Постанова № 7755843, 18.01.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
18.01.2010
Номер справи
2а-8880/09/1/0170
Номер документу
7755843
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

18.01.10Справа №2а-8880/09/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Єлжовій Н.М., за участю представника позивача - Грушевської Н.В.,

представника відповідача - Матвієнко О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АРКдо Феодосійського казенного оптичного заводу

про стягнення,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулося з адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АРКдо Феодосійського казенного оптичного заводу про стягнення на користь УПФУ в м. Феодосія АРК заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за грудень 2004 року, січень, лютий, березень, квітень 2005 року, лютий, березень, квітень 2009 року у сумі 560966,02 гривень; заборгованості з фінансових санкцій за рішеннями №№ 799, 800, 801 від 30.12.2004 року, № 359 від 31.03.2009 року всього в сумі 98282,95 гривень; заборгованості з пені за рішенням № 359 від 31.03.2009 року всього в сумі 17071,53 гривень; заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 за січень, лютий, березень, квітень, травень 2005 року, квітень, травень, червень 2009 року та станом на 01.01.2005 року всього у розмірі 9531,75 гривень; за списком № 2 за січень, березень, квітень, травень 2005 року, квітень, травень, червень 2009 року та станом на 01.01.2005 року у тому числі за фінансовими санкціями та пені всього у розмірі 144593,30 гривень; заборгованості по відшкодуванню витрат, які складають різницю між сумою пенсії, призначеною за законом України “Про науку та науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право особа, за квітень, травень, червень 2009 року в розмірі 375,22 гривень. Всього сума заборгованості складає 830820,77 гривень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.09.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.09.2009 року закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні 12.01.2010 року позивачем змінено позовні вимоги, та заявлено про стягнення з Феодосійського казенного оптичного заводу на користь УПФУ в м. Феодосія АРК заборгованості в сумі 837678,30 гривень, оскільки у первісному позові помилково зазначено завищену суму сплачених страхових внесків, що мало наслідком заниження суми недоїмки зі сплати страхових внесків, яка насправді складає 567823,55 гривень. В іншій частині позовні вимоги залишено без змін.

У судовому засіданні 18.01.2010 року позивачем з посиланням на статтю 155 КАС України заявлено клопотання про залишення без розгляду позовних вимог в частині стягнення з ФКОЗ заборгованості з фінансових санкцій в сумі 835,00 гривень та пені в сумі 17071,53 гривень за рішенням № 359 від 31.03.2009 року у звязку з укладенням між сторонами договору розстрочки № 6 від 08.09.2009 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.01.2010 року позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АРКдо Феодосійського казенного оптичного заводу в частині стягнення з ФКОЗ заборгованості з фінансових санкцій в сумі 835,00 гривень та пені в сумі 17071,53 гривень за рішенням № 359 від 31.03.2009 року залишені без розгляду.

У судовому засіданні 18.01.2010 року позивачем з посиланням на статтю 155 КАС України заявлено клопотання про залишення без розгляду позовних вимог в частині стягнення з ФКОЗ заборгованості з фінансових санкцій в сумі 100041,39 гривень за рішенням № 801 від 30.12.2004 року, в сумі 59873,34 гривень за рішенням № 800 від 30.12.2004 року у звязку з оплатою відповідачем зазначених фінансових санкцій.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.01.2010 року позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АРКдо Феодосійського казенного оптичного заводу в частині стягнення з ФКОЗ заборгованості з фінансових санкцій в сумі 100041,39 гривень за рішенням № 801 від 30.12.2004 року, в сумі 59873,34 гривень за рішенням № 800 від 30.12.2004 року залишені без розгляду.

У судовому засіданні 18.01.2010 року позивачем з посиланням на статтю 155 КАС України заявлено клопотання про залишення без розгляду позовних вимог в частині стягнення з ФКОЗ заборгованості по страховим внескам за період з грудня 2004 року по квітень 2005 року в сумі 355897,44 гривень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.01.2010 року позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АРКдо Феодосійського казенного оптичного заводу в частині стягнення з ФКОЗ заборгованості по страховим внескам за період з грудня 2004 року по квітень 2005 року в сумі 355897,44 гривень залишені без розгляду.

