
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2692/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єресько Л.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
06 серпня 2018 року ОСОБА_1 (надалі по тексту – позивач, ОСОБА_1І.) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі – відповідач, Кременчуцьке ОУПФУ), де просить:
- визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської" області щодо не виконання приписів пункту 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” відносно автоматичного не переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків призначеної їй згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на пенсію по інвалідності згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 01.10.2017 року по матеріалам пенсійної справи, розмір якої обчислити із заробітної плати в розмірі 590,00 крб. (п 'ятсот дев 'яносто карбованців 40 копійок), одержаної в одному із неповних календарних місяців роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, за 5 днів травня 1986 року (з 01 по 5), на підставі довідки виданої Іванківською районною спілкою споживчих товариств Київської області 12 червня 2009 року за №52;
- зобов'язати Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської" області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків призначеної їй згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на пенсію по інвалідності згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 01.10.2017 року по матеріалам пенсійної справи, розмір якої обчислити із заробітної плати в розмірі 590,00 крб. (п'ятсот дев'яносто карбованців 40 копійок), одержаної в одному із неповних календарних місяців роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, за 5 днів травня 1986 року (з О 1 по 5 ), на підставі довідки, виданої Іванківською районною спілкою споживчих товариств Київської області 12 червня 2009 року за №52, на виконання приписів пункту 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, відповідні виплати провести з урахуванням вже проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначала, що відповідачем безпідставно автоматично не переведено ОСОБА_1 на підставі пункту 4-7 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV на новий вид пенсії та не здійснено перерахунок пенсії на підставі даних довідки, виданої Іванківською районною спілкою споживчих товариств Київської області № 52 від 12.06.2009. Зауважила, що не вбачає перешкоди для такого переведення по матеріалам пенсійної справи з обчисленням пенсії відповідно до ч. 1 ст. 27 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із врахуванням пільг по обчисленню середньомісячного заробітку, визначених ст. ст. 54, 57 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” для учасників ЛНА на Чорнобильській АЕС першої категорії.
На підтвердження підстави для такого переведення позивач до позовної заяви додала розрахунок, у якому зазначила, що розмір пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 01.10.2017 повинен становити 31 253,24 грн., який розрахований шляхом: 0,02997грн /0,00179 грн*3764,40 =63 027,41 грн * 0,42583 ((511 місяців (23 р. 1 м. 8 дн., станом на 07.07.1998 + додатковий, 19р. 6 м. 4 дн., з 10.09.2002 ро 14.03.2022, 60р.))=26 838,96 грн + 43,56 грн (14,52 грн *3) = 26 882,52 грн * 0,90 % =24 194,27 грн (основна пенсія) + 580,80 грн (1452 * 0,40%, згідно із ч. 4 ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 № 3551-ХІІ) + 379,60 грн (949 * 0,40 %, згідно із пп.1 п. 13 Порядку № 1210)) + 50,00 грн (інвалідам війни доплата ))= 1 010,40 грн (всього доплати ))= 25 204,67 грн + 6048,57 грн (24 194,27 * 0,25 % згідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” ) = 31 253,24 грн (24 194,27+580,80+379,60+50,00+6048,57), згаданий розмір пенсії по інвалідності згідно “загального” Закону № 1058 (том 1, а.с. 7), що є безперечно більшим розміру, який врна отримує зараз.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.08.2018 позовну заяву залишено без руху, надано строк для усунення недоліків шляхом подання до суду засвідчених належним чином копій документів, доданих до позовної заяви.
21.08.2018 від позивача надійшли засвідчені належним чином копії документів, доданих до позовної заяви, чим усунуто недоліки, встановлені Полтавського окружного адміністративного суду від 10.08.2018.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.082018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
24.09.2018 до суду від ОСОБА_2 ОУПФУ надійшов відзив на позов (а.с. 220-223), в якому управління просило відмовити в задоволенні позовних вимог позивача, посилаючись на те, що при здійсненні попереднього розрахунку пенсії останньому на виконання пункту 4-7 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" станом на 01.10.2017 управлінням з’ясовано, що розмір його пенсії складатиме 3702,60 грн, що є меншим, ніж розмір пенсії, яку останній отримує згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначив, що при розрахунку взято до уваги заробітну плату за документами пенсійної справи позивача за період з 01.11.1985 по 30.11.1990 (60 місяців) – 3702,60 грн, коефіцієнт страхового стажу з врахуванням додаткового стажу розрахованого відповідно до ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Посилалися на те, що вимога позивача про переведення її автоматичне переведення з обчисленням розміру заробітної плати за роботу в зоні відчуження не ґрунтується на нормах закону, адже Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено переведення на пенсію по інвалідності з урахуванням заробітної плати за 5 днів. Вказували, що в силу частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом (тобто до 01 січня 2004 року), може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, (з 01 січня 2004 року), відповідно до цього Закону. При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальний розмір пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Отже частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого до набрання чинності цим Законом, може бути обчислена із заробітної плати за роботу на території радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, як це було передбачено раніше діючим законодавством, але при цьому вона обмежується 168 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.10.2018 постановлено перейти до розгляду адміністративної справи № 1640/2692/18 у спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) сторін, призначивши судове засідання для розгляду справи по суті на 16.10.2018 на 09:30.
