Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 2а-5601/09/0670
категорія 2.11.8
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Попової О. Г.,
при секретарі - Снігірьовій О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Фокстрот-Житомир" Товариства з обмеженою відповідальністю "Фокстрот" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-
встановив:
Дочірнє підприємство "Фокстрот-Житомир" Товариства з обмеженою відповідальністю "Фокстрот" звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просить скасувати рішення ДПІ в м.Житомирі від 21.04.2009р. №0003652302 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2495,00 грн. В позові зазначає, що 15.04.2009 року працівниками Державної податкової інспекції у м. Житомирі проведено перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимоги з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій магазину, що розташований за адресою: м. Житомир, вул. Київська, 87, суб'єкта господарської діяльності ДП "Фокстрот-Житомир" Товариства з обмеженою відповідальністю "Фокстрот", про що був складений акт. В акті перевірки вказано, що реєстратором розрахункових операцій друкуються та видаються розрахункові документи не встановленої форми, а саме: в розрахункових документах відсутній обов'язків реквізит - назва господарської одиниці.
На підставі акту перевірки ДПІ у м. Житомирі прийнято рішення про застосування до Дочірнього підприємства "Фокстрот-Житомир" Товариства з обмеженою відповідальністю "Фокстрот" штрафних (фінансових) санкцій №0003652302 від 21.04.2009 року на суму 2495,00грн.
Вказане рішення оскаржувалось позивачем до ДПА у Житомирській області, ДПА України, однак, скарги підприємства залишені без задоволення, а рішення без змін. Позивач не погоджується з рішенням про застосування штрафних (фінансових) №0003652302 від 21.04.2009 року та просить його скасувати. Позивач вважає, що дії інспекторів ДПА в Житомирській області щодо проведення перевірки були незаконними і протиправними, так як перевірка проведена в порушення вимог Закону України "Про державну податкову службу". Вказує, що товариством не порушувались норми п.п. 1, 2 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", так як фіскальні чеки роздруковувались на повну суму покупки через РРО та видавались покупцям, а ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", на думку позивача, не передбачає можливості застосування штрафних (фінансових) санкцій за невідповідність розрахункового документа вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів. Крім того, зазначає, що податкових інспекторів не було допущено до перевірки, що підтверджується відповідним актом, а тому не можу бути застосовані штрафні санкції за результатами непроведеної перевірки.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала. Надала суду заперечення проти доводів позовної заяви, в яких зазначено про безпідставність заявлених вимог та правомірність проведеної перевірки і висновків податкових інспекторів про порушення позивачем п.1, п.2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що згідно плану проведення перевірок контролю за розрахунковими операціями суб'єктів господарювання на квітень 2009 року на підставі направлень від 01.04.2009 року № 273, № 274, № 275, № 276 державними податковими інспекторами ДПІ у м. Житомирі 15.04.2009 року проведено перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимоги з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій магазину, що розташований за адресою: м. Житомир, вул. Київська, 87, суб'єкта господарської діяльності ДП "Фокстрот-Житомир" Товариства з обмеженою відповідальністю "Фокстрот".
За результатами проведеної перевірки складено акт № 0077/06/25/23/32076070 від 15.04.2009 року.
В акті перевірки зазначено, що реєстратором розрахункових операцій друкуються та видаються розрахункові документи не встановленої форми відповідно до Наказу ДПАУ № 614 від 01.12.2000 року, а саме: в розрахункових документах відсутній обов'язковий реквізит - назва господарської одиниці.
Під час перевірки податковими інспекторами виявлено, що загальна сума розрахункових операцій, проведених без роздрукування розрахункових документів встановленої форми, склала 499 грн.
На підставі акту перевірки № 0077/06/25/23/32076070 від 15.04.2009 року, відповідно до п.п. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та згідно п.1 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" 21.04.2009 року за №0003652302 винесено рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій на суму 2495,00 грн.
Вказане рішення оскаржувалось позивачем до ДПА у Житомирській області, ДПА України, однак, скарги підприємства залишені без задоволення, а рішення без змін.
Суд погоджується з висновками податкового органу з огляду на наступне.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтями 8, 9, 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначено функції органів державної податкової служби, до яких, зокрема, належать здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому порядку.
Відповідно до п. 2 ст. 11 зазначеного Закону, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Згідно із частиною 7 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу" позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України (ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг").
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.
У межах повноважень, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" органи державної податкової служби проводять перевірки згідно з затвердженими керівником податкових органів планами-графіками.
Згідно наказу ДПА України від 04.04.2002 р. N 155/ДСК - перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу - сукупність заходів контролюючих органів, спрямованих на здійснення контролю за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності вимог Законів України "Про державну податкову службу в Україні", "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок проведення розрахункових операцій, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації та грошових коштів, а також контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку здійснення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до п. 2.6 та 2.7 Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації документальних перевірок юридичних осіб, затверджених наказом ДПА України від 11.10.2005 р. N 441, передбачено, що перевірки контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у сфері готівкового обігу проводяться за окремими планами органів державної податкової служби. З метою підвищення контролю за здійсненням розрахункових операцій та запобігання дублюванню перевірок у ДПІ в містах і районах формується та затверджується щомісячний план проведення зазначених перевірок. При цьому за дорученням Кабінету Міністрів України можуть проводитись позапланові перевірки суб'єктів господарювання, які здійснюють готівкові розрахунки.
