
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.10.2018 м. Івано-ФранківськСправа № 909/545/18Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Кобецької С. М., секретар судового засідання Савчин Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Керівника Тисменицької місцевої прокуратури Івано-Франківської області,
вул. Василіянок, 48, м. Івано-Франківськ, 76000;
в інтересах держави в особі:
ОСОБА_1 районної ради Івано-Франківської області,
вул. Богуна, 11, м. Городенка, Городенківський район,
Івано-Франківська область, 78100;
ОСОБА_1 районної державної адміністрації
Івано-Франківської області, вул.Богуна,11, м. Городенка,
Городенківський район, Івано-Франківська область,78100;
до відповідачів: ОСОБА_2 освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації,
вул.Шевченка,77, м. Городенка, Городенківський район,
Івано-Франківська область,78100;
Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз Збут",
вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ,76010;
про визнання недійсними публічної закупівлі природного газу та договору постачання природного газу,
за участю:
від прокуратури: не з"явились;
від позивача ОСОБА_1 районної ради Івано-Франківської області: не з"явились;
від позивача ОСОБА_1 районної державної адміністрації Івано-Франківської області: не з"явились;
від відповідача ОСОБА_2 освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації: ОСОБА_3 - юрист відділу, (довіреність №862/03 від 25.09.2018);
від відповідача ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут": ОСОБА_4 - представник, (довіреність №IFZ007-Ск-2645-0918 від 05.09.2018).
ВСТАНОВИВ:
Керівник Тисменицької місцевої прокуратури Івано-Франківської області, в інтересах держави в особі ОСОБА_1 районної ради, ОСОБА_1 районної державної адміністрації, звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою до ОСОБА_2 освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації, Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз Збут" про визнання недійсними: публічної закупівлі природного газу код ДК 021:2015:09120000-6 - Газове паливо, проведену відділом освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації за переговорною процедурою закупівлі відповідно до оголошення оприлюдненого на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель 04.01.2018 №UA-2018-01-04-001019-а, оформленого Протоколом засідання тендерного комітету №2 від 02.01.2018, повідомленням про намір укласти договір під час застосування переговорної процедури від 04.01.2018, Протоколом переговорів представників з питань укладання договору на закупівлю природного газу від 03.01.2018; Договору на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №41SBIFZ250-18, укладеного 15.01.2018 між відділом освіти ОСОБА_1 РДА та ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" на загальну суму 7 531 617,08грн та Додаткову угоду від 06.03.2018 до Договору.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 25.06.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
При цьому судом взято до уваги приписи пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, вчиненої в Римі 04.11.1950, ратифікованої Україною 17.07.1997 (набрала чинності для України 11.09.1997), якими гарантовано кожному право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків, зокрема, цивільного характеру. Одночасно, реалізація "права на суд", передбаченого Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, юрисдикція якого, згідно із статтею 32 Конвенції, поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції та протоколів до неї, включає не тільки право ініціювати провадження, але й право отримати "вирішення" спору судом (рішення Європейського суду з прав людини у справах “Буланов та Купчик проти України” від 09.12.2010, “Чуйкіна проти України” від 13.01.2011).
В судовому засіданні 26.09.2018 оголошувалась перерва до 25.10.2018.
Прокурор в судове засідання не з"явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений (а.с.146). Однак адресував суду клопотання №01-1478-18 від 23.10.2018 (Вх.№16506/18 від 24.10.2018), в якому просить суд відкласти розгляд справи у зв"язку з неможливістю прибути в судове засідання.
З"ясуваши всі обставини на яких ґрунтується подане клопотання №01-1478-18 від 23.10.2018 (Вх.№16506/18 від 24.10.2018), суд прийшов до висновку про відмову в його задоволенні з огляду на те, що клопотання необґрунтоване, а вказана підстава для відкладення розгляду справи, а саме перебування працівника відділу на лікарняному, а начальника відділу ювенальної юстиції прокуратури області в іншому судовому засіданні - визнається судом неповажною, оскільки як Тисменицька місцева прокуратура, так і прокуратура Івано-Франківської області не позбавлена права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника. Крім того приписами частини 2 статті 195 Господарського процесуального кодексу України, встановлено строк розгляду справи по суті - протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті (в даному випадку спливає 26.10.2018).
