Рішення № 77592227, 24.10.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2018
Номер справи
820/4794/18
Номер документу
77592227
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2018 р. Справа № 820/4794/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.,

при секретарі - Шаталовій Н.В.,

за участі представників:

позивача - ОСОБА_1, відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Ізюмської міської ради Харківської області до Ізюмської районної ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення суми, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Ізюмська міська рада Харківської області, з адміністративним позовом до Ізюмської районної ради Харківської області, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Ізюмської районної ради Харківської області щодо не розгляду питання про передачу з Ізюмського районного бюджету Харківської області до Ізюмського міського бюджету Харківської області видатків на виконання умов договору між Ізюмською районною радою Харківської області та Ізюмською міською радою Харківської області про передачу міжбюджетного трансферту від 22 грудня 2017 року; зобов'язати Ізюмську районну раду Харківської області вирішити питання про передачу з Ізюмського районного бюджету Харківської області до Ізюмського міського бюджету Харківської області видатків на виконання умов договору між Ізюмською районною радою Харківської області та Ізюмською міською радою Харківської області про передачу міжбюджетного трансферту від 22 грудня 2017 року в сумі 503 133,00 гривні у відповідності до пунктів 1.1. та 2.1 договору в термін не пізніше наступного пленарного засідання Ізюмської районної ради Харківської області, що відбудеться після набрання законної сили судовим рішенням; стягнути з Ізюмської районної ради Харківської області (64300, Харківська область, місто Ізюм, пл. Центральна, 1, код ЄДРПОУ 24288164) на користь міського бюджету міста Ізюм кошти відповідно до договору між Ізюмською районною радою Харківської області та Ізюмською міською радою Харківської області про передачу міжбюджетного трансферту від 22 грудня 2017 року в сумі 503 133,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 22.12.2017 року між Ізюмською районною радою Харківської області та Ізюмською міською радою Харківської області було укладено Договір про передачу міжбюджетного трансферту, за яким відповідач передає з Ізюмського районного бюджету Харківської області міжбюджетний трансферт у вигляді цільової субвенції на оплату енергоносіїв та комунальних послуг за 2018 рік складає у розмірі 791 394,00 грн., в т.ч. заборгованість за 2017 рік в сумі 286 797,00 грн. Окрім того, 04.04.2018 року між Ізюмською районною радою Харківської області та Ізюмською міською радою Харківської області також було укладено додаткову угоду №1 до Договору про передачу міжбюджетного трансферту від 22.12.2017р., якою змінено та доповнено пункт 1.1 розділу 1 Договору про передачу міжбюджетного трансферту від 22.12.2017р. При цьому, незмінною залишилася передача відповідачем до Ізюмського міського бюджету Харківської області міжбюджетного трансферту у розмірі 791 394,00 грн. Проте, на момент звернення до суду з даним позовом, відповідач не виконав умов зазначених договору про передачу міжбюджетного трансферту від 22.12.2017 року та додаткової угоди №1 від 04.04.2018 року та не передав до Ізюмського міського бюджету Харківської області трансферт у вигляду цільової субвенції, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

30.08.2018 року (Вх. № 01-26/44168/18) представником відповідача було надано до суду відзив на позов, в якому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог зазначивши, що Ізюмською районною радою Харківської області було вчинено всі необхідні дії, спрямовані на виконання умов договору про передачу міжбюджетного трансферту від 22.12.2017 року та додаткової угоди №1 від 04.04.2018 року та проведення платежу шляхом передачі до Ізюмського міського бюджету Харківської області міжбюджетного трансферту, в т.ч. передано рішення сесії до фінансового управління Ізюмської районної державної адміністрації та до Ізюмського управління державної казначейської служби України в Харківській області, що свідчить про відсутність спору між відповідачем та позивачем.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги адміністративного позову у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши про їх необґрунтованість та безпідставність. Підтримав правову позицію, викладену у відзиві на позов.

Заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.

