ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.ПолтаваСправа № 2а-48515/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Єресько Л.О.,
при секретарі –Кузьменко М.В.,
за участю:
представника позивача - Кінаш Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Лубенської об'єднаної державної податкової інспекціїдо Відкритого акціонерного товариства "Лубенський м'ясокомбінат"про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Лубенська об'єднана державна податкова інспекціязвернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Лубенський м'ясокомбінат"про стягнення податкового боргу.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на наявність у відповідача податкової заборгованості, яка включає наступні складові: податкове зобов’язання з податку на прибуток приватних підприємств на суму 34 грн 00 коп., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 7 грн 71 коп., податкове зобов’язання по податку з доходів найманих працівників –953488 грн 85 коп., з податку на додану вартість - 333535 грн 00 коп., з комунального податку на суму - 103 грн 70 коп.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча в справі наявні докази, що він належним чином повідомлявся про час та місце розгляду даної справи надіслав суду письмове клопотання про відкладення розгляд у зв"язку зі скрутними погодними умовами.
Суд приходить до висновку, що скрутні погодні умови не являються поважною причиною для неприбуття представника відповідача до суду, тому вважає за можливе розглянути справу за даної явки та за наявними в справі матеріалами.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство "Лубенський м'ясокомбінат" зареєстроване 23.08.1995 року Великобагачанською районною державною адміністрацією Полтавської області, свідоцтво серії АОО № 547826, ідентифікаційний код 00443950. Згідно довідки Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції від 13.04.2007 року № 63, копія якої наявна в матеріалах справи, відповідач взятий на облік платника податків 20.03.1992 року за № 49 Лубенською об'єднаною державною податковою інспекцією.
Лубенською об'єднаною державною податковою інспекцією рішенням № 0013951701/1 від 17.12.2007 року Відкритому акціонерному товариству "Лубенський м'ясокомбінат" визначено податкове зобов"язання з податку з доходів фізичних осіб в загальній сумі 953488 грн 85 коп.
Не погодившись з вищевказаним рішенням ВАТ "Лубенський м'ясокомбінат" оскаржив його до Господарського суду Полтавської області. Постановою суду першої інстанції від 05.03.2009 року в задоволенні позовних вимог ВАТ "Лубенський м'ясокомбінат" відмовлено.
Постановою від 31.08.2009 року Харківським апеляційним адміністративним судом апеляційну скаргу ВАТ "Лубенський м'ясокомбінат" задоволено частково, постанову Господарського суду Полтавської області від 05.03.2009 року скасовано та прийнято нову постанову про відмову ВАТ "Лубенський м'ясокомбінат" у задоволенні позовних вимог.
До клопотання про відкладення розгляду справи відповідачем додано копію ухвали Вищого адміністративного суду України, згідно якої відкрито касаційне провадження за скаргою ВАТ "Лубенський м'ясокомбінат".
Судом встановлено, що ухвала про відкриття касаційного провадження не містить положень, які б зупиняли дію постанови Харківського апеляційного адміністративного суду. Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.
Постанова набрала законної сили 31.08.2009 року в силу ч. 5 ст. 254 КАС України.
Таким чином, у справі за позовом ВАТ «Лубенський м'ясокомбінат" до Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення № 0013951701/1 від 17.12.2007 року про визначення податкового зобов"язання з податку з доходів фізичних осіб в загальній сумі 953488 грн 85 коп. є судове рішення, яке набрало законної сили.
Отже, відповідач зобов"язаний сплатити податкове зобов"язання з податку з доходів фізичних осіб в загальній сумі 953488 грн 85 коп. (317889 грн 21 коп. основного платежу + 635599 грн 64 коп. донарахованих штрафних санкцій). Граничний строк сплати настав 28.10.2009 року.
Як вбачається з картки особового рахунку, станом на момент розгляду справи сума боргу відповідачем не сплачена та рахується недоїмкою.
Також судом встановлено, що ВАТ «Лубенський м'ясокомбінат" є платником збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Відповідно до абзацу 1 підпункту 7.1 статті 7 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби.
На виконанням вимог інструкції 08.05.2009 року відповідачем подано до Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за перший квартал 2009 року та визначено суму збору в розмірі 7 грн 71 коп. Граничний строк сплати настав 20.05.2009 року.
В порушення підпункту 7.2 статті 7 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища (платники збору протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір) сума збору не сплачена ВАТ "Лубенський м'ясокомбінат", що підтверджується витягом з облікової картки платника податків.
Згідно зі ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.93 р. N 56-93 "Про місцеві податки і збори" комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств.
Як вбачається з матеріалів справи, ВАТ "Лубенський м'ясокомбінат" є платником комунального податку та подавав до Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції податкові розрахунки комунального податку: 08.05.2009 року за 1 квартал 2009 року на суму 51 грн 00 коп., 23.07.2009 року за 2 квартал 2009 року на суму 83 грн 30 коп., за 3 квартал 2009 року на суму 103 грн 70 коп. з граничними строками сплати 20.05.2009 року. 19.08.2009 року та 19.11.2009 року відповідно.
Статтею 69 Закону України від 21.05.97 р. N 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що місцеві податки і збори зараховуються до відповідних місцевих бюджетів. Як встановлено ст.19 Декрету, місцеві податки і збори перераховуються до бюджетів місцевого самоврядування в порядку, визначеному радами, якими вони встановлюються. Відповідачем не сплачено узгоджену суму зобов'язання, податковий борг з комунального податку становить 103 грн 70 коп. (51,00+83,30+103,70)
Відповідно до пункту 16.1 статті 16 Закону України"Про оподаткування прибутку підприємств" платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті.