Позовні вимоги прокурор виклав у позовні заяві вказуючи при цьому на:
- здійснення Тисменицькою місцевою прокуратурою Івано-Франківської області моніторингу офіційного веб-порталу оприлюднення інформації про публічні закупівлі "Ргоzоrrо" за результатами якого, виявлено порушення законодавства про публічні закупівлі під час проведення відділом освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації переговорної процедури закупівлі природного газу;
- протокол засідання тендерного комітету відділу освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації №2 від 02.01.2018 у відповідності до якого вирішено здійснити закупівлю ДК 021:2015 - 09120000-6- Газове паливо шляхом застосування скороченої переговорної процедури з ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" відповідно до пункту 3 частини 2 статті 35 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме нагальної потреби у здійснені закупівлі у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення тендеру; закупівлю здійснити на суму 7 728 712,00грн обсягом 760 700 м. куб.; внести зміни в річний план закупівель на 2018рік;
- протокол від 03.01.2018 переговорів представників відділу освіти ОСОБА_1 РДА та ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" з питань укладення договору на закупівлю природного газу; - оприлюднення 04.01.2018 відділом освіти ОСОБА_1 РДА на веб-порталі електронної системи публічних закупівель "Ргоzоrrо" форми річного плану закупівель на 2018 рік (UА-Р-2018-01-04-001715-а), оголошення про проведення переговорної процедури закупівлі (скороченої) UА-2018-01-04-001019-а, предметом якої є "природний газ" Код ДК 021-2015 (СРV): 09120000-6 - Газове паливо очікуваною вартістю 7 728 712,00грн (з ПДВ) об'ємом 760700 метрів кубічних, а також повідомлення про намір укласти договір під час застосування переговорної процедури UА-Р-2018-01-04-001715-а;
- укладення між відділом освіти ОСОБА_1 РДА та ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" Договору на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №41SBIFZ250-18 від 15.01.2018 на загальну суму 7 728 712,08грн, з річним плановии обсягом постачання - 760,700тис.м3, ціною за 1000м3 - 10 160,00грн з ПДВ та оприлюднено 16.01.2018 звіт про результати проведення процедури закупівлі UА-2018-01-04-001019-а ;
- Додаткову угоду від 06.03.2018 до Договору №41SBIFZ250-18 від 15.01.2018, згідно якої сторонами зменшено річний плановий обсяг постачання - 699,145тис.м3, змінено ціну газу за 1000м3 - 10 723,92грн з ПДВ та загальну суму Договору 7 531 617,08грн.
- положення пункту 3 частини 2 статті 35 Закону України "Про публічні закупівлі", які вказують на те, що переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв’язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення тендеру, а саме пов’язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам;
- те, що перелік підстав для проведення переговорної процедури закупівлі, визначений пунктом 3 частини 2 статті 35 Закону України "Про публічні закупівлі" є вичерпним, а вказані тендерним комітетом відділу освіти ОСОБА_1 РДА у протоколі від 03.01.2018 обставини, а саме повідомлення ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" про припинення газопостачання через наявність заборгованості 1 348 214,17грн, яку зобов"язують погасити до 02.01.2018, а також з метою недопущення обставин, які можуть зірвати навчально-виховний процес у навчальних закладах Городенківського району - не відноситься до особливих обставин, що зумовлюють застосування переговорної процедури закупівлі, яку провів Замовник.
За таких обставин прокурор вважає, що публічна закупівля природного газу, проведена відділом освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації з порушенням вимог пункту 3 частини 2 статті 35 Закону України "Про публічні закупівлі" є незаконною, а Договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №41SBIFZ250-18 від 15.01.2018 та Додаткова угода від 06.03.2018 до Договору - недійсними. Позовні вимоги обґрунтовані приписами статті 131-1 Конституції України, статті 23 Закону України "Про прокуратуру", статей 1, 2, 3, 7, 12, 20, 35, 36 Закону України "Про здійснення державних закупівель", статей 2, 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", статей 16, 203, 215, 236 Цивільного кодексу України, статей 2, 207 Господарського кодексу України.
