Постанова № 7761198, 22.01.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2010
Номер справи
2а-19859/09/0570
Номер документу
7761198
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 січня 2010 р.                                                                       справа № 2а-19859/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Головіної К.І.

при секретарі                                                  Потапенко О.М.

за участю представника позивача                                                             Романенка О.М.

          розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Медичне об’єднання ВІТА» про зобов'язання допустити до проведення планової перевірки посадових осіб державної податкової інспекції та надати документи, -

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у м. Краматорську Донецької області звернулась до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Медичне об’єднання ВІТА» про зобов'язання допустити до проведення планової перевірки посадових осіб державної податкової інспекції.

          В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідно до плану-графіку контролю за розрахунковими операціями на листопад 2009 року ДПІ у м. Краматорську було призначене проведення планової перевірки у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Медичне об’єднання ВІТА».

          Працівникам ДПІ у м. Краматорську були видані направлення №№ 1327, 1328 від 03.11.2009 року про проведення планової перевірки ТОВ «Медичне об’єднання ВІТА» з питань дотримання вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» з 03.11.2009 року по 12.11.2009 року.

Однак, 03.11.2009 року та 10.11.2009 року відповідач не допустив інспекторів ДПІ у м. Краматорську до проведення перевірки, про що були складені акти про невиконання законних вимог посадових осіб державної податкової служби за № 0469/05/15/23/23344630 від 03.11.2009 року та № 0490/05/15/23/23344630 від 10.11.2009 року.

Позивач вважає, що, відмовляючи в допуску до перевірки посадових осіб податкового органу, включених до направлення на перевірку, відповідач перешкоджає виконанню податковим органом своїх повноважень, передбачених ст. ст. 10, 11, 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

З урахуванням уточнень до позову просили зобов'язати ТОВ «Медичне об’єднання ВІТА» допустити до проведення позапланової перевірки посадових осіб державної податкової інспекції у м. Краматорську та надати необхідні документи для проведення перевірки.

          В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності представник відповідача суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Медичне об’єднання ВІТА» про зобов'язання допустити до проведення планової перевірки посадових осіб державної податкової інспекції та надати необхідні документи задоволенню не підлягають за таких підстав.

Судом встановлено, що відповідач – товариство з обмеженою відповідальністю «Медичне об’єднання ВІТА» зареєстроване виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області 25.04.1995 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 3), перебуває на податковому обліку у ДПІ у м. Краматорську Донецької області як платник податків (а.с. 11).

Позивач - Державна податкова інспекція у м. Краматорську Донецької області є суб’єктом владних повноважень та здійснює у даних правовідносинах повноваження, визначені ст. 10, 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів).

Згідно ст.ст. 15, 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що органи податкової служби України здійснюють контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону, шляхом проведення планових або позапланових перевірок.

Планові або позапланові перевірки осіб, які використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки, книги обліку розрахункових операцій здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

Відповідно до ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» позапланові виїзні перевірки проводяться за умови надання платнику податків під розписку направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку.

Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.

Планові перевірки стосовно додержання порядку проведення розрахункових операцій за товари (послуги) проводяться згідно планів-графіків проведення перевірок, затверджених керівником податкового органу, та узгодженого з ДПА у Донецькій області.

Як встановлено в судовому засіданні, до графіку перевірок відповідача з питань дотримання вимог встановленого порядку проведення розрахунків за готівку на листопад 2009 року було включено суб'єкта підприємницької діяльності - ТОВ «Медичне об’єднання ВІТА» (а.с. 5).

03.11.2009 року начальником ДПІ у м. Краматорську були видані направлення № 1327 та № 1328 державним податковим інспекторам на проведення планової перевірки ТОВ «Медичне об’єднання ВІТА» з 03 листопада 2009 року по 12 листопада 2009 року з метою здійснення контролю за дотриманням вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» (а.с. 6).

Однак, 03.11.2009 року та 10.11.2009 року посадові особи ДПІ у м. Краматорську, вказані у направленнях, не були допущені відповідачем до проведення перевірки.

