ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
12.01.10Справа №2а-7956/09/8/0170 (16:10) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі МалярК.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в АРК
до Красноперекопського комбінату хлібопродуктів Дочірнього підприємства Державно акціонерної компанії "Хліб України"
про стягнення
за участю представників сторін:
від позивача – Лук’янець Олена Юріївна, довіреність №2890 від13.11.2008р.;
від відповідача – не з’явився.
Обставини справи: Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Красноперекопський комбінат хлібопродуктів» 813276,00грн. заборгованості, у тому числі 2999,00грн. економічних санкцій та 5998,00грн. штрафу, нарахованих за порушення державної дисципліни цін.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 03.07.2009р. відкрито провадження по адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначене справу до судового розгляду на 21.09.2009р.
В ході судового розгляду справи позивач надав клопотання про забезпечення адміністративного позову шляхом накладення арешту на розрахункові рахунки відповідача у розмірі необґрунтовано отриманої виручки та застосованих штрафних санкцій.
Ухвалою від 21.09.2009р. Окружний адміністративний суд відмовив в задоволенні клопотання про забезпечення адміністративного позову на підставі того, що позивачем зазначений такий спосіб забезпечення адміністративного позову, який не передбачений ст.117 КАСУкраїни.
Позивач у судовому засіданні 12.01.2010р. підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач явку свого представника у судове засідання, що відбулося 12.01.2010р., не забезпечив, про день і час слухання справи повідомлений належним чином – поштовою кореспонденцією.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представника відповідача, керуючись ст.128 КАС України, на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим 13.04 - 29.04.2009р. проведена планова перевірка Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Красноперекопський комбінат хлібопродуктів»з питань дотримання порядку формування та застосування цін на продукцію зерно-борошно-хліб, дотримання вимог п.14.2.4 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України».
За результатами перевірки складено Акт №0127 від 29.04.2009р., в якому зафіксовано:
Розрахункова плата за зберігання зерна склала (з ПДВ):
З 01.04.2008р. – 7,86грн./тонна у місяць;
З 01.07.2008р. – 9,86грн./тонна у місяць;
З 15.08.2008р. – 11,80грн./ тонна у місяць.
В окремих випадках у відповідності з укладеними додатковими угодами до договорів складського зберігання, а саме додаткової угоди №5 від01.06.2008р. до договору №18/2від05.07.2007р. з Підприємством з іноземними інвестиціями «Серна»; додаткової угоди №4 від06.06.2008р. до договору №31/2 від25.07.2007р. з ТОВ«Нібулон» плата за зберігання з 01.06.2008р. склала 9,86грн/тонна у місяць, тобто дана плата для ПІІ «Серна» та ТОВ«Нібулон» введена на місяць раніше, ніж для інших Поклажедавців.
Зберігання зерна Аграрного фонду України 2008/2009 маркетингового року здійснювалося Підприємством у відповідності до договору складського зберігання №158 від14.07.2008р. та додаткового договору № 01/10-2008р. Тарифи за зберігання зерна склали:
Пшениця м’яка
пшениця 1 класу – 7,50грн/тонна в місяць;
пшениця 2 класу – 7,09грн/тонна в місяць;
пшениця 3 класу – 6,25грн/тонна в місяць;
пшениця 4 класу – 5,67грн/тонна в місяць;
пшениця 5 класу – 4,83грн/тонна в місяць.