Уточнені позовні вимоги представник позивача підтримала повністю та пояснила, що Феодосійський казенний оптичний завод (далі ФКОЗ) зареєстрований в УПФУ в м. Феодосія АРК, проте у встановлений законодавством термін страхові внески за лютий, березень, квітень 2009 року у сумі 211926,11 гривень, передбачені Законом України від 09.07.2003 року № 1058 - IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» відповідачем не були сплачені у повному обсязі. Сума недоїмки по страховим внескам, заявлена у позові погоджена з відповідачем, проте добровільно у повному обсязі не сплачена, тому за ФКОЗ склалася заборгованість зі сплати страхових внесків у сумі 211926,11 гривень.

Крім того, представник позивача пояснила, що на час розгляду справи за позивачем значиться заборгованість зі сплати штрафних санкцій за рішенням № 799 від 30.12.2004 року в сумі 34592,90 гривень, яке узгоджено з відповідачем, проте добровільно ним не сплачено.

Представник позивача зазначила, що УПФУ в м. Феодосія АРК було направлено повідомлення про розмір суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про науково - технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за квітень, травень, червень 2009 року відповідач був зобовязаний відшкодувати УПФУ в м. Феодосія АРК 375,22 гривень, проте добровільно зазначену суму не сплатив.

Представник позивача також пояснила, що за ФКОЗ значиться заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 за січень, лютий, березень, квітень, травень 2005 року, квітень, травень, червень 2009 року в сумі 6144,66 гривень та станом на 01.01.2005 року відповідно до Акту звірки № 1148 в сумі 3387,09 гривень, всього у розмірі 9531,75 гривень; за списком № 2 за січень, березень, квітень, травень 2005 року, квітень, травень, червень 2009 року в сумі 32097,82 гривень та станом на 01.01.2005 року відповідно до Акту звірки № 1148 в сумі 92710,17 гривень, за фінансовими санкціями 18262,58 гривень та пені 20549,18 гривень, з урахуванням частково сплачених сум всього у розмірі 144593,30 гривень.

Оскільки відповідачем добровільно не сплачена зазначена заборгованість УПФУ в м. Феодосія АРК просить стягнути зазначені суми з ФКОЗ.

Представник позивача наголошував на тому, що у даному випадку строки давності не підлягають застосуванню, оскільки на вимоги про стягнення недоїмки, пені та штрафів по страхових внесках строки давності не розповсюджуються. Крім того, позивач у судовому порядку звертався із позовом про стягнення заборгованості до Міністерства промислової політики України, 3-тя особа Феодосійський казений оптичний завод, який залишено без розгляду.

У судовому засіданні представник відповідача проти уточнених позовних вимог заперечував, пояснив, що між сторонами укладено договір розстрочки, а страхові внески за 2009 рік сплачені в повному обсязі.

Також представник відповідача зазначив, що вимоги про стягнення фінансових санкцій за рішенням № 799 та заборгованості по пільговій пенсії за період січень травень 2005 року не підлягають задоволенню, оскільки сплинули строки давності, передбачені Цивільним кодексом та Законом України № 2181 III, тому вважає, що можуть бути визнані лише позовні вимоги про стягнення заборгованості по пільговій пенсії та відшкодуванню витрат, які складають різницю між сумою пенсії, призначеною за законом України “Про науку та науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право особа за період квітень-червень 2009 року в сумі 29470,63 гривень.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.

Відповідно до п. 6 п.2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до п. 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки

Таким чином, УПФУ в м. Феодосія АРК, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як субєкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.

З зазначених підстав, спір, що виникає між фізичним, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі стосовно стягнення недоїмки, відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій, відшкодування витрат, які складають різницю між сумою пенсії, призначеною за законом України “Про науку та науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів являється публічно правовим та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі Закон № 1058-ІV) всі відносини, які виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування.

Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону № 1058- IV страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.

Судом встановлено, що ФКОЗ являється юридичною особою має ідентифікаційний код юридичної особи 14310649, зареєстроване 19.11.1998 року виконавчим комітетом Феодосійської міської ради, що підтверджується довідкою ГУ статистики в АРК від 14.01.1999 року № 23/5-96, свідоцтвом про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності юридичної особи.

Судом встановлено, що ФКОЗ зареєстрований як платник в Управлінні ПФУ в м. Феодосія АРК за реєстраційним номером 07010019, що підтверджується розрахунком суми страхових внесків.

Судом встановлено, що ФКОЗ під час здійснення підприємницької діяльності використовує працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, що підтверджується відомостями, зазначеними відповідачем в розрахунках суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, відповідач являється страхувальником та платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Стосовно стягнення з ФКОЗ на користь Управління ПФУ в м. Феодосія АРК страхових внесків в сумі 211926,11 гривень.