Представник позивача ОСОБА_1 районної ради Івано-Франківської області в судове засідання не з"явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений ухвалою суду від 26.09.2018 (повідомлення про вручення поштового відправлення від 28.09.2018).
Представник позивача ОСОБА_1 районної державної адміністрації Івано-Франківської області в судове засідання не з"явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений ухвалою суду від 26.09.2018 (повідомлення про вручення поштового відправлення від 28.09.2018). Слід зазначити, що матеріали справи містять клопотання №01-23/516 від 22.08.2018 (вх№12904/18 від 27.08.2018), в якому ОСОБА_1 РДА Івано-Франківської області позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд розглянути спір без її участі.
Представник відповідача відділу освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації в судовому засіданні заперечив проти позову. Звертає увагу суду на те, що через повідомлення ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" про припинення газопостачання на підставі Договору №41SBIFZ5504-17 від 17.10.2017 через наявність заборгованості в розмірі 1 348 214,17грн, яку постачальник зобов"язав погасити до 02.01.2018, з метою недопущення обставин, які можуть зірвати навчально-виховний процес у навчальних закладах Городенківського району, а також забезпечення безперебійного постачання газу, виникла нагальна потреба, у здійсненні закупівлі природного газу шляхом проведення переговорної процедури (скороченої), на підставі пункту 3 частини 2 статті 35 Закону України "Про публічні закупівлі", що унеможливила дотримання замовниками строків для проведення тендеру.
Представник відповідача ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" в судовому засіданні заперечив проти позову, свої заперечення виклав у відзиві на позов IFZ-Ck-2061-0718 від 12.07.2018 (вх№10865/18 від 13.07.2018). Вказує, що прокурор оскаржуючи процедуру публічної закупівлі безпосередньо до суду порушив порядок оскарження, визначений статтею 18 Закону України "Про публічні закупівлі", у відповідності до якого, скарга до органу оскарження - Антимонопольного комітету України (пункт 14 частини 1 статті 14 цього Закону) подається суб’єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель. Вказує, що переговорна процедури закупівлі здійснена відділом освіти ОСОБА_1 РДА з метою уникнення припинення газопостачання у зимовий період, яке б порушило нормальні умови життєдіяльності. Вказану обставину відповідно до Порядку кваліфікації надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою КМУ №368 від 24.03.2004, представник ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" визначає як надзвичайну ситуацію. Звертає увагу суду, що зміст укладеного між сторонами Договору на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №41SBIFZ250-18 від 15.01.2018 відповідає вимогам статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі", умови останнього не відрізняються від змісту тендерної пропозиції, а тому відсутні правові підстави для визнання його недійсним.
За таких обставин, беручи до уваги приписи статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду спору впродовж розумного строку, норми частин 1,3 статті 202 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якими, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті і суд розглядає справу за відсутності такого учасника, враховуючи той факт, що прокурор та позивачі, відповідно до законодавства належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, а у суду є всі необхідні матеріали (докази) для вирішення спору по суті, спір належить вирішити у відсутності прокурора та позивачів за матеріалами справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників відповідачів, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд вважає позов таким, що підлягає до задоволення.
Фактичні обставини справи вказують на те, що на засіданні тендерного комітету відділу освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації, оформленого протоколом №2 від 02.01.2018, вирішено: здійснити закупівлю ДК 021:2015 - 09120000-6- Газове паливо шляхом застосування скороченої переговорної процедури з ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" відповідно до пункту 3 частини 2 статті 35 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме нагальної потреби у здійснені закупівлі у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення тендеру; закупівлю здійснити на суму 7 728 712,00грн обсягом 760 700 м. куб.; внести зміни в річний план закупівель на 2018рік.