В окремих випадках у відповідності до додаткових угод, укладених раніше договорів, вартість зберігання зерна встановлена у розмірі:
- з 01.07.2008р. додатковою угодою №1 від26.06.2008р. до договору зберігання №142/2 від26.06.2008р. з ВАТ«Райагрохім» встановлена вартість зберігання у розмірі 9,70грн./тонна у місяць (замість затвердженої 9,86грн./тонна у місяць);
- з 15.08.2008р. додатковою угодою №4 від15.08.2008р. до договору зберігання №142/2 від26.06.2008р. з ВАТ«Райагрохім» встановлена вартість зберігання у розмірі 11,50грн./тонна у місяць (замість затвердженої 11,80грн./тонна у місяць);
- з 15.08.2008р. додатковою угодою №3 від15.08.2008р. до договору зберігання №13/2 від26.06.2008р. з ТОВ«Макон» встановлена вартість зберігання у розмірі 11,50грн./тонна у місяць (замість затвердженої 11,80грн./тонна у місяць);
- з 15.08.2008р. додатковою угодою №4 від15.08.2008р. до договору зберігання №15/2 від26.06.2008р. з ПСП «Чернишевський» встановлена вартість зберігання у розмірі 11,50грн./тонна у місяць (замість затвердженої 11,80грн./тонна у місяць);
- з 15.08.2008р. додатковою угодою №1 від15.08.2008р. до договору зберігання №12/2 від26.06.2008р. з КФГвстановлена вартість зберігання у розмірі 11,50грн./тонна у місяць (замість затвердженої 11,80грн./тонна у місяць);
- з 15.08.2008р. додатковою угодою №1 від15.08.2008р. до договору зберігання №22/2 від04.07.2008р. з Ф/Х «Воінське» встановлена вартість зберігання у розмірі 11,50грн./тонна у місяць (замість затвердженої 11,80грн./тонна у місяць).
Підприємством у порушення п.14.2.4 ст.14 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» №1877-IV від24.06.2004р. при формуванні плати за зберігання зернових культур, які є об’єктами державного цінового регулювання, застосовувалися вільні тарифи. Інформація про об’єми наданих Підприємством послуг зі зберігання зернових культур з травня 2008р. по червень 2008р. надана у додатку №29, з липня 2008р. по грудень 2008р. – додаток №30. З січня 2009р. послуги зі зберігання зернових культур Підприємство не здійснювало. Скорегований розрахунок вартості зберігання зернових культур з урахуванням вимог 4 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» та суми необґрунтовано отриманої виручки наданий у додатку №31.
Внаслідок завищення максимально допустимих тарифів на зберігання зернових культур, які є об’єктами державного цінового регулювання, від0,017 до 0,284 гривень тонна/день в період з травня 2008р. по грудень 2008р. підприємством у порушення вимог п.14.2.4 ст.14 України «Про державну підтримку сільського господарства України» у період з травня 2008р. по грудень 2008р. необґрунтовано отримана виручка у розмірі 271091,65грн. (зворотній бік а.с.9, а.с.10-13).
Відповідно до вказаного Акту перевірки, під час підписання акту виконавчий директор ДП ДАК«Хліб України» Красноперекопський КХП ПритулаС.Н. був відсутній, а головний бухгалтер ДП ДАК«Хліб України» Красноперекопський КХП ПриходькоЛ.А., бухгалтер ДП ДАК«Хліб України» Красноперекопський КХП ШевченкоЛ.І. та економіст ДП ДАК«Хліб України» Красноперекопський КХП ПадеринаА.Л. від підписання акту відмовилися, про що свідчить відмітки на акті. Екземпляр акту №0127 від29.04.2009р. був отриманий ДП ДАК«Хліб України» Красноперекопський КХП 29.04.2009р. за вх.№47, про що свідчить відмітка та печатка на бланку акту (а.с.10).
Відповідальність за порушення державної дисципліни цін передбачена ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», відповідно до якої вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Більш детально порядок притягнення до відповідальності за порушення державної дисципліни цін передбачений Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженою наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 р. N 298/519, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2001р. за № 1047/6238.
Дія цієї Інструкції поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, а також підприємства, установи та організації, незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і підпорядкованості (далі - суб'єкти господарювання).
Згідно з п. 1.5. Інструкції підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, якими запроваджено регулювання цін (тарифів), зокрема формування, установлення та застосування цін (тарифів), нижчих від установлених мінімальних.
Необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.
Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства (п. 1.6 Інструкції).
Вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.
Згідно з п. 3.1. Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
На підставі Акту №0127 від 29.04.2009р. позивачем 06.05.2009р. прийнято рішення № 052 про застосування адміністративно – господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, в якому вирішено вилучити у відповідача в дохід Державного бюджету 271092,00 грн. необґрунтовано одержаної виручки та 542184,00 грн. штрафу. Рішення підлягає виконанню в десятиденний термін з дня отримання (а.с.3).
Зазначене рішення було отримане відповідачем 13.05.2009р., про що свідчить поштове повідомлення про вручення (зворотній бік а.с.3).
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.
Судом встановлено, рішення про застосування адміністративно – господарських санкцій відповідачем оскаржене не було.
