
Справа № 815/2858/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Бутенка А.В.,
за участю секретаря - Філімоненка А.О.,
сторін:
представник позивача - ОСОБА_1 (за довіренстю),
представник відповідачів - ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БРИС-БОСФОР УКРАЇНА» (вул. Хімічна, буд. 1/27, офіс 213, м. Одеса, 65031) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8), Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про скасування рішень та зобов’язання зареєструвати податкову накладну,
ВСТАНОВИВ:
З адміністративним позовом до Одеського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «БРИС-БОСФОР УКРАЇНА» (вул. Хімічна, буд. 1/27, офіс 213, м. Одеса, 65031) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8), в якому просить суд (а.с. 42):
- визнати протиправним та скасувати рішення №687698/38912239 від 08.05.2018 р. про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 27.04.2018 р.;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань розгляду скарг №6559/38912239/2 від 24.05.2018 р.;
- зобов’язати Відповідача зареєструвати податкову накладну №4 від 27.04.2018 р.;
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що оскаржуване рішення комісії Державної фіскальної служби України №687698/38912239 від 08.05.2018 р. про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 27.04.2018 р., прийняте відповідачем з порушенням норм чинного законодавства. Так, позивач вказує, що на вимогу фіскального органу після зупинення реєстрації податкових накладних, платником податків були надані усі належні документи, проте, останні не були взяті контролюючим органом до уваги. Фіскальний орган як на підставу для відмови у реєстрації податкової накладної вказав на подання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. Щодо рішення комісії з питань розгляду скарг Державної фіскальної служби України №6559/38912239/2 від 24.05.2018, то Позивач вважає його протиправним з тих самих підстав.
Ухвалою суду від 09.08.2018 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «БРИС-БОСФОР УКРАЇНА» до Державної фіскальної служби України, прийнято до розгляду в порядку загального позовного провадження.
05.09.2018 року, від Відповідача ДФС України, до суду надійшов відзив на позов (а.с. 81-84), в обґрунтування якого зазначено, що позивачем направлено на реєстрацію до Єдиного державного реєстру податкову накладну № 4 від 27.04.2018 р. За отриманою квитанцією з єдиного вікна приймання звітності ДФС України підприємству було повідомлено, що реєстрація відповідної податкової накладної зупинена та висловлено пропозицію щодо надання пояснень та/або копії документів, достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте у зв’язку з відсутністю у наданих до ДФС України копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуваням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, Позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної.
Також, Відповідачем ДФС України було надано клопотання про залучення співвідповідача Головне управління ДФС в Одеській області (а.с. 85-86).
06.09.2018 року протокольною ухвалою суду до участі у справі було залучено у якості 2 відповідача - Головне управління ДФС в Одеській області.
В підготовчому засіданні представником відповідача, ГУ ДФС в Одеській області, також надано відзив на позов (а.с. 79-80), в обґрунтування якого зазначено, що Позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 4 від 27.04.2018, в зв’язку з тим, що надані копії документів на вимогу фіскального органу після зупинення реєстрації податкових накладних, складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
У судовому засіданні, 23 жовтня 2018 року, представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх у повному обсязі
Представник відповідачів проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у письмовомих відзивах на позов (а.с. 79-80, 81-84).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідачів, оцінивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «БРИС-БОСФОР Україна», ідентифікаційний номер 38912239, зареєстроване відповідно до законодавства України 25.09.2013 р., (надалі - Товариство, Позивач). 27.04.2018 року Товариством було складено та надіслано на реєстрацію податкову накладну № 4 від 27.04.2018 року на загальну суму 171661,07 грн. (а.с. 44).
Згідно отриманої квитанції від 27.04.2018 року податкову накладну було прийнято, реєстрація зупинена з підстав відповідності пп.1.6.п.1 Критеріїв ризиковості платника податку (а.с. 45).
На виконання вимог ДФС України відповідно до Квитанції про прийняття податкової накладної, Товариством 03.05.2018 р. подано до ДФС України, через сервіс «електронний кабінет платника» пояснення та копії документів для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних та повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН, реєстрація якої зупинена (а.с. 47-63).
08.05.2018 року, Позивачем отримано рішення №687698/38912239 про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 27.04.2018 року, на підставі того, що «документи складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної» (а.с. 46).
15.05.2018 р. Позивач подав до Відповідача через сервіс «електронний кабінет платника» скаргу на рішення комісії ДФС про відмову у реєстрації податкової накладної у ЄРПН (а.с. 64-70).
24.05.2018 р. Позивач отримав відповідь на скаргу, а саме рішення комісії ДФС з питань розгляду скарг, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії ДФС без змін (а.с. 71).