Судом встановлено, що відповідачем 12.05.2009 року самостійно нараховано та подано до Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції декларацію з прибутку підприємств за перший квартал 2009 року, відповідно до якої ВАТ "Лубенський м'ясокомбінат" визначив суму податку в розмірі 34 грн 00 коп.
Пунктом 16.4 статті 16 Закону України"Про оподаткування прибутку підприємств" встановлено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Граничний строк сплати настав 20.05.2009 року.
Проте, станом на момент розгляду справи сума боргу відповідачем не сплачена, що підтверджується витягом з облікової картки платника податків.
ВАТ "Лубенський м'ясокомбінат" подано до Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції декларації з податку на додану вартість, де відповідачем самостійно визначені суми зобов'язання до сплати в бюджет в наступних розмірах:
- декларація №10434 від 17.04.2009 року - податкове зобов"язання на суму 412955 грн 00 коп., граничний строк сплати - 30.04.2009 року;
- декларація № 20835 від 20.07.2009 року - податкове зобов"язання на суму 11711 грн 00 коп., граничний строк сплати - 30.07.2009 року;
- декларація № 25409 від 20.08.2009 року - податкове зобов"язання на суму 380 грн 00 коп, граничний строк сплати - 31.08.2009 року.;
- декларація № 26344 від 16.09.2009 року - податкове зобов"язання на суму 599 грн 00 коп., граничний строк сплати - 30.09.2009 року.
Загальна сума податкового зобов"язання з податку на прибуток - 425645 грн 00 коп. Як вбачається з картки особового рахунку, урахуванням переплати (92110 грн 00 коп.) за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість в розмірі 333535 грн 00 коп. (425645 - 92110).
Згідно із п. 5.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (надалі –Закон № 2181) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Таким чином, сума податкового зобов’язання у розмірі 333680 грн 41 коп. є самостійно узгодженою відповідачем (7,71 + 34,00 + 103,70 + 333535,00).
Згідно п. 3.1 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України 02.08.2005 року за № 843/11123, з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками.
Станом на момент подачі позовної заяви до суду згідно облікової картки за ВАТ "Лубенський м'ясокомбінат" рахується заборгованість на загальну суму 1287169 грн 26 коп. (7,71 + 34,00 + 103,70 + 333535,00 + 953488,85).
Згідно п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” №2181-111 від 21.12.2000 року платник податків зобов’язаний сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену ним у податковій декларації, протягом десяти днів наступних за днем відповідного граничного строку.
Згідно з п.п. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 8.2. статті 8 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби.
На підставі п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-XІІ державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати в бюджет податків і зборів та інших платежів, та згідно п.11 ст.10 вищезгаданого закону, на ДПІ покладено виконання таких функцій, як подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно ж п.п.3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, при цьому відповідно до п.1.7 ст. 1 Закону активами платника податків являються кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать платнику за правом власності або повного господарського відання.
Граничний строк стягнення податкового боргу, визначений п. 15.2 ст. 15 Закону України № 2181, позивачем дотримано.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обгрунтовані, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтею 16 Закону України"Про оподаткування прибутку підприємств", статтями 2, 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", статтями 3, 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"підпунктом 7.2 статті 7, статтями 7, 8 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, статтею 19 Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори", статтею 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, статтею 69 Закону України від 21.05.97 р. N 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні", пунктом 3.1 Інструкції "про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України", статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції до Відкритого акціонерного товариства "Лубенський м'ясокомбінат" про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Лубенський м'ясокомбінат" (ідентифікаційний номер 00443950, адреса вул. Індустріальна, 9, м. Лубни, Полтавська область, 37500, р/р 26005725230910 у ФАКБ «Укрсоцбанк», м. Полтава, МФО 331014) на користь Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції заборгованість в сумі 1287169 грн 26 коп. (один мільйон двісті вісімдесят сім тисяч сто шістдесят дев"ять гривень двадцять шість копійок):
з податку на прибуток в сумі 34 грн 00 коп на р/р 31117009700011, одержувач платежу - державний бюджет, код одержувача 34698631, код платежу 11021000, банк ГУДК в Полтавській області, м. Полтава, МФО 831019;
з комунального податку в сумі 103 грн 70 коп. на р/р 33211828700011, одержувач платежу - місцевий бюджет м. Лубни, код одержувача - 34698631, код платежу 16010200, банк ГУДК в Полтавській області, м. Полтава, МФО 831019;
з податку на додану вартість в сумі 333535 грн 00 коп. на р/р 31119029700011, одержувач державний бюджет, код платежу 14010100, код одержувача 34698631, банк ГУДК в Полтавській області, м. Полтава, МФО 831019;
зі збору за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища в сумі 7 грн 71 коп. на р/р 33118329700011, одержувач платежу - місцевий бюджет м. Лубни, код одержувача - 34698631, код платежу 50080200, банк ГУДК в Полтавській області, м. Полтава, МФО 831019;
з податку з доходів найманих працівників в сумі 953488 грн 85 коп. на р/р 33217800700011, одержувач платежу - місцевий бюджет м. Лубни, код одержувача - 34698631, код платежу 11010101, банк ГУДК в Полтавській області, м. Полтава, МФО 831019.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 01 лютого 2010 року.
Суддя Л.О. Єресько