Рішення № 77626926, 22.10.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2018
Номер справи
808/2533/18
Номер документу
77626926
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22 жовтня 2018 року о/об 10 год. 36 хв.Справа № 808/2533/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Агаєві Р.А., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідачів ОСОБА_2, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» (69002, м.Запоріжжя, вул.Фортечна, буд.4-А; код ЄДРПОУ 24510970)

до Державної фіскальної служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197), Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146)

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» (надалі – позивач, ТОВ «Промелектроніка») звернулося до суду з адміністративним позовом до Держаної фіскальної служби України (надалі – відповідач-1, ДФС України), Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі – відповідач-2, ГУ ДФС у Запорізькій області) в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача-2 №648366/24510970 від 13.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №102 від 09.11.2017 та зобов'язати відповідача-1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну; 2) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача-1 №603215/24510970 від 27.02.2018, №27527/24510970 від 14.03.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №129 від 16.11.2017 та зобов'язати відповідача-1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну; 3) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача-2 №648406/24510970 від 13.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №130 від 14.11.2017 та зобов'язати відповідача-1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну; 4) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача-2 №644394/24510970 від 12.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №141 від 15.11.2017 та зобов'язати відповідача-1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну; 5) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача-2 №636238/24510970 від 06.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №166 від 15.11.2017 та зобов'язати відповідача-1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну; 6) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача-1 №599964/24510970 від 21.02.2018, №25885/24510970 від 06.03.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №174 від 18.11.2017 та зобов'язати відповідача-1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну; 7) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача-1 №402817/24510970 від 13.12.2017 про відмову у реєстрації податкової накладної №253 від 30.10.2017 та зобов'язати відповідача-1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну; 8) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача-1 №402815/24510970 від 13.12.2017 про відмову у реєстрації податкової накладної №304 від 25.10.2017 та зобов'язати відповідача-1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну.