У відповідності до протоколу переговорів представників відділу освіти ОСОБА_1 РДА та ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" з питань укладення договору на закупівлю природного газу від 03.01.2018, розглянули: надані ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" матеріали, які підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним вимогам, передбаченими статтею 16 Закону України "Про публічні закупівлі"; вирішили: прийняти на розгляд тендерного комітету відділу освіти ОСОБА_1 РДА матеріали ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут"; зміна обсягів постачання природного газу та зміна ціни буде здійснюватись шляхом підписання додаткових угод до укладеного договору.
На веб-порталі електронної системи публічних закупівель "Ргоzоrrо" 04.01.2018 відділом освіти ОСОБА_1 РДА оприлюднено: форму річного плану закупівель на 2018 рік (UА-Р-2018-01-04-001715-а); оголошення про проведення переговорної процедури закупівлі (скороченої) UА-2018-01-04-001019-а, предметом якої є "природний газ" Код ДК 021-2015 (СРV): 09120000-6 - Газове паливо очікуваною вартістю 7 728 712,00грн (з ПДВ) об'ємом 760700 метрів кубічних; повідомлення про намір укласти договір під час застосування переговорної процедури UА-Р-2018-01-04-001715-а.
За результатами проведеної переговорної процедури закупівлі між відділом освіти ОСОБА_1 РДА (Споживач) та ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" (Постачальник) укладено Договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №41SBIFZ250-18 від 15.01.2018. За цим Договором Постачальник зобов’язується передати у власність Споживачу у 2018 році природний газ, а Споживач зобов’язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки і порядку, що визначені Договором. Річний плановий обсяг постачання до 760,700тис.м3. Ціна за 1000м3 природного газу становить 10 160,00грн. Загальна сума Договору складає 7 728 712,08грн з ПДВ (пункти 1.1., 1.2., 3.2., 3.6. Договору). Про результати проведеної процедури закупівлі UА-2018-01-04-001019-а відділом освіти ОСОБА_1 РДА 16.01.2018 на веб-порталі електронної системи публічних закупівель "Ргоzоrrо" оприлюднено звіт.
В подальшому між відділом освіти ОСОБА_1 РДА та ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" укладено Додаткову угоду №2 від 06.03.2018 до Договору №41SBIFZ250-18 від 15.01.2018, згідно якої сторонами зменшено річний плановий обсяг постачання - 699,145тис.м3, змінено ціну газу за 1000м3 - 10 723,92грн з ПДВ та загальну суму Договору - 7 531 617,08грн (пункти 1,3,4 Додаткової угоди).
Предметом судового розгляду є вимога прокурора в інтересах держави в особі позивачів до відповідачів про визнання недійсними публічної закупівлі природного газу, проведеної відділом освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації за переговорною процедурою (скороченою) та Договору на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №41SBIFZ250-18 від 15.01.2018 з Додатковою угодою №2 від 06.03.2018 до Договору.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади, встановлено Законом України "Про публічні закупівлі". Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Статтею 2 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що цей Закон застосовується до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень .
Враховуючи те, що вартість предмета закупівлі за Договором №41SBIFZ250-18 від 15.01.2018 з урахуванням Додаткової угоди №2 від 06.03.2018 перевищує 200 000грн (становить 7 531 617,08грн), тому до спірних правовідносин застосовуються положення Закону України "Про публічні закупівлі".
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі" публічною закупівлею є придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 12 вказаного Закону закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги; конкурентний діалог; переговорна процедура закупівлі.
Переговорна процедура закупівлі - це процедура, що використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю з учасником після проведення переговорів з одним або кількома учасниками (частина 1 статті 35 Закону).
Підстави проведення переговорної процедури визначені частиною 2 статті 35 Закону України "Про публічні закупівлі" і їх перелік є вичерпним.
В силу пункту 3 частини 2 статті 35 Закону переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв’язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення тендеру, а саме пов’язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам. Застосування переговорної процедури закупівлі в таких випадках здійснюється за рішенням замовника щодо кожної процедури.
