Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2010 р. справа № 2а-16885/09/0570
час прийняття постанови: 12-51
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретарі Оленьченко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна», м. Донецьк
до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька, Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
про скасування рішення від 24 жовтня 2008 року № 0004552344 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 9770 грн. 00 коп.
за участю представників сторін
від позивача: не з’явився
від відповідача 1: Деєв А.В - за дов.
від відповідача 2: Сидоренко А.В. – за дов.
Благодір Р.В. – за дов.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька, Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про скасування рішення від 24 жовтня 2008 року № 0004552344 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 9770 грн. 00 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі акту перевірки від 16 вересня 2008 року № 0430/0829/23/33440860, яким встановлені порушення вимог пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», керівником Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24 жовтня 2008 року № 0004552344, яким накладено штраф у розмірі 9770 грн.00 коп.
Рішення вважав протиправним, оскільки акт перевірки на підставі, якого його прийнято, позивачу надано не було. Товариством дотримуються вимоги законодавства, а саме у залах гральних автоматів застосовується зареєстрований, опломбований та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій, що внесений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, через який проводяться усі розрахункові операції з роздрукуванням відповідного розрахункового документа на повну суму проведеної операції.
Ліцензійними умовами провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, затвердженими наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва і Міністерства фінансів України від 18 квітня 2006 року №40/374, встановлено необхідність обладнання каси ліцензіата реєстратором розрахункових операцій, але жодним нормативним актом не встановлено обов’язку застосування реєстратора розрахункових операцій відповідно до кількості гральних автоматів. Та вважав, що у залах гральних автоматів достатньо використання одного реєстратора розрахункових операцій.
Товариство при використанні гральних автоматів, не оснащених фіскальною функцією, не порушує положення пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а тому застосування відповідачем штрафних (фінансових) санкцій згідно з пунктом 2 статті 17 вказаного Закону є безпідставним. Тому, просив скасувати рішення суб’єкта владних повноважень.
Під час розгляду справи представник позивача підтримав доводи позову, надавши пояснення аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначивши, що обов’язок застосування гральних автоматів, які переведені у фіскальний режим роботи, є нормою закону, якою мають керуватися суб’єкти господарювання при здійсненні діяльності у сфері грального бізнесу. Зазначив, що перевіркою також встановлено порушення пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», в частині проведення розрахункової операції без застосування РРО та без надання чеку при наданні послуг на суму 50 грн., що є підставою для застосування до позивача штрафної санкції відповідно до пункту 1 статті 17 зазначеного закону, у п’ятикратному розмірі проведеної операції (50,00*5=250). Акт перевірки позивач підписав без зауважень з цього приводу, доказів або пояснень які спростували висновки акту позивачем не надано, тобто зазначена штрафна санкція застосована правомірно. Просив в задоволенні позову відмовити.
Відповідач 2, з позовними вимогами не погодився, задав заперечення (а.с.60), у яких зазначив, що у зв’язку, з настанням 1 січня 2007 року, терміну переведення суб’єктів господарювання на розрахунки із застосуванням РРО, такі суб’єкти мають застосовувати гральні автомати, які оснащені фіскальною пам’яттю і працюють у режимі РРО. Наказом ДПА України «Про затвердження Державного реєстру РРО включена компютерно - касова «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації збору, обліку та контролю даних про функціонування залів гральних автоматів. Враховуючи наведене та відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», гральні автомати, що застосовуються суб’єктами господарювання в сфері грального бізнесу, належать до РРО. На підставі викладеного вважає, що рішення про застосування штрафних санкцій є законним та обґрунтованим.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна» є юридичною особою і як платник податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька.
На господарську одиницю Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна» зареєстрований реєстратор розрахункових операцій DATECS MP-5000i, заводський № ДЮ 09000377, фіскальний № 0562006763, (реєстраційне посвідчення № 0562006763 від 18 квітня 2008 року), який включений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 08 червня 2007 року №341, та передбачений для застосування в казино, залах гральних автоматів, торгівлі та послугах гральних закладів.
За результатами проведеної Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя перевірки з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій зала гральних автоматів, що розташований по вулиці Столеварів, 12-а у м. Запоріжжя, і належить позивачу, складено акт від 19 вересня 2008 року № 0430/0829/23/33440860, в якому вказувалося на порушення ним вимог пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» 6 липня 1995 року № 265/95-ВР, щодо не проведення розрахункових операцій через гральні автомати товариства та проведення розрахункової операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та без надання чеку при наданні послуг на суму 50грн.
Актом перевірки встановлено, що у залі гральних автоматів розташовані 28 гральних автомати, які були в робочому стані, підключені до електромережі, але не були переведені у фіскальний режим роботи, незареєстровані та неопломбовані у встановленому порядку.
Перевірка проводилася на підставі направлень від 15 вересня 2008 року №№ 280, 279.