Згідно з п.п. 4,6 частини 2 статті 17 Закону № 1058- IV страхувальник зобовязаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону № 1058- IV територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.

Частиною 6 статті 20 Закону № 1058- IV встановлено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься позивач, встановлений зазначеною нормою закону один календарний місяць.

Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону № 1058- IV, п. 5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (далі Інструкція) перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).

Судом встановлено, що відповідно до розрахунків сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за лютий 2009 року, ФКОЗ зобовязався сплатити 78192,04 гривень, з яких за ставкою збору 33,2 % - 77605,89 гривень, за ставкою 4% - 586,15 гривень а також за ставкою 2% утримано 4968,13 гривень. Всього за лютий 2009 року 83160,17 гривень.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунків сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за березень 2009 року, ФКОЗ зобовязався сплатити 69881,39 гривень, з яких за ставкою збору 33,2 % - 69515,92 гривень, за ставкою 4% - 365,47 гривень а також за ставкою 2% утримано 4370,44 гривень. Всього за березень 2009 року 74251,83 гривень.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунків сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за квітень 2009 року, ФКОЗ зобовязався сплатити 51310,16 гривень, з яких за ставкою збору 33,2 % - 51053,24 гривень, за ставкою 4% - 256,92 гривень а також за ставкою 2% утримано 3203,95 гривень. Всього за квітень 2009 року 54514,11 гривень.

В порушення п.п. 4,6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону № 1058- IV відповідач своєчасно до 20.03.2009 року, до 20.04.2009 року, 20.05.2009 року зазначені ним в розрахунках суми страхових внесків не сплатив повністю.

Згідно з частиною 3 статті 106 Закону № 1058- IV територіальні органи Пенсійного фонду за формою та в строки, встановлені правлінням Пенсійного фонду України надсилають страхувальникам, які мають недоїмку вимогу про її сплату.

Пунктом 8.2. Інструкції органи Пенсійного фонду направляють страхувальникам вимогу про сплату недоїмки у випадку, якщо страхувальник має на кінець звітного періоду заборгованість по сплаті страхових внесків. При цьому вимога формується на підставі облікових даних карток особових рахунків страхувальника.

На суму недоїмки ФКОЗ станом на 31.05.2009 року в розмірі 4585867,00 гривень УПФУ в м. Феодосія АРК виставлена вимога № Ю-947 від 05.06.2009 року, яка 09.06.2009 року була вручена відповідачу, що підтверджується поштовим повідомленням № 243277.

До суми недоїмки, крім іншого, включено заборгованість зі сплати страхових внесків за лютий, березень, квітень 2009 року у сумі 211926,11 гривень.

Суд зазначає, що у визначений абзацом 3 частини 3 ст.106 Закону № 1058- IV 10-денний строк відповідач встановлені у вимозі суми недоїмки зі сплати страхових внесків не оскаржив, тому сума заборгованості вважається погодженою.

Судом встановлено, що згідно з розрахунком недоїмки, карткою особового рахунку страхувальника суми заборгованості зі сплати страхових внесків зазначені у уточненому позові не сплачені.

На час розгляду справи за ФКОЗ значиться заборгованість зі сплати страхових внесків за лютий, березень, квітень 2009 року у сумі 211926,11 гривень.

Таким чином, суд приходить до висновку, що недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 211926,11 гривень являється погодженою відповідачем, підлягає стягненню з останнього, а позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Стосовно стягнення з ФКОЗ на користь Управління ПФУ в м. Феодосія АРК заборгованості по фінансовим санкціям за рішенням № 799 від 30.12.2004 року в сумі 34592,90 гривень.

Одним із принципів здійснення правосуддя в адміністративних судах є принцип законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. А тому вирішуючи спір щодо стягнення контролюючим органом штрафних санкцій суд досліджує питання правомірності їх застосування та стягнення.

До 01.01.2004 року, тобто до набрання чинності Закону України № 1058- IV, питання щодо збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами регламентувалися Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» N 2181-III від 21.12.2000 року (далі Закон № 2181 III).