У позові зазначено (т.2, а.с.12-33), що між ТОВ «Промелектроніка» та ОСОБА_3 підприємством «Завод 410 ЦА» (код ЄДРПОУ 01128297) укладено договори: Договір купівлі-продажу №УЗ-2015-278/2 від 07.12.2015, предметом якого є поставка товарів за Специфікаціями; Договір поставки №УЗ-2016-529/3 від 21.12.2016, предметом якого є передача у власність покупця продукції за Специфікаціями; Договір поставки №УМТЗ-17-14/2 від 14.07.2017, предметом якого є передача у власність покупця продукції по коду ДК 021:2015-34741000-3 за Специфікаціями. Поставка продукції за зазначеними договорами здійснювалася партіями. На виконання Договору Договір купівлі-продажу №УЗ-2015-278/2 від 07.12.2015 позивачем постановлено на адресу покупця датчик ДПС-1АГ у кількості 5 шт., датчик ДТБ-2АУ у кількості 2 шт. - вартістю 19210,22 грн., в т.ч. ПДВ 3201,70 грн. Оплати від покупця за поставлений товар позивач не отримував. Позивачем направлені покупцю, як боржнику екземпляри Акту звірки на 31.05.2018, який боржником не підписаний, але в порядковому номеру 901 вбачається, що позивач врахував борг за видатковою накладною №РН-0003617 від 09.11.2017. У підтвердження наявності у позивача на момент поставки контрагенту вказаного товару, служать Договір №143-17 від 31.10.2017 з ТОВ «Лоттус-плюс», видаткова накладна №2 від 06.11.2017, картка рахунку 281 за результатами цієї господарської операції, Договір №311 від 21.11.2016 з ТОВ «КГ «Фенікс», видаткова накладна №5 від 01.12.2016, картка рахунку 361 за результатами господарської операції. 09.11.2017 на виконання вимог п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України позивачем до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС (відділення в Олександрійському районі м.Запоріжжя) подано в електронному вигляді податкову накладну №102 від 09.11.2017. Згідно з квитанцією від 30.11.2017, податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за №9253738812. За результатами обробки ДФС податкова накладна №102 прийнята, реєстрація зупинена. У Квитанції від 30.11.2017, направленої ДФС України через «Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.2.16.10 зазначено: «відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТЗЕД: 8531. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію». Однак, у Квитанції не зазначено, які самі документи потрібні для позитивного рішення та реєстрації податкової накладної, не вказано в чому саме полягає невідповідність. На виконання вимог відповідача, позивач, повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК реєстрація, згідно з якою зупинена, надані пояснення та документи, про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН №102 від 09.11.2017. Згідно з рішенням Комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної №648366/24510970 від 13.04.2018 скарга позивача залишена без задоволення. При цьому, податковий орган не зазначив конкретні документи або порушення з боку позивача, а обмежився загальним визначенням. 2) На виконання Договору поставки №УМТЗ-17-14/2 від 14.07.2017 позивачем постановлено на адресу покупця лампу ГИ48 у кількості 2 шт. вартістю 23520,00 грн., в т.ч. ПДВ 3920,00 грн. Оплати від покупця за поставлений товар позивач не отримував. Позивачем направлені покупцю, як боржнику екземпляри Акту звірки на 31.05.2018 який боржником не підписаний, але в порядковому номеру 920 вбачається, що позивач врахував борг за видатковою накладною №РН-0003640 від 16.11.2017. Підтвердженням наявності у позивача вказаного товару є Договір №5 від 01.11.2017 з ТОВ «Тропікано голд», видаткова накладна №1 від 16.11.2017, картки рахунку 281 та рахунку 361 за результатами цієї господарської операції. 16.11.2017 на виконання вимог п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України позивачем до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС (відділення в Олександрійському районі м.Запоріжжя) подано в електронному вигляді податкову накладну №129 від 16.11.2017. Згідно з Квитанцією від 12.12.2017, податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за №9263983118. За результатами обробки ДФС податкова накладна №129 прийнята, реєстрація зупинена. У Квитанції від 12.12.2017, направленої ДФС України через «Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.2.16.10 зазначено: «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТЗЕД: 8540. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію». Однак, у Квитанції не зазначено, які самі документи потрібні для позитивного рішення та реєстрації податкової накладної, не вказано в чому саме полягає невідповідність. На виконання вимог відповідача, позивач, повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація, згідно з якою зупинена, надані пояснення та документи, про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН №129. Згідно з рішенням Комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної №603215/24510970 від 27.02.2018 скарга позивача залишена без задоволення з мотивів надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття Комісією рішення про задоволення скарг. При цьому, податковий орган не зазначив конкретні документи або порушення з боку позивача, а обмежився загальним визначенням. Згідно з рішенням Комісії з питань розгляду скарг №27527/24510970 від 14.03.2018 скарга позивача залишена без задоволення та рішення комісії ДФС без змін. 3) На виконання Договору поставки №УМТЗ-17-14/2 від 14.07.2017 позивачем постановлено на адресу покупця плату КВ-11 сб.21 у кількості 1 шт. вартістю 8042,76 грн., в т.