ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.ПолтаваСправа № 2а-23581/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Слободянюк Н.І.,
за участю секретаря –Дрижирук М.І.,
представника позивача - Серкова Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Полтавідо Малого державного комунального підприємства "Ремонтник"про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у м. Полтавізвернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Малого державного комунального підприємства "Ремонтник"про стягнення податкового боргу в розмірі 949,70 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що за відповідачем обліковується заборгованість по сплаті податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 949,70 грн, яка виникла внаслідок несплати відповідачем самостійно узгодженої суми податкового зобов‘язання з зазначеного платежу за розрахунком на 2008 рік. Наявність заборгованості у спірній сумі підтверджується обліковою карткою особового рахунку відповідача за платежем з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, та просив суд позов задовольнити.
Адресовані відповідачу повістки про виклик до суду повернулися з відміткою відділення поштового зв‘язку про те, що МДКП «Ремонтник»за адресою: м. Полтава, вул. Комсомольська, 59, не знаходиться. Разом з тим, як свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач зареєстрований саме за цією адресою.
Згідно частини 8 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Узгоджується таке і з положенням статті 18 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, відповідно до якого якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Таким чином, є підстави вважати, що відповідач повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані суду та зібрані ним письмові докази та застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до висновку про наявність законних підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Мале державне комунальне підприємство «Ремонтник» зареєстроване Виконавчим комітетом Полтавської міської ради 23.01.1992 та перебуває на обліку як платник податків та інших обов‘язкових платежів в Державної податкової інспекції у м. Полтаві.
Відповідачем подано до ДПІ у м. Полтаві розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2008 рік за № 24009. Згідно цього ж розрахунку загальна сума податку в 1502,00 грн на 2008 рік підлягала сплаті до 15.04.2008 в сумі 375,00 грн, до 15.07.2008 в сумі 375,00 грн, до 15.10.2008 в сумі 375,00 грн, до 15.01.2009 в сумі 377,00 грн.
Згідно облікових карток особового рахунку відповідача за платежем “12020100” за відповідачем обліковується заборгованість по сплаті податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за ІІ-ІV квартали 2008 року в загальному розмірі 949,70 грн, а саме: за ІІ квартал – в розмірі 197,70 грн /з урахуванням переплати 177,30 грн/, ІІІ квартал – в розмірі 375,00 грн, ІV квартал – в розмірі 377,00 грн по строкам сплати відповідно 14.07.2008, 14.10.2008, 14.01.2009.
Відповідно до статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни /частина 1/; обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" /частина 3/.
Пунктом 10 частини 1 статті 14 вказаного Закону передбачено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів належить до загальнодержавних податків та зборів /обов’язкових платежів/.
Контроль за правильністю обчислення і справляння цього податку здійснюється органами державної податкової служби / Закон України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів ”/.
Частиною 1 статті 5 Закону України “ Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів ” в редакції Закону, що діяла впродовж 2008 року, встановлено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Водночас спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів /обов’язкових платежів/, включаючи збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є відповідно до преамбули цього Закону - Закон України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Відтак, з набранням чинності зазначеним Законом 01 квітня 2001 року уніфіковано зокрема порядок та строки подання податкових декларацій (розрахунків), строки сплати сум податкових зобов’язань, підстави та розмір відповідальності за порушення податкового законодавства, що означає, що застосування пункту 5.3 статті 5 цього Закону та частини 1 статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», якою встановлений інший строк сплати податку, повинно здійснюватися згідно правила співвідношення спеціального та загального законів.
З огляду на це, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується платником податку у строк, встановлений підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме: протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації /розрахунку/.
Відповідно до абзаців 1-5 підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону податкові декларації /розрахунки/ подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
При цьому для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств /абзац 6 підпункту 4.1.4 /.
За змістом частини 1 статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» базовим податковим періодом звітного року, станом на 1 січня якого обчислюється податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, в розумінні цього Закону є квартал, а відтак строк сплати податкового зобов‘язання з зазначеного платежу обчислюється, виходячи з базового податкового періоду – квартал.
Матеріалами справи /розрахунком спірної суми заборгованості, обліковою карткою особового рахунку відповідача/ підтверджується, що при правильному розумінні податковим органом базового податкового періоду, контролюючий орган, однак, граничний строк сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів ототожнював з 15-им числом місяця, що настає за звітним кварталом, як це встановлено частиною 1 статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів».
Разом з тим, неправильне визначення контролюючим органом граничного строку сплати податкового зобов‘язання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів не має вирішальне значення у цій справі про стягнення несплаченої у встановлений строк суми податку, коли останнім днем сплати податкового зобов’язання з зазначеного податку за 2008 рік був 19.02.2009, а рішення про стягнення суми податку приймається судом 25.01.2010.
Отже, з огляду на те, що відповідач на дату судового розгляду справи свій податковий обов’язок зі сплати податку не виконав, а державна податкова інспекція в силу норм статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” наділена правом вимоги на виконання платником податку такого податкового обов’язку, позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Полтаві до Малого державного комунального підприємства "Ремонтник" про стягнення податкового боргу в розмірі 949,70 грн задовольнити.
Стягнути з Малого державного комунального підприємства "Ремонтник" (вул. Комсомольська, 59, м. Полтава код 13953291) на користь місцевого бюджету (розрахунковий рахунок №33218807700002, код бюджетної класифікації платежу 12020100, одержувач місцевий бюджет Полтавської міської ради, ЗКПО 34698804, банк одержувача ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831049) заборгованість з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 949,70 (дев'ятсот сорок дев'ять грн 70 коп) грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10 - денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 01 лютого 2010 року.
Суддя Н.І. Слободянюк