16.10.2018 позивач у судове засідання не з'явилася, будучи належно повідомленою про дату, час та місце судового розгляду справи, надіслала клопотання про розгляд справи за її відсутності (а.с. 230).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про відкладення судового засідання на іншу дату у зв'язку із зайнятістю в інших судових засіданнях в Автозаводському районному суду м. Кременчука (том 1, а.с. 232).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.10.2018 визнано причини неявки відповідача у судове засідання 16.10.2018 неповажними та відмовлено у задоволенні клопотання про відкладення судового засідання з наведених підстав. Цією ж ухвалою від 16.10.2018 постановлено витребувати від відповідача додаткові докази, відклавши розгляд справи на 30.10.2018 на 12:30.
24.10.2018 від представника відповідача надійшло клопотання, в якому просив постановити ухвалу про слухання справи № 1640/2692/18 в режимі відеоконференції за участю представника відповідача в Крюківському районному суді м. Кременчука (том 1, а.с. 244).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.10.2018 постановлено провести судове засідання, призначене на 30.10.2018 на 12:30, за участю представника відповідача ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області в режимі відеоконференції, доручивши Крюківському районному суду м. Кременчука Полтавської області забезпечити проведення відеоконференції за участю представника відповідача ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області.
30.10.2018 через електронну пошту суду надійшов лист від Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області, в якому зазначено, що зал № 2 для проведення відеоконференції тимчасово вийшов з ладу через пошкодження жорсткого диску в технічному комплексі (том 2, а.с. 18).
У зв'язку із чим 30.10.2018 працівниками Полтавського окружного адміністративного суду, а саме: начальником відділу організаціного забезпечення, аналітично – статистичної роботи та контролю ОСОБА_3, старшим судовим розпорядником ОСОБА_4, головним спеціалістом з інформаційних технологій ОСОБА_5, секретарем судового засідання відділу організаціного забезпечення, аналітично – статистичної роботи та контролю ОСОБА_6, складено акт про те, що з технічних причин неможливо провести судове засідання, призначене на 30.10.2018 на 12:30 у справі № 1640/2692/18, в режимі відеоконференції з області Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області. Спроби встановити відеоконференцзв'язок здійснювались 30.10.2018 з 12:30 до 13:00, одночасно старшим судовим розпорядником Полтавського окружного адміністративного суду в телефонному режимі з'ясовувалися причини технічних неполадок (том 2, а.с. 17).
Таким чином, станом на 12:30 30.10.2018 Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської через технічні неполадки не зміг забезпечити участь представника відповідача в судовому засіданні у справі № 1640/2692/18 в режимі відеоконференції, а тому у суду, в свою чергу, також була відсутня технічна можливість провести судове засіданні в режимі відеоконференції.
Відповідно до п. 3 ч. 2 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з з підстав виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи.
В судове засідання позивач не з'явилася, про дату, час та місце розгляду повідомлялася належним чином, в матеріалах справи міститься клопотання про розгляд справи за її відсутності (том 1, а.с. 230).
За змістом ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За змістом частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Зважаючи на те, що участь представника відповідача у судовому засіданні в режимі відеоконференції унеможливлено через виникнення технічних проблем з незалежних від суду причин, а неприбуття в судове засідання осіб, які повідомленні належним чином, не перешкоджає розгляду справи по суті, суд вирішив розглянути дану справу у письмовому провадженні.
