Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 2-а-28830/08
категорія 2.11.1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Попової О. Г.,
при секретарі - Снігірьовій О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Бердичівський хлібозавод" до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення,-
встановив:
Відкрите акціонерне товариство "Бердичівський хлібозавод" звернулось до адміністративного суду з вказаним позовом. Вказує, що за результатами виїзної планової перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 1 січня 2005 року по 31 грудня 2007 року державними податковими інспекторами був складений акт № 615/23-01/00377704 від 11.03.2008 року, в якому зафіксовано порушення з боку ВАТ "Бердичівський хлібозавод" вимог п.п. 7.2.4 п.7.2, п.п. 7.4.3, п.п. 7.4.4, п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 та ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість". На підставі вказаного акту видано податкове повідомлення-рішення № 0000502301/0 від 20.03.2008 року, згідно якого підприємству донараховано 286 466 грн.00коп. податку на додану вартість та 85940 грн.00 коп. штрафної санкції. Вказане податкове повідомлення - рішення оскаржувалося позивачем до Бердичівської ОДПІ, однак, скарга підприємства залишена без задоволення. За результатами розгляду скарги Бердичівською ОДПІ було винесено нове податкове повідомлення-рішення за № 0000502301/1 від 18.04.2008 року, яким нараховано 286 466 грн.00коп. податку на додану вартість та 85940 грн.00 коп. штрафної санкції. Податкове повідомлення - рішення №0000502301/1 від 18.04.2008 року оскаржувалося позивачем до ДПА в Житомирській області, однак, скарга підприємства задоволена частково. Податкове повідомлення - рішення №0000502301/1 від 18.04.2008 року Бердичівської ОДПІ від 20.03.2008 року № 0000502301/0 (№0000502301/1 від 18.04.2008 року) в частині 176 466 грн. податкового зобов'язання по податку на додану вартість та в частині застосованих штрафних санкцій в сумі 30 940 грн. скасовано. За результатами розгляду скарги Бердичівською ОДПІ було винесено нове податкове повідомлення-рішення за № 0000502301/2 від 18.06.2008 року, яким нараховано 110000 грн.00коп. податку на додану вартість та 55000грн.00 коп. штрафної санкції. Податкове повідомлення - рішення №0000502301/2 від 18.06.2008 року оскаржувалося позивачем до ДПА України, однак, скарга підприємства залишена без задоволення. За результатами розгляду скарги Бердичівською ОДПІ було винесено нове податкове повідомлення-рішення за № 0000502301/3 від 28.08.2008 року, яким нараховано 110000 грн.00коп. податку на додану вартість та 55000грн.00 коп. штрафної санкції.
Позивач не погоджується з податковим повідомленням-рішенням №0000502301/3 від 28.08.2008 року та просить його скасувати, так як Бердичівською ОДПІ не вірно застосовані вимоги п.п. 7.2.4 п.7.2, п.п. 7.4.3, п.п. 7.4.4, п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 та ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" та стягнути з відповідача понесені судові витрати.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали. Надали суду заперечення щодо позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, суд встановив: на підставі направлень від 01.02.2008 року № 238, від 15.02.2008 року № 358 Бердичівською ОДПІ проведено виїзну планову перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 1 січня 2005 року по 31 грудня 2007 року, про що складений акт № 615/23-01/00377704 від 11.03.2008 року.
На підставі акту перевірки видано податкове повідомлення-рішення № 0000502301/0 від 20.03.2008 року, згідно якого підприємству донараховано 286 466 грн.00коп. податку на додану вартість та 85940 грн.00 коп. штрафної санкції
Податкове повідомлення - рішення №0000502301/0 від 20.03.2008 року оскаржувалось позивачем до Бердичівської ОДПІ, однак, скарга підприємства залишена без задоволення. За результатами розгляду скарги Бердичівською ОДПІ було винесено нове податкове повідомлення-рішення за № 0000502301/1 від 18.04.2008 року, яким нараховано 286 466 грн.00коп. податку на додану вартість та 85940 грн.00 коп. штрафної санкції.
