Рішення № 77591311, 02.11.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2018
Номер справи
806/2269/15
Номер документу
77591311
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2018 року м. Житомир справа № 806/2269/15

категорія 8.3.4

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Черняхович І.Е., розглянувши заяву про ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекон" до Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області, Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області про зобов’язання вчинити дії та стягнення бюджетного відшкодування та пені,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Лекон" (далі - ТОВ "Лекон", позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області (далі - ГУ ДКСУ в Житомирській області) та до Житомирської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області (далі - Житомирська ОДПІ ГУ Міндоходів у Житомирській області), в якому з врахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 31 серпня 2015 року, просило:

- зобов’язати Житомирську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області протягом 5 днів з дня набрання судовим рішенням по даній справі законної сили подати до Головного управління Державної казначейської служби в Житомирській області висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь ТОВ "Лекон" у розмірі 700388,00 грн.;

- стягнути з Житомирської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, Головного управління Державної казначейської служби в Житомирській області на користь ТОВ "Лекон" бюджетне відшкодування у розмірі 700388,00 грн. та пеню в сумі 121579,04 грн., всього 821967,04 грн.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 28 червня 2015 року позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Лекон" було задоволено частково та стягнуто з Державного бюджету України в особі ГУ ДКС України у Житомирській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Лекон" бюджетне відшкодування у розмірі 700388,00 грн. та пеню в сумі 121579,04 грн. В решті позовних вимог відмовлено.

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2016 року апеляційну скаргу Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області було задоволено частково. Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 28.09.2015 скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково, зобов’язано Житомирську об’єднану державну податкову інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області протягом 5 днів з дня набрання судовим рішенням законної сили подати Головному управлінню Державної казначейської служби в Житомирській області, яке здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню Товариству з обмеженою відповідальністю "Лекон" у розмірі 700388 грн. за листопад 2014 року. В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду 14 квітня 2016 року касаційну скаргу Житомирської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області залишено без задоволення. Натомість, задоволено касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекон". Постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.01.2016 скасовано та залишено в силі постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року.

Постановою Верховного Суду від 13 червня 2018 року заяву Житомирської об’єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області задоволено частково, постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.01.2016, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року, ухвалу Вищого адміністративного суду України від 14 квітня 2016 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Житомирського окружного адміністративного суду.

Адміністративна справа №806/2269/15 була повернута до Житомирського окружного адміністративно суду для здійснення нового розгляду 04 липня 2018 року.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.07.2018 головуючим суддею для розгляду вищезазначеної справи було визначено суддю Черняхович І.Е.

Ухвалою від 09 липня 2018 року було відкрито спрощене позовне провадження у справі.

За результатами нового розгляду Житомирським окружним адміністративним судом було прийнято рішення від 04 вересня 2018 року, яким позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області щодо неподання протягом п'яти днів з дня набрання судовим рішенням по даній справі законної сили до Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекон" у розмірі 700388,00 грн. за листопад 2014 року. В решті позовних вимог відмовлено.

09 жовтня 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Лекон" подало до суду заяву, в якій просило ухвалити додаткове рішення у справі № 806/2269/15 та вирішити позовні вимоги щодо стягнення на користь позивача пені в розмірі 121579,04 гривні.

Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекон" про ухвалення додаткового судового рішення у справі №806/2269/15 суд зазначає наступне.

Пунктом 1 частини 1 статті 252 КАС України передбачено, що суд який ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що однією з позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекон" було стягнути з Житомирської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, Головного управління Державної казначейської служби в Житомирській області пеню в сумі 121579,04 грн. Оскільки, під час розгляду справи судом досліджувались докази з приводу даної вимоги, однак рішення щодо неї не було ухвало, суд приходить до висновку про наявність підстав для ухвалення додаткового судового рішення.

Рішення суду від 04.09.2018 у справі № 806/2269/152 було визнано протиправними дії Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області щодо до Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекон".

