Постанова № 7763238, 04.12.2009, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2009
Номер справи
2-а-11407/09
Номер документу
7763238
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.ПолтаваСправа № 2-а-11407/09 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Удовіченка С.О.,

при секретарі Саченко М.П.,

за участю:

представника позивача Серкова Ю.А.

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в м. Полтавідо Субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_4про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

ДПІ в м. Полтаві звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до СПДФО ОСОБА_4про стягнення фінансових санкцій в сумі 2435,10грн., посилаючись на те, що була проведена перевірка СПДФО ОСОБА_4щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності. За результатами перевірки був складений Акт №16010343/23-435 від 08.07.2008 року, на підставі якого прийняті рішення про застосування фінансових санкцій № 0003412304/0 від 22.07.2008 року на суму 685,00 грн., № 0003422304/0 від 22.07.2008 року на суму 200,00 грн. та Акт №16010385/23-435 від 21.07.2008 року на підставі якого прийняті рішення про застосування фінансових санкцій № 0005062304/0 від 06.08.2008 року на суму 1550,10. Загальна сума визначених штрафних санкцій становить 2435 грн. 10 коп.

Вказані рішення в адміністративному та судовому порядку відповідачем не оскаржувалися та відповідно є узгодженими.

На даний час податковий борг зі сплати штрафних (фінансових) санкцій Відповідачем не сплачений.

В судове засідання з'явився представник позивача позовні вимоги підтримав.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на обставини, викладені в письмових запереченнях на позов.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 08.07.2008 року працівниками ДПІ в м. Полтаві було проведено перевірку господарської одиниці кіоску, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу та розташований за адресою: м. Полтава, вул. Медична, 1, що належить СПДФООСОБА_4

В результаті проведеної перевірки встановлені порушення п. п. 11, 13 ст. 3, Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ч. 1 ст. 7 Закону Україна "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", які зафіксовані в Акті перевірки №16010343/23-435 від 08.07.2008 року, а саме :

- не забезпечено відповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сума коштів, яка значиться у денному звіті РРО склала 120,00 грн.;

- не забезпечено проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;

- відсутній оригінал торгового патенту.

На підставі зазначеного Акту прийняті рішення про застосування фінансових санкцій № 0003412304/0 від 22.07.2008 року та № 0003422304/0 від 22.07.2008 року загальною сумою 885 грн. 00 коп.

Рішення про застосування фінансових санкцій були отримані Відповідачем 22.07.2008 року та в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувались.

Як вбачається з матеріалів справи, 21.07.2008 року працівниками ДПІ в м. Полтаві було проведено перевірку господарської одиниці магазину, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу та розташований за адресою: м. Полтава, пров. Силікатний, 4, що належить СПДФООСОБА_4

В результаті проведеної перевірки встановлені порушення п. 1, 4, 13 ст. 3, Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", які зафіксовані в Акті перевірки №16010385/23-435 від 21.07.2008 року, а саме :

- не забезпечено відповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сума коштів, яка значиться у денному звіті РРО склала 212,02 грн.;

- не забезпечено проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій на повну суму покупки. Сума непроведення склала 30,00 грн.;

- не забезпечено цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій.

На підставі зазначеного Акту прийняте рішення про застосування фінансових санкцій № 0005062304/0 від 06.08.2008 року на суму 1550 грн. 10 коп.

Рішення про застосування фінансових санкцій було отримане Відповідачем 13.08.2008 року та в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувались.

Таким чином, станом на момент звернення позивача до суду за відповідачем значиться заборгованість з фінансових санкцій на загальну суму 2435 грн. 10 коп.

Зазначена податкова заборгованість Відповідачем не погашена.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України: "органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України".

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

4) забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення;

11) проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;

13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;

Згідно із вимогами ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;

двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій;

п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;

Статтею 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності.

Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України, від 23.03.1996, № 98/96-ВР "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.

Пунктом 2 зазначеної норми визначено, що під торговельною діяльністю у цьому Законі слід розуміти роздрібну та оптову торгівлю, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток.

Відповідно до ч.1. ст. 7 "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", торговий патент повинен бути розміщений:

на фронтальній вітрині магазину, а у разі її відсутності - біля касового апарату;

на фронтальній вітрині малої архітектурної форми;

на табличці - для автомагазинів, розвозок та інших видів пересувної торговельної мережі, а також для лотків, прилавків та інших видів торгових точок, відкритих у відведених для торговельної діяльності;

у пунктах обміну іноземної валюти;

у приміщеннях для надання послуг у сфері грального бізнесу та надання побутових послуг.

Торговий патент має бути відкритим та доступним для огляду.

Частиною 2 зазначеної норми закону визначено, що Торговий патент є чинним на території органу, який здійснив реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності чи з яким погоджено місцезнаходження його структурного (відокремленого) підрозділу за місцем видачі торгового патенту цьому суб'єкту. Передача торгового патенту іншому суб'єкту підприємницької діяльності або іншому структурному (відокремленому) підрозділу суб'єкта підприємницької діяльності не дозволяється.

Абзацом 3 ч. 1 ст. 8 Закону України, від 23.03.1996, № 98/96-ВР "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" встановлено, що Суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність - за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що СПДФО ОСОБА_4 своєчасно отримала рішення про застосування фінансових санкцій за порушення податкового законодавства та не була позбавлена можливості оскаржити рішення ДПІ в м. Полтаві про застосування штрафних (фінансових) санкцій в порядку процедури адміністративного або судового оскарження, проте, наданим їй законом правом не скористалась, отже, сума штрафних санкцій є узгодженою.

В порушення ст. 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" відповідно до якої суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій, сума визначених штрафних (фінансових) санкцій відповідачем не сплачена.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Згідно ст. 8 Закону України "Про податкову службу в Україні" державна податкова адміністрація України здійснює такі функції: виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із: здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ДПІ в м. Полтаві про стягнення штрафних санкцій загальною сумою 2435 грн. 10 коп. - обґрунтовані.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідач заперечень проти позову, доказів сплати боргу чи доказів в спростування вищевикладеного суду не надав.

Суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 814, 71, 94, 159, 160164, 167, 186 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Державної податкової інспекції в м. Полтаві до Субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_4 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій - задовольнити.

Стягнути з Субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

на р/р31117104700002, код платежу 3021080900, ЗКПО 34698804, банк одержувача ГУДКУ в Полтавській області, МФО 831019 штрафні (фінансові) санкції у розмірі 2235 (дві тисячі двісті тридцять пять) грн. 10 коп.;

на р/р 31513541700002, код платежу 5021080900, ЗКПО 34698804, банк одержувача ГУДКУ в Полтавській області, МФО 831019 штрафні (фінансові) санкції у розмірі 200 (двісті) грн. 00 коп.;

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 08 грудня 2009 року.

СуддяС.О. Удовіченко