Податкове повідомлення - рішення №0000502301/1 від 18.04.2008 року оскаржувалось позивачем до ДПА в Житомирській області, однак, скарга підприємства задоволена частково. Податкове повідомлення - рішення №0000502301/1 від 18.04.2008 року Бердичівської ОДПІ від 20.03.2008 року № 0000502301/0 (№0000502301/1 від 18.04.2008 року) в частині 176 466 грн. податкового зобов'язання по податку на додану вартість та в частині застосованих штрафних санкцій в сумі 30 940 грн. скасовано. За результатами розгляду скарги Бердичівською ОДПІ було винесено нове податкове повідомлення-рішення за № 0000502301/2 від 18.06.2008 року, яким нараховано 110000 грн.00коп. податку на додану вартість та 55000грн.00 коп. штрафної санкції.
Податкове повідомлення - рішення №0000502301/2 від 18.06.2008 року оскаржувалось позивачем до ДПА України, однак, скарга підприємства залишена без задоволення. За результатами розгляду скарги Бердичівською ОДПІ було винесено нове податкове повідомлення-рішення за № 0000502301/3 від 28.08.2008 року, яким нараховано 110000 грн.00коп. податку на додану вартість та 55000грн.00 коп. штрафної санкції.
Актом перевірки встановлено порушення з боку ВАТ "Бердичівський хлібозавод" вимог п.п. 7.4.3, п.п. 7.4.4, п.7.4 ст.7 та ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість", а саме: підприємством не було проведене коригування податкового кредиту, що виник по операціях з придбання товарно-матеріальних цінностей, які не можуть бути використані в господарській діяльності підприємства, на суму ПДВ 286 466 грн. у зв'язку з протермінованими строками зберігання та відсутністю сертифікатів якості на зазначені продукти харчування.
Суд погоджується з висновками податкового органу з огляду на наступне.
Матеріали справи свідчать (акт перевірки від 11.03.2008 року № 615/23-01/00377704та інші документи), що станом на 31 грудня 2007 року на відкритому акціонерному товаристві "Бердичівський хлібозавод" у складі запасів (на оптових складах), які відображені в розрахунку приросту (убутку) балансової вартості запасів (додаток К1/1 до податкової декларації з податку на прибуток підприємства) рахувались залишки товарно-матеріальних цінностей на суму 1432332,00 грн., в тому числі борошно на загальну суму 550000грн. (без податку на додану вартість) (борошно пшеничне вищого ґатунку у кількості 300 тонн на суму 262500 грн. (без податку на додану вартість) + борошно пшеничне 1 ґатунку у кількості 360 тонн на суму 287 500 грн. ( без податку на додану вартість)), яке було придбано у приватного підприємства "Агрофірма "Киянин", м. Київ, код ЄДРПОУ 32957651 за податковою накладною від 27.05.2005 року № 110 на загальну суму 660000грн. ( в тому числі податок на додану вартість 110000 грн.) та молочні консерви у кількості 352 933 банок на суму 882 332, 50 грн. (без податку на додану вартість), придбані у ТзОВ "Аліко", м. Боярка, код ЄДРПОУ 34783419 за податковою накладною від 30.01.2004 року № 0035 на загальну суму 2200440,36 грн. (в т.ч. на додану вартість 366740,60 грн.).
Сума податку на додану вартість, сплаченого при придбанні вищевказаних товарів та включеного до складу податкового кредиту у відповідних податкових періодах, становить 286 466,00 грн.
Як зазначено в акті перевірки від 11.03.2008 року № 615/23-01/00377707, станом на 31.12.2007 року розрахунки за отримане борошно від приватного підприємства "Агрофірма "Киянин", м. Київ, код ЄДРПОУ 32957651 не проведено і по рахунку 3777 "Розрахунки з іншими дебіторами" рахується кредиторська заборгованість в сумі 660000грн. За отримані молочні консерви від ТзОВ Компанія "Аліко", м. Боярка підприємством розрахунки проведені в повному обсязі.
Відповідно до ДСТУ 4274-2003 строк придатності продукту молочного згущеного з цукром 8,5 % жиру становить не більше 12 місяців з дати виготовлення. Відповідно до ДСТУ 46.004.-99 "Борошно пшеничне. Технічні умови" гарантійний термін зберігання борошна пшеничного першого ґатунку та вищого ґатунку становить 12 місяців з дати виготовлення, що підтверджується листом Бердичівської районної СЕС від 3 березня 2008 року № 676.
Тобто, термін зберігання вищевказаних продуктів харчування закінчилися і борошно у кількості 660 тонн на суму 550000 грн. (без податку на додану вартість) та молочні консерви у кількості 352 933 банки на суму 882 332,50 грн. (без податку на додану вартість) в подальшому не можуть використані за своїм прямим призначенням у виробничій діяльності.
