Рішення № 77631738, 05.11.2018, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2018
Номер справи
824/320/18-а
Номер документу
77631738
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/320/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Чернівецької міської ради (ід. код 36068147, Центральна площа, буд. 1, м. Чернівці, Чернівецька область, 58002) до Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 37978189, вул. Шевченка, 71"А", м. Чернівці, Чернівецька область, 58003), третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні позивача — Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради (код ЄДРПОУ 23245721, вул. Хмельницького, 64-а, м. Чернівці, Чернівецька область, 58008), про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Чернівецької міської ради (позивач) до Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області (відповідач), з такими позовними вимогами:

визнати незаконним та скасувати п. 2 та п. 3 Припису Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області від 18.12.2018 року №02/120.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що при винесенні п. 2 Припису ОСОБА_1 діяла в супереч ст. 19 Конституції України, оскільки Припис в цій частині має бути спрямований до садового товариства "Електрон", яке забезпечує утримання території та землекористувачів (власників) земельних ділянок.

Поряд із цим, позивач вважає, що видаючи даний Припис, екологічна ОСОБА_1 не вжила достатніх заходів, оскільки остання також має здійснювати державний контроль за додержанням природоохоронного законодавства, а ефективність таких дій забезпечується обов'язком ОСОБА_1 щодо притягнення до відповідальності осіб, які вчиняють порушення вимог водоохоронного законодавства.

Обґрунтовуючи протиправність п. 3 Припису, позивач, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року у справі №1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень ч. 2 ст. 2 ст. 19, ст. 144 Конституції України, ст. 25, ч. 14 ст. 46, ч. 1, ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місце самоврядування в Україні", вважає, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів.

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, надав суду письмовий відзив проти позову, в якому зазначив, що на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області №293-п від 12.12.2017 року, направлення на проведення позапланової перевірки №02/404 від 12.12.2017 року у термін з 13 по 18 грудня 2017 року Державною екологічною інспекцією у Чернівецькій області проведено позапланову перевірку за додержанням вимог природоохоронного законодавства Чернівецькою міською радою у частині здійснення делегованих їй повноважень за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель на території садового товариства "Електрон".

Під час перевірки встановлено, що рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради депутатів трудящих від 27.03.1970 року № 151/6 відведено земельні ділянки в районі нового масиву між вул. Мурманською, Веренчанською та Червоноармійською під посадку колективних садів підприємств міста, зокрема заводу напівпровідникових приладів відведено 4,3 га. Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради депутатів трудящих від 19 жовтня 1976 року № 530/23 додатково відведено земельну ділянку загальною площею 2,00 га по вул. Веренчанській під колективний сад робітників заводу ЕОМ. Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради народних депутатів від 05.02.1985 року №44/3 додатково відведено земельні ділянки в тимчасове користування за рахунок міськземфонду підприємствам міста під колективні сади, зокрема, Чернівецькому виробничому об'єднанню "Електронмаш" додатково відведено земельну ділянку загальною площею 0,54 га. по вул. Веренчанській. Дані земельні ділянки розташовуються на території садового товариства "Електрон". Згідно плану садового товариства "Електрон" по території товариства протікає струмок безіменний поряд з земельними ділянками №№ 10, 37, 38, 39, 40, 41, 47, 49, 50, 51, 52, 53, 55, 56,58, 59, 60, 61, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80. Також поряд з земельними ділянками №№ 10, 11, 63, 64, 71 розташовується ставок.

Під час виїзду на місце та комісійного огляду території товариства, поряд з земельними ділянками №№ 10, 47, 49, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80 струмка не виявлено. Поряд з земельними ділянками №№ 10, 11, 63, 64, 71 розташовується ставок, поряд з земельними ділянками №№ 39, 40, 41, 50, 51, 52. 53, 56 протікає струмок. Цей же струмок протікає через земельну ділянку №55. Можливість огляду земельних ділянок №№ 38, 58, 59, 60, 61 для встановлення чи протікає поряд з ними струмок не представилось можливим, оскільки дані земельні ділянки огороджені парканом, вільний доступ на дану територію відсутній.