На підставі ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
За матеріалами пенсійної справи протоколом від 06.12.2002 № 6377 ОСОБА_1 з 10.09.2002 по 28.01.2003 призначена пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення" як інвалід 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС та ліквідатор 2 категорії з урахуванням довідки про заробітну плату за роботу за період з 01.11.1986 по 30.11.1987 (а.с. 42, зі звороту).
Згідно із розпорядженням від 05.09.2003 № 182 позивач з 08.05.2003 по 24.10.2017 отримувала пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як інвалід 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС та ліквідатор 1 категорії з урахуванням довідки про заробітну плату за роботу в зоні ЧАЕС (а.с. 66)
Станом на 01.10.2017 позивач перебувала на обліку в ОСОБА_2 ОУПФУ як отримувач пенсії по інвалідності в розмірі фактичних відповідно до статей 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та по даний час отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як інвалід 2 групи внаслідок захворювання довідки про заробітну плату за роботу в зоні ЧАЕС в розмірі 11 118,60 грн (том 1, а.с. 216-217).
11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі - Закон №2148), яким внесені зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в тому числі в результаті таких змін була визначена можливість автоматичного переведення осіб з пенсії, призначеної згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо в результаті перерахунку такої пенсії її розмір за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" буде більшим.
26.06.2018 позивач звернулася до ОСОБА_2 ОУПФУ зі скаргою щодо протиправного не виконання приписів пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (том 1, а.с. 8). У вказаній скарзі позивач зазначила, що з 10.09.2002 перебуває на обліку, як пенсіонер і одержувач пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір якої обчислено із заробітної плати в розмірі 590,00 крб., одержаної із неповних календарних місяців роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, за 5 днів (з 01.05.1986 по 05.05.1986), на підставі довідки, виданої Іванківською районною спілкою споживчих товариств Київської області 12.06.2009 № 52. Посилалася на те, що згідно з листом Пенсійного фонду України за №36213/02-12 від 16.11.2017 при переведенні на пенсію згідно Закону №1058, застосовується показник середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки - 3764,40 грн. Заробітна плата, з якої було обчислено пенсію, за документами пенсійної справи за умови, що період, за який обчислено заробітну плату, визначено згідно вимог законодавства, що діяло на час призначення пенсії за "спеціальним" Законом або перерахованої відповідно до статті 40, 43 Закону №1058. У зв'язку із чим просила перевести її з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначеної, згідно Закону №796 на пенсію по інвалідності згідно Закону №1058 по матеріалам пенсійної справи, розмір якої визначити із заробітної плати в розмірі 590,00 крб на виконання пункту 4-7 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058.
Листом від 16.07.2018 №202/К-14 (том 1, а.с.9) позивачу повідомлено про відсутність підстав для автоматичного перерахунку пенсії. В обґрунтування зазначили, що відповідно до ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися із заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення. При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, що діяли на день набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Отже, частина розміру пенсії за період страхового стажу , набутого до набрання чинності цим Законом, може бути обчислена із заробітної плати за роботу на територіях радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильской катастрофи , як було передбачено раніше діючим законодавством , але при цьому вона обмежується 168 грн.
Зокрема, в листі від 16.07.2018 №202/К-14 Кременчуцьке ОУПФУ зазначило, що оскільки розмір по інвалідності за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розрахований за матеріалами пенсійної справи з урахуванням страхового стажу тривалістю 23 роки 01 місяць 08 днів та заробітної плати з 01.05.1986, є нижчим від розміру отримуваної ОСОБА_1 пенсії, здійснення переведення на пенсію відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є недоцільним.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо автоматичного не переведення позивача з 01.10.2017 з пенсії по інвалідності, призначеної їй згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності, призначену згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі даних довідки виданої Іванківською районною спілкою споживчих товариств Київської області 12 червня 2009 року за №52, позивач звернувся до суду з даним позовом про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, судом встановлено наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (надалі по тексті Закон 1058) Законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
За змістом ч. 1 ст. 10 Закону 1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі - Закон №2148), який набув чинності 11.10.2017, внесені зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", доповнивши розділ XV "Прикінцеві положення" пунктами 4-3, 4-7.
Так, пунктом 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Згідно із пунктом 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", Про статус народного депутата України, "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України", Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Таким чином особі, якій пенсію призначено відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (надалі по тексту - Закон № 796), розмір якої з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058 (із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %), розрахований за нормами Закону 1058, буде більший, проводиться автоматичне, без її звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Частиною першою статті 33 Закону №1058 встановлено, що пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Відповідно до частин першої та другої статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (стаття 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення").