За приписами п.п. 7.2.4. п.7.2 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку, передбаченому статтею 9 цього Закону.
За загальним правилом, установленим підпунктом 7.4.1 пунктом 7.4 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" підприємство - платник податку на додану вартість, що придбаває запаси також у платника ПДВ, має право збільшити свій податковий кредит на сплачену (нараховану) у складі вартості таких запасів суму ПДВ. Це можливо тільки за умови, що придбані запаси використовуватимуться з оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності. Податковий кредит у цьому випадку може бути збільшено на дату здійснення першої з подій - або на дату оплати, або на дату оприбуткування запасів (відповідно до п.п. 7.5.1 п.7.5 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість").
Відповідно до п.п. 7.4.3. п.7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" у разі коли товари (роботи, послуги), виготовлені та/або придбані, частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково ні, до суми податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого) податку при їх виготовленні або придбанні, яка відповідає частці використання таких товарів (робіт, послуг) в оподатковуваних операціях звітного періоду.
Підпунктом 7.4.4. п.7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" встановлено, якщо платник податку придбаває (виготовляє) матеріальні та нематеріальні активи (послуги), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника, то сума податку, сплаченого у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту.
Відповідно до п.11 розділу 1 Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами, затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 11 липня 2003 року N 185 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 23 липня 2003 року за N 628/7949 суб'єкт господарської діяльності повинен реалізовувати харчові продукти, які підлягають обов'язковій сертифікації, за умови наявності в документах, згідно з якими вони надійшли, реєстраційних номерів сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності та/або декларації про відповідність, якщо це встановлено технічним регламентом з підтвердження відповідності на відповідні харчові продукти. Реалізація харчових продуктів на підприємствах роздрібної торгівлі дозволяється тільки протягом термінів їх придатності до споживання, що визначені нормативними документами для певних видів продуктів, а саме ст. 1 закону України "Про захист прав споживачів". Термін придатності харчового продукту встановлюється тільки виробником і не може бути продовженим за бажанням продавця, як зазначається ст. 11 Закону України "Про безпеку і якість харчових продуктів" , оскільки строк придатності - проміжок часу, визначений виробником харчового продукту, протягом якого, у разі додержання відповідних умов зберігання, транспортування, харчовий продукт зберігає відповідність обов'язковим параметрам безпечності та мінімальним специфікаціям якості.
Відповідно до пункту 4 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси" запаси підприємства - це активи, що утримуються для наступного продажу в умовах звичайної господарської діяльності; знаходяться в процесі виробництва з метою наступного продажу продукту виробництва; утримуються для споживання під час виробництва продукції, виконання робіт і надання послуг, а також управління підприємством.
Запаси визнаються активом, якщо існує імовірність того, що підприємство одержить у майбутньому економічні вигоди, пов'язані з їх використанням, і їх вартість може бути достовірно визначена.
Якщо товарно-матеріальні цінності, придбані для використання у господарській діяльності підприємства, втратили матеріальну цінність в результаті їх зберігання (термін зберігання продуктів харчування протермінований та сертифікати якості відсутні), то підприємство вже не може їх використати в господарській діяльності, а такі товарно - матеріальні цінності більше не є активом і підлягають списанню з балансу.
Таким чином, якщо товарно - матеріальні цінності втратили свою матеріальну цінність у результаті непридатності або псування, вони вважаються такими, що не можуть бути використаними в господарській діяльності.
Отже, на час проведення перевірки підприємством не включені до податкового зобов'язання суми податку з вартості товарів, які не можуть бути використані в господарській діяльності відкритим акціонерним товариством "Бердичівський хлібзавод" внаслідок непридатності для споживання та використання в харчовій промисловості.
В судовому засіданні 17.08.2009 року представник позивача надав суду копію акту від 01.03.2008 року на списання борошна пшеничного та молочних консервів у зв"язку із закінченням терміну придатності.
Суд, оцінивши всі докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "Бердичівський хлібозавод" є безпідставними, а тому в задоволенні позовних вимог позивачу відмовляє.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про податок на додану вартість", ст.ст. 86, 158-163, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
постановив:
В позові Відкритого акціонерного товариства "Бердичівський хлібозавод" до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.Г. Попова
Повний текст постанови виготовлений 19 жовтня 2009 року.