму 8577,53 грн. Також не забезпечено зберігання трьох контрольних стрічок до реєстратора розрахункових операцій. При перевірці контрольних стрічок до реєстратора розрахункових операцій встановлено факт реалізації алкогольних напоїв за цінами нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої відповідно до Постанови № 957 від 30.10.2008 р.

Таким чином, позивачем порушено пп. 10, 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.95р. № 265/95-ВР із змінами та доповненнями та ст. 11, ст. 18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995р. № 481/95-ВР із змінами та доповненнями.

На підставі акту перевірки від 19.05.2009р. за № 3670/18/19/23/36437907/673 до підприємства прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0005472304/34192 від 25 травня 2009 року в сумі 17665,06 грн., оригінал якого було направлено поштою на юридичну адресу ТОВ «Славяни».

При перевірці магазину Товариства з обмеженою відповідальністю «Славяни», розташованого за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 9, щодо дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995р. із змінами та доповненнями. Під час проведення перевірки були встановлені порушення, а саме: неведення у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів (алкогольних напоїв) за місцем їх реалізації, та не забезпечено зберігання протягом встановленого терміну (3-х років) контрольної стрічки до РРО, чим порушено п. 10, п.12 ст. 3 вищевказаного Закону. Вартість не облікованих товарів - алкогольних напоїв, за цінами реалізації, становить 76776,72 грн.

У ході проведення перевірки було встановлено розбіжність між надходженням алкогольних напоїв, (згідно наданих накладних), реалізацією, (зафіксованою в контрольних стрічках РРО), та фактичними залишками алкогольних напоїв, які знаходились в реалізації в магазині. Розбіжність, а саме надлишок товару (алкогольних напоїв), на який відсутні накладні, за період з 14.04.2009 р. по 05.05.2009 р., становить 76776,72 грн., тобто в магазині не ведеться у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів (алкогольних напоїв) за місцем їх реалізації.

За результатами перевірки був складений акт перевірки в двох примірниках від 18.05.2009р.

ДПІ в м. Суми прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 25.05.09р. № 005432304/34123 на суму 153723,44 грн. Оскільки представник ТОВ «Славяни» для отримання рішення про застосування фінансових санкцій по даному акту перевірки не з'явився, воно було надіслано поштою 25.05.09 р. за юридичною адресою підприємства: м. Суми вул. Курська, 41/63.

Заслухвши пояснення сторін, свідків, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги обгрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного. Судом встановлено, що у травні 2009 року працівниками податкових служб Сумської області на території міста Суми та Сумського району були проведені перевірки в магазинах підприємства ТОВ «Славяни»(вул. 3аливна, б. 15, вул. Набережна р. Стрілки, вул. Червоногвардійска, б. 12, пр. М.Лушпи, б. 39, вул. Харківська, б. 9 та в смт. Степанівка), про що складені акти перевірок: по перевірці магазину ТОВ «Славяни» за адресою: м. Суми, вул. Заливна, 15, акт від 18.05.2009р. за N 3641/18/19/23/36437907/668 ( а.с.33-36); по перевірці магазину ТОВ «Славяни» за адресою: м. Суми, вул. Набережна річки Стрілки акт від 22.05.2009р. № 3805/18/19/23/36437907/699 ( а.с. 42-44); по перевірці магазину за адресою: Сумська обл., Сумський р-н, смт. Степанівка вул. Центральна, 135 акт від 13.05.2009 р. за № 3543/18/19/23/36437907/666 ( а.с. 48-50); по перевірці магазину ТОВ «Славяни» за адресою: м. Суми, вул. М. Лушпи, 39 акт від 19.05.2009р. за № 3670/18/19/23/36437907/673 ( а.с.55-58); по перевірці магазину ТОВ «Славяни», розташованого за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 9 акт від 18.05.2009 року № 3634/18/19/23/36437907/667 ( а.с.64-67).

Із актів вбачається, що відповідачем встановлені факти реалізації алкогольних напоїв, які не обліковані у встановленому порядку, що є порушенням ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". За наслідками перевірок податковим органом прийняті рішення про застосування до позивача фінансових санкцій № 0005452304/34139 від 25 травня 2009 року в сумі 4891,02 грн., № 0005522304/35031 від 27 травня 2009 року в сумі 9707,88 грн, №0005412304/32422 від 19 травня 2009 у в сумі 17648,74 грн, № 0005472304/34192 від 25 травня 2009 року в сумі 17665,06 грн., № 005432304/34123 від 25 травня 2009 року на суму 153723,44 грн.( а.с.5, 9,10,11,13).