Під час перевірки встановлено, що саме Чернівецькою міською радою передавалися у приватну власність громадян земельні ділянки, які знаходяться у прибережній захисній смузі струмка безіменного та ставків на території садового товариства "Електрон" в м. Чернівці, не враховано прибережну захисну смугу водних об'єктів та не забезпечено дотримання режиму обмеженої господарської діяльності на землях навколо водних об'єктів чим порушено вимоги ст.ст. 59,60,61 Земельного кодексу України та ст. 80, 85, 88, 89 Водного кодексу України, ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

За наслідками проведеної перевірки, ОСОБА_1 внесено Чернівецькій міській раді Припис за №02/120 від 18.12.2017 року згідно якого приписано:

пункт 1 - розробити проект землеустрою з визначенням території прибережної захисної смуги водних об'єктів на території садового товариства "Електрон" та винести їх межі в натуру. Термін виконання - до 15.06.2018 року;

пункт 2 - проводити контроль за додержанням режиму використанням території прибережної смуги та обмежень господарської діяльності навколо водних об'єктів на території садового товариства "Електрон". Термін виконання - з 19.12.2017 року та постійно;

пункт 3 - переглянути свої Рішення щодо передачі у власність земельних ділянок з врахуванням прибережної захисної смуги водних об'єктів та встановленням обмежень господарської діяльності на землях навколо водних об'єктів, які знаходяться на території садового товариства "Електрон". Термін виконання 15.06.2018 року.

Відповідач зазначив, що земельна ділянка площею 4,3 га, що була відведена заводу напівпровідникових приладів в районі нового масиву між вул. Мурманською, Веренчанською та Червоноармійською під посадку колективних садів згідно рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради депутатів трудящих від 27.03.1970 року №151/6, земельна ділянка площею 2,00 га передана заводу ЕОМ під колективний сад по вул. Веренчанській згідно рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради трудящих від 19.10.1976 року №530/23 та площею 0,54 га передана Чернівецькому виробничому об'єднанню чернівецької міської ради народних депутатів від 05.02.1985 року №44/3 знаходилися в користуванні зазначених підприємств, а в подальшому в користуванні садівничого товариства "Електрон".

Як вбачається зі змісту рішень Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 20.11.2001 року №970/23, від 27.04.2007 року № 304, від 11.09.2008 року №677, від 23.10.2008 року №709, від 29.10.2009 року № 1087, від 29.12.2011 року №373, Чернівецька міська рада, яка діє від імені територіальної громади міста Чернівці розпорядилася земельними ділянками комунальної власності, які знаходяться в користуванні у садівничого товариства "Електрон".

Тим самим, на думку представника відповідача ОСОБА_1 правомірно було внесено пункт 2 припису №02/120 від 18.12.2017 року Чернівецькій міській раді, оскільки саме цей орган місцевого самоврядування прийняв рішення із порушенням Земельного та Водного Кодексів України.

Крім того, представник відповідача зазначив, що Чернівецька міська рада як на підставу для скасування пункту 3 припису №02/120 від 18.12.2017 року, посилається на рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009р. у справі №1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Водночас, вимогою пункту 3 припису ОСОБА_1 №02/120 від 18.12.2017 року є не скасування рішень виконавчого комітету Чернівецької міської ради, а їх перегляд, тобто внесення змін.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.04.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 24.05.2018 року.

В судовому засіданні призначеному на 24.05.2018 року за клопотанням представників сторін оголошено перерву до 19.07.2018 року.

В судовому засіданні призначеному на 19.07.2018 року судом оголошено перерву до 02.08.2018 року.

В судовому засіданні призначеному на 02.08.2018 року судом оголошено перерву до 11.09.2018 року. Також, ухвалою суду від 02.08.2018 року залучено до у часті у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні позивача — Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради.

Судове засіданні призначене на 11.09.2018 року, у зв`язку з технічною несправністю технічного засобу фіксації судового засідання "Камертон", відкладено на 02.10.2018 року.

В судовому засіданні 02.10.2018 року, за заявою представників сторін, суд продовжив розгляд даної справи в порядку письмового провадження.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідач в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

На підставі Наказу "Про проведення позапланової перевірки Чернівецької міської ради" та Направлення на проведення перевірки від 12.12.2017 року №02/404 (а.с. 82-83), в період з 13 по 18 грудня 2017 року представниками відповідача проведено позапланову первістку за додержанням Чернівецькою міською радою вимог природоохоронного законодавства. За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 18.12.2017 року, яким встановлено:

Позапланова перевірка Чернівецької міської ради здійснювалась за дорученням Державної екологічної інспекції України № 2/3-8-7432 від 30.11.2017 року стосовно додержання вимог природоохоронного законодавства Чернівецькою міською радою у частині здійснення делегованих їй повноважень за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, а саме у частині раціонального використання і охорони водних та земельних ресурсів на території садового товариства "Електрон" в м. Чернівці.

