Постанова № 7755375, 12.01.2010, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2010
Номер справи
2а-462/10/2470
Номер документу
7755375
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2010 р. м. Чернівці Справа № 2а-462/10/2470

17 год. 29 хв.

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левицького В.К.;

при секретарі судового засідання Маркуц Х.М.,

за участю представників сторін:

позивача - Чмола І.І., за довіреністю;

відповідача Зайцева О.О., за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні подання Державної податкової інспекції у м. Чернівці до Приватного підприємства «Лісконтракт»про проведення виїзної позапланової документальної перевірки, -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Чернівці (далі заявник) звернулася до суду із поданням про надання дозволу проведення виїзної позапланової документальної перевірки Приватного підприємства «Лісконтракт» (далі - відповідач).

Подання обґрунтоване тим, що на запит Державної податкової інспекції у м. Чернівці за № 27308/23-308 від 11.08.2009 р. Приватним підприємством «Лісконтракт» 21.08.2009 р. надано відповідь стосовно взаєморозрахунків відповідача з субєктами підприємницької діяльності ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3., ОСОБА_4., ОСОБА_5., ОСОБА_6., ОСОБА_7.

Посилаючись на ч. 8 ст. 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та п. 5.1 розділу V «Примірного порядку взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобовязань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів» затвердженого Наказом ДПА України № 226, просили надати дозвіл Державній податковій інспекції у м. Чернівці на проведення виїзної позапланової документальної перевірки Приватного підприємства «Лісконтракт» за період діяльності з 01.01.2006 р. по 30.09.2008 р. для перевірки достовірності даних.

У судовому засіданні представник заявника подання підтримав в повному обємі, просив суд надати дозвіл на проведення виїзної позапланової документальної перевірки відповідача тривалістю 10 робочих днів з моменту вступу судового рішення в законну силу. В пояснення вказував на те, що підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від відповідача, який мав правові відносини з субєктами підприємницької діяльності ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3., ОСОБА_4., ОСОБА_5., ОСОБА_6., ОСОБА_7.

Відповідач письмових заперечень проти позову не надав, правом наданим ч. 2 ст. 51 КАС України не скористався. В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на відсутність підстав для проведення позапланової документальної перевірки. Вказував на те, що позивачем не надано до суду письмові обґрунтування підстав проведення позапланової перевірки, дати її початку та закінчення, документи, що свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 12.01.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на строк не більше ніж пять днів, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини. Оскільки закінчення строку виготовлення та підписання повного тексту постанови припало на вихідний день, повний текст постанови виготовлено та підписано судом 18 січня 2010 р., тобто в перший робочий день після нього.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

11.08.2009 р. Державна податкова інспекція у м. Чернівці, на підставі п. 3 ст. 11 та п. 5 ч. 6 ст. 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» направила на адресу Приватного підприємства «Лісконтракт» (58005, м. Чернівці, вул. Першотравнева, 6/1 А, код за ЄДРПОУ 33761995) запит за № 27308/23-308 про надання інформації до 21.08.2009 р. по взаємовідносинах із приватними підприємцями ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3., ОСОБА_4., ОСОБА_5., ОСОБА_6., ОСОБА_7. за період з 01.01.2006 р. по 30.09.2008 р. До відповіді просили надати інформацію щодо фінансово-господарських відносин між ПП «Лісконтракт» та вказаними підприємцями, форм розрахунків та стан таких розрахунків станом на 01.10.2008 р., наявність необхідних ліцензій (дозволів). Крім того, просили до відповіді надати завірені печаткою і підписом посадових осіб копії договорів по взаєморозрахунках із переліченими підприємцями, видаткових накладних, актів виконаних робіт, що підтверджують зміст операцій, виписки із банківських рахунків за періоди, в яких здійснювалась оплата за відвантажену продукцію, інформацію про стан дебіторської та кредиторської заборгованості (а.с. 3).

Приватним підприємством «Лісконтракт» 21.08.2009 р. подано до Державної податкової інспекції у м. Чернівці відповідь № 1/09 із дорученням копій документів на 24 аркушах, які отримані заявником, що підтверджується відміткою про отримання за вхідним № 4461/10 (а.с. 4-5).

01.12.2009 р. заявник звернувся до суду із поданням про надання дозволу Державній податковій інспекції у м. Чернівці на проведення виїзної позапланової документальної перевірки Приватного підприємства «Лісконтракт» за період діяльності з 01.01.2006 р. по 30.09.2008 р. для перевірки достовірності даних, проведення якої доручити головному державному податковому ревізору-інспектору відділу податкового контролю аналітичної роботи управління податкового контролю юридичних осіб Державної податкової інспекції у м. Чернівці Іванюк І.О.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що подання підлягає) задоволенню повністю з огляду на таке.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ (далі - Закон № 509-ХІІ) завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством тощо.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 11 цього Закону передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Згідно з п. 4 ст. 4 Закону України від 12.01.2005 р. № 2322-IV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення правового захисту громадян та запровадження механізмів реалізації конституційних прав громадян на підприємницьку діяльність, особисту недоторканність, безпеку, повагу до гідності особи, правову допомогу, захист)» Закон України «Про державну податкову службу в Україні» доповнено, зокрема, статтею 111, якою визначені підстави і порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до ч. 6 ст. 111 Закону № 509-ХІІ (в редакції Закону України від 25.03.2005 р. № 2505-IV) позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:

1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

4) платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;

5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;

7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;

8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;

9) платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Згідно ч. 7 ст. 111 Закону (в редакції Закону України від 12 січня 2005 року № 2322-IV) позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обгрунтування підстав даної перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити цю перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності, а результати таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.