Згідно актів про невиконання законних вимог посадових осіб державної податкової служби № 0469/05/15/23/23344630 від 03.11.2009 року та № 0490/05/15/23/23344630 від 10.11.2009 року здійснити перевірку ТОВ «Медичне об’єднання ВІТА» не було можливості з причини недопуску до перевірки посадових осіб ДПІ у м. Краматорську, вповноважених на її проведення (а.с. 7, 8).

Суд вважає, що в даному випадку позивач не довів наявність підстав для проведення планової перевірки, оскільки фактично мала місце позапланова перевірка відповідача.

Відповідно до ст. 11-2 Закону посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України.

Частиною 7 ст. 11-1 Закону чітко визначено, що позаплановими перевірками вважаються також (наряду з перевірками за частиною 6 цієї ж статті) перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а в інших випадках - за рішенням суду. Вказана частина 7 була внесена до статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» згідно пункту 22 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України», який набрав чинності з дня опублікування - 31 березня 2005 року, в той час як стаття 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», згідно якої контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України, є відсилочною та внесена у вказаний Закон згідно пункту 9 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що набув чинності 1 січня 2001 року.

Таким чином, у даному випадку застосовується загальне правило дії законів у часі та до уваги приймається спеціальний для податкових органів закон, що регулює види та порядок проведення перевірок, що був прийнятий та введений в дію пізніше. Крім того, за частиною 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).

За частиною 8 статті 11-1 Закону позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом. Наказ на проведення позапланової перевірки ТОВ «Медичне об’єднання ВІТА» до матеріалів справи не надано, так само, як не надано повідомлення про початок проведення планової перевірки, якщо як зазначає відповідач, вона такою була.

Посилання відповідача на те, що передбачене частиною 4 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» положення про право на проведення планової виїзної перевірки надається лише за умови попереднього письмового попередження платника податку із зазначенням дати початку та закінчення її проведення не пізніше ніж за десять днів до дня проведення перевірки, стосується лише перевірок з питань повноти та своєчасності сплати податків, що не відповідає дійсності, оскільки як вже зазначалося, в цій статті відображений вид та порядок проведення перевірок за законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та іншими законами умови допуску до перевірки та здійснення певних дій до початку перевірки, як планової, так і позапланової не передбачені.

З огляду на вищевикладене, суд вважає,що на даний час саме Закон України «Про державну податкову службу в Україні» визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції, права, правові основи діяльності, види перевірок, умови та порядок їх здійснення, умови допуску посадових осіб до проведення перевірок і має пріоритет над іншими законами в цій частині, та іншого відповідачем не доведено.

Крім того, підставою для внесення ТОВ «Медичне об’єднання ВІТА» до плану-графіку перевірок на листопад 2009 року було зазначено - рост виторгу по РРО менше середньогалузевого на 3,7%. Суд зазначає, що Законом України «Про державну податкову службу в Україні» така підстава для проведення планової перевірки суб'єкта підприємницької діяльності не передбачена.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ДПІ у м. Краматорську Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Медичне об’єднання ВІТА» про зобов'язання допустити до проведення планової перевірки посадових осіб державної податкової інспекції задоволенню не підлягають, як безпідставні та необгрунтовані.

Щодо позовних вимог про зобов’язання відповідача надати необхідні документи для здійснення перевірки суд зазначає, що витребування документів у платника податків є правом органів державної податкової служби у випадку наявності відповідних правових підстав, визначених діючим законодавством. Оскільки таких підстав судом не встановлено, суд відмовляє у задоволенні і цієї частини позовних вимог.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2-9, 17-20, 69-72, 86, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Відмовити у задоволенні позову державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Медичне об’єднання ВІТА» про зобов'язання допустити до проведення планової перевірки посадових осіб державної податкової інспекції та надати документи.

Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 22 січня 2010 року.

Повний текст постанови складений 26 січня 2010 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

          

Суддя                                                                                           Головіна К.І.