Розмір пенсії за двоскладовою формулою розраховується, із двох частин: частина, яка припадає на період стажу до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та частина пенсії, яка припадає на період страхового стажу після набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перша частина розміру пенсійної виплати визначається за нормами і правилами, передбаченими Законом України "Про пенсійне забезпечення", та з обмеженням пенсії максимальним розміром, який діяв на момент набуття чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року №1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №312 від 11 березня 2004 року) передбачено застосування під час призначення пенсії за двоскладовою формулою мінімального та максимального розміру пенсій (з врахуванням цільової грошової допомоги), встановлених постановою Кабінету Міністрів України №544 від 15 квітня 2003 року "Про підвищення розмірів трудових пенсій", (відповідно 50 і 150 гривень), збільшених на 12% (відповідно 56 і 168 гривень).
Друга складова - частина пенсії за період роботи з 1 січня 2004 року обчислюється за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та обраховуються місячні коефіцієнти заробітку за кожний місяць зарплати, починаючи з 01 січня 2004 року і до моменту звернення за пенсією та середньоарифметичний коефіцієнт заробітку, визначається заробітна плата для обчислення пенсії шляхом множення середньої заробітної плати для обчислення пенсії за рік, який передує року звернення за призначенням пенсії, на середньоарифметичний коефіцієнт, визначається коефіцієнт страхового стажу теж за період роботи з 01 січня 2004 року та розмір пенсії за новою формулою (П=3п х Кс).
Відповідно до статті 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком призначаються у розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії. Працівникам, зайнятим на роботах, передбачених пунктом "а" статті 13 і статтею 14 цього Закону, за кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах, пенсія збільшується на 1 процент заробітку. Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі мінімального споживчого бюджету. В умовах кризового стану економіки та спаду виробництва мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі не нижче межі малозабезпеченості. Мінімальний розмір пенсії за віком підвищується у зв'язку із збільшенням величини вартості мінімального споживчого бюджету чи межі малозабезпеченості.
Згідно статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років.
В письмових поясненнях, наданих відповідачем на виконання вимог суду, зазначено, що пенсію позивачу призначено відповідно до статей 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 році у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Заробітна плата визначена за період з 01.05.1986 по 05.05.1986 в сумі 0,00590 грн на підставі довідки, виданої Іванківською районною спілкою споживчих товариств Київської області 12 червня 2009 року за №52. У зв'язку з тим, що заробіток взято за неповний місяць, зазначену в довідці суму поділено на кількість відпрацьованих днів та помножено на 25,4, а саме :0,00590/5*25,4=0,02997. Далі визначено коефіцієнт заробітку шляхом порівняння знайденої суми із заробітною платою по народному господарству за 1986 рік:0,02997/0,00179=16,74302. Осучаснено заробітну плату шляхом застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2006 рік на рівні 928,84 грн, а саме :928,81*16,74302=15 551,08 грн. Згідно виписки з акту огляду МСЕК серії МСЕ-ВІ № 004277 процент втрати працездатності позивача становить 65 %. Таким чином розмір пенсії на 01.10.2017 становить 11 118,60 грн (основний розмір пенсії 10 105,202 (15 551,08 *65%), щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю з числа учасників ліквідації аварії на ЧАЕС інваліду 2 групи 379,60 грн, підвищення інваліду війни в розмірі 580,80 грн, щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інв. війни 2 гр. в розмірі 50,00 грн)
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України 1058 пенсія по інвалідності особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Згідно із абз. 1,2 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Абзацами 1,2 ч. 2 ст. 27 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
За змістом письмових пояснень відповідача частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого до набрання чинності цим Законом, може бути обчислена із заробітної плати за роботу на територіях радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, як це було передбачено раніше діючим законодавством, але при цьому вона обмежується 168,00 грн.
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв (частина перша статті 40 Закону №1058).