На підставі зазначеного акту перевірки Державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24 жовтня 2008 року № 0004552344, яким накладено штраф у розмірі 9770 грн.00 коп., відповідно до пунктів 1,2 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, за здійснення розрахункових операцій, які підлягають обов’язковому проведенню через реєстратор розрахункових операцій – у розмірі 9520 грн. 00 коп. та за проведення розрахункової операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та без надання чеку при наданні послуг у розмірі 250 грн.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Згідно з пунктом 1 статті 3 вказаного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Статтею 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволено реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 3 статті 3 вказаного Закону на суб'єктів підприємницької діяльності покладено обов’язок застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Згідно з пунктом 2 статті 17 вказаного Закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції, зокрема, у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року №121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» на Міністерство промислової політики покладено обов’язок забезпечити до 1 лютого 2003 року організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Додатком до постанови визначено термін переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, зокрема, за формою та умовами діяльності «використання гральних автоматів» - 31 грудня 2006 року.
З 8 червня 2007 року у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій з’явився реєстратор розрахункових операцій для застосування в казино, залах гральних автоматів, торгівлі та послугах гральних закладів.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01 липня 2008 року №430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції» до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій включено комп'ютерно-касову систему «ФІСКАЛ», яка призначена для застосування в сфері казино, залах гральних автоматів, торгівлі та послугах гральних закладів.
До прийняття вказаного наказу у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій не було передбачено реєстратора розрахункових операцій, що забезпечував би технічну можливість гральних автоматів виконувати фіскальні функції.
З аналізу зазначених норм вбачається, що саме з 01 липня 2008 року у суб’єктів господарювання виникла об’єктивна можливість застосовувати спеціально передбачений для сфери грального бізнесу реєстратор розрахункових операцій, який проводить розрахункові операції саме через гральні автомати.
Разом з тим, після включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи «ФІСКАЛ», яка призначена для застосування в сфері казино, залах гральних автоматів, торгівлі та послугах гральних закладів, реєстратор розрахункових операцій DATECS MP-5000i, що передбачений для застосування в казино, залах гральних автоматів, торгівлі та послугах гральних закладів, з Реєстру виключено не було.
Процедура переобладнання гральних автоматів, придбаних до 01 липня 2008 року, для забезпечення технічної можливості виконувати фіскальні функції через зміни в законодавстві - введення комп'ютерно-касової системи «ФІСКАЛ», законодавством передбачена не була.
Крім того, відповідних змін до Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, що затверджені наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва Міністерства фінансів України від 18 квітня 2006 року № 40/374 та встановлюють вимоги до провадження організації діяльності з проведення азартних ігор всіма суб'єктами господарювання, - внесено не було, і залишилися чинними положення, які не передбачали наявності у гральних автоматів фіскальних функцій, та вказували на те, що у ліцензіата повинна бути каса - спеціально обладнане ліцензіатом місце з реєстратором розрахункових операцій, де здійснюються продаж та обмін ігрових замінників гривні, поповнення ігрових рахунків або приймання ставок від гравців, розрахунки за результатами гри.
Судом встановлено, що наявні у позивача гральні апарати придбано та введено в експлуатацію до включення в Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій комп’ютерно-касової системи «ФІСКАЛ». Також до цього часу на господарську одиницю позивача зареєстровано реєстратор розрахункових операцій, який був включений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та передбачений для застосування в казино, залах гральних автоматів, торгівлі та послугах гральних закладів, та на час проведення податковим органом перевірки з реєстру виключений не був, і застосовувався суб’єктом господарювання відповідно до призначення.
Під час перевірки податковим органом встановлено проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій при наданні послуг, а саме, гри на гральному автоматі на суму 50 грн., відповідний розрахунковий документ, що підтверджує виконання розрахункової операції не був роздрукований (пункти 2.2.7 – 2.2.8 акту перевірки). При підписанні акту перевірки заперечення позивача щодо даного порушення надані не були.
Суд вважає, що податковим органом доведено порушення пункту 1 статті 3 наведеного Закону, а саме, не проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій на суму 50 грн. та не роздрукування розрахункового документу, тому застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 250 грн. є правомірним.
Отже, в діях суб’єкта господарювання відсутня вина в частині не проведення розрахункових операцій через гральні апарати, придбані ним і введені в експлуатацію до вказаних змін у законодавстві та які не забезпечені можливістю виконувати фіскальні функції.
Відповідно до вимог статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
При прийнятті рішення в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9520 грн. 00 коп. податковим органом не враховано те, що в діях суб’єкта господарювання відсутня вина, що призвело до помилкового прийняття ним рішення про застосування фінансових санкцій з наведених у ньому підстав у цієї частині.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо часткового задоволенні позовних вимог.
Враховуючи вищенаведене, та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 227, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м Донецька, Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про скасування рішення від 24 жовтня 2008 року № 0004552344 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 9770 грн. 00 коп. задовольнити частково.
Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька від 24 жовтня 2008 року № 0004552344 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 9520 грн. 00 коп.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна» судові витрати в розмірі 1 (три) грн. 70 (сімдесят) коп.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 21 січня 2010 року. Постанова у повному обсязі складена 26 січня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шинкарьова І.В.