ч. ПДВ 1340,46 грн. Оплати від покупця за поставлений товар позивач не отримував. Позивачем направлені покупцю, як боржнику ОСОБА_4 звірки на 31.05.2018 який боржником не підписаний, але в порядковому номеру 907 вбачається, що позивач врахував борг за видатковою накладною №РН-0003641 від 14.11.2017. Підтвердженням наявності у позивача вказаного товару є Договір №175 від 13.11.2017 з ТОВ «Беліста консалт», видаткова накладна №1 від 13.11.2017, картка рахунку 281 та рахунку 361 за результатами цієї господарської операції. 14.11.2017 на виконання вимог п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України позивачем до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС (відділення в Олександрійському районі м.Запоріжжя) подано в електронному вигляді податкову накладну №130 від 14.11.2017. Згідно з квитанцією від 28.11.2017, податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за №9252182966. За результатами обробки ДФС податкова накладна №130 прийнята, реєстрація зупинена. У Квитанції від 28.11.2017, направленої ДФС України через «Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.2.16.10 зазначено: «відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТЗЕД: 9014. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію». Однак, у Квитанції не зазначено, які самі документи потрібні для позитивного рішення та реєстрації податкової накладної, не вказано в чому саме полягає невідповідність. На виконання вимог відповідача, позивач, повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК. реєстрація, згідно з якою зупинена, були надані пояснення та документи, про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН №130. Згідно з рішенням Комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної №648406/24510970 від 13.04.2018 скарга позивача залишена без задоволення з мотивів надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття Комісією рішення про задоволення скарг та письмового пояснення. При цьому, відповідач не зазначив конкретні документи або порушення з боку позивача, а обмежився загальним визначенням. 4) Між позивачем та ДП «Завод 410-ЦА» укладений Договір поставки №УЗ-2017-621/2 від 09.03.2017 на виконання якого позивачем постановлено на адресу покупця блок БПМ серія 2 у кількості 1 шт., вартістю 35321,59 грн., в т.ч. ПДВ 5886,93 грн. Оплата поставленого позивачем товару підтверджується платіжним дорученням №1689 від 29.11.2017. Підтвердженням наявності у позивача вказаного товару є Договір №8/17 від 16.01.2017 з ТОВ «ОСОБА_5 Груп», видаткова накладна №20 від 24.01.2017 та Картки рахунків 281, 361 сформовані за результатами цієї господарської операції. 15.11.2017 на виконання вимог п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України позивачем до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС (відділення в Олександрійському районі м.Запоріжжя) подано податкову накладну №141 від 15.11.2017. Згідно з Квитанцією від 30.11.2017, податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за №9253743220. За результатами обробки ДФС податкова накладна №141 прийнята, реєстрація зупинена. У Квитанції від 30.11.2017, направленої ДФС України через «Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.2.16.10 зазначено: «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТЗЕД: 8504. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію». Однак, у Квитанції не зазначено, які самі документи потрібні для позитивного рішення та реєстрації податкової накладної, не вказано в чому саме полягає невідповідність. На виконання вимог відповідача, позивач, повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК. реєстрація, згідно з якою зупинена, надані пояснення та документи, про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН №141. З невідомих для позивача підстав, згідно з рішенням відповідача про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної №644394/24510970 від 12.04.2018 скарга позивача залишена без задоволення, з мотивів надання платником податків копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні. 5) Між позивачем та ДП «Завод 410-ЦА» укладений Договір купівлі-продажу №УМТЗ-17-213/1 від 13.11.2017 на виконання якого позивачем постановлено на адресу покупця РГК АВ-72Т серія 2 (1:1) у кількості 2 шт. вартістю 545704,82 грн., в т.ч. ПДВ 90950,80 грн. Оплата поставленого позивачем товару підтверджується платіжним дорученням №1644 від 27.11.2017. Підтвердженням наявності у позивача вказаного товару є Договір №711 від 07.11.2017 з ТОВ «Провісенс», видаткова накладна №1 від 13.11.2017 та Картки рахунку 281, 361 сформовані за результатами цієї господарської операції. 15.11.2017 на виконання вимог п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України позивачем до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС (відділення в Олександрійському районі м.Запоріжжя) подано податкову накладну №166 від 15.11.2017. Згідно з Квитанцією від 28.11.2017 податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за №9252123081. За результатами обробки ДФС податкова накладна №166 прийнята, реєстрація зупинена. Відповідно до інформації, зазначеної у Квитанції від 28.11.2017, направленої ДФС України: «відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТЗЕД: 8803. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію». Однак, у Квитанції не зазначено, які самі документи потрібні для позитивного рішення та реєстрації податкової накладної, не вказано в чому саме полягає невідповідність. На виконання вимог відповідача, позивач, повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація, згідно з якою зупинена, надані пояснення та документи про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН №166. З невідомих для позивача підстав, згідно з рішенням відповідача про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної №636238/24510970 від 06.04.2018 скарга позивача залишена без задоволення, з мотивів надання платником податків копій документів. 