
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/1068/18-а
Головуючий у 1-й інстанції: Поліщук І.М.
Суддя-доповідач: Смілянець Е. С.
20 вересня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Охримчук М.Б.,
представників позивача: ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представника відповідача: Щербаківського Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року (повний текст рішення складено 23.06.2018) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Жмеринського районного відділу освіти Жмеринської районної державної адміністрації, начальника Жмеринського районного відділу освіти Жмеринської районної державної адміністрації Цимбал Інни Володимирі про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
В квітні 2018 року позивач, ОСОБА_5, звернулася до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Жмеринського районного відділу освіти Жмеринської районної державної адміністрації (відповідач 1), начальника Жмеринського районного відділу освіти Жмеринської районної державної адміністрації Цимбал Інни Володимирівни (відповідач 2) про:
визнання протиправною бездіяльності відповідача 1 щодо безпідставної відмови в ненаданні публічної інформації позивачу, згідно вимог листа позивача від 14.03.2018 року;
визнання незаконною протизакону бездіяльність відповідача 2 по справі щодо не здійснення контролю за створенням системи обліку публічної інформації у відповідача 1 (від дати набрання чинності Законом України "Про доступ до публічної інформації" (09 червня 2011 року)), та не здійснення контролю за подання публічної інформації на Єдиний державний веб-портал відкритих даних www.data.gov.ua. та не здійснення контролю щодо обов'язкового оприлюднення публічної інформації відповідно до статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації";
визнання незаконною протизакону бездіяльність відповідача 1 щодо не дотримання вимог Постанови КМ України від 21 жовтня 2015 року № 835 "Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних" від дати набрання чинності Законом України "Про доступ до публічної інформації", та від дати набрання Законної сили Постанови КМ України від 21 жовтня 2015 року № 835;
зобов'язання відповідача 2 в межах наданих повноважень, та відповідача 1, згідно вимог статті 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації", із урахуванням вимог Постанови КМ України від 21 жовтня 2015 року № 835 "Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних", розмістити системи обліку публічної інформації відповідача 1 на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних www.data.gov.ua. із дати набрання чинності Закону України "Про доступ до публічної інформації" та із дати набрання законної сили Постанови КМ України від 21 жовтня 2015 року №835;
зобов'язання відповідача 2 в межах наданих повноважень, та відповідача 1 згідно вимог статті 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації ", із урахуванням вимог Постанови КМ України від 21 жовтня 2015 року № 835 "Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних", розмістити системи обліку публічної інформації відповідача 1 та набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних на офіційному сайті Жмеринського районного відділу освіти: http://www.zhmerosvita.gov.ua/.
Вінницький окружний адміністративний суд рішенням від 21 червня 2018 року адміністративний позов задовольнив частково. Визнано протиправною бездіяльність Жмеринського районного відділу освіти Жмеринської районної державної адміністрації щодо ненадання публічної інформації ОСОБА_5, відповідно до її листа від 14.03.2018 року та невиконання обов'язку щодо оприлюднення інформації відповідно до статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації»; визнано протиправною бездіяльність начальника Жмеринського районного відділу освіти Жмеринської районної державної адміністрації Цимбал Інни Володимирівни щодо не здійснення контролю за створенням системи обліку публічної інформації в Жмеринському районному відділі освіти Жмеринської районної державної адміністрації та не здійснення контролю за поданням публічної інформації на Єдиний державний веб-портал відкритих даних www.data.gov.ua., а також не здійснення контролю щодо оприлюднення публічної інформації відповідно до статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації»; визнано протиправною бездіяльність Жмеринського районного відділу освіти Жмеринської районної державної адміністрації щодо не дотримання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» у строки, визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835. В решті позовних вимог - відмовлено.
Судове рішення мотивоване тим, що встановлені у справі обставини частково підтверджують позицію Позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити частково.
Не погоджуючись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині незадоволених вимог позивача та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що суд першої інстанції проігнорував вимоги п. 2 ст. 77 КАС України, в частині не надання ОСОБА_5 публічної інформації від дати набрання чинності набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №835, тобто з 24.10.2015 року.
У відзиві на апеляційну скаргу представник відповідачів зазначив, що відповідачами самостійно вчинено дії щодо усунення порушень законодавства про доступ до публічної інформації та прийнято рішення, спрямовані на забезпечення функціонування відповідних реєстрів та інших встановлених законом способів ведення, обліку та оприлюднення інформації.
В судовому засіданні представники позивача підтримали доводи апеляційної скарги та просили суд задовольнити її.