Під час перевірки встановлено, що рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради депутатів трудящих від 27 березня 1970 року № 151/6 відведено земельні ділянки в районі нового масиву між вул. Мурманською, Веренчанською та Червоноармійською під посадку колективних садів підприємств міста, зокрема, заводу напівпровідникових приладів відведено 4,3 га. Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради депутатів трудящих від 19 жовтня 1976 року № 530/23 додатково відведено земельну ділянку загальною площею 2,00 га по вул. Веренчанській під колективний сад робітників заводу ЕОМ. Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради народних депутатів від 05 лютого 1985 року № 44/3 додатково відведено земельні ділянки в тимчасове користування за рахунок міськземфонду підприємствам міста під колективні сади, зокрема Чернівецькому виробничому об'єднанню "Електронмаш" додатково відведено земельну ділянку загальною площею 0,54 га по вул. Веренчанській.

Дані земельні ділянки розташовуються на території садового товариства "Електрон". Згідно плану садового товариства "Електрон" по території товариства протікає струмок безіменний поряд з земельними ділянками №№ 10, 37, 38, 39, 40, 41, 47, 49, 50, 51, 52, 53, 55, 56,58, 59, 60, 61, 71, 72, 73. 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80. Також поряд з земельними ділянками №№ 10, 11, 63, 64, 71 розташовується ставок.

Під час виїзду на місце та комісійного огляду території товариства, поряд з земельними ділянками №№ 10, 47, 49, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80 струмка не виявлено. Поряд з земельними ділянками №№ 10, 11, 63, 64, 71 розташовується ставок, поряд з земельними ділянками №№39, 40, 41, 50, 51. 52, 53, 56 протікає струмок, а через земельну ділянку № 55 протікає струмок. Можливість огляду земельних ділянок №№ 38, 58, 59, 60, 61 для встановлення чи протікає поряд з ними струмок не представилось можливим оскільки дані земельні ділянки огороджені парканом, вільний доступ на дану територію відсутній.

Згідно інформації наданої представником Дністровсько-Прутського БУВРу даний безіменний струмок є притокою річки Клокучка (басейн р. Прут). Вздовж струмка на відстані менше ніж 25 м від урізу води знаходяться земельні ділянки товариства "Електрон".

Окремий Проект землеустрою прибережної захисної смуги відсутній.

Під час перевірки представлено рішення якими виконавчим комітетом Чернівецької міської ради безоплатно передавались у власність земельні ділянки для ведення садівництва. Так, Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 20.11.2001 року № 970/23 передано безоплатно у приватну власність земельну ділянку № 55 для ведення садівництва загальною площею 0,0680 га (а.с. 19-20). Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради 16 сесії V скликання від 27.04.2007 року № 304 передано безоплатно у власність земельні ділянки членам садівничих товариств для ведення садівництва, зокрема ділянка № 52 площею 0,0325 га, № 60 - 0,043 га, № 64 (разом з земельною ділянкою № 63) - 0,0863 га (а.с. 24-26). Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради 32 сесії V скликання від 11.09.2008 року № 677 затверджено список членів садівничих товариств, яким безоплатно передаються у власність земельні ділянки для ведення садівництва, зокрема ділянка № 39 площею 0,0727 га (а.с. 21-23). Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради 33 сесії V скликання від 23.10.2008 року №709 затверджено список членів садівничих товариств, яким безоплатно передаються у власність земельні ділянки для ведення садівництва, зокрема, ділянка № 10 площею 0,1056 га (а.с. 30-32). Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради 45 сесії V скликання від 29.10.2009 року № 1087 затверджено список членів садівничих товариств, яким безоплатно передаються у власність земельні ділянки для ведення садівництва, зокрема ділянка № 11 площею 0,0694 га (а.с. 24-29). Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради 18 сесії VI скликання від 29.12.2011 року № 373 затверджено список членів садівничих товариств, яким безоплатно передаються у власність земельні ділянки для ведення садівництва, зокрема ділянка № 53 площею 0,0500 га (а.с. 35-37).