Відповідно до п.п. 2.1.2) п.2.1 статті 2 Закону № 2181 III контролюючими органами стосовно збору на обов'язкове державне пенсійне страхування були органи Пенсійного фонду України

Відповідно до п.п. «б» 4.2.2 п. 4.2 статті 4 Закону № 2181 III контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Відповідно до п.п. 17.1.3 п. 17.1 статті 17 Закону № 2181 III у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами документальної перевірки Управлінням ПФУ в м. Феодосія АРК виявлено порушення ФКОЗ п.п. «б» 4.2.2 п. 4.2 статті 4 Закону № 2181 III у період жовтень-грудень 2003 року, за результатами чого донараховано зобовязання в сумі 69185,80 гривень.

Рішенням № 799 від 30.12.2004 року Управлінням ПФУ в м. Феодосія АРК на підставі п.п. 17.1.3 п. 17.1 статті 17 Закону № 2181 III до відповідача застосовано штрафну санкцію за порушення ФКОЗ п.п. «б» 4.2.2 п. 4.2 статті 4 Закону № 2181 III в сумі 34592,90 гривень, яке було одержано відповідачем 10.01.2005 року, що підтверджується повідомленням про вручення № 42067.

Також встановлено, що відповідачем було подано заперечення на рішення № 799 від 30.12.2004 року, яке розглянуто Управлінням ПФУ в м. Феодосія АРК, відповідь на заперечення одержано відповідачем 27.01.2005 року.

Отже, зі спливом 10 робочих днів після одержання відповіді на заперечення відповідачем, рішення вважається узгодженим, та 09.02.2005 року було внесено до особової картки ФКОЗ.

Судом встановлено, що при прийнятті рішення про застосування штрафних санкцій позивач безпосередньо посилався на Закон № 2181 III, розрахунок фінансових санкцій проведений на підставі п.п. 17.1.3 п. 17.1 статті 17 Закону № 2181 III із зазначенням періоду, за який виявлено порушення - жовтень-грудень 2003 року.

У той же час суд вважає доцільними заперечення відповідача про пропуск строків стягнення зазначеної заборгованості, а доводи позивача стосовно цього питання спростовуються наступним.

Статтею 1 Закону № 2181 III визначено термін податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Підпунктом 15.2.1. п.15.2.статті 15 Закону № 2181 III встановлено - у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

Так судом встановлено, що Рішення № 799 від 30.12.2004 року було узгоджене з відповідачем 09.02.2005 року, що ним не оспорюється, проте позов про стягнення заборгованості позивачем подано лише 28 липня 2009 року, тобто зі спливом встановленого статтею 15 Закону № 2181 III строку.

Положення щодо незастосування строків давності на вимоги про стягнення недоїмки, пені та штрафів по страхових внесках закріплені тільки Законом № 1058- IV, правила якого, як вже зазначалось, не розповсюджуються на спірні правовідносини сторін, оскільки порушення вчинені відповідачем саме під час дії Закону № 2181 III та фінансові санкції в сумі 34592,90 гривень застосовані на підставі цього закону.

У звязку з чим, суд приходить до висновку, про неправомірність позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АРК в частині стягнення штрафних санкцій у розмірі 34592,90 гривень за Рішенням № 799 від 30.12.2004 року.

Стосовно стягнення з ФКОЗ на користь Управління ПФУ в м. Феодосія АРК заборгованості по відшкодуванню витрат, які складають різницю між сумою пенсії, призначеною за законом України “Про науку та науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право особа за квітень, травень, червень 2009 року в розмірі 375,22 гривень.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" N 1788-XII від 05.11.1991 року виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів ПФУ.

Відповідно із вимогами статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» N 1977-XII від 13.12.1991 року держава встановлює для наукових працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність, наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Відповідно до абзацу 2 пункту 13 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьомурізниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність».

Аналогічне правило передбачене також статтею 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", відповідно до якої різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.

Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, визначається Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку зазначено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів. Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.

Відповідно до пункту 5 Порядку зазначено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення встановленого зразка.

Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Феодосії АР Крим відповідно до вимог Порядку № 372 надіслано відповідачу повідомлення про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про науково - технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів на 2009 рік (з 1 квітня 2009 року по 31 грудня 2009 року), що підтверджується повідомленням від 31.03.2009 року

Судом встановлено, що відповідно до повідомлення про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про науково - технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів на 2009 рік (з 1 квітня 2009 року по 31 грудня 2009 року) відповідач ФКОЗ зобовязаний відшкодовувати УПФУ в м. Феодосії АРК щомісячно 130,81 гривень різниці між сумою пенсії, призначеної Арзуманову Роберту Мосесовичу, та відшкодувати за попередні періоди 190,87 гривень.

