ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
02.02.10Справа №2а-13056/09/13/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Ольшанській Т.С., при секретарі Барабановій А.І. розглянувши за участю представників сторін: від позивача – Коновалова П.С., довіреність № 7/10 від 09.12.09р., старший державний податковий інспектор,
від відповідача – Березнева С.І., довіреність№ б/н від 01.01.10р.,
від відповідача – Шалигін А.К., довіреність № б/н від 01.12.09р., юрисконсульт,
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим
до Закритого акціонерного товариства "Гагарінський"
про стягнення заборгованості у сумі 360803,56 грн.
Обставини справи: Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовною заявою до Закритого акціонерного товариства "Гагарінський"стягнення заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб у сумі 360803,56 грн., у тому числі недоїмки у сумі 358476,59 грн. та пені – 2326,97 грн.
Позовні вимоги ґрунтуються на положеннях Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та мотивовані тим, що відповідачем порушені строки сплати податкових зобов’язань.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача проти позову заперечував у повному обсязі. У своїх запереченнях на адміністративний позов відповідач просить відмовити Державній податковій інспекції у м. Сімферополі АР Криму задоволенні позовних вимог, з підстав того, що стягнення зазначеної заборгованості суперечить чинному законодавству України.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 20 Закону України "Про систему оподаткування" контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами в межах повноважень, визначених законами. Згідно статті 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.
Відповідно до п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України. При цьому фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені, накладені (застосовані) органами ДПС України, сплачуються платниками податків добровільно або стягуються у судовому порядку.
Згідно довідки Головного управління статистики в АР Крим від 07.10.2004 (а.с.16) у Єдиному реєстрі підприємств та організацій України значиться юридична особа закрите акціонерне товариство «Гагарінський».
Згідно довідки від 08.10.2004 №4244/281 (форма №4-ОПП) ЗАТ «Гагарінський» узяте на облік в органах державної податкової служби м. Сімферополя 08.10.2004 за №169-ГР (а.с.19).
Законом України "Про внесення змін в Закон України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" від 25.03.2005 N 2505 п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" викладено в новій редакції: "8) плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності)". Тобто, до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) віднесено орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно п. 1 розділу II Прикінцеві положення Закону України "Про внесення змін в Закон України "Про Державний бюджет України на 2005 рік та деяких інших законодавчих актів України" від 25.03.2005 N 2505, він набирає чинності з дня опублікування, тобто з 31.03.2005.
Проте, ч. 1 п. 1 розділу II даного Закону спеціально надано зворотну силу п. 41 ст. 45 розділу 1, який набирає чинності з 01.01.2005.
Таким чином, плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) вважається податковим зобов'язанням з 01.01.2005.
Згідно ст.21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються відповідно доЗакону України "Про плату за землю". Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
По ст.14 Закону України «Про плату за землю» платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно із пунктом 1.11 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (надалі - Закон 2181) податкова декларація, розрахунок - це документ, який подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, та на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу)
Відповідно до п.4.1.1. Закону 2181 платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації. Податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік, що подана до ДПІ у м.Сімферополь 11.02.2009 (а.с.12), платником податків враховане податкове зобов’язання у розмірі 1122932,03 грн. у тому числі з розрахунку 93577,67 грн. щомісячно.
Згідно до ст.17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п.5.1. Закону 2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Як вказує позивач, та не заперечується відповідачем орендна плата за землю сплачена:
за червень 2009 року у розмірі 13600,0 грн., заборгованість складає 173569,42 грн.,
за липень 2009 року орендна плата сплачена у сумі 7600,00 грн., заборгованість складає 191234,92 грн.;
за серпень та вересень орендна плата не сплачувалась у загалі. Заборгованість складає станом на 01.10.2009 – 378390,26 грн.
06.05.2009 на адресу відповідача була спрямована податкова вимога №1/1440 на суму 15024,14 грн., що отримана уповноваженою особою відповідача про що свідчить власноручний підпис на коринці першої податкової вимоги форми «Ю1».
03.08.2009 на адресу відповідача була спрямована друга податкова вимога №2/2342 на суму 191234,92 грн. основного платежу та 1640.39 грн. пені, що отримана відповідачем у тому ж порядку, що й податкова вимога від 06.05.2009. (а.с.14).
05.10.2009 позивачем складений акт опису активів, на яки розповсюджується право податкової застави, що отриманий посадовою особою відповідача 21.10.2009.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна зі сторін повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 КАС України.
Відповідачем належних доказів сплати податкового зобов’язання не надано, доказів оскарження податкових вимог у судовому порядку не надано.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
На підставі викладеного суд задовольняє позовні вимоги в частині стягнення заборгованості з орендної плати за землю у сумі 358476,59 грн.
Статтею 27 Закону України "Про плату за землю" визначено, що органи державної податкової служби здійснюють контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Відповідно до п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Так, статтею 25 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що за прострочення встановлених строків сплати податку справляється пеня у розмірах, визначених законом.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про плату за землю" за порушення норм цього Закону платники податків несуть відповідальність, передбачену Земельним кодексом України та законами України.
Згідно преамбули Закону N 2181, цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних та фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Враховуючи межі застосування Закону України "Про плату за землю" та за принципом превалювання спеціальної норми над загальною, положення Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є спеціальною нормою у галузі податкового законодавства, а Закон України "Про плату за землю" є загальною з цих питань.
Загальні норми можуть бути застосовані лише щодо питань неврегульованих спеціальною нормою права.
За п. 16.1.1. Закону 2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Не внесена сума податкового зобов’язання вважається недоїмкою і стягується з урахуванням пені. Але в порушення вказаних вимог у податкових вимогах від 06.05.2009 та від 03.08.2009 відомості про стягнення податкового боргу з пені у сумі 2326,97 грн. відсутні.
Тому суд вважає обґрунтованими вимоги позивача стосовно стягнення з відповідача пені у розмірі, встановленому податковою вимогою від 03.08.2009 у сумі 1640,39 грн.
На підставі викладеного суд надходить до висновку про задоволення позовних вимог частково.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено в судовому засіданні 02.02.2010.
У повному обсязі постанову складено та підписано 03.02.2010.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Гагарінський" (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Перемоги, 12: ЄДРПОУ 33187263) заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб (в дохід Державного бюджету на р/р 33210812700003 в ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, код ЄДРПОУ 34740405, код платежу-13050204) у розмірі 360116,98 грн., у тому числі недоїмку у сумі 358476,59 грн. та пеню - 1640,39 грн.
У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ольшанська Т.С.