Суд вважає, що оскаржувані рішення про застосування фінансових санкцій прийняті всупереч вимогам чинного законодавства, оскільки підставою для їх прийняття стали матеріали перевірок, проведених з порушенням податкових норм.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.

Так, Законом України "Про державну службу в Україні" передбачене право органів податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України здійснювати перевірки. Відповідно до статті 15 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", який є спеціальним законом з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій, контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Згідно статті 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.

Наказом ДПА України від 12.08.2008р. №534 затверджені Методичні рекомендації по оформленню матеріалів перевірок дотримання суб"єктами господарювання порядку проведення розразхунків за товари (послуги), вимог по регулюванню обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Наказом ДПА України від 9 квітня 2009 року N 184 "Про проведення перевірок збиткових та малоприбуткових суб'єктів господарювання у сфері торгівлі та громадського харчування" затверджений Алгоритм проведення перевірки із використанням Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари, яким визначено дії, котрі повинні вчиняти особисто перевіряючі, та дії, які на їх пропозицію має вчинити посадова особа суб"єкта господарювання. Відповідно до п.6 Алгоритму, перевіряючий мав лише запропонувати уповноваженій особі підприємства зняти фактичні залишки товарів групи ризику товарів, наявних на господарській одиниці на момент проведення перевірки. Проте, в ході судового розгляду встановлено, що перевіряючі безпосередньо приймали участь у знятті фактичних залишків товарів групи ризику, складали відповідні описи. Дані обставини підтвердили і свідки, особи, котрі проводили перевірки, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, такі їх пояснення співпадають і з поясненнями позивача стосовно того, що працівниками магазинів зняття таких залишків не проводились та не проводились інвентаризації.

Окрім того, відповідач в своїх запереченнях зазначав, а також вбачається із акту перевірки ( а.с.50), що під час проведення перевірки магазину в смт.Степанівка по вул.Центральній, 135 була зроблена часткова інвентаризація товарно-матеріальних цінностей, а саме алкогольних напоїв, хоча це також не відноситься до повноважень органів податкової служби. Пунктом 15 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу" передбачене лише право вимагати від керівників підприємств, установ та організацій, що перевіряються, провдення інвентаризацій основних фондів, товарно-матеріальних цінностей та коштів, а у випадку відмови у проведенні таких інвентаризацій - звернутись до суду щодо спонукання до проведення таких інвентаризацій.

Відповідно до ст. 71 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб”єкта владних повноважень обов”язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. На думку суду, відповідач не надав суду належних доказів щодо дотримання ним правил проведення проведення перевірок. Враховуючи ту обставину, що уповноваженими особами магазинів фактичні залишки товарів групи ризику не знімались, суд ставить під сумнів навність розбіжностей між даними обліку та фактичними залишками алкогольних напоїв в кожному випадку. Відповідно і рішення прийняті податковим органом на підставі таких матеріалів є протиправними та підлягають скасуванню.

Керуючись ст.19 Кнституції України, ст. ст.10,11 Закону України "Про Державну податкову службу в Україні", ст. 3,15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" , Наказом ДПА України від 12.08.2008р. №534 Про затвердження Методичних рекомендацій по оформленню матеріалів перевірок дотримання суб"єктами господарювання порядку проведення розразхунків за товари (послуги), вимог по регулюванню обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Наказом ДПА України від 9 квітня 2009 року N 184 "Про проведення перевірок збиткових та малоприбуткових суб'єктів господарювання у сфері торгівлі та громадського харчування", ст.ст.3, 17, 69-71,76-86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Словяни-94" до Державної податкової інспекція в місті Суми про скасування рішень задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Державної податкової інспекції в м.Суми про застсоування до товариства з обмеженою відповідальністю "Слов"яни - 94" фінансових санкцій № 0005452304/34139 від 25 травня 2009 року в сумі 4891,02 грн., № 0005522304/35031 від 27 травня 2009 року в сумі 9707,88 грн, №0005412304/32422 від 19 травня 2009 у в сумі 17648,74 грн, № 0005472304/34192 від 25 травня 2009 року в сумі 17665,06 грн., № 005432304/34123 від 25 травня 2009 року на суму 153723,44 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Л.М. Опімах