Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 2а-6434/09/0670
категорія 2.11.13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Попової О. Г.,
при секретарі - Снігірьовій О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Раківщинське" до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,-
встановив:
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Раківщинське" звернулось до адміністративного суду з позовом до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень. В позові зазначає, що за результатами невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки за період з 30.06.2009 року по 10.07.2009 року державним податковим інспектором був складений акт № 339/15-01-03743977 від 23.07.2009 року, в якому зафіксовано порушення з боку Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Раківщинське" вимог ст. 17 Закону України "Про плату за землю" та п.п. 5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме: несвоєчасна сплата орендної плати. На підставі вказаного акту Овруцькою МДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення від 24.07.2009 року:
- №0007981501/0 яким за затримку на 10 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку в розмірі 16580,44 грн. позивача зобов'язано сплатити штраф в розмірі 10% у сумі 1658,05 грн.
- №0007991501/0 яким за затримку на 71 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по податку на землю в розмірі 31330,63 грн. позивача зобов'язано сплатити штраф в розмірі 20% у сумі 6266,13 грн.
Позивач не погоджується з податковими повідомленнями - рішеннями від 24.07.2009 року №0007981501/0, №0007991501/0 та просить їх скасувати, так як ст.17 Закону України "Про плату за землю" регулює питання сплати орендної плати за землі державної та комунальної власності, а орендовані позивачем землі відносяться до невитребуваних земельних часток. Крім цього позивач вважає, що за прострочення сплати орендної плати не можна застосовувати положення Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а тільки згідно з п. 11 договору оренди земельної ділянки від 23.02.2009 року нараховувати пеню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з вищезазначених підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Надала суду заперечення щодо позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, суд встановив: 23.07.2009 року державним податковим інспектором Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції проведено невиїзну документальну перевірку СК ТзОВ "Раківщинське" з питання своєчасності сплати орендної плати з юридичних осіб за період з 30.06.2009 року по 10.07.2009 року, про що складено акт № 339/15-01-03743977 від 23.07.2009 року.
В акті перевірки зазначено, що СК ТзОВ "Раківщинське" порушено граничний строк сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку, зазначеному в декларації №2775 від 16.03.2009 року.
На підставі вказаного акту Овруцька МДПІ прийняла податкові повідомлення-рішення від 24.07.2009 року:
- №0007981501/0 яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку в розмірі 1658,05 грн.
- №0007991501/0 яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку, передбаченого в розмірі 6266,13 грн.
Суд погоджується з висновками податкового органу з огляду на наступне.
Статтею 2 Закону України "Про плату за землю"встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Встановлено, що 23 лютого 2009 року між Овруцькою районною державною адміністрації Житомирської області, як орендодавцем з однієї сторони, та СКГ ТзОВ "Раківщинське", як орендарем з другої сторони, було укладено договір оренди земельної ділянки, площею 681,52га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі розпорядження Овруцької РДА від 16.01.2009 року № 12, яка знаходиться на території Раківщинської сільської ради Овруцького району Житомирської області за межами населених пунктів (невитребувані земельні частки).
Згідно умов укладеного договору (п.9,11), за користування земельною ділянкою орендар зобов'язувався вносити орендну плату у грошовій формі в розмірі 188360,25 грн. (за рік) щомісячно.
Статтею 17 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Статтею 19 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Згідно ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Пунктом 11 договору оренди від 23.02.2009 року встановлено, що орендна плата позивачем вноситься щомісячно.
СТОВ "Раківщинське" подано до Овруцької МДПІ податкову декларацію орендної плати земельної ділянки №2775 від 16.03.2009 року, в якій позивачем, на підставі договору оренди, самостійно визначено строки та розмір внесення орендної плати.
Нормами статей 26 та 27 Закону України "Про плату за землю" визначено, що за порушення Закону України "Про плату за землю" платники несуть відповідальність, передбачену Земельним кодексом України та законами України, а контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати здійснюється органами державної податкової служби.
Відповідно до п.п.5.3.1. п.5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті (п.п. 4.1.1. п.4.1. ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").
Пунктом 5.1. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Підпунктом 17.1.7. п. 17.1. ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
З урахуванням викладеного суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись Законом України "Про плату за землю", Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ст.ст. 2, 86, 158-163, 254 КАС України, суд, -
постановив:
В задоволенні позовних вимог Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Раківщинське" до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.Г. Попова
Повний текст постанови виготовлено: 28 грудня 2009 р.