Судом встановлено, що дане повідомлення було отримане відповідачем 08.04.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням.

Відповідно до частини 2 пункту 5 Порядку підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Таким чином, відповідач повинен відшкодувати понесені позивачем витрати на виплату наукових пенсій за квітень 2009 року у розмірі 190,87 гривень, за травень 2009 року у розмірі 130,81 гривень, за червень 2009 року у розмірі 130,81 гривень, що також підтверджується розрахунком позовних вимог та доданою до справи карткою особового рахунку ФКОЗ по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам державних не бюджетних установ та організацій.

У той же час, судом встановлено, що позивачем зменшено суму витрат в розмірі 77,27 гривень за рахунок попередньо сплачених ФОКЗ сум, тому загальний розмір заборгованості за квітень-червень 2009 року складає 375,22 гривень.

Відповідно до п. 8 Порядку у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.

Судом встановлено, що згідно з розрахунком недоїмки, карткою особового рахунку суми заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату різниці між сумою пенсії, призначеної за законом України “Про науку та науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право особа, за квітень-червень 2009 року складає 375,22 гривень, тому позовні вимоги про стягнення зазначеної суми з відповідача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Стосовно стягнення з ФКОЗ на користь Управління ПФУ в м. Феодосія АРК заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 за січень, лютий, березень, квітень, травень 2005 року, квітень, травень, червень 2009 року в сумі 6144,66 гривень та станом на 01.01.2005 року відповідно до Акту звірки № 1148 в сумі 3387,09 гривень, всього у розмірі 9531,75 гривень; за списком № 2 за січень, березень, квітень, травень 2005 року, квітень, травень, червень 2009 року в сумі 32097,82 гривень та станом на 01.01.2005 року відповідно до Акту звірки № 1148 в сумі 92710,17 у тому числі за фінансовими санкціями 18262,58 гривень та пені 20549,18 гривень, всього у розмірі 144593,30 гривень.

Відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині пенсій, призначених згідно пунктом «а», «б»-«з» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України

Згідно пункту 6.1. Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах:

а) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

б) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:

20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році;

30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;

40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році;

50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році;

60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році;

70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;

80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році;

90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році;

100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Відповідно до пункту 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Судом встановлено, що 13.01.09 УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1, які підлягають відшкодуванню з 2009 року, щомісячно в сумі 1254,91 гривень, який одержано відповідачем 19.01.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 016149.

08.05.09 УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1, які підлягають відшкодуванню з травня 2009 року за травень 2009 року в розмірі 1265,41 гривень, з червня 2009 року 1260,16 гривень щомісячно, який одержано відповідачем 12.05.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 202961.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ФОКЗТ зобовязаний відшкодувати УПФУ в м. Феодосія АРК фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій 2-м громадянам (ОСОБА_1, ОСОБА_2), що складає за квітень 2009 року - 1254,91 гривень, за травень 2009 року - 1265,41 гривень, за червень 2009 року 1260,16 гривень.

Таким чином, судом встановлено, що за квітень, травень, червень 2009 року відповідач повинен був відшкодувати позивачеві за списком № 1 3780,48 гривень, що підтверджується розрахунком заборгованості, карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1.

Судом встановлено, що 13.01.09 УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2, які підлягають відшкодуванню з січня 2009 року з лютого 2009 року 5890,13 гривень щомісячно, який одержано відповідачем 19.01.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 016149.

25.02.09 УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2, які підлягають відшкодуванню з лютого 2009 року в розмірі 553,16 гривень щомісячно, який одержано відповідачем 11.03.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 01189.

14.04.09 УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2, які підлягають відшкодуванню з квітня 2009 року за квітень в розмірі 1581,98 гривень, який одержано відповідачем 24.04.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 181972.

08.05.09 УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2, які підлягають відшкодуванню за 2008 рік до 25 травня 2009 року в розмірі 2619,31 гривень, який одержано відповідачем 12.05.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 202961.

08.05.09 УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2, які підлягають відшкодуванню з травня 2009 року у травні 2009 року в розмірі 7114,87 гривень, з червня 2009 року в розмірі 7002,32 гривень щомісячно, який одержано відповідачем 12.05.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 202961.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ФОКЗТ зобовязаний відшкодувати УПФУ в м. Феодосія АРК фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій у квітні 2009 року 13-ти громадянам в сумі 8578,43 гривень, у травні 2009 року 12-ти особам в сумі 9734,18 гривень, у червні 2009 року 11-ти особам в розмірі 7002,32 гривень.

