
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2832/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 /надалі – позивач/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою /з урахуванням уточненої позовної заяви/ до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області /надалі – відповідач, Чутівське ОУПФУ Полтавської області/ про:
- визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання приписів пункту 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частини четвертої статті 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" №1381 від 28 грудня 2011 року відносно автоматичного непереведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначеної йому згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01 жовтня 2017 року по матеріалам пенсійної справи з обчисленням пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час його перебування в зоні відчуження, тобто з 350,00 карбованців (70,00 карб х5);
- зобов'язання перевести з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначеної йому згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01 жовтня 2017 року по матеріалам пенсійної справи з обчисленням пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час його перебування в зоні відчуження, тобто з 350,00 карбованців (70,00 карб х5), на виконання приписів пункту 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частини четвертої статті 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" №1381 від 28 грудня 2011 року, та відповідні виплати провести з урахуванням вже проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що листом відповідача № 23/Ш-04 від 06 серпня 2018 року йому безпідставно відмовлено в автоматичному переведенні з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки при обчисленні розміру пенсії за останнім із названих законів відповідач не застосував норми частини четвертої статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанов Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року та № 523 від 30 травня 1997 року, що призвело до неправильного визначення розміру пенсії і недоцільності автоматичного переведення пенсії з одного закону на інший.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву зазначив, що підстави для автоматичного переведення позивача на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відсутні, оскільки згідно пункту 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення можливе лише за умови збільшення розміру пенсії, а у позивача розмір пенсії, розрахований за Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", порівняно з розміром пенсії, яку позивач отримує на умовах Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не збільшиться /а.с. 140-144/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2018 року вирішено проводити розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та призначено справу до розгляду в судовому засіданні.
В судове засідання учасники справи не з'явились та надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності /а.с. 152, 163/.
Відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи, що клопотання про розгляд справи за їх відсутності, заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та з 12 листопада 2007 року по 07 грудня 2009 року отримував пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як інвалід ІІІ групи /а.с 52, 165/.
Розмір призначеної пенсії ОСОБА_1 обчислений на підставі довідки №60 від 23 листопада 2007 року про заробітну плату за період з 01 січня 1988 року по 31 грудня 1992 року /а.с. 166/.
Відповідно до розпорядження 120296 від 08 лютого 2010 року ОСОБА_1 з 08 грудня 2009 року переведено на пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як інваліда ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацію аварії на Чорнобильській АЕС, та ліквідатора І категорії /а.с. 71-72/.
25 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із скаргою від 23 липня 2018 року (вх. №23/Ш-04 від 25 липня 2018 року) щодо протиправного невиконання приписів пункту 4-7 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та непереведення його в автоматичному порядку з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначеної згідно з Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 123-124/.
ОСОБА_2 ОУПФУ Полтавської області №23/Ш-04 від 06 серпня 2018 року ОСОБА_1 повідомлено, що він перебуває на обліку в територіальному управлінні Пенсійного фонду України з 12 листопада 2007 року. У період з 12 листопада 2007 року по 07 грудня 2009 року він одержував пенсію по інвалідності ІІІ групи згідно із статтями 30-35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". З 08 грудня 2009 року він отримує пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками ліквідації наслідків на ЧАЕС, відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у сумі 2323,20 грн (основний розмір пенсії). Переведення на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" недоцільно, оскільки в результаті розрахунку розміру пенсії за умовами цього Закону, проведеного на підставі наявних в пенсійній справі документів про страховий стаж та заробітну плату, основний розмір пенсії ОСОБА_1 зменшиться до 739,53 грн /а.с. 125-127/.
Вважаючи, що відповідач допустив бездіяльність щодо автоматичного переведення його з пенсії по інвалідності, призначеної згідно з Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", позивач звернувся до суду з цим позовом.