Рішенням ХХV сесії Ізюмської районної ради VІІ скликання №405-VІІ від 20.12.2017 р. «Про Ізюмський районний бюджет на 2018 рік» затверджений Ізюмський районний бюджет на 2018 рік.

Рішенням ХХV сесії Ізюмської районної ради VІІ скликання №414-VІІ від 20.12.2017 р. «Про передачу міжбюджетного трансферту на оплату енергоносіїв та комунальних послуг медичними закладами Ізюмського району на 2018 рік до бюджету м. Ізюм» радою вирішено, після перевірки і офіційного підтвердження Ізюмською РДА обсягів заборгованості за фактично спожиті енергоносії та комунальні послуги медичними закладами Ізюмського району у 2017 році, доручити голові (заступнику) Ізюмської районної ради укласти договір з Ізюмською міською радою про передачу міжбюджетного трансферту.

22 грудня 2017 року на адресу Ізюмської районної ради Харківської області надійшов лист голови Ізюмської РДА Харківської області від 22.12.2017р. №01-34/2914, в якому зазначено, що сума узгоджених коштів становить 791 334 грн. для оплати енергоносіїв за листопад-грудень 2017 року та на 1 півріччя 2018 року.

22 грудня 2017 року між Ізюмською районною радою Харківської області (сторона 1) та Ізюмською міською радою Харківської області (сторона 2) укладено Договір про передачу міжбюджетного трансферту, відповідно до якого сторона 1 передає з Ізюмського районного бюджету Харківської області, а сторона 2 приймає до Ізюмського міського бюджету Харківської області міжбюджетний трансферт у вигляді цільової субвенції. Обсяг субвенції на оплату енергоносіїв та комунальних послуг на 2018 рік складає 791 394,00 грн., в т.ч. заборгованість за 2017 рік в сумі 286 797,00 грн.

Пунктами 1.2, 2.1 Договору визначено, що передача субвенції здійснюється відповідно до норм Бюджетного кодексу України та згідно з Постановою КМ України №1132 від 15.12.2010р. «Про затвердження порядку перерахування міжбюджетних трансфертів».

Згідно п.4.2 Договору, термін дії договору складає 06 місяців – з 01.01.2018р. по 30.06.2018р.

27.02.2018 року Ізюмською міською радою Харківської області до Ізюмської районної ради Харківської області спрямовано претензію (згідно п.6.2 Договору) в якій просило виконати умови Договору про передачу міжбюджетного трансферту від 22 грудня 2017 року.

07.03.2018 року на вказану претензію отримано відповідь, згідно якої позивача повідомлено, що листом Ізюмської РДА від 22.12.2017р. №01-34/2914 було визначено суму 791 334 грн., що підлягає включенню до договору для сплати енергоносіїв за листопад – грудень 2017 року та на 1 півріччя 2018 року, яка і була включена до укладеного договору. Листом голови Ізюмської РДА від 22.02.2018 року №01-34/472 на адресу голови Ізюмської районної ради Харківської області було повідомлено про відсутність первинного обліку заборгованості по використаним енергоносіям та містилося прохання про скасування листа Ізюмської РДА від 22.12.2017р. №01-34/2914 про суми узгоджених коштів. Крім того, повідомлено, що на пленарному засіданні ХХVІІІ сесії Ізюмської районної ради VІІ скликання, що відбулося 23.02.2018р. обговорювалося питання по оплаті коштів та було запропоновано районній державній адміністрації створити спеціальну комісію для досконального його вивчення і прийняття рішення.