Представник відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги позивача та просив суд залишити її без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року - без змін.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 14.03.2018 позивач через свого представника засобами електронного зв'язку звернулась до відповідача 1 із заявою про отримання публічної інформації, у якому просив надати:
а) копію системи обліку публічної інформації, якою володіє Жмеринський районний відділ освіти за період із 09.05.2011 року по 14 березня 2018 року (можливо надати таку систему обліку публічної інформації в електронному вигляді, в разі значного обсягу інформації що буде надаватися поданій заяві);
б) прізвище ім'я по батькові та посада особи, яка в Жмеринському районному відділі освіти відповідає за систему обліку публічної інформації, та на Єдиному держаному ВЕБ - порталі відкритих даних. В разі ведення системи обліку публічної інформації будь - якою іншою юридичною особою, яка представляє інтереси Жмеринського районного відділу освіти, надати повні реквізити даної юридичної особи;
в) прізвище ім'я по батькові та посаду особи, яка в Жмеринському районному відділі освіти відповідає за викладення переліку публічної інформації на офіційному сайті Жмеринського районного відділу освіти. В разі виконання такої роботи будь - якою іншою юридичною особою, та яка представляє інтереси Жмеринського районного відділу освіти, надати повні реквізити даної юридичної особи;
г) номер наказу, його дата (повністю число, місяць, рік), що виданий начальником Жмеринського районного відділу освіти про призначення відповідальних осіб за ведення публічної інформації в Жмеринському районному відділі освіти та на Єдиному держаному ВЕБ - порталі відкритих даних, що здійснено у відповідності до вимог чинного законодавства;
д) копію документа на підставі якого здійснено підтвердження реєстрації Жмеринського районного відділу освіти в Державному агентстві з питань електронного урядування, яке відповідає за створення та функціонування Єдиного державного веб-порталу відкритих даних та про підтвердження про Жмеринський районний відділ освіти зареєстрований на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.
На даний запит, листом від 16.03.2018 №264/3 за підписом начальника відділу освіти, представника позивача було повідомлено, що створення системи обліку публічної інформації є проблемним питанням, що потребує технічної підтримки та програмного забезпечення, на базі якого функціонуватиме система обліку з відповідною комплексною системою захисту інформації. Відділом освіти розглядається питання про створення відповідної системи обліку публічної інформації за умови виділення з районного бюджету відповідних асигнувань. У разі початку роботи системи буде призначена особа, відповідальна за викладення переліку публічної інформації на Єдиному веб-порталі відкритих даних. Також повідомлено, що відповідно до наказу по відділу освіти від 22.06.2011 №187/1 на методиста РМК ОСОБА_9, відповідальній за роботу із зверненнями громадян, покладено обов'язки здійснювати реєстрацію, опрацювання, аналіз за розглядом запитів щодо надання публічної інформації.
Представник позивача вважає, що запитувана у запиті від 14.03.2018 інформація відповідачем так і не надана, а тому він звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначений Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Статтею 1 вказаного Закону надано визначення публічної інформації, згідно якого публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно статті 2 Закону України "Про доступ до публічної інформації", метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.
Статтею 3 Закону України "Про доступ до публічної інформації", встановлені гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації, згідно якої, право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Доступ до публічної інформації, відповідно до цього Закону, здійснюється на принципах зокрема, прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом (стаття 4 цього ж Закону).
Відповідно до статті 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації", доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до ч. 3 ст. 10-1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація, що містить персональні дані фізичної особи, оприлюднюється та надається на запит у формі відкритих даних у разі додержання однієї з таких умов: 1) персональні дані знеособлені та захищені відповідно до Закону України "Про захист персональних даних"; 2) фізичні особи (суб'єкти даних), персональні дані яких містяться в інформації у формі відкритих даних, надали свою згоду на поширення таких даних відповідно до Закону України "Про захист персональних даних"; 3) надання чи оприлюднення такої інформації передбачено законом; 4) обмеження доступу до такої інформації (віднесення її до інформації з обмеженим доступом) заборонено законом.
Згідно із ч. 4 ст. 10-1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" перелік наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, вимоги до формату і структури таких наборів даних, періодичність їх оновлення визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому до такого переліку Кабінет Міністрів України обов'язково включає інформацію, доступ до якої у формі відкритих даних передбачено законом.
Частиною 4 статті 10-1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що створення та забезпечення функціонування єдиного державного веб-порталу відкритих даних здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері електронного урядування.