Водночас, стаття 43 Закону №1058 визначає, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
На виконання вимог суду відповідачем надано попередній розрахунок пенсії позивача по інвалідності з 01.10.2017, здійснений із врахування пунктів 4-3, 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058 у вигляді формули розрахунку пенсії по інвалідності з урахуванням довідки про заробітну плату за роботу за період з 01.11.1986 по 30.11.1990:
Коефіцієнт стажу 0,36917-443 міс.;
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітку -0,73581;
Робота за Списком 1 00 рік 00 міс. 15 дн;
Список 1 (ЛАЧАЕС) 00 рік 00 міс. 15 дн;
Страх. стаж з 01.07.2000 02 рік 03 міс. 17 дн;
Заг. стаж (повний) 23 рік 01 міс 08 дн;
Стаж додатковий 13 рік 10 міс 07 дн.;
Розмір пенсії за віком - 1022,56 грн (3764,40 (середній заробіток за три попередні роки 2014-2016)* 0,73581 (індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітної плати)*0,36917 (коефіцієнт стажу без урахування кратності);
Доплата до прожиткового мінімуму (до 1452,00) -429,44 грн;
Доплата за понаднормативний стаж (1022,56*16 %)- 163,61 грн- за 16 років;
Загальний розмір пенсії за віком – 1615,61 грн;
% для обчислення пенсії по інвалідності – 90,00 %;
Розмір пенсії по інвалідності – 1454,05 грн;
Додаткова пенсія інв.2 гр. внасл. ЧК, ліквідатор (ст.49) (40 % від 949 з 01.12.2013)-379,60 грн;
Підвищення інв. війни (ст. 7) 2 грн. (40 % від 1452) – 580,80 грн;
Збільшення ст. 27,42 інвалідам війни (1022,56*90%25%)-230,08 грн;
Щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інв. війни 2 грн.- 50,00 грн.
Щомісячна державна адресна допомога до пенсії інвалідам війни -1008,07 грн;
Всього (не менше 255 % від 1452)- 3702,60грн.
Отже, підсумковий розмір пенсії по інвалідності у сумі 3 702,60 грн, розрахований за нормами Закону 1058, є меншим, ніж розмір пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків, яку позивач наразі отримує на підставі Закону № 796 в розмірі 11 118,60 грн.
Приписами п. 4-7 Прикінцевих положень Закону 1058 визначено, що автоматичне переведення на пенсію на умовах, передбачених цим Законом без звернення особи, здійснюється лише на умовах збільшення розміру пенсії після такого перерахунку.
Як слідує з матеріалів справи, розмір пенсії, розрахований на підставі пункті 4-3, 4-7 Прикінцевих положень Закону 1058 розмір пенсії по інвалідності є меншим, а тому відсутні підстави для автоматичного переведення позивача на пенсію по інвалідності відповідно до Закону 1058.
Щодо посилання позивача на необхідність застосовувати при обчисленні пенсії по інвалідності розмір заробітної плати в розмірі 509,00 крб, одержаної в одному із неповних календарних місяців роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, на підставі довідки, виданої Іванківською районною спілкою споживчих товариств Київської області 12.06.2009 за № 52, то суд зазначає таке.
Пунктом 4-7 Прикінцевих положень Закону 1058 визначено, що при перерахунку пенсії за цією нормою слід застосовувати приписи п. 4-3 Прикінцевих положень Закону 1058, тобто здійснювати перерахунок із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014,2015,2016 роки.
Так, листом Пенсійного Фонду України №36213/02-12 від 16.11.2017 "Щодо реалізації окремих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" (том 1 а.с. 13-14) роз'яснено, що при переведенні на пенсію згідно Закону № 1058 застосовується показник середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки - 3764,40 грн.
Зокрема вказаний показник і було застосовано відповідачем при здійснені попереднього розрахунку пенсії позивача на підставі пп. 4-3, 4-7 Прикінцевих положень Закону 1058.
Щодо посилання позивача на те, що на підставі п. 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058 при автоматичному переведенні з пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків призначеної їй згідно Закону № 796 на пенсію по інвалідності згідно Закону № 1058, остання має бути обчислена відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону № 1058 із врахуванням пільг по обчисленню середньомісячного заробітку, визначених Законом № 796, суд зазначає, що наведене позивачем не слідує із норми, встановленої п. 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення", за змістом якої розмір пенсії для переведення розраховується виключно за нормами Закону № 1058 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, та не передбачає одночасного застосування двох різних законів.
За змістом ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи на вищевикладене, суд дійшов висновку відповідачем у повній мірі доведено, що він діяв на підставі та в межах повноважень, визначених законом, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 77, 243-245 Кодексу адміністративного судочинства України,-
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39622, рнокпп НОМЕР_1) до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області ( вул. Велика набережна, 9, м. Кременчук, Полтавська область, 39630, код ЄДРПОУ 40367050) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя ОСОБА_7