04 квітня 2018 року між Ізюмською районною радою Харківської області та Ізюмською міською радою Харківської області укладено додаткову угоду №1 до Договору про передачу міжбюджетного трансферту від 22.12.2017р., згідно якої пункт 1.1 Договору викладений в такій редакції: сторона 1 передає з Ізюмського районного бюджету Харківської області, а сторона 2 приймає до Ізюмського міського бюджету Харківської області міжбюджетний трансферт у вигляді цільової субвенції. Обсяг субвенції на оплату енергоносіїв та комунальних послуг на 2018 рік складає 791 394 грн., в т.ч. 71 200 грн. субвенція бюджету м. Ізюм для оплати енергоносіїв закладів охорони здоров’я, які розташовано в сільській місцевості згідно рішення ХХVІІІ сесії Ізюмської районної ради VІІ скликання від 23.02.2018р. №433-VІІ «Про внесення змін до рішення ХХV сесії районної ради VІІ скликання від 20.12.2017р. №405-VІІ «Про Ізюмський районний бюджет на 2018р.» та 217 061 грн. субвенція бюджету м. Ізюм на забезпечення видатків по оплаті енергоносіїв закладів охорони здоров’я, розташованих на території Ізюмського району Харківської області згідно рішення ХХХ сесії районної ради VІІ скликання від 23.03.2018р. №489-VІІ «Про внесення змін до рішення ХХV сесії районної ради VІІ скликання від 20.12.2017р. №405-VІІ «Про Ізюмський районний бюджет на 2018р.».

Судом встановлено, що рішенням ХХVІІІ сесії Ізюмської районної ради VІІ скликання від 23.02.2018р. №433-VІІ «Про внесення змін до рішення ХХV сесії районної ради VІІ скликання від 20.12.2017р. №405-VІІ «Про Ізюмський районний бюджет на 2018р.» та рішенням ХХХ сесії районної ради VІІ скликання від 23.03.2018р. №489-VІІ «Про внесення змін до рішення ХХV сесії районної ради VІІ скликання від 20.12.2017р. №405-VІІ «Про Ізюмський районний бюджет на 2018р.» були внесені відповідні зміни в видаткову частину Ізюмського районного бюджету на 2018р. та 05 квітня 2018 року, згідно платіжного доручення №96 перераховані кошти в сумі 288 261 грн. (71 200 грн. + 217 061 грн.) в якості субвенції до бюджету м. Ізюм.

Таким чином, рішення щодо передачі до бюджету м. Ізюм в розмірі 503 133,00 грн. (791 394 грн. - 288 261 грн.) Ізюмською районною радою не приймалось, кошти у вказаному розмірі до міського бюджету м. Ізюм не надходили.

Згідно положень ст.1 Бюджетного кодексу України (БК України) Бюджетним кодексом України регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а також визначаються правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу.

Міжбюджетні трансферти - кошти, які безоплатно і безповоротно передаються з одного бюджету до іншого (п.32 ст.2 БК України).

Пунктом 48 ст.2 БК України визначено, що субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції.

Згідно п.7 ст.2 БК України бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.

Відповідно до положень ст.101 БК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та місцеві ради можуть передбачати у відповідних бюджетах такі види міжбюджетних трансфертів як дотації та інші субвенції. Умови надання субвенцій, зазначених у цій частині статті, визначаються відповідним договором сторін, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Розділом ІІ «Порядок передачі коштів» Договору про передачу міжбюджетного трансферту визначено, що кошти, передбачені у п.1.1 цього Договору передаються стороною 1 з Ізюмського районного бюджету Харківської області стороні 2 до Ізюмського міського бюджету Харківської області у порядку, передбаченому Бюджетним кодексом України.

Статтею 93 БК України визначено, що місцева рада може передати кошти на здійснення окремих видатків місцевих бюджетів іншій місцевій раді у вигляді міжбюджетного трансферту до відповідного місцевого бюджету. Передача коштів між місцевими бюджетами здійснюється на підставі рішень відповідних місцевих рад, прийнятих кожною із сторін, і укладання договору.

ОСОБА_4 України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Статтею 43 вказаного Закону встановлено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання, як затвердження відповідно районних, обласних бюджетів, внесення змін до них, затвердження звітів про їх виконання; розподіл переданих з державного бюджету коштів у вигляді дотацій, субвенцій відповідно між районними бюджетами, місцевими бюджетами міст обласного значення, сіл, селищ, міст районного значення.