Відповідно статті 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, запиувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Перелік та види інформації, яку розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати визначений в статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Також, відповідно до ст. 18 вказаного Закону для забезпечення збереження та доступу до публічної інформації документи, що знаходяться у суб'єктів владних повноважень, підлягають обов'язковій реєстрації в системі обліку, що має містити: 1) назву документа; 2) дату створення документа; 3) дату надходження документа; 4) джерело інформації (автор, відповідний підрозділ); 5) передбачену законом підставу віднесення інформації до категорії з обмеженим доступом; 6) строк обмеження доступу до інформації, у разі якщо вона віднесена до інформації з обмеженим доступом; 7) галузь; 8) ключові слова; 9) тип, носій (текстовий документ, плівки, відеозаписи, аудіозаписи тощо); 10) вид (нормативні акти, угоди, рішення, протоколи, звіти, прес-релізи); 11) проекти рішень (доповідні записки, звернення, заяви, подання, пропозиції, листи тощо); 12) форму та місце зберігання документа тощо.
Доступ до системи обліку, що містить інформацію про документ, що знаходиться у суб'єкта владних повноважень, забезпечується шляхом: 1) оприлюднення на офіційних веб-сайтах суб'єктів владних повноважень такої інформації, а в разі їх відсутності - в інший прийнятний спосіб; 2) надання доступу до системи за запитами.
Система обліку публічної інформації не може бути віднесена до категорії інформації з обмеженим доступом. Розпорядники інформації несуть відповідальність за забезпечення доступу до системи обліку відповідно до закону.
Статтею 24 цього ж Закону встановлена відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації згідно якої відповідальність несуть особи, винні у вчиненні таких порушень: 1) ненадання відповіді на запит; 2) ненадання інформації на запит; 3) безпідставна відмова у задоволенні запиту на інформацію; 4) неоприлюднення інформації відповідно до статті 15 цього Закону; 5) надання або оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації; 6) несвоєчасне надання інформації; 7) необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом; 8) нездійснення реєстрації документів; 9) навмисне приховування або знищення інформації чи документів.
Відповідно до положень ст.ст. 23, 24 Закону № 2939-VI, рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Відповідно до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, що затверджене Постановою КМ України від 21.10.2015, № 835 органи місцевого самоврядування зобов'язані забезпечити протягом шести місяців оприлюднення та подальше оновлення на своїх офіційних веб-сайтах або Єдиному державному веб-порталі відкритих даних наступні набори даних: основні положення генеральних планів населених пунктів та детальних планів територій; перелік об'єктів комунальної власності; перелік об'єктів комунальної власності, що передані в оренду чи інше право користування (з даними про умови передачі об'єктів в оренду); перелік незадіяних земельних ділянок і майнових об'єктів (приміщень) комунальної форми власності, які можуть бути передані в користування; перелік суб'єктів господарювання комунальної власності; фінансова звітність суб'єктів господарювання комунальної власності; реєстр боргових зобов'язань суб'єктів господарювання комунальної власності територіальної громади; відомості щодо комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності; перелік перевізників, що надають послуги пасажирського автомобільного транспорту, та маршрути перевезення; перелік розповсюджувачів реклами, що отримали дозвіл на розміщення зовнішньої реклами; інформація про рекламні засоби; перелік земельних ділянок, що пропонуються для здійснення забудови; перелік укладених договорів.
Як правомірно зазначено судом першої інстанції, що вимогами чинного законодавства на суб'єктів владних повноважень покладено обов'язок формувати розповсюджувати та забезпечувати доступ осіб до загальнодоступної публічної інформації, яка виникає та створюється в процесі здійснення ними свої владних, делегованих повноважень, шляхом розміщення та оприлюднення такої інформації у спосіб встановлений законодавством.
При розгляді адміністративного позову, станом на дату звернення представника позивача із запитом, судом першої інстанції встановлено, що відповідачем 1 та відповідачем 2 в порушення встановленого Законом обов'язку не було забезпечено створення та функціонування відповідних реєстрів та інших встановлених законом способів ведення, обліку та оприлюднення інформації, що фактично призвело до порушення вимог Закону стосовно надання представнику Позивача запитуваної ним інформації, чим фактично порушено його законні права на доступ до публічної інформації.
Як наслідок, суд першої інстанції критично оцінив посилання представника відповідача 1 на те, що Жмеринський районний відділ освіти Жмеринської районної державної адміністрації був позбавлений можливості надати позивачу копію системи обліку публічної інформації, в силу її відсутності, оскільки незважаючи на відсутність системи обліку в електронному вигляді, відповідні дані обліковувались у вигляді журналів реєстрації вхідної та вихідної кореспонденції. Однак, будь-яких мотивів не надання позивачу копій вказаних журналів відповідачем не наведено.