Таким чином, судом встановлено, що за квітень, травень, червень 2009 року відповідач повинен був відшкодувати позивачеві за списком № 2 - 25314,93 гривень, що підтверджується розрахунком заборгованості, карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2.

Згідно з пунктом 6.8. Інструкції, підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Оскільки заборгованість ФКОЗ по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за квітень, травень, червень 2009 року за списком № 1 в сумі 3780,48 гривень та за списком № 2 в сумі 25314,93 гривень підтверджується картками особового рахунку платника, відповідач не надав доказів сплати ним заборгованості в УПФУ в м. Феодосія АРК на виплату та доставку пільгових пенсій, яка підлягає стягненню на користь позивача, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судом також встановлено, що позивачем заявлено вимоги про стягнення з ФКОЗ заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 за січень, лютий, березень, квітень, травень 2005 року в сумі 2364,18 гривень, № 2 за січень, березень, квітень, травень 2005 року в сумі 6782,89 гривень.

Судом встановлено, що 15.11.2004 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1, які підлягають відшкодуванню з серпня 2004 року 2009 року, щомісячно в сумі 303,80 гривень, який одержано відповідачем 16.11.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 36615-8.

12.01.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу повідомлення № 8 Ю від 12.01.2005 року із зазначенням суми заборгованості за січень 2005 року по пільговій пенсії за списком № 1 303,80 гривень; 16.02.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу повідомлення № 63 Ю від 15.02.2005 року із зазначенням суми заборгованості за лютий 2005 року по пільговій пенсії за списком № 1 303,80 гривень; 15.03.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу повідомлення № 92 Ю від 15.03.2005 року із зазначенням суми заборгованості за березень 2005 року по пільговій пенсії за списком № 1 303,80 гривень; 08.04.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу повідомлення № 109 Ю від 08.04.2005 року із зазначенням суми заборгованості за квітень 2005 року по пільговій пенсії за списком № 1 303,80 гривень; 16.05.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу повідомлення № 134 Ю від 16.05.2005 року із зазначенням суми заборгованості за травень 2005 року по пільговій пенсії за списком № 1 1148,98 гривень.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ФОКЗТ зобовязаний відшкодувати УПФУ в м. Феодосія АРК фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій 7-ми громадянам, що складає за січень-квітень 2005 року по 303,80 гривень щомісячно, за травень 2005 року 1148,98 гривень.

Таким чином, судом встановлено, що за січень-травень 2005 року, відповідач повинен був відшкодувати позивачеві за списком № 1 2364,18 гривень, що підтверджується розрахунком заборгованості, карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1.

Судом встановлено, що 12.01.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2, які підлягають відшкодуванню з січня 2005 року в сумі 2655,44 гривень щомісячно.

12.01.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу повідомлення № 8 Ю від 12.01.2005 року із зазначенням суми заборгованості за січень 2005 року по пільговій пенсії за списком № 2 2655,44 гривень; 15.03.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу повідомлення № 92 Ю від 15.03.2005 року із зазначенням суми заборгованості за березень 2005 року по пільговій пенсії за списком № 2 548,27 гривень.

Судом встановлено, що 11.04.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2, які підлягають відшкодуванню з квітня 2005 року в сумі 1789,59 гривень щомісячно.

08.04.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу повідомлення № 109 Ю від 08.04.2005 року із зазначенням суми заборгованості за квітень 2005 року по пільговій пенсії за списком № 2 1789,59 гривень; 16.05.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу повідомлення № 134 Ю від 16.05.2005 року із зазначенням суми заборгованості за травень 2005 року по пільговій пенсії за списком №2 1789,59 гривень.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ФОКЗТ зобовязаний відшкодувати УПФУ в м. Феодосія АРК фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій у січні, березні 2005 року 16-ти громадянам, у квітні, травні 2005 року 12-ти особам всього в сумі 6782,89 гривень.

Таким чином, судом встановлено, що за січень, березень, квітень, травень 2005 року відповідач повинен був відшкодувати позивачеві за списком № 2 - 6782,89 гривень, що підтверджується розрахунком заборгованості, карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2.

У той же час суд зазначає, що у судовому засіданні знайшли підтвердження доводи представників відповідача про пропущення позивачем строків звернення до суду з вимогами про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 за січень, лютий, березень, квітень, травень 2005 року в сумі 2364,18 гривень, № 2 за січень, березень, квітень, травень 2005 року в сумі 6782,89 гривень.