Отже, виходячи з законодавчо встановлених повноважень районної ради слід дійти висновку, що передача міжбюджетного трансферту здійснюється шляхом прийняття такою радою рішення, яким вносяться зміни до рішення про затвердження бюджету на відповідний рік в частині затвердження у складі видатків районного бюджету міжбюджетного трансферту у вигляді цільової субвенції міському бюджету.

Суд зазначає, що внесення змін до районного бюджету потребує дотримання певної процедури, передбаченої положеннями Бюджетного кодексу України, проте дотримання положень законів, які регламентують процес складання, розгляду та виконання місцевих бюджетів, внесення до них змін не звільняє районну раду від обов’язку вживати заходів щодо виконання бюджетних зобов’язань відповідно до договору про передачу міжбюджетного трансферту, предмет та умови якого визначені самою ж радою.

Неналежне вжиття таких заходів та не прийняття рішення про внесення відповідних змін до районного бюджету на 2018 рік щодо затвердження у складі видатків Ізюмського районного бюджету Харківської області на 2018 рік цільовою субвенції Ізюмському міському бюджету Харківської області на всю суму, яка визначена договором, свідчить про допущену бездіяльність.

Враховуючи наведенні положення законодавства та встановлені судом обставини, з метою захисту прав та інтересів позивача, суд дійшов висновку про необхідність задовольнити вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов’язання Ізюмську районну раду Харківської області вирішити питання про передачу з Ізюмського районного бюджету Харківської області до Ізюмського міського бюджету Харківської області міжбюджетного трансферту у вигляді цільової субвенції на виконання умов Договору від 22.12.2017 року.

Окремо суд зазначає, що відповідачем по справі питання внесення відповідних змін до умов Договору від 22.12.2017 року не ініціювалися, дій направлених на розірвання вказаного договору Ізюмська районна рада Харківської області не вчиняла, Договір є діючим, та таким що підлягає виконанню підписавшими його сторонами.

Щодо позовних вимог про стягнення з Ізюмської районної ради Харківської області на користь міського бюджету міста Ізюм коштів в сумі 503 133,00 грн. відповідно до Договору від 22 грудня 2017 року, суд зазначає наступне.

Як зазначалося судом вище, прийняття рішення про передачу міжбюджетного трансферту у вигляді цільової субвенції відноситься до виключної компетенції Ізюмської районної ради Харківської області, судовим розглядом встановлено, що такого рішення відповідач не приймав, а отже позовні вимоги у цій частині є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 139, 242-246, 250, 255, 295, п.15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Ізюмської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 26201641, адреса: 64300, Харківська область, м. Ізюм, пл. Центральна, буд. 1) до Ізюмської районної ради Харківської області (код ЄДРПОУ 24288164, адреса: 64309, Харківська область, м. Ізюм, пл. Центральна, буд. 1) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення суми – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Ізюмської районної ради Харківської області щодо не розгляду питання про передачу з Ізюмського районного бюджету Харківської області до Ізюмського міського бюджету Харківської області міжбюджетного трансферту у вигляді цільової субвенції на виконання умов договору між Ізюмською районною радою Харківської області та Ізюмською міською радою Харківської області про передачу міжбюджетного трансферту від 22 грудня 2017 року.

Зобов'язати Ізюмську районну раду Харківської області вирішити питання про передачу з Ізюмського районного бюджету Харківської області до Ізюмського міського бюджету Харківської області міжбюджетного трансферту у вигляді цільової субвенції на виконання умов договору між Ізюмською районною радою Харківської області та Ізюмською міською радою Харківської області про передачу міжбюджетного трансферту від 22 грудня 2017 року в сумі 503133 (п'ятсот три тисячі сто тридцять три) 00 грн. в термін не пізніше наступного пленарного засідання Ізюмської районної ради Харківської області, що відбудеться після набрання законної сили судовим рішенням.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст рішення виготовлено 05 листопада 2018 року.

Суддя Шевченко О.В.