Проте, у встановлені законодавством строки рішення про застосування адміністративно – господарських санкцій виконано не було.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Україна, згідно з Декларацією про державний суверенітет України та Законом України «Про економічну самостійність України», самостійно здійснює політику цін. Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території республіки визначені Законом України «Про ціни та ціноутворення» № 507- XII від 03.12.1990 року (далі –Закон).
Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року N1819, затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами. Відповідно до цього Положення Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому.
Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим відповідно до Положення, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами № 9 від 29.03.2001 року є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України і підпорядковується їй.
Таким чином, судом встановлено, що Державна інспекція з контролю за цінами в АРКрим, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами, є органом виконавчої влади та, відповідно, суб’єктом владних повноважень.
Згідно зі ст. 13 Закону Державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до ст. 6 Закону в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.
Державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення:
державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів (ст. 8 закону).
Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
Відповідно до п.14.2.4 ст.14 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» зерно, яке є об'єктом державного цінового регулювання або під обсяг якого була одержана бюджетна позика у режимі державних заставних закупівель, зберігається виключно у сертифікованому зерновому складі (зерносховищі, елеваторі). Плата за таке зберігання не може перевищувати 2 відсотки від вартості такого зерна, розрахованої від мінімальної закупівельної ціни (у розрахунку за кожні 30 календарних днів такого зберігання кожної метричної одиниці виміру її обсягу).
Згідно з постановою Кабінету міністрів України від28.03.2007р. №559 «Про затвердження переліку об'єктів державного цінового регулювання на 2007/08 маркетинговий рік» зі змінами, внесеними постановою Кабінету міністрів України від13.02.2008р. №55 мінімальні ціни на об’єкти державного цінового регулювання на 2007/2008 маркетинговий період у розмірі від750,00грн./тонна на пшеницю м’яку 5 класу до 1090,00грн./тонна на пшеницю тверду 1 класу встановлені наказом Міністерства аграрної політики України від28.04.2007р. №301 «Питання діяльності Аграрного фонду на організованому аграрному ринку у 2007/2008 маркетинговому періоді», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 08.05.2007р. за №480/13747.
Перелік об’єктів державного цінового регулювання на 2008/2009 маркетинговий рік затверджений постановою Кабінету міністрів України від06.02.2008р. №36 зі змінами та доповненням, внесеними постановою Кабінету міністрів України від23.09.2008р. №825 і від13.12.2008р. №1064.
Мінімальні ціни на об’єкти державного цінового регулювання на 2008/2009 маркетинговий період у розмірі від 850,00грн/тонна на пшеницю м’яку 6 класу, ячмінь фуражний 3 класу, кукурудзу 3 класу до 1651,96грн/тонна на пшеницю тверду 1 класу встановлені наказом Міністерства Аграрної політики України від27.02.2008р. №96 «Питання діяльності Аграрного фонду на організованому аграрному ринку у 2008/2009 маркетинговому періоді», зареєстрованому і Міністерстві юстиції України 23.03.2008р. за №206/14897 зі змінами та доповненнями.
Підприємством у порушення вимог п.14.2.4. ст.14 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» при формуванні плати за зберігання зернових культур, які є об’єктом державного цінового регулювання, застосовувалися вільні тарифи.
Приймаючи до уваги, що відповідачем у порядку ст. 71 КАС України не було надано жодного доказу на підтвердження того, що рішення про застосування адміністративно – господарських санкцій прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позивач правомірно звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 813276,00грн. заборгованості.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Постанову у повному обсязі складено 12.01.2010р.
Керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Красноперекопський комбінат хлібопродуктів» (96020, АРК, Красноперекопський район, с. Почетне, вул. Елеваторна, б.2, ідентифікаційний код 31728055, р/р2600912120 в ВАТ«Райффайзен Банк «Аваль» м.Сімферополь, МФО324021 або іншого рахунку) в дохід державного бюджету (р/р31115106700151 МФО824026, ЄДРПОУ 34740735 відділення Держказначейства, банк одержувача Управління Державного казначейства в АРК, м.Сімферополь, код платежу 21081100) 813276,00грн. заборгованості з економічних санкцій та штрафу, нарахованих за порушення державної дисципліни цін.
3.Після набрання постановою законної сили за заявою позивача видати виконавчий лист.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя підпис Кушнова А.О.
12.01.2010р.