6) На виконання Договору поставки №УМТЗ-17-14/2 від 14.07.2017 позивачем постановлено на адресу покупця трубу електронно-променеву 14ЛМ1Н у кількості 2 шт. вартістю 31529,52 грн., в т.ч. ПДВ 5254,92 грн. Оплата поставленого позивачем товару підтверджується платіжним дорученням №2110 від 26.12.2017 в якому міститься посилання на рахунок-фактуру №СФ-0002427 від 21.10.2017. Підтвердженням наявності у позивача вказаного товару є Договір №311 від 21.11.2016 з ТОВ «КГ «Фенікс», видаткова накладна №8 від 30.11.2017 та Картка рахунку 281, сформована за результатами цієї господарської операції. 18.11.2017 на виконання вимог п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України позивачем до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС (відділення в Олександрійському районі м.Запоріжжя) подано податкову накладну №174 від 18.11.2017. Згідно з квитанцією від 04.12.2017 податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за №9255976725. За результатами обробки ДФС податкова накладна №174 прийнята, реєстрація зупинена. Відповідно до інформації, зазначеної у Квитанції від 04.12.2017, направленої ДФС України: «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТЗЕД: 8540. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію». Однак, у Квитанції не зазначено, які самі документи потрібні для позитивного рішення та реєстрації податкової накладної, не вказано в чому саме полягає невідповідність. На виконання вимог відповідача, позивач, повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК реєстрація, згідно з якою зупинена, надані пояснення та документи, про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН №174. З невідомих для позивача підстав, згідно з рішенням відповідача про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної №599964/24510970 від 21.02.2018 скарга позивача була залишена без задоволення, з мотивів надання платником податків копій документів. Письмова скарга відповідача залишилася без задоволення відповідачем, у підтвердження чого є Рішення комісії з питань розгляду скарг №25885/24510970 від 06.03.2018. 7) На виконання Договору поставки №УМТЗ-17-14/2 від 14.07.2017 позивачем постановлено на адресу покупця щітку 995.225 у кількості 36 шт., вартістю 28080,00 грн., в т.ч. ПДВ 4680,00 грн. Оплата поставленого позивачем товару підтверджується платіжним дорученням №1019 від 23.12.2018. Підтвердженням наявності у позивача вказаного товару є Договір №83/07-2017 від 09.09.2017 з ТОВ «Волнес», видаткова накладна №2 від 09.10.2017 та Картка рахунку 281, сформована за результатами цієї господарської операції. 18.11.2017 на виконання вимог п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України позивачем до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС (відділення в Олександрійському районі м.Запоріжжя) в електронному вигляді подано податкову накладну №253 від 30.10.2017. Згідно з Квитанцією від 10.11.2017, податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за №9236853065. За результатами обробки ДФС податкова накладна №253 прийнята, реєстрація зупинена. У Квитанції від 10.11.2017, направленої ДФС України зазначено: «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТЗЕД:8545. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію». Однак, у Квитанції не зазначено, які самі документи потрібні для позитивного рішення та реєстрації податкової накладної, у чому саме полягає невідповідність. На виконання вимог відповідача, позивач, повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК реєстрація, згідно з якою зупинена, надані пояснення та документи, про підтвердження реальності операцій по ПН №253. З невідомих для позивача підстав, згідно з рішенням відповідача про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної №402817/24510970 від 13.12.2017 скарга позивача залишена без задоволення, з мотивів надання платником податків копій документів. 8) На виконання Договору поставки №УМТЗ-17-14/2 від 14.07.2017 позивачем постановлено на адресу покупця реле РЕС10 (06.01) у кількості 2 шт., вартістю 336,00 грн., в т.ч. ПДВ 56,00 грн. Оплата поставленого позивачем товару підтверджується платіжним дорученням №1547 від 20.11.2017. На виконання вимог п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України позивачем 25.10.2017 до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС (відділення в Олександрійському районі м.Запоріжжя) в електронному вигляді подано податкову накладну №304 від 25.10.2017. Згідно з Квитанцією від 09.11.2017 податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за №9235237273. За результатами обробки ДФС податкова накладна №304 прийнята, реєстрація зупинена. У Квитанції від 09.11.2017, направленої ДФС України зазначено: «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТЗЕД:8536. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію». Однак, у Квитанції не зазначено, які самі документи потрібні для позивного рішення та реєстрації податкової накладної і у чому саме полягає невідповідність. На виконання вимог відповідача, позивач, повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація, згідно з якою зупинена, були надані пояснення та документи, про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН №304. З невідомих для позивача підстав, згідно рішення відповідача про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної №402815/24510970 від 13.12.2017 скарга позивача залишена без задоволення, з мотивів надання платником податків копій документів.

Представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.

Представником Відповідача-1,2 подано до суду відзив на адміністративний позов (т.2, а.с.113-116), в якому він з посиланням на приписи ст.201 Податкового кодексу України, Наказу Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №754/30622, «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341), зазначає, що причинами відмови у реєстрації податкових накладних стало їх відповідність критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 «Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», а прийняття рішень по скаргам позивача є те, що платником податків не надано: розрахункових документів щодо придбання товару; доказів транспортування товару від постачальника; довіреностей при реалізації товару.

Представник відповідача-1,2 проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з’ясував наступне.

В абз.1 п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Згідно з абз.1-2 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Як зазначено у п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 «Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого 13.06.2017 Наказом Міністерства фінансів України №567, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №754/30622 (який 25.05.2018 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів України від 06.04.2018 №409 (зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.04.2018 за №536/31988), але діяв під час виникнення спірних правовідносин), визначено вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567 (далі - Критерії): 1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством; 2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до п.6 «Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затверджених 13.06.2017 Наказом Міністерства фінансів України №567, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №753/30621 (які 25.05.2018 втратили чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів України від 06.04.2018 №409 (зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.04.2018 за №536/31988) але діяли під час виникнення спірних правовідносин), моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб’єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі; 3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів). У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу. У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

У Листі Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 «Критерії ризиковості платника податку», зокрема, зазначено: «1.Платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: … 1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. Головні управління ДФС в областях, м.Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення. …».

Належної мотивації підстав та причин віднесення ТОВ «Промелектроніка» до ризикових платників податків – Рішення комісії ГУ ДФС у Запорізькій області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №648366/24510970 від 13.04.2018 (про відмову в реєстрації податкової накладної №102 від 09.11.2017); Рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №603215/24510970 від 27.02.2018, Рішення комісії Державної фіскальної служби України з питань розгляду скарг №27527/24510970 від 14.03.2018 (про відмову в реєстрації податкової накладної №129 від 16.11.2017); Рішення комісії ГУ ДФС у Запорізькій області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №648406/24510970 від 13.04.2018 (про відмову в реєстрації податкової накладної №130 від 14.11.2017); Рішення комісії ГУ ДФС у Запорізькій області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №644394/24510970 від 12.04.2018 (про відмову в реєстрації податкової накладної №141 від 15.11.2017); Рішення комісії ГУ ДФС у Запорізькій області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №636238/24510970 від 06.04.2018 (про відмову в реєстрації податкової накладної №166 від 15.11.2017); Рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №599964/24510970 від 21.02.2018, Рішення комісії Державної фіскальної служби України з питань розгляду скарг №25885/24510970 від 06.03.2018 (про відмову в реєстрації податкової накладної №174 від 18.11.2017); Рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №402817/24510970 від 13.12.2017 (про відмову в реєстрації податкової накладної №253 від 30.10.2017); Рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №402815/24510970 від 13.12.2017 (про відмову в реєстрації податкової накладної №304 від 25.10.2017) – не містять (т.1, а.с.85-86, 126-127, 147-148, 167-168; а.с.103-104, 178-179, 198-199, 215-216).

Відсутня така інформація і у Квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних: №9253738812 від 30.11.2017, №9263983118 від 12.12.2017, №9252182966 від 28.11.2017, №9253743220 від 30.11.2017, №9252123081 від 28.11.2017, №9255976725 від 04.12.2017, №9236853065 від 10.11.2017, №9235237273 від 09.11.2017.

У п.18-п.21 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженому 21.02.2018 постановою Кабінету Міністрів України №117 (який діяв під час прийняття відповідачем спірних рішень), передбачено: «18. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. 19. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). 20. Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. 21. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства».

Згідно з п.2 «Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», затвердженого 13.06.2017 наказом Міністерства фінансів України №566, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №752/30620 (надалі – «Порядок роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації»), комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації».

Як зазначено у п.18 «Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», Комісія може перевірити подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отриманні з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, в тому числі електронні, одержані від інших платників податків, засобів масової інформації тощо).

Аналогічні вимоги містить і п.21 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», затвердженому 21.02.2018 постановою Кабінету Міністрів України №117 (надалі – «Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації»): «Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні)».

Відповідачами-1,2 не надано до суду доказів додержання вимог п.21 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», п.18 «Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», результатів проведених звірок/перевірок інформаційних джерел та наданих позивачем документів.