Із аналізу положень вказаної правової норми випливає, що застосування переговорної процедури можливо лише у двох випадках: - при наявності надзвичайної ситуації та необхідності негайної ліквідації її наслідків; - у зв’язку з наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам.
У відповідності до частин 1, 2 статті 131 Кодексу цивільного захисту України в Україні ведеться єдиний облік надзвичайних ситуацій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Облік надзвичайних ситуацій в Україні ведуть ДСНС та її територіальні органи, а також центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві держадміністрації, органи місцевого самоврядування, суб’єкти господарювання незалежно від їх підпорядкування і форми власності (пункт 5 Порядку ведення обліку надзвичайних ситуацій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №378 від 09.10.2013). При цьому саме ДСНС та її територіальні органи ведуть журнали обліку надзвичайних ситуацій (пункт 6 Порядку).
Матеріали справи містять інформацію управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Івано-Франківській області, згідно якої в період другого півріччя 2017 року в Тисьменицькому та Городенківському районах зареєстровано три надзвичайних ситуації місцевого та об’єктивного рівнів (пожежа у житловому будинку, харчове отруєння, вірус африканської чуми свиней), які не призвели до порушення нормальних умов життєдіяльності мешканців Галицького, ОСОБА_1, Рогатинського, Тлумацького та Тисьменицького районів, у тому числі шкіл, дошкільних закладів, інтернат них закладів та не вплинули на стан опалення їх приміщень. Крім того протягом п’яти місяців 2018 року на території Івано-Франківської області надзвичайних ситуації техногенного, природного, соціального та воєнного характеру не зареєстровано (лист №02-4596 від 06.06.2018).
За таких обставин, беручи до уваги той факт, що станом на дату прийняття 02.01.2018 тендерним комітетом відділу освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації рішення про застосування переговорної процедури закупівлі природного газу код ДК 021:2015:09120000-6 - Газове паливо на 2018 рік, не існувало надзвичайної ситуації в розумінні частини 2 статті 35 Закону України "Про публічні закупівлі" для негайної ліквідації наслідків якої, необхідно було здійснити закупівлю природного газу, що унеможливило дотримання замовниками строків для проведення тендеру, а вказані тендерним комітетом відділу освіти ОСОБА_1 РДА у протоколі від 03.01.2018 обставини, а саме повідомлення ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" про припинення газопостачання через наявність заборгованості 1 348 214,17грн, яку зобов"язують погасити до 02.01.2018, а також з метою недопущення обставин, які можуть зірвати навчально-виховний процес у навчальних закладах Городенківського району - не відноситься до особливих, виняткових обставин, що зумовили застосування переговорної процедури закупівлі, яку провів Замовник, суд приходить до висновку, що вказана переговорна процедура (скорочена) закупівлі природного газу, проведена з порушенням вищевказаної правової норми, а тому підлягає визнанню недійсною.
Правилами статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" встановлено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Відповідно до приписів частини першої статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Статтею 203 Цивільного кодексу України встановлені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, зокрема: 1) зміст правочину не може суперечити ЦК, іншим актам законодавства, а також моральним засадам суспільства; 2) особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; 3) волевиявлення учасника правочину, має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; 4) правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; 5) правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Оскільки укладення Договору на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №41SBIFZ250-18 від 15.01.2018 та Додаткової угоди №2 від 06.03.2018 до Договору відбулось за результатами проведеної переговорної процедури закупівлі природного газу, що була застосована з порушенням вимог частини 2 статті 35 Закону України "Про публічні закупівлі", то їх слід визнати недійсними на підставі частини 1 статті 203 Цивільного кодексу України.
Заперечення відповідача - ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" щодо не дотримання прокурором процедури оскарження процедури публічної закупівлі суд відхиляє, оскільки прокурор не є суб'єктом оскарження в розумінні Закону України “Про публічні закупівлі”. При цьому відповідно до абзацу 8 частини 2 статті 18 Закону України “Про публічні закупівлі” скарги щодо укладених договорів про закупівлю розглядаються в судовому порядку.
