ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
13.01.10Справа №2а-8421/09/11/0170 Державна податкова інспекція у м.Ялта Автономної Республіки Крим (далі - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із адміністративним позовом до Спільного підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Іст інвестментс» (далі - відповідач) про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки щодо достовірності бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень, квітень 2009року. Позовні вимоги мотивовані посиланням на п.3 ч.6 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» відповідно до якого, підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є, зокрема, виявлення недостовірності даних, що містяться у податковій декларації, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту. Згідно ч.8 ст.11-1 зазначеного Закону, позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Відповідачем подані декларації з податку на додану вартість за березень, квітень 2009року у яких заявлена сума бюджетного відшкодування із зазначеного податку у сумі 99714,00грн. та 87874,00грн., відповідно. Шляхом електронного співставлення зазначених у деклараціях показників виявлена їх невідповідність. На письмовий запит органу податкової служби відповідач документів, що підтверджують обґрунтованість заявлених у деклараціях сум, не надав. Окрім того, посадові особи відповідача не допустили податківців до проведення позапланової виїзної перевірки, у зв’язку з чим виникла необхідність звернення до суду з позовом про надання дозволу для проведення позапланової виїзної перевірки.
Заявою від 13.01.2010року позивач уточнив позовні вимоги та просив надати дозвіл на проведення позапланової перевірки відповідача на предмет достовірності сум бюджетного відшкодування із держаного бюджету України сум податку на додаткову вартість, вказаних відповідачем у податкових деклараціях, поданих до органів ДПІ в м. Ялта АР Крим за березень, квітень 2009року.
У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні змінених позовних вимог з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідач явку представника у судові засідання не забезпечив, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином, поважність причин та заперечень на позов суду не надав.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Спільне підприємство у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Іст інвестментс» (ЄДРПОУ 31067903) зареєстроване, як юридична особа, виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим 29.03.2005 року № 11461200000000877(а.с.13-15).
28.08.2000 року відповідача взято на облік платника податків у ДПІ у м. Ялта АР Крим(а.с.12).
Відповідачем було надано до ДПІ у м. Ялта АР Крим податкові декларації з податку на додану вартість: за березень 2009 року із розрахунком суми бюджетного відшкодування у розмірі 99714,00грн.(а.с.19-21), за квітень 2009 року із розрахунком суми бюджетного відшкодування у розмірі 87874,00грн.(а.с.23-25).
Відповідно до п.п.7.7.5. п.7.7. ст.7 Закону України « Про податок на додану вартість» N68/97-ВР, 03.04.1997р., протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних.
Згідно п.3.2. ч.3 Наказу ДПА України «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість» N 350, 18.08.2005р., документальна невиїзна перевірка включає в себе: доперевірочний аналіз з обов'язковим дослідженням питання наявності у платника права на отримання бюджетного відшкодування з урахуванням вимог пп. 7.7.11 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість"; звірку даних декларації з наявними в податкових органах інформаційними базами даних, у тому числі достовірності здійснення операцій з імпорту товарів; перевірку на наявність арифметичних та логічних помилок у декларації.
При проведенні інформаційного електронного співставлення податкових декларацій з ПДВ за березень та квітень 2009року, поданих відповідачем до ДПІ у м. Ялта АР Крим виявлена невідповідність зазначених у них сум, що підтверджується протоколом перевірки звіту(а.с.22).
З метою усунення виявлених невідповідностей та проведення документальної невиїзної (камеральної) перевірки декларацій з податку на додану вартість за зазначені періоди, ДПІ у м.Ялта АР Крим 11.06.2009р. за вих. №11780/10/25-4, на ім’я керівника Спільного підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Іст інвестментс» було направлено лист із пропозицією надати документи, які необхідні для проведення документальної невиїзної перевірки. Повідомлення було направлено на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією та отримано уповноваженою особою відповідача, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення(а.с.18).
У визначений у повідомлені строк, тобто до 24.06.2009 року, відповідачем не було надано необхідних для проведення документальної перевірки документів.
Відповідно до абзацу другого п.п.7.7.5. п.7.7 ст.7 Закону про ПДВ за наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Позапланова виїзна перевірка проводиться в порядку та терміни, визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Відповідно пункту 3 частини 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» позапланова виїзна перевірка проводиться у разі виявлення недостовірності даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до ч.9 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.
Оскільки відповідачем не було надано до ДПІ у м. Ялта витребувані документи, які підтверджують обґрунтованість заявлених у податкових деклараціях сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість та пояснюють невідповідність сум заявлених у податкових деклараціях, наказом начальника ДПІ у м.Ялта № 437 від 30.06.2009 р. (а.с.16) була призначена позапланова виїзна документальна перевірка СП у формі ТОВ «Іст інвестментс» з 01.07.2009р. до 14.07.2009р.
На підставі наказу № 437 від 30.06.2009 р. про проведення перевірки, згідно до ч.1 ст.11, п.3 ч.6, ч.8 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ДПІ у м.Ялта виписане направлення на перевірку № 000862 від 30.06.2009р. із зазначенням складу перевіряючи, дати початку та закінчення перевірки, її виду, підстав проведення. Зазначене направлення підписано начальником ДПІ у м. Ялта та засвідчене печаткою(а.с.17).
01.07.2009 року заступником начальника відділу контролю за відшкодуванням ПДВ Управління податкового контролю ДПІ у м. Ялта АР Крим Степановою І.В., головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за відшкодуванням ПДВ Управління податкового контролю ДПІ у м. Ялта АР Крим Ямчук А.В., головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за відшкодуванням ПДВ Управління податкового контролю ДПІ у м. Ялта АР Крим Кондрат’євою Н.А., був складений акт №910/10/23-4, у якому зазначили про те, що керівництвом Спільного підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Іст інвестментс» після ознайомлення з наказом та направленням на перевірку, від отримання яких відмовились, не допустили уповноважених осіб ДПІ у м. Ялта АР Крим до проведення позапланової перевірки (а.с.26).
Таким чином, ДПІ у м. Ялта АР Крим було виконано усі передбачені законом заходи для проведення перевірки достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень, квітень 2009 року Спільним підприємством у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Іст інвестментс» та усунення виявлених у податкових деклараціях відповідача невідповідностей.
Відповідно до ч.1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Частиною 8 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності.
Підставою для проведення позаплановою виїзної перевірки у даному випадку є пункт 3 частини 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», відповідно до якого позапланова виїзна перевірка проводиться у разі виявлення недостовірності даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб’єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року №509-ХІІ(далі Закон).
До завдань органів державної податкової служби, зокрема, відноситься здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі)(ст.2 Закону).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.10 Закону державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Окрім того, податкові органи визнані контролюючими, відповідно до п.2.1. ст.2 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 від 21.12.2000р., а п.2.3.1. п.2.3. цієї статті встановлено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Із системного аналізу викладених норм випливає, що Державна податкова інспекція у м.Ялта АР Крим є контролюючим органом, який відповідно до закону уповноважений здійснювати заходи з погашення податкового боргу, має право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки та проводити перевірки платників податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Під час судового засідання, яке відбулось 13.01.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено та підписано 18.01.2010р.
Керуючись ст.ст. 122, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Надати дозвіл Державній податковій інспекції у місті Ялта Автономної Республіки Крим на проведення з 08.02.2010р. до 17.02.2010р. позапланової виїзної перевірки Спільного підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Іст інвестментс» щодо достовірності сум бюджетного відшкодування з Державного бюджету України податку на додану вартість, заявленого у податкових деклараціях з податку на додану вартість за березень та квітень 2009року.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Москаленко С.А.