
Справа № 216/4490/18
Провадження № 1-кс/216/3957/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.08.2018 місто Кривий Ріг
Дніпропетровської області
Слідчий суддя Центрально-Міського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1,
за участю секретаря судового засідання Нестеренко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кривому Розі Дніпропетровської області клопотання про дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки, подане слідчим СВ КВП ГУНП в Дніпропетровській області Боровковвим А.В. у досудовому розслідуванні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018040230001458 від 01.08.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172 КК України,
В С Т А Н О В И В:
14.08.2018 року до суду надійшло клопотання слідчого СВ КВП ГУНП в Дніпропетровській області Боровкова А.В. про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії. Дане клопотання мотивоване наступним.
01.08.2018 до Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області від Криворізької місцевої прокуратури №3 поштою надійшли матеріали звернень ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, відповідно до яких, посадовими особами ТОВ "Карачунівське рибоводне господарство" грубо порушено вимоги законодавства про працю, а саме не виплачено заробітну платню за 2017-2018 рр.
01.08.2018 слідчим слідчого відділу Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_6, внесено відомості до ЄРДР за №12018040230001458 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172 КК України та розпочато досудове розслідування.
В ході досудового розслідування було допитані в якості потерпілих ОСОБА_3, ОСОБА_5 та ОСОБА_7, які своїх показаннях зазначили, що є працівниками Товариства з обмеженою відповідальністю «Карачунівське рибоводне господарство», Код ЄДРПОУ 36607305, та в період з 2017-2018 року не отримують заробітну платню за виконану роботу на вказаному підприємстві. Крім того, потерпілі пояснили, що на ТОВ «Карачунівське рибоводне господарство» працюють значна кількість осіб, які офіційно не працевлаштовані та за виконану роботу отримують заробітну платню «у конвертах», без відрахування податків за найманих працівників та інших зборів до державного бюджету України.
Таким чином в діях посадових осіб ТОВ «Карачунівське рибоводне господарство» наявні порушення ст. 97 КЗпП України.
Відповідно до ч.2 ст. 9 КПК України, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов’язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження. Тому, в ході даного кримінального провадження виникла необхідність у проведенні дії, як позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Карачунівське рибоводне господарство», Код ЄДРПОУ 36607305. Метою даної перевірки є виявлення доказів, що підтверджують або спростовують показання потерпілих ОСОБА_3, ОСОБА_5 та ОСОБА_7, щодо грубого порушення законодавства про працю зі сторони посадових осіб ТОВ «Карачунівське рибоводне господарство». Також необхідно перевірити можливі наявні інші порушення законодавства про працю на вказаному підприємстві.
Дані, які будуть отримані в результаті проведення перевірки мають істотне значення для досудового розслідування, оскільки несуть в собі відомості щодо наявності або відсутності порушень вимог трудового законодавства.
Питання призначення позапланових заходів державного нагляду (контролю) самим Кримінальним процесуальним кодексом України не врегульовано, а врегульовано іншими нормативно-правовими актами, які складають кримінальне процесуальне законодавство, відповідно до ч. 2 ст. 1 КПК України.
Так, ч. 2 ст. 1 КПК України передбачено, що кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов&aри;apos;язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Разом з цим, відповідно до ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках коли положення КПК України не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження.
Відповідно до ст. 259 Кодексу законів про працю України, державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови КМ України 10.09.2014 № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну службу України з питань праці шляхом злиття Державної інспекції з питань праці Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки.
Кабінет Міністрів України 11 лютого 2015 року постановою
№ 96 затвердив Положення про Державну службу України з питань праці, яким визначив основні завдання, повноваження та права нового центрального органу виконавчої влади, що контролюватиме дотримання законодавства про працю.
Також постановою КМ України від 11.02.2015 № 100 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань праці шляхом реорганізації (злиття) територіальних органів Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці. Установлено, що територіальні органи, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є правонаступниками територіальних органів Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці, що реорганізуються.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року
№ 96 затверджено Положення Про Державну службу України з питань праці, згідно якої Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов&aне;apos;язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв&aйс;apos;язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов&aно;apos;язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 7 Положення передбачено, що Управління Держпраці, здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Наказом Міністерства соціальної політики України № 340 від 27.03.2015 затверджено Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області п. 3, відповідно до якого зазначено, що, основними завданнями Управління Держпраці, серед іншого, є реалізація державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов&aпр;apos;язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до а.5 п.4 Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області Управління Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Згідно Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб&a в;apos;єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до вищенаведеного таким територіальним органом, що здійснює нагляд (контроль) додержання вимог трудового законодавства, у нашому випадку є Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області, що розташоване за адресою: 49050, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Козакова, 3.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до п.п. «б» п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 за №1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України, виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до пп. «в» п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014№ 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України, виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ч.3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» за № 71-VІІІ від 28.12.2014, перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами протягом 2015-2016 років здійснюються виключно з дозволу КМУ, за заявкою суб&a.
Крім того, Кабінетом Міністрів України затверджено Постанову «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 № 408, відповідно до п. 2 якої надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до додатку до Постанови «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 р. № 408, однієї із держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців є Головне управління Держпраці в Дніпропетровській області.
Матеріали перевірки Головного управління Держпраці в Дніпропетровській області, у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме: за допомогою цих матеріалів можливо встановити факт допущених порушень трудового законодавства, особою, яка зобов’язана їх дотримувати та вони обов’язково будуть використані у даному кримінальному провадженні для проведення повного, об’єктивного та всебічного розслідування всіх обставин.
Враховуючи викладене, зазначені матеріали перевірки, неможливо отримати іншим способом, як отримання дозволу слідчого судді Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про проведення перевірки дотримання вимог трудового законодавства, особою, яка зобов’язана їх дотримувати Головним управління Держпраці в Дніпропетровській області, що розташоване за адресою: 49050, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Козакова, 3.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження, з метою встановлення факту порушення вимог трудового законодавства, особою, яка зобов’язана їх дотримуватись, необхідно перевірити стан дотримання посадовими особами Товариства з обмеженою відповідальністю «Карачунівське рибоводне господарство», Код ЄДРПОУ 36607305, вимог трудового законодавства України.
Слідчий у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд клопотання за його відсутності.
Перевіривши клопотання та додані до нього матеріали, беручи до уваги викладене в клопотанні, слідчий суддя приходить до висновку про відмову у задоволенні зазначеного клопотання з наступних підстав.
Стаття 131 КПК України предбачає види заходів забезпечення кримінального провадження. Перелік заходів забезпечення кримінального провадження є вичерпним.
Оскільки чинним КПК України не передбачено такого заходу забезпечення кримінального провадження, як проведення позапланової виїзної перевірки слідчий суддя вважає, що в задоволенні клопотання слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 131 КПК України,
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання слідчого СВ КВП ГУНП в Дніпропетровській області Боровкова А.В. про дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає, але на неї може бути подано заперечення при здійснені підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя Ю.В. Онопченко