Суд зазначає, що у даному випадку не можна застосувати норму ч.15 статті 106 Закону № 1058- IV, відповідно до якої строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується, оскільки заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1, за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2 не є недоїмкою у розумінні Закону № 1058- IV.

У період виникнення спірних правовідносин до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України строк звернення до суду з вимогами про стягнення зазначених сум передбачався Цивільним кодексом України N 435-IV від 16.01.2003 року, а саме статтею 257 ЦК України та передбачав загальну позовну давність тривалістю у три роки.

Суд зазначає, що вимоги про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 в сумі 2364,18 гривень стосуються періоду - з січня 2005 року - травень 2005 року, № 2 в сумі 6782,89 гривень - за січень, березень, квітень, травень 2005 року, а позов подано 28.07.2009 року, тобто з пропуском трирічного строку для звернення до суду.

Суд також зазначає, що строк звернення до суду з цими вимогами пропущений позивачем виключно з його вини, без будь-яких поважних причин.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши надані сторонами докази у їх сукупності, повно і всебічно оцінивши обставини по справі суд дійшов висновку, що вимоги про стягнення з ФКОЗ заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 за січень, лютий, березень, квітень, травень 2005 року в сумі 2364,18 гривень, № 2 за січень, березень, квітень, травень 2005 року в сумі 6782,89 гривень задоволенню не підлягають.

Судом також встановлено, що позивачем заявлено вимоги про стягнення з ФКОЗ заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах станом на 01.01.2005 року відповідно до Акту звірки № 1148 за списком № 1 в сумі 3387,09 гривень, за списком № 2 в сумі 112495, 48 гривень.

Відповідно до розрахунку позовних вимог сума заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 в розмірі 3387,09 гривень виникла відповідно до Акту звірки № 1148 станом на 01.01.2005 року.

Відповідно до розрахунку позовних вимог сума заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 в розмірі 112495, 48 гривень виникла відповідно до Акту звірки № 1148 станом на 01.01.2005 року, а саме:

92710,17 гривень заборгованість станом на 01.01.2005 року;

18262,58 гривень борг по фінансових санкціях;

20549,18 гривень борг по пені.

З урахуванням частково сплачених відповідачем сум в розмірі 19026,45 гривень загальний розмір заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 відповідно до Акту звірки № 1148 станом на 01.01.2005 року у тому числі за фінансовими санкціями та пені складає 112495, 48 гривень.

Вирішуючи питання про правомірність стягнення зазначених сум судом встановлено наступне.

Згідно Акту звірки № 1148 сум залишків станом на 01.01.2005 року між УПФУ в м. Феодосія АРК та ФОКЗ заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 складає 3387,09 гривень; за списком № 2 - 92710,17 гривень. Заборгованість по штрафним санкціям за списком № 2 - 18262,58 гривень, з пені - 20549,18 гривень.

Судом встановлено, що за даними особової картки відповідача станом на 01.01.2005 року значиться заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 в сумі 3387,09 гривень, яка утворилась з березня до грудня 2004 року.

Проте, суд зазначає, що у судовому засіданні знайшли підтвердження доводи представників відповідача про пропущення позивачем строків звернення до суду з вимогами про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 в сумі 3387,09 гривень згідно Акту звірки № 1148 сум залишків станом на 01.01.2005 року, оскільки у даному випадку не можна застосувати норму ч.15 статті 106 Закону № 1058- IV, відповідно до якої строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується, оскільки заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1, за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2 не є недоїмкою у розумінні Закону № 1058- IV.

У період виникнення спірних правовідносин до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України строк звернення до суду з вимогами про стягнення зазначених сум передбачався Цивільним кодексом України N 435-IV від 16.01.2003 року, а саме статтею 257 ЦК України та передбачав загальну позовну давність тривалістю у три роки.

Суд зазначає, що вимоги про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 в сумі 3387,09 гривень стосуються періоду - з березня 2004 року по січень 2005 січня, а позов подано 28.07.2009 року, тобто з пропуском трирічного строку для звернення до суду, тому вимоги про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 в сумі 3387,09 гривень згідно Акту звірки № 1148 сум залишків станом на 01.01.2005 року задоволенню не підлягають.