Під час розгляду справи судом також було зроблено висновок, що на виконання пункту 200.12 статті 200 ПК та пункту 7 Порядку № 39 відповідач зобов’язаний був у п’ятиденний строк після закінчення документальної позапланову виїзну перевірки та складання за її результатами довідки від № 970/06-25-15-01/30103882 від 24.02.2015 подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

А відповідно до п. 200.13 ст. 200 ПК України на підставі вказаного висновку казначейство, в свою чергу, протягом п’яти операційних днів після отримання такого висновку - перерахувати суму бюджетного відшкодування на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.

Оскільки, Житомирська об’єднана державна податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету в строки встановлені пунктом 200.12 статті 200 ПК до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів не подала, то в подальшому це призвело до неотримання позивачем бюджетного відшкодування у строки, передбачені ПК України.

А відтак, починаючи з 09.03.2015 року почався термін несвоєчасного виконання відповідачами грошових зобов'язань.

Пунктом 200.23. статті 200 ПК України передбачено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Відповідно до п.п 14.1.162. п. 14.1 ст. 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов’язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.

Таким чином, пеня є мірою відповідальності, що застосовується до особи за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань.

Судом встановлено, що 15.08.2016 року на виконання виконавчого листа Житомирського окружного адміністративного суду №396 2016р. від 21.06.2016 Головне управління Державної казначейської служби України в Житомирській області виплатило ТОВ "Лекон" бюджетне відшкодування за листопад 2014 року в розмірі 700388,00 грн., що підтверджується наявним у матеріалах справи платіжним дорученням № 138 від 15.08.2016 (а.с.219, том 2).

З огляду на зазначене, період з 09.03.2015 по 14.08.2016 є терміном несвоєчасного виконання відповідачами грошового зобов’язання з бюджетного відшкодування за листопад 2016 року, а тому позивач, відповідно до пункту 200.23. статті 200 ПК України, має право на отримання пені за період з 09.03.2015 по 14.08.2016, нарахованої на суму вказаної заборгованості.

Однак, з платіжного дорученням № 138 від 15.08.2016 (а.с.219, том 2) судом також вставлено, що на виконання виконавчого листа Житомирського окружного адміністративного суду №396 2016р. від 21.06.2016 Головне управління Державної казначейської служби України в Житомирській області виплатило ТОВ "Лекон" пеню за період з 09.03.2015 по 31.08.2018 в розмірі 121579,04 гривні. Жодних доказів того, що відповідачами вживалися, передбачені ст. 380 КАС України, заходи щодо повороту виконання вищезазченого рішення суду матеріали справи не містять.

З наведеного вбачається, що пеня за період з 09.03.2015 по 31.08.2018 вже сплачена відповідачами. А відтак, задоволення позовних вимог в частині стягнення на користь ТОВ "Лекон" пені за період з 09.03.2015 по 31.08.2018 в розмірі 121579,04 гривні, призведе до повторного притягнення відповідача до відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань щодо здійснення бюджетного відшкодування за листопад 2014 року в розмірі 700388,00 грн.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги не можуть бути задоволені у спосіб, обраний позивачем. Одночасно, застосовуючи механізм належного захисту прав позивача та їх відновлення, користуючись повноваженнями, наданими ч. 2 ст. 9, ч. 2 ст. 245 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та приходить до висновку, що в даному випадку стягненню на користь позивача підлягає пеня за період з 09.03.2015 по 14.08.2016 за несвоєчасне виконання грошового зобов’язання з бюджетного відшкодування за листопад 2014 року в розмірі 700388,00 грн., з урахуванням виплачених на підставі платіжного дорученням № 138 від 15.08.2016 коштів.

Таким чином, заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекон" про ухвалення додаткового судового рішення у справі №806/2269/15 підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 139, 242-246, 252 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Стягнути з Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області через Головне управління Державної казначейської служби України в Житомирській області за несвоєчасне виконання грошового зобов’язання з бюджетного відшкодування в розмірі 700388,00 грн за листопад 2014 року пеню за період з 09.03.2015 по 14.08.2016 з урахуванням виплачених коштів у сумі 121579,04 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.Е.Черняхович

Повне судове рішення складене 02 листопада 2018 року