Згідно з п.19 «Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації» протокол засідання Комісії повинен містити перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядались на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті Комісією рішення.

У п.17 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», зокрема, зазначено: «… Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови комісії, секретарем комісії та членами комісії, які брали участь у засіданні. Забезпечення обліку матеріалів роботи комісії контролюючого органу покладається на секретаря такої комісії. …».

Відповідачами-1,2 не надано до суду копію протоколів засідань Комісії під час прийняття Рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, матеріалів роботи комісії тощо.

Відтак, відповідачами-1,2 документально не доведено додержання процедури розгляду матеріалів.

Згідно з пп.56.23.2 п.56.23 ст.56 Податкового кодексу України оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням таких особливостей: скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Як передбачено п.3 «Порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого 04.07.2017 постановою Кабінету Міністрів України №485 (надалі – «Порядок розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних») (яка 22.03.2018 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018, але діяла на час виникнення спірних правовідносин), розгляд скарги на рішення комісії ДФС про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - скарга) здійснюється комісією ДФС з питань розгляду скарг (далі - комісія з питань розгляду скарг), яка є постійно діючим колегіальним органом ДФС, за участю уповноваженої особи Мінфіну.

Відповідно до п.12 «Порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» за результатами розгляду скарги комісія з питань розгляду скарг приймає рішення щодо скарги, яке реєструється службою діловодства ДФС та надсилається платнику податку з урахуванням вимог, визначених пунктом 56.23 статті 56 Кодексу.

Згідно з п.13 «Порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» за результатами розгляду скарги комісія з питань розгляду скарг приймає одне з таких рішень: задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії ДФС; залишає скаргу без задоволення та рішення комісії ДФС без змін.

Рішення комісії Державної фіскальної служби України з питань розгляду скарг №27527/24510970 від 14.03.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №129 складеної 16.11.2017 ТОВ «Промелектроніка» та Рішення комісії Державної фіскальної служби України з питань розгляду скарг №25885/24510970 від 06.03.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №174 складеної 18.11.2017 ТОВ «Промелектроніка» – є похідними від Рішень комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації з відповідною на те мотивацію.

Відповідно до п.19 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).

В обґрунтування позовних вимог позивачем надано до суду: податкові накладні реєстрація яких становлять предмет спору; Квитанції; Договір купівлі-продажу №УЗ-2015-278/2 від 07.12.2015; Договір поставки №УЗ-2016-529/3 від 21.12.2016; Договір поставки №УМТЗ-17-14/2 від 14.07.2017; Специфікації; рахунки-фактури; видаткові накладні; договори з контрагентами на постачання товарів; Акти звіряння спільних розрахунків; платіжні доручення; експрес-накладні ТОВ «Нова Пошта»; інші документи.

У Рішеннях комісії ГУ ДФС у Запорізькій області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: №648366/24510970 від 13.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №102 від 09.11.2017, №648406/24510970 від 13.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №130 від 14.11.2017, №644394/24510970 від 12.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №141 від 15.11.2017, №636238/24510970 від 06.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №166 від 15.11.2017, підставою відмови у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено: «Прийнято рішення про: відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Підстави – ненадання платником податку копій документів … Первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити) …» (т.1, а.с.85-86, 126-127, 147-148, 167-168).

У той же час, у Рішеннях комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації: №603215/24510970 від 27.02.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №129 від 16.11.2017; №599964/24510970 від 21.02.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №174 від 18.11.2017; №402817/24510970 від 13.12.2017 про відмову у реєстрації податкової накладної №253 від 30.10.2017; №402815/24510970 від 13.12.2017 про відмову у реєстрації податкової накладної №304 від 25.10.2017 підставою відмови у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено: «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування» (т.1, а.с.103-104, 178-179, 198-199, 215-216).

Судом досліджено Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено, викладені в них пояснення та додані до них документи, які надсилались позивачем до ДФС України.

У чому саме полягає: «… ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТЗЕД …», як то зазначено у Квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідач-1 документально суду не довів (т.1, а.с.83, 100, 121, 145, 165, 175, 195, 212).

Звідси, пропозиції відповідача-1,2 надати позивачу «пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», як то зазначено у Квитанціях, на думку суду є необґрунтованими.