Враховуючи результати вищезазначеного натурного обстеження, інформації Дністровсько-Прутського басейнового управління водних ресурсів, Чернівецькою міською радою було передано безоплатно у приватну власність земельну ділянку № 55 для ведення садівництва загальною площею 0,0680 га по якій проходить струмок безіменний, також при наданні у власність громадянам інших земельних ділянок, які знаходяться у прибережній захисній смузі струмка безіменного та ставків на території садового товариства "Електрон" в м. Чернівці, не враховано прибережну захисну смугу водних об'єктів та не забезпечено дотримання режиму обмеженої господарської діяльності на землях навколо водних об'єктів, чим порушено вимоги ст. 59, 60, 61 Земельного кодексу України та ст. 80, 85, 88, 89 Водного Кодексу України, ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (а.с. 16-17).

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна від 23.04.2018 року №121636211, земельна ділянка №53, що розташована в місті Чернівці по вул. Веренчанській, кадастровий номер 7310136300:22:004:0227 належить на праві приватної власності ОСОБА_2 (а.с. 41).

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна від 23.04.2018 року №121635691, земельна ділянка №56, що розташована в місті Чернівці, садівниче товариство "Електрон", кадастровий номер 7310136300:22:004:0098 належить на праві приватної власності ОСОБА_3 (а.с. 42).

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна від 23.04.2018 року №121634816, земельна ділянка №60, що розташована в місті Чернівці, садівниче товариство "Електрон", кадастровий номер 7310136300:22:004:0061 належить на праві приватної власності ОСОБА_4 (а.с. 43).

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна від 23.04.2018 року №121636892, земельна ділянка №51, що розташована в місті Чернівці, садівниче товариство "Електрон", кадастровий номер 7310136300:22:004:0056 належить на праві приватної власності ОСОБА_5 (а.с. 44).

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної 13-18 грудня 2017 року, 18.12.2017 року відповідачем винесено Припис №02/120 (а.с. 18), яким приписано позивачу:

1. Розробити проект землеустрою з визначенням території прибережної захисної смуги водних об'єктів на території садового товариства "Електрон" та винести їх межі в натуру - до 15.06.2018 року;

2. Проводити контроль за додержанням режиму використання території прибережної захисної смуги та обмежень господарської діяльності навколо водних об'єктів на території садового товариства "Електрон" - з 19.12.2017 року та постійно;

3. Переглянути свої Рішення щодо передачі у власність земельних ділянок з врахуванням прибережної захисної смуги водних об'єктів та встановленням обмежень господарської діяльності на землях навколо водних об'єктів, які знаходяться на території садового товариства "Електрон" — до 15.06.2018 року.

Вважаючи п. 2 та п. 3 Припису Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області від 18.12.2018 року №02/120 протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом про їх скасування.

До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності українського народу і права власника від його імені здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 року №1264-XII, державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Відповідно до п.п. а), е) ч. 1 ст. 20-2 Закону України №1264-XII до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства в тому числі, про охорону атмосферного повітря; надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, та здійснення контролю за їх виконанням.

Відповідно до пункту 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України, яке затверджене Указом Президента України від 13.04.2011 року № 454/2011 Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Згідно п. 1 розділу І Положення про Державну екологічну інспекцію у Чернівецькій області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 року №136 Державна екологічна інспекція у Чернівецькій області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Відповідно до п. 4.2. розділу II Положення здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами – нерезидентами вимог.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю). Законом України від 05.04.2007 року №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (Закон № 877-V).

Як зазначалося вище, Державною екологічною інспекцією у Чернівецькій області проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Чернівецькою міською радою, якою встановлено, що за рішеннями Чернівецької міської ради було передано у приватну власність земельні ділянки, які знаходяться у прибережній захисній смузі водних об'єктів та не забезпечено дотримання режиму обмеженої господарської діяльності на землях навколо водних об'єктів.

У відповідності до ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V у разі необхідності вжиття заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (стаття 8 Закону № 877-V).

Відповідно до абз. 3 ст. 11 Закону № 877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.

Відтак, за результатами проведеної перевірки видано Припис №02/120 від 18.12.2017 року, оскаржуваними пунктами якого вимагається від позивача проводити контроль за додержанням режиму використання території прибережної захисної смуги та обмежень господарської діяльності навколо водних об'єктів на території садового товариства "Електрон" (п. 2 Припису) та переглянути свої Рішення щодо передачі у власність земельних ділянок з врахуванням прибережної захисної смуги водних об'єктів та встановленням обмежень господарської діяльності на землях навколо водних об'єктів, які знаходяться на території садового товариства "Електрон" (п. 3 Припису).

Дослідивши правомірність прийняття пунктів 2 та 3 Припису №02/120 від 18.12.2017 року, суд зазначає наступне.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року №280/97-ВР (Закон №280/97-ВР).