Водночас як зазначає Європейський суд з прав людини у рішенні від 05.02.2009 у справі "Олюджіч проти Хорватії" навіть якщо національний суд володіє певною межею розсуду, віддаючи перевагу тим чи іншим доводам у конкретній справі та приймаючи докази на підтримку позицій сторін, суд зобов'язаний мотивувати свої дії та рішення. Принцип справедливості, закріплений у статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, порушується, якщо національні суди ігнорують конкретний, доречний та важливий довід, наведений заявником (рішення Європейського суду з прав людини від 03.07.2014 у справі "ОСОБА_3 проти України", від 07.10.2010 у справі "Богатова проти України"). Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, у рішеннях судів та органів, що вирішують спори, має бути належним чином викладено підстави, на яких вони ґрунтуються. Обсяг цього обов'язку щодо обґрунтовування рішення може бути різним залежно від характеру самого рішення і має визначатись з урахуванням обставин відповідної справи (рішення Європейського суду з прав людини від 03.07.2014 у справі "ОСОБА_3 проти України"). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (рішення Європейського суду з прав людини від 27.09.2001 у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії").
Аналіз практики Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення від 21.01.1999 у справі "ОСОБА_5 проти Іспанії", від 22.02.2007 у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 у справі "Мелтекс ЛТД та ОСОБА_6 проти Вірменії") свідчить, що право на мотивоване та обґрунтоване судове рішення є частиною загального права людини на справедливий і публічний розгляд справи та поширюється, зокрема на цивільний процес.
Вимога пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо обґрунтовування судових рішень не може розумітися як обов'язок суду детально відповідати на кожен довід заявника. Стаття 6 Конвенції також не встановлює правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами. Проте Європейський суд з прав людини оцінює ступінь вмотивованості рішення національного суду, як правило, з точки зору наявності в ньому достатніх аргументів стосовно прийняття чи відмови в прийнятті саме тих доказів і доводів, які є важливими, тобто такими, що були сформульовані заявником ясно й чітко та могли справді вплинути на результат розгляду справи.
З огляду на вимоги частин 1,3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (частини 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України).
На підставі вище викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи приписи статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покласти на відповідачів порівну.
Керуючись статтею 1291 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950, статтями 1, 2, 12, 35, 36 Закону України "Про публічні закупівлі", статтями 215, 203 Цивільного кодексу України, статтями 73-79, 86, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити.
Визнати недійсною публічну закупівлю природного газу код ДК 021:2015:09120000-6 - Газове паливо, проведену відділом освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації за переговорною процедурою закупівлі відповідно до оголошення оприлюдненого на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель 04.01.2018 №UA-2018-01-04-001019-а, оформленого Протоколом засідання тендерного комітету №2 від 02.01.2018, повідомленням про намір укласти договір під час застосування переговорної процедури від 04.01.2018, Протоколом переговорів представників з питань укладання договору на закупівлю природного газу від 03.01.2018.
Визнати недійсним Договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №41SBIFZ250-18, укладений 15.01.2018 між відділом освіти ОСОБА_1 РДА та Товариством з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз Збут" на загальну суму 7 531 617,08грн та Додаткову угоду від 06.03.2018 до Договору.
Стягнути з ОСОБА_2 освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації, вул.Шевченка,77, м. Городенка, Городенківський район, Івано-Франківська область,78100 (ідентифікаційний код 02143502) на користь прокуратури Івано-Франківської області, вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76018 (ідентифікаційний код 03530483, р/р 35215084003924, ДКС України м.Київ, МФО 820172) - 1 762, 00грн (одну тисячу сімсот шістдесят дві грн 00коп.) - судового збору.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз Збут", вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ,76010 (ідентифікаційний код 39595350) на користь прокуратури Івано-Франківської області, вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76018 (ідентифікаційний код 03530483, р/р 35215084003924, ДКС України м.Київ, МФО 820172) - 1 762, 00грн (одну тисячу сімсот шістдесят дві грн 00коп.) - судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 05.11.2018
Суддя С.Кобецька