Судом встановлено, що за даними особової картки відповідача станом на 01.01.2005 року значиться заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 в сумі 92710,17 гривень, у тому числі станом на 01.01.2004 року 33985,67 гривень.

Отже заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 яка утворилась з 01.01.2004 року по 01.01.2005 року складає 58724,50 гривень.

Проте, суд зазначає, що у судовому засіданні знайшли підтвердження доводи представників відповідача про пропущення позивачем строків звернення до суду з вимогами про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 в сумі 58724,50 гривень, яка утворилась з 01.01.2004 року по 01.01.2005 року згідно Акту звірки № 1148 сум залишків станом на 01.01.2005 року, оскільки у даному випадку не можна застосувати норму ч.15 статті 106 Закону № 1058- IV, відповідно до якої строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується, оскільки заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1, за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2 не є недоїмкою у розумінні Закону № 1058- IV.

Суд зазначає, що вимоги про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 в сумі 58724,50 гривень, яка утворилась з 01.01.2004 року по 01.01.2005 року з січня 2004 року по січень 2005 січня, а позов подано 28.07.2009 року, тобто з пропуском трирічного строку для звернення до суду, передбаченого ЦК України для даних правовідносин, тому вимоги про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 в сумі 58724,50 гривень, яка утворилась з 01.01.2004 року по 01.01.2005 року згідно Акту звірки № 1148 сум залишків станом на 01.01.2005 року задоволенню не підлягають.

Судом встановлено, що за даними особової картки відповідача станом на 01.01.2005 року значиться заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 в сумі 92710,17 гривень, у тому числі станом на 01.01.2004 року 33985,67 гривень.

За Законом «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» N 400/97-ВР від 26.06.1997 року для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Тобто частина заборгованості в сумі 33985,67 гривень стосується періоду до 01.01.2004 року, коли на дані правовідносини розповсюджувалися положення Закону № 2181 III, Закону «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» N 400/97-ВР від 26.06.1997 року у тому числі щодо строків давності стягнення податкового боргу, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, який може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

Враховуючи, що заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 в сумі 33985,67 гривень виникла до 01.01.2004 року, проте позов про стягнення заборгованості позивачем подано лише 28 липня 2009 року, тобто зі спливом встановленого статтею 15 Закону № 2181 III строку, тому вимоги про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 в сумі 33985,67 гривень, яка утворилась до 01.01.2004 року згідно Акту звірки № 1148 сум залишків станом на 01.01.2005 року задоволенню не підлягають.

Судом також встановлено, що за даними особової картки відповідача станом на 01.01.2005 року значиться заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 за фінансовими санкціями в сумі 18262,58 гривень, з пені - 20549,18 гривень.

Фінансові санкції та пеня застосовані до відповідача на підставі Закону № 2181 III, що підтверджується письмовими поясненнями позивача, доводами представника позивача, оскільки відповідно до Закону «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» N 400/97-ВР від 26.06.1997 року витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" включаються до збору, на який розповсюджуються норми Закону № 2181 III

Тому на зазначені правовідносини розповсюджуються строки давності стягнення податкового боргу, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, який може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

Враховуючи, що фінансові санкції в сумі 18262,58 гривень, пеня - 20549,18 гривень нарховані за нормами Закону № 2181 III за порушення, які вчинені у період його розповсюдження на спірні правовідносини, проте позов про стягнення заборгованості позивачем подано лише 28 липня 2009 року, тобто зі спливом встановленого статтею 15 Закону № 2181 III строку, тому вимоги про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 за фінансовими санкціями в сумі 18262,58 гривень, з пені - 20549,18 гривень згідно Акту звірки № 1148 сум залишків станом на 01.01.2005 року задоволенню не підлягають.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

Судом 18 січня 2010 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 25 січня 2010 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

1.Уточнені позовні вимоги задовольнити частково.

2.Стягнути з Феодосійського казенного оптичного заводу (ЄДРПОУ 14310649) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АРК 241396,74 гривень:

- заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 211926,11 гривень на р/р 2560970448612, р/р 2560970548613 в КРУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 324805, ОКПО 22300286;

- заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 1 у сумі 3780,48 гривень, за списком № 2 у сумі 25314,93 гривень на р/р 25600010048601 в ВАТ «Державний ощадний банк України» МФО 324805, ОКПО 22300286;

- заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку наукових пенсій у сумі 375,22 гривень на р/р 25600010048601 в ВАТ «Державний ощадний банк України» МФО 324805, ОКПО 22300286.

3. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Трещова О.Р.