Відповідно до п.п. є), ж) ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема: здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 59 Земельного кодексу України землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.

Громадянам та юридичним особам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть безоплатно передаватись у власність замкнені природні водойми (загальною площею до 3 гектарів). Власники на своїх земельних ділянках можуть у встановленому порядку створювати рибогосподарські, протиерозійні та інші штучні водойми.

Землі водного фонду за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються у постійне користування:

а) державним водогосподарським організаціям для догляду за водними об'єктами, прибережними захисними смугами, смугами відведення, береговими смугами водних шляхів, гідротехнічними спорудами, а також ведення аквакультури тощо;

б) державним підприємствам для розміщення та догляду за державними об'єктами портової інфраструктури;

в) державним рибогосподарським підприємствам, установам і організаціям для ведення аквакультури.

Громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту. Землі водного фонду можуть бути віднесені до земель морського і річкового транспорту в порядку, встановленому законом.

Використання земельних ділянок водного фонду для рибальства здійснюється за згодою їх власників або за погодженням із землекористувачами.

Відповідно до ст. 60 ЗК України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги.

Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: а) для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів; б) для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари - 50 метрів; в) для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.

При крутизні схилів більше трьох градусів мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється.

Уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.

Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою.

Межі встановлених прибережних захисних смуг і пляжних зон зазначаються в документації з землеустрою, кадастрових планах земельних ділянок, а також у містобудівній документації.

Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського транспорту.

Відповідно до ст. 61 ЗК України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.

У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється: а) розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво; б) зберігання та застосування пестицидів і добрив; в) влаштування літніх таборів для худоби; г) будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів; ґ) влаштування звалищ сміття, гноєсховищ, накопичувачів рідких і твердих відходів виробництва, кладовищ, скотомогильників, полів фільтрації тощо; д) миття та обслуговування транспортних засобів і техніки.

Об'єкти, що знаходяться у прибережній захисній смузі, можуть експлуатуватися, якщо при цьому не порушується її режим. Не придатні для експлуатації споруди, а також ті, що не відповідають встановленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг.

Режим господарської діяльності на земельних ділянках прибережних захисних смуг уздовж річок, навколо водойм та на островах встановлюється законом.

Відповідно до п. 2 ст. 10 Водного кодексу України до відання сільських, селищних, міських та районних у містах рад у галузі регулювання водних відносин на їх території належить контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів.

Відповідно до ст. 80 ВК України з метою охорони водності малих річок забороняється: 1) змінювати рельєф басейну річки; 2) руйнувати русла пересихаючих річок, струмки та водотоки; 3) випрямляти русла річок та поглиблювати їх дно нижче природного рівня або перекривати їх без улаштування водостоків, перепусків чи акведуків; 4) зменшувати природний рослинний покрив і лісистість басейну річки; 5) розорювати заплавні землі та застосовувати на них засоби хімізації; 6) проводити осушувальні меліоративні роботи на заболочених ділянках та урочищах у верхів'ях річок; 7) надавати земельні ділянки у заплавах річок під будь-яке будівництво (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд), а також для садівництва та городництва; 8) здійснювати інші роботи, що можуть негативно впливати чи впливають на водність річки і якість води в ній.

Водокористувачі та землекористувачі, землі яких знаходяться в басейні річок, забезпечують здійснення комплексних заходів щодо збереження водності річок та охорони їх від забруднення і засмічення.

Відповідно до ст. 85 ВК України порядок надання земель водного фонду в користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством.

У постійне користування землі водного фонду надаються водогосподарським спеціалізованим організаціям, іншим підприємствам, установам і організаціям, в яких створено спеціалізовані служби по догляду за водними об'єктами, прибережними захисними смугами, смугами відведення, береговими смугами водних шляхів, гідротехнічними спорудами та підтриманню їх у належному стані.

У користування на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів можуть надаватися підприємствам, установам, організаціям, об'єднанням громадян, релігійним організаціям, громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, а також для проведення науково-дослідних робіт.

Користування цими ділянками у зазначених цілях здійснюється з урахуванням вимог щодо охорони річок і водойм від забруднення, засмічення та замулення, а також з додержанням правил архітектури планування приміських зон та санітарних вимог у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Положення щодо прибережної захисної смуги містяться у ст. 88 ВК України, які кореспондується з ст. 60 ЗК України.

