Рішення № 77591357, 18.10.2018, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2018
Номер справи
807/411/18
Номер документу
77591357
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

18 жовтня 2018 року м. Ужгород№ 807/411/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Микуляк П.П.

при секретарі Петрус К.І.

за участю:

позивача:

ПАТ "ЗАКАРПАТНАФТОПРОДУКТ-МУКАЧЕВО", представник - не з'явився,

відповідача:

Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, представник - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "ЗАКАРПАТНАФТОПРОДУКТ-МУКАЧЕВО" до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області скасування припису про усунення порушення вимог законодавства., -

В С Т А Н О В И В:

У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошується вступна та резолютивна частини Рішення. Повний текст Рішення виготовлено та підписано 22 жовтня 2018 року.

Публічне акціонерне товариство "ЗАКАРПАТНАФТОПРОДУКТ-МУКАЧЕВО" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, яким просить суд скасувати припис «Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил» Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області від 24 квітня 2018 року, судові витрати стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області.

Позов мотивовано тим, що припис «Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил», який було винесено відповідачем, є незаконним та необґрунтованим, оскільки, відповідач вимагає у позивача, згідно даного припису, надати документацію та допустити його до проведення перевірки на АЗС за адресою с. Сахнівці, Старокостянтинівського району, Хмельницької області, на трасі Житомир-Чернівці-Тереблече, 223 км+800 (далі – АЗС), яка на момент виникнення спірних правовідносин не була власністю відповідача та була продана.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, проте ним було подано клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не заявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, правом на подачу відзиву не скористався, про наслідки не подання відзиву був попереджений.

Відповідно до ч.1 ст.205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 27.03.2018р. позивачем отримано від відповідача повідомлення №1022.13/840-18 від 20.03.2018р. про проведення планового заходу, в якому вказано, що у період з 11.04.2018р. по 24.04.2018р. буде проведено планову перевірку дотримання будівельних норм, стандартів і правил на об’єкті будівництва за адресою: Реконструкція автозаправної станції з об’єктами дорожнього сервісу на території Сахновецької сільської ради, за межами населеного пункту с. Сахнівці, Старокостянтинівського району, Хмельницької області, на трасі Житомир-Чернівці-Тереблече, 223 км+800.

У відповідь позивачем було направлено відповідачу лист від 02.04.2018р. №55, в якому повідомив відповідача, що ПАТ «ЗАКАРПАТНАФТОПРОДУКТ-МУКАЧЕВО» не здійснює реконструкцію АЗС, так як у 2015 році дана АЗС була продана ТОВ «АТП-М», надав копію відповідного договору та повідомив що, на момент написання цього листа, немає ніякого відношення до даної АЗС.

На даний час АЗС є власністю - ТОВ «ОПТСЕРВІСОЙЛ» (код ЄДРПОУ 39002225).

Позивач звернувся до ТОВ «ОПТСЕРВІСОЙЛ» з листом, у якому просив допустити представників позивача та Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області на АЗС для проведення планової перевірки (а.с. 17).

ТОВ «ОПТСЕРВІСОЙЛ» відмовило в допуску посилаючись на те, що ніяких повідомлень про проведення планової перевірки від Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області не отримувало, ПАТ «ЗАКАРПАТНАФТОПРОДУКТ-МУКАЧЕВО» прав на АЗС не має, жодного будівельних робіт чи реконструкцій на цій АЗС не ведеться і з часу придбання ТОВ «ОПТСЕРВІСОЙЛ» вказаної АЗС в червні 2015р. не велося.

24 квітня 2018 року відповідачем складено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким висунуто вимогу надати відповідачу документацію в повному обсязі та допустити для проведення перевірки посадових осіб Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області до 08 травня 2018 року. Письмово проінформувати Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про дату та час проведення перевірки до 08 травня 2018 року.

Примірник акту, припису та протоколу від 24.04.2018 року направлено відповідачу, який отримано позивачем 02.05.2018 року.

У зв'язку з цим позивач повторно звернувся до ТОВ «ОПТСЕРВІСОЙЛ» з листом, у якому просив допустити представників позивача та відповідача на АЗС для проведення планової перевірки, пославшись на вказаний вище припис відповідача та акт від 24.04.2018р.

У відповідь ТОВ «ОПТСЕРВІСОЙЛ» повторно повідомило, що не допустить представників позивача та Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області на АЗС ТОВ «ОПТСЕРВІСОЙИЛ» в с. Сахнівці, Старокостянтинівського району, Хмельницької області, на трасі Житомир-Чернівці-Тереблече, 223 км+800 м для проведення планової перевірки дотримання позивачем будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті будівництва, оскільки ТОВ «ОПТСЕРВІСОЙЛ» не отримувало від Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області повідомлення про проведення планового заходу.

При цьому ТОВ «ОПТСЕРВІСОЙЛ» посилається на те, що, по-перше, ніяких інспекторів Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області на АЗС у період з 11.04.2018р. по 24.04.2018р. не було, до адміністрації та працівників ТОВ «ОПТСЕРВІСОЙЛ» посадові особи Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області з приводу перевірки в цей період не звертався та жодних документів (зокрема, службових посвідчень), які б надавали право на її проведення перевірки не надавали, в журналі перевірок, що ведеться на АЗС посадові особи відповідача не розписувались.

Спірні правовідносини регулюються Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності” від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон України №3038-VI), Законом України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” від 14.10.1994 №208/94-ВР (далі - Закон України №208/94-ВР), Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон України №877-V), Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 “Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю” (далі - Постанова №553), Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 №244 “Про затвердження Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” (далі - Порядок №244).

Відповідно до ч. 1 ст. Закону України №3038-VI, державний архітектурно- будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

ОСОБА_1 п. 1 та 2 ч. 3 ст. 41 Закону України №208/94-ВР, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають, зокрема, право: безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону.

У відповідності до ч. 2 ст. 41 Закону України №3038-VI, орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення та справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державною нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Судом встановлено, що позивачем було продана АЗС, на якій відповідачем, начебто, було проведено перевірку, згідно договору куплі-продажу нерухомого майна (а.с. 13-15).

Відповідач, своїм приписом, зобов’язує позивача надати йому документацію та допустити до проведення перевірки на АЗС, яка фактично йому не належить та до якої позивач не має жодного відношення.

ОСОБА_1 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, власником АЗС являється ТОВ «ОПТСЕРСІСОЙЛ» (а.с.27).

У відповідності до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року (справа № 807/451/18), де вирішувалось питання скасування постанови про накледення штрафу вже були дослідженні та встановлені вищезгадані обставини неправомірності дій відповідача, рішення суду набрало законної сили.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач правом на подачу відзиву не скористався, в зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими, що підтверджується дослідженими належними та допустимими доказами, в зв’язку з чим слід задовольнити позовні вимог.

На підставі наведеного та керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов Публічного акціонерного товариства "ЗАКАРПАТНАФТОПРОДУКТ-МУКАЧЕВО" до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області скасування припису про усунення порушення вимог законодавства - задовольнити.

Скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельниї норм, державних стандартів і правил Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області від 24 квітня 2018 року.

Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства "ЗАКАРПАТНАФТОПРОДУКТ-МУКАЧЕВО" (вул. Берегівська-об’їздна, буд. 11, м. Мукачево, Мукачівський район, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ - 03481371) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області (вул. Грушевського, буд. 87/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013, код - ЄДРПОУ - 35668372) сплачений судовий збір у розмірі 1762,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя ОСОБА_2