Перевірка господарської одиниці магазину, що розташований за адресою: м.Житомир, вул. Київська, 87, суб'єкта господарської діяльності ДП "Фокстрот-Житомир" Товариства з обмеженою відповідальністю "Фокстрот" була передбачена у завданні з підстав проведення перевірки згідно плану проведення перевірок на квітень 2009 року та проведена на підставі направлень №273, №274, №275, №276 від 01.04.2009 р., тому відповідно у направленнях і зазначено такий вид перевірки як планова. Вказані направлення отримала т.в.о.д. директора Дементьева В.П., про що свідчать підписи на направленнях.
За таких обставин, твердження позивача щодо неправомірності проведення відповідачем перевірки, порушення встановленого порядку здійснення перевірок є помилковими та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи. Обґрунтованими визнає суд посилання відповідача на те, що визначені ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" підстави проведення планових та позапланових виїзних перевірок стосуються саме фінансово-господарської діяльності платника податків. Зі змісту передбачених підстав вбачаються недоліки саме при веденні фінансово-господарської діяльності, пов'язаної зі сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджету та державних цільових фондів, податкового обліку та фінансової звітності, які жодним чином не можуть застосовуватись відносно сфери готівкового обігу, правил торгівлі та патентування.
В ході судового розгляду справи не знайшли підтвердження заперечення позивача про те, що перевірка не проводилась, так як перевіряючи інспектори не були допущені до перевірки згідно акту від 16.04.2009 року № 350/23-03 відмови від допуску до проведення перевірки. Встановлено, що перевіряючі інспектори, діючи в межах компетенції, згідно порядку та методології проведення перевірок з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, після надання направлень на перевірку приступили до проведення перевірки, а саме: був роздрукований Z-звіт, перераховані наявні кошти на місці проведення розрахунків, про що складено опис фактичної наявності коштів, підписаний продавцем.
Акт від 16.04.2009 року № 350/23-03 відмови від допуску до проведення перевірки щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, тощо, підтверджує, що державними інспекторами 15.04.2009 року було розпочато перевірку магазину ДП "Фокстрот-Житомир" ТОВ "Фокстрот" (пред'явлені направлення на перевірку, пораховані фактичні залишки готівкових коштів, роздрукований денний звіт), однак, за вказівкою директора, посадові особи податкового органу не були допущені до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів та електронних контрольно- касових апаратів, комп"ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування про, що зроблено відповідний запис в актах перевірок. Порушення, виявлені під час перевірки, були викладені в акті від 15.04.2009 року № 0077/06/25/23/32076070.
Відповідно до п.п. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Як встановлено в судовому засіданні, під час перевірки магазину податковими інспекторами було виявлено, що позивачем здійснювалась реалізація товару на загальну суму 499,00 грн. з видачею розрахункових документів невстановленої форми, а саме: в касових чеках не зазначалась назва господарської одиниці.
Статтею 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України (стаття 8 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг").
Положенням "Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" фіскальний касовий чек на товари (послуги) визначено як розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги).
Згідно п.3.2. вказаного Положення касовий чек повинен містити такі обов'язкові реквізити як назву господарської одиниці, адресу господарської одиниці та ін.
Назва господарської одиниці - назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею) (п.1 Положенням "Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг").
Згідно дозволу виконавчого комітету Житомирської міської ради № 652 на право здійснення торгівлі непродовольчими товарами назвою господарської одиниці є магазин Дочірнього підприємства "Фокстрот-Житомир" товариства з обмеженою відповідальністю "Фокстрот".
Фіскальні касові чеки, як зазначено в акті перевірки і встановлено під час огляду в судовому засіданні та не заперечується позивачем, не містять назви господарської одиниці, яка зазначена в дозволі. В фіскальних касових чеках зазначено неповну назву суб'єкту господарювання - ДП "Фокстрот-Житомир" (повна назва господарюючого суб'єкта ДП "Фокстрот-Житомир" ТОВ "Фокстрот"), складовими частинами якого три господарські одиниці - магазини.
У разі відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим (п.2.1. Положенням "Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг").
Згідно статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
- у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Так як в касових чеках відсутній один з обов'язкових реквізитів, що не дає змоги ідентифікувати господарську одиницю, яка здійснює продаж товарів, то податковим органом правомірно застосовано до позивача фінансову санкцію за нероздрукування відповідного розрахункового документа.
Суд, оцінивши всі докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позовні вимоги ДП "Фокстрот - Житомир" ТОВ "Фокстрот" є безпідставними, а тому в задоволенні позовних вимог позивачу відмовляє.
Керуючись Законом України "Про державну податкову службу України", Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ст.ст. 86, 158-162, 167, 254 КАС України, суд-
постановив:
В задоволенні позовних вимог Дочірнього підприємства "Фокстрот-Житомир" Товариства з обмеженою відповідальністю "Фокстрот" - відмовити.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.Г. Попова
Повний текст постанови виготовлено: 28 грудня 2009 р.