Отже, враховуючи вищезазначене, позивач мав повне право звернутися до відповідача із відповідним запитом на отримання інформації, а також звернутися до суду із вимогою визнання протиправної бездіяльності щодо невиконання встановлених чинним законодавством вимог здійснення суб'єктами владних повноважень забезпечення доступу осіб до публічної інформації, а саме про: визнання протиправною бездіяльності відповідача 1 щодо ненадання публічної інформації позивачу, відповідно до її листа від 14.03.2018 року та невиконання відповідачем 1 обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації"; визнання протиправною бездіяльності відповідача 2 щодо не здійснення контролю за створенням системи обліку публічної інформації в Відповідача 1 та не здійснення контролю за поданням публічної інформації на Єдиний державний веб-портал відкритих даних www.data.gov.ua., а також не здійснення контролю щодо обов'язкового оприлюднення публічної інформації відповідно до статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації"; визнання протиправною бездіяльності відповідача 1 щодо не дотримання вимог Постанови КМ України від 21 жовтня 2015 року № 835 "Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних" у строки, що визначені Постановою КМ України від 21 жовтня 2015 року № 835.
Суд першої інстанції, визначаючись щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача 2 в межах наданих повноважень, та відповідача 1, згідно вимог статі 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розмістити системи обліку публічної інформації відповідача 1 на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних www.data.gov.ua починаючи з дати набрання чинності Закону України "Про доступ до публічної інформації" та із дати набрання законної сили Постанови КМ України від 21.10.2015 №835, а також зобов'язання відповідача 2 в межах наданих повноважень, та відповідача 1, згідно вимог статі 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розмістити системи обліку публічної інформації відповідача 1 та набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних на офіційному сайті Жмеринського районного відділу освіти: http://www.zhmerosvita.gov.ua, з урахуванням наданих наказів №88 "Про впровадження електронної системи обліку" та №89 "Про забезпечення оприлюднення публічної інформації у формі відкритих даних", правомірно зазначив, що відповідачами самостійно вчинено дії щодо усунення порушень законодавства про доступ до публічної інформації та прийнято рішення, спрямовані на забезпечення функціонування відповідних реєстрів та інших встановлених законом способів ведення, обліку та оприлюднення інформації.
Також, надаючи оцінку посиланням представника позивача на необхідність розміщення системи обліку публічної інформації відповідача 1 на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних www.data.gov.ua починаючи з дати набрання чинності Законом України "Про доступ до публічної інформації" та із дати набрання законної сили Постанови КМ України від 21.10.2015 року №835, суд першої інстанції правомірно зазначив, що пункт 1 частини 1 статті 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначає необхідність забезпечення доступу до інформації шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, був включений до пункту 1 частини 1 цієї статті на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо доступу до публічної інформації у формі відкритих даних" № 319-VIII від 09.04.2015 року, тоді як Закон України "Про доступ до публічної інформації" набрав чинності - 09.05.2011 року.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що підстави для зобов'язання відповідача 1 розмістити системи обліку публічної інформації на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних починаючи з дати набрання чинності Законом України "Про доступ до публічної інформації", а саме з 09.05.2011 року, відсутні, оскільки обов'язок щодо забезпечення доступу до інформації шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, виник у відповідача 1 починаючи з 09.04.2015 року.
Також, постанова Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №835 "Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних" набрала чинності 24.10.2015 року (з дня опублікування в газеті "Урядовий кур'єр" №198 від 24.10.2015 року). Відповідно до пункту 2 даної Постанови №835 від 21.10.2015 року розпорядникам інформації, визначеним Законом України "Про доступ до публічної інформації", забезпечити протягом шести місяців оприлюднення та подальше оновлення на своїх офіційних веб-сайтах наборів даних згідно з Положенням, затвердженим цією постановою.
Колегія суддів зазначає, що даною постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №835 встановлено розпорядникам інформації шестимісячний строк, з дня набрання чинності постановою, тобто з 24.10.2015 року, щоб забезпечити оприлюднення та подальше оновлення на своїх офіційних веб-сайтах наборів даних згідно з Положенням, затвердженим цією постановою.
З врахуванням вищевикладеного, підстави для зобов'язання відповідачів розмістити систему обліку публічної інформації на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних починаючи саме з дати набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №835, тобто з 24.10.2015 року, на час розгляду справи судом першої інстанції, також були відсутні, оскільки лише з цього часу розпочався перебіг встановленого пунктом 2 цієї Постанови шестимісячного строку, наданого на забезпечення оприлюднення та подальшого оновлення на своїх офіційних веб-сайтах наборів даних згідно з Положенням.
Щодо вимоги позивача про новий розподіл судових витрат, понесених у зв'язку із розглядом справи у суді першої інстанції та апеляційної інстанції, колегія суддів зазначає, що такі підстави відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, в порядку передбаченому Законом України "Про судовий збір", а також враховуючи наступне.
Згідно ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Також, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_5 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 26 вересня 2018 року.
Головуючий Смілянець Е. С. Судді Залімський І. Г. Сушко О.О.