Судом з’ясовано, що вказані пояснення надаються платником податків у довільній формі.

Суд вважає, що контролюючий орган не може вимагати від позивача того, що не регламентовано нормою права.

Що саме повинен був зазначити у поясненнях позивач, хід викладення інформації – відповідач суду не довів.

Як свідчать матеріали справи, позивачем надавались письмові пояснення та документи, на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, до яких застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України.

Отже, позиція відповідачів-1,2 щодо ненадання позивачем письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, до яких була застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, надання документів які складені з порушенням законодавства чи мають дефектність форми – є необґрунтованою.

Позивачем, на думку суду, надані документи та пояснення, достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних складених ТОВ «Промелектроніка» податкових накладних.

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення комісії ГУ ДФС у Запорізькій області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (№648366/24510970 від 13.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №102 від 09.11.2017, №648406/24510970 від 13.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №130 від 14.11.2017, №644394/24510970 від 12.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №141 від 15.11.2017, №636238/24510970 від 06.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №166 від 15.11.2017); Рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (№603215/24510970 від 27.02.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №129 від 16.11.2017, №599964/24510970 від 21.02.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №174 від 18.11.2017, №402817/24510970 від 13.12.2017 про відмову у реєстрації податкової накладної №253 від 30.10.2017, №402815/24510970 від 13.12.2017 про відмову у реєстрації податкової накладної №304 від 25.10.2017), а також похідні від них рішення прийняті відповідачами-1,2 не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є неправомірними і підлягають скасуванню.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень (ч.1 ст.2 КАС України).

Водночас, з метою поновлення порушених прав та інтересів позивача ОСОБА_3 фіскальна служба України повинна бути зобов’язана зареєструвати податкові накладні ТОВ «Промелектроніка», які є предметом спору, в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх надходження до контролюючого органу.

Оскільки наведені комісії функціонують у складі Державної фіскальної служби України, ГУ ДФС України у Запорізькій області, то відповідачами у справі, на думку суду, мають бути ОСОБА_3 фіскальна служба України, ГУ ДФС України у Запорізькій області і розглядатись, відповідно, мають рішення цих суб’єктів владних повноважень.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги ТОВ «Промелектроніка» є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідачів-1,2 не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Відповідно до абз.1 ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) №648366/24510970 від 13.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №102 від 09.11.2017.

Зобов'язати ОСОБА_3 фіскальну службу України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №102 від 09.11.2017.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) №603215/24510970 від 27.02.2018, №27527/24510970 від 14.03.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №129 від 16.11.2017.

Зобов'язати ОСОБА_3 фіскальну службу України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №129 від 16.11.2017.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) №648406/24510970 від 13.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №130 від 14.11.2017.

Зобов'язати ОСОБА_3 фіскальну службу України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №130 від 14.11.2017.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) №644394/24510970 від 12.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №141 від 15.11.2017.

Зобов'язати ОСОБА_3 фіскальну службу України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №141 від 15.11.2017.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) №636238/24510970 від 06.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №166 від 15.11.2017.

Зобов'язати ОСОБА_3 фіскальну службу України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №166 від 15.11.2017.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) №599964/24510970 від 21.02.2018, №25885/24510970 від 06.03.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №174 від 18.11.2017.

Зобов'язати ОСОБА_3 фіскальну службу України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №174 від 18.11.2017.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) №402817/24510970 від 13.12.2017 про відмову у реєстрації податкової накладної №253 від 30.10.2017.

Зобов'язати ОСОБА_3 фіскальну службу України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №253 від 30.10.2017.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) №402815/24510970 від 13.12.2017 про відмову у реєстрації податкової накладної №304 від 25.10.2017.

Зобов'язати ОСОБА_3 фіскальну службу України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №304 від 25.10.2017.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» (69002, м.Запоріжжя, вул.Фортечна, буд.4-А; код ЄДРПОУ 24510970) з бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) судові витрати в сумі 7048 грн. 00 коп.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» (69002, м.Запоріжжя, вул.Фортечна, буд.4-А; код ЄДРПОУ 24510970) з бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197), Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) солідарно судові витрати в сумі 7048 грн. 00 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 31.10.2018.

Суддя О.О. Прасов