Підставою позову позивач визначив, насамперед, неправильний розрахунок відповідачем розміру пенсії по Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та просив суд зобов'язати відповідача обчислювати пенсію по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час його перебування в зоні відчуження, тобто 350,00 карбованців (70,00 крб х 5) відповідно до частини четвертої статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 03 жовтня 2017 року, відповідно до пункту 27 якого розділ XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доповнено пунктами 4-3 та 4-7.
Так, пункт 4-7 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлює, що особам, пенсії / щомісячне довічне грошове утримання/ яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Згідно з пунктом 4-3 розділу XV вказаного Закону пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Враховуючи викладене, з 01 жовтня 2017 року особи, пенсії яким призначені відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", автоматично переводяться на пенсію на умовах, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за матеріалами пенсійних справ, якщо розрахований за нормами цього Закону розмір пенсії буде більший.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /надалі - Закон №1058/ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною першою статті 33 Закону №1058 встановлено, що пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Згідно з частинами першої та другої статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону /частина перша/.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом /частина друга/.
Відповідно до статті 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв /частина перша/.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс- середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи /частина друга/.
Отже, відповідно до умов Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія по інвалідності встановлюється позивачу у 90-відсотковому розмірі пенсії за віком, обчисленої за Законом № 1058, а саме: пенсія за віком обчислюється шляхом добутку заробітної плати (доходу) застрахованої особи (яка являє собою добуток середньої заробітної плати (доходу) і індивідуального коефіцієнту заробітної плати) та коефіцієнту страхового стажу застрахованої особи, визначеного відповідно до статті 25 Закону № 1058.
З метою виконання приписів пункту 4.7 розділу ХV Закону № 1058 відповідачем на підставі наявних в пенсійній справі позивача документів здійснено попередній розрахунок пенсії позивача станом на 01 жовтня 2017 року і встановлено, що основний розмір пенсії по інвалідності, розрахований на умовах Закону № 1058, становить 1390,01 грн і це менше ніж основний розмір пенсії по інвалідності позивача (2323,20 грн), яку він отримував станом на вказану дату. Загальний розмір пенсії позивача /з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, щомісячної державної адресної допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії/ і за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", і за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" складає 3702,60 грн /а.с. 113-122/. Оскільки ані основний, ані загальний розмір пенсії позивача не збільшився, автоматичного переведення позивача на пенсію відповідно до Закону № 1058 не здійснено.
За змістом пункту 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" автоматичне переведення пенсії на умови, передбачені цим Законом, без звернення пенсіонера можливе лише за умови збільшення розміру пенсії, розрахованого до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Враховуючи, що розмір пенсії позивача, розрахований відповідно до статей 27, 33, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не збільшився, то суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні законні підстави для автоматичного переведення пенсії на умови, визначені цим Законом.
Довід позивача про те, що розмір пенсії за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" необхідно обчислювати з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час його перебування в зоні відчуження, тобто 350,00 карбованців (70,00 крб х 5) відповідно до частини четвертої статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд відхиляє з огляду на таке.
Відповідно до частини четвертої статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Системно проаналізувавши норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд вважає, що наведеною нормою врегульовано обчислення тієї пенсії по інвалідності, яка призначається особі на умовах цього Закону.
А відтак, у разі переведення пенсії на умови іншого Закону /в даному випадку Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"/ норма частини четвертої статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до розрахунку пенсії не застосовується.
На користь наведеного свідчить і той факт, що положення статей 27, 33, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачають обчислення пенсії в іншому порядку (за іншою формулою, за іншими складовими формули, в іншому розмірі тощо), ніж той, який передбачений цими статтями закону.
Таким чином, суд зауважує, що обчислення пенсії, переведеної на умови Закону № 1058, здійснюється виключно на підставі норм цього Закону.
Отже, у задоволенні позову слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 (вул.Горького, буд.2, смт.Котельва, Котелевский район, Полтавська область, 38600, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (пров. Центральний, буд. 4-а, смт. Чутове, Чутівський район, Полтавська область, 38800, ідентифікаційний код 40374817) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Суддя ОСОБА_3