Проаналізувавши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Спірні правовідносини виникли між сторонами з приводу неправомірного, на думку Позивача, рішенння Комісії ГУ ДФС в Одеській області №687698/38912239 від 08.05.2018 року, про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 27.04.2018 року.
Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” від 21.12.2016 року № 1797- VIII, було внесено ряд суттєвих змін до ПК України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування ПДВ за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.
Цим Законом, зокрема доповнено статтю 201 ПК України пунктом 201.16 наступного змісту: реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
У відповідності до вимог п. 74.2 ст. 74 ПК України в ЄРНП забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРНП.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу Украї_ та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 року № 2245-VIII пункт 200.16 ст. 200 Податкового кодексу України був викладений у новій редакції, та з 1 січня 2018 року передбачає, що реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Процедура зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРНП з наступним прийняттям рішення про їх реєстрацію/відмову у реєстрації регулюється ПК України № 2755-VІ від 02.12.2010 року (зі змінами та доповненнями), Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі Порядок № 117), Наказом Державної фіскальної служби України від 16.03.2018 року № 137 «Про затвердження Порядку роботи Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації» (зі змінами та доповненнями), Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” № 1246 від 29 грудня 2010 р. із змінами (далі за текстом - Постанова № 1246).
Згідно з вимогами п. 12 Постанови №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки наявності підстав для зупинення їх реєстрації.
Згідно з пп.1.6.п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, зазначених у листі від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18, комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:
платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);
дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;
платник податку–юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб’єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;
платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України;
наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Згідно з пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП, платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП.
Відповідно до вимог п. 12 Порядку № 117, у разі зупинення реєстрації податкової накладної в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Пунктом 14 цього Порядку встановлено, що Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них:
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні:
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Згідно з вимогами пп. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (п. 19 Порядку № 117).
Зазначені комісії приймають рішення про:
реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;
відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку' коригування в Реєстрі (п. 20 Порядку).
Підставами для прийнятая комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства (п. 21 Порядку).
Відповідно до п. 23 Порядку N 117, Комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку:
щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу;
щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.
Відповідно до пп. 201.16.3 п. 201.16 ст. 201 ПК України, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, за результатами розгляду податкової накладної Відповідачем на адресу ТОВ «БРИС-БОСФОР УКРАЇНА» надіслана квитанція, у якій зазначено, що з урахуванням положень п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним п.п. 1.6 пунктом 1 «Критеріїв ризиковості платника податку».
Судом встановлено, що після отримання квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних Позивачем було відправлено засобами електронного зв'язку повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій ПН/РК, саме до ГУ ДФС в Одеській області.
Серед переліку документів Товариством було надано комісії ГУ ДФС в Одеській області до накладної № 4 від 27.04.2018 року, виписаної ТОВ «РСК Парус», пояснення, договір поставки №4/2008 від 10.04.2018 року між Товариством та ТОВ «РСК «Парус», рахунок - фактура № 4/2018 - 2 від 10.04.2018 року, расходна накладна № 4/2С18 - 2 від 20.04.2018 року.
За наслідками розгляду повідомлення комісією прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 27.04.2018 року, у зв'язку із ненаданням Позивачем копій документів: договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаженні, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків.
В судовому засіданні представником Відповідача додатково пояснено, що Позивачем не надано акти прийому-передачі товару, довіреності на отримання товару від покупців, що не спростовано Позивачем.
Крім того, Позивачем не надано суду додатки до Договору поставки, передбачені пунктом 1.1. Договору, із зазначенням переліку товарів, оскільки найменування будівельних матеріалів, зазначені у рахунку-фактурі та накладній, доданих до позову (а.с.15-18), не відповідають переліку будівельних матеріалів у додатках до пояснень, отриманих на наданих суду Відповідачем (104-105).
Таким чином, рішення комісії ГУ ДФС в Одеській області № 687698/38912239. від 08.05.2018 року, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 4 від 27.04.2018 року із посиланням на підставу - ненадання платником податку копій документів достатніх для прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування є обґрунтованим.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не обґрунтовані, документально не підтверджені, тому позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Керуючись статтями 2, 5-9, 77, 90, 143,242 - 246, 250-251 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «БРИС-БОСФОР УКРАЇНА» (вул. Хімічна, буд. 1/27, офіс 213, м. Одеса, 65031) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8), Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про скасування рішень та зобов’язання зареєструвати податкову накладну – відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений та підписаний суддею 02 листопада 2018 року.
Суддя Бутенко А.В.
.