Відповідно до п. 2 розділу 22 Закону України від 25 березня 2005 року № 2502-IV «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів» внесено зміни до статті 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Так, зокрема, зазначена стаття Закону доповнено частиною сьомою такого змісту: «Позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду».

Частина 8 ст. 111 Закону викладено в наступній редакції: «Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом». При цьому при доповнення ст. 111 Закону частиною сьомою і внесення подальших змін до частини вісім дванадцять законодавцем не врегульовано питання щодо дії вже існуючої сьомої частини вказівок ні щодо її виключення, ні щодо зміни нумерації частин у цій статті Закону не передбачено.

Отже, на сьогоднішній день існує дві сьомі частини і нова, і та, що існувала до внесення змін.

Таким чином, суд вважає, що у разі виникнення будь-якої з обставин, викладених у ч. 6 ст. 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», позапланова перевірка може бути проведена за рішенням керівника податкового органу, оформленим наказом.

Рішення керівника податкового органу є альтернативною підставою для проведення позапланової перевірки поруч із рішенням суду, яке як підстава передбачене цією нормою.

При цьому рішення суду як виключну підставу для проведення позапланової документальної перевірки необхідно розглядати лише у випадках виникнення обставин, які прямо не зазначені у даній статті.

Як вбачається із матеріалів справи заявник просить надати дозвіл Державній податковій інспекції у м. Чернівці на проведення виїзної позапланової документальної перевірки Приватного підприємства «Лісконтракт» за період діяльності з 01.01.2006 р. по 30.09.2008 р. для перевірки достовірності даних отриманих від відповідача щодо правовідносин з субєктами підприємницької діяльності ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3., ОСОБА_4., ОСОБА_5., ОСОБА_6., ОСОБА_7.

Таким чином, виникнення у заявника потреби в перевірці даних отриманих від відповідача щодо правовідносин з субєктами підприємницької діяльності, на думку суду, є підставою для проведення позапланової документальної перевірки, оскільки така обставина прямо не зазначена в ст. 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» і дозвіл на проведення якої може бути надано тільки судом.

Відповідно до приписів ст. 111 Закону № 509-ХІІ суд може надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки тривалістю не більше 10 робочих днів, а щодо субєктів малого підприємництва лише за наявності обґрунтованих підстав, інших ніж передбачено ч. 6 ст. 111 цього Закону.

Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Під час судового розгляду справи заявник довів наявність підстав для проведення виїзної позапланової документальної перевірки Приватного підприємства «Лісконтракт». Мотивація та докази, надані відповідачем у власних запереченнях, не дають суду підстав для постановлення висновків, які б спростовували доводи заявника та встановлені у справі обставини виникнення потреби перевірки даних отриманих від відповідача щодо правовідносин з субєктами підприємницької діяльності.

З огляду на викладене, суд вважає що подання заявника про надання дозволу Державній податковій інспекції у м. Чернівці на проведення виїзної позапланової документальної перевірки Приватного підприємства «Лісконтракт» за період діяльності з 01.01.2006 р. по 30.09.2008 р. для перевірки достовірності даних підлягає задоволенню повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19 та 124 Конституції України, ст.ст. 9, 69-71, 160 165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Подання Державної податкової інспекції у м. Чернівці задовольнити повністю.

2.Надати дозвіл Державній податковій інспекції у м. Чернівці на проведення виїзної позапланової документальної перевірки Приватного підприємства «Лісконтракт» (58005, м. Чернівці, вул. Першотравнева, 6/1 А, код за ЄДРПОУ 33761995) за період діяльності з 01.01.2006 р. по 30.09.2008р., з питань перевірки даних проведення взаєморозрахунків із приватними підприємцями ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3., ОСОБА_4., ОСОБА_5., ОСОБА_6., ОСОБА_7., яку розпочати наступного дня після набрання даною постановою законної сили. Тривалість перевірки встановити протягом 10 робочих днів, в пятиденний робочий період.

3.До складу перевіряючих включити головного державного податкового ревізора-інспектора відділу податкового контролю аналітичної роботи управління податкового контролю юридичних осіб Державної податкової інспекції у м. Чернівці Іванюк Ірину Октавіанівну.

Порядок та строки набрання постановою законної сили та її оскарження.

Постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складання її в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено та підписано судом 18 січня 2010 р.

Суддя В.К. Левицький