Відповідно до ст. 33 ЗУ "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 року №280/97-ВР до відання виконавчих органів міських (за винятком міст районного значення) рад, крім повноважень, зазначених у пункті "б" частини першої цієї статті, належить координація на відповідній території діяльності спеціально уповноважених державних органів управління з охорони природи.

Відповідно до Положення про Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради затвердженого рішенням 23 сесії міської ради V скликання 27.12.2007 року №500, Департамент є виконавчим органом Чернівецької міської ради, підконтрольний та підзвітний Чернівецькій міській раді, підпорядкований її виконавчому комітету та Чернівецькому міському голові. Департамент у своїй діяльності керується рішеннями Чернівецької міської ради та її виконавчого комітету, друченнями та розпорядженнями Чернівецького міського голови.

Судом встановлено, що структурним підрозділом Чернівецької міської ради є Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин, який підпорядкований виконавчому комітету міської ради і міському голові. Свої повноваження Департамент здійснює через структурні підрозділи, в тому числі і через Управління земельних ресурсів, яке забезпечує реалізацію державної політики в сфері регулювання земельних відносин, здійснює самоврядний контроль за використанням та охороною земель, готує проекти рішень на розгляд міської ради щодо передачі у власність, надання в оренду (користування) земельних ділянок, а також про продаж земель.

Таким чином, саме Чернівецька міська рада через свої структурні підрозділи, здійснює контроль за додержанням режиму використання території прибережної захисної смуги та встановлених обмежень господарської діяльності навколо водних об'єктів на території садового товариства "Електрон".

З матеріалів справи судом встановлено, що рішеннями Чернівецької міської ради передавалися у приватну власність громадян земельні ділянки які знаходяться у прибережній захисній смузі струмка безіменного та ставків на території садового товариства "Електрон" в м. Чернівці, не враховано прибережну захисну смугу водних об'єктів та не забезпечено дотримання режиму обмеженої господарської діяльності на землях навколо водних об'єктів чим порушено вимоги ст. 59, 60, 61 Земельного кодексу України та ст.ст. 80,85,89 Водного кодексу України, ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"

У зв'язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку про правомірність п. 2 Припису від 18.12.2018 року №02/120 з вимогою до позивача проводити контроль за додержанням режиму використання території прибережної захисної смуги та обмежень господарської діяльності навколо водних об'єктів на території садового товариства "Електрон".

Крім того, суд критично оцінює посилання позивача на рішення Конституційного України від 16.04.2009 року №1-9/2009, як на підставу скасування п. 3 Припису 18.12.2018 року №02/120. Так, у відповідно до вказаного рішення за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень ч. 2 ст. 19, ст. 144 Конституції України, ст. 25, ч. 14 ст. 46, ч. 1, 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зазначено, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність. Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними особами і фізичними особами. Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів.

Натомість, при виконанні п. 3 Припису №02/120 від 18.12.2017 року, Чернівецькій міській раді необхідно встановити чи приймалось рішення про передачу у власність земельних ділянок та при послідуючому наданні у власність земельних ділянок враховувати прибережну захисну смугу водних об'єктів та встановлювати обмеження господарської діяльності на землях навколо водних об'єктів, які знаходяться на території содового товариства "Електрон". Зазначене було роз'яснено позивачу листом Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області від 06.07.2018 року №02/01-18/1702, щодо порядку виконання п.3 оскаржуваного припису (а.с. 111).

Таким чином, вимога позивача про визнання незаконним та скасування п. 2 та п. 3 Припису Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області від 18.12.2018 року №02/120, є безпідставною, не ґрунтується на нормах чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, а отже задоволенню не підлягає.

Згідно частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно статей 74-76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно частин першої – третьої статі 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про правомірність дій та рішень відповідача, а отже і про відсутність підстав для визнання протиправними та їх скасування в судовому порядку.

Оскільки в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову Чернівецької міської ради до Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області про визнання незаконним та скасування п. 2 та п. 3 Припису Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області від 18.12.2018 року №02/120, — відмовити повністю.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач — Чернівецька міська рада (ід. код 36068147, Центральна площа, буд. 1, м. Чернівці, Чернівецька область, 58002).

Відповідач - Державна екологічна інспекція у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 37978189, вул. Шевченка, 71"А", м. Чернівці, Чернівецька область, 58003).

Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні позивача — Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради (код ЄДРПОУ 23245721, вул. Хмельницького, 64-а, м. Чернівці, Чернівецька область, 58008).

Суддя В.О. Григораш