Постанова № 7755215, 28.12.2009, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2009
Номер справи
2а-1979/09/2470
Номер документу
7755215
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ЧЕРНІВЕЦЬКА МІСЬКА ЛІГА ДІЛОВИХ ЛЮДЕЙ
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2009 р. м. Чернівці Справа №2а-1979/09/2470

          

          

          Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Ватаманюка Р.В.;

секретаря судового засідання - Закієвої А.В.;

          розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу в порядку письмового провадження за позовом Чернівецького міського управління юстиції доЧернівецької міської ліги ділових людей про примусовий розпуск (ліквідацію) об’єднання громадян, -

ВСТАНОВИВ :

В поданому до суду 11.12.2009 р. адміністративному позові позивач просив суд примусово розпустити Чернівецьку міської лігу ділових людей шляхом ліквідації.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.

Чернівецька міська Ліга ділових людей (надалі - Ліга) зареєстрована виконавчим комітетом Чернівецької міської ради народних депутатів рішення №467/12 від 01.07.1997 року.

Чернівецька міська Ліга ділових людей зареєстрована з місцевим статусом за юридичною адресою: м. Чернівці, вул. Достоєвського, 4/22. Керівником Чернівецької міської Ліги ділових людей згідно даних, що містяться в реєстраційній справі (протокол установчих зборів від 17 червня 1997 року) є Гулей Анатолій Іванович.

Відповідно до Закону України «Про об'єднання громадян»на органи юстиції покладені функції реєстрації та контролю за діяльністю громадських організацій, тобто Чернівецьке міське управління юстиції є реєструючим та контролюючим органом по відношенню до Чернівецької міської Ліги ділових людей.

Ст. 3 Закону України «Про об'єднання громадян»визначено, що громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.

Згідно Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»Чернівецька міська Ліга ділових людей є неприбутковою організацією.

Відповідно до ст. 85 Цивільного кодексу України товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його подальшого розподілу між учасниками є непідприємницькими товариствами.

Громадська організація, як непідприємницьке товариство, здійснює свою діяльність, направлену на досягнення соціальних, економічних та інших результатів без мети отримання прибутку, відповідно до Законів України «Про об'єднання громадян», Цивільного Кодексу України та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про об'єднання громадян»Чернівецьким міським управлінням юстиції здійснювалась перевірка Чернівецької міської Ліги ділових людей за дотриманням нею статутних положень. У ході проведення перевірки встановлено, що за адресою, вказаною у статутних документах (м. Чернівці, вул. Достоєвського, 4/22) Чернівецька міська Ліга ділових людей відсутня. Про відсутність Чернівецької міської Ліги ділових людей за її юридичною адресою працівниками міського управління юстиції 29 жовтня 2009 року складено відповідний акт.

Згідно ст. 13 Закону України «Про об'єднання громадян»відомості про місцезнаходження громадської організації є невід'ємною частиною Статуту громадської організації.

Документи на реєстрацію змін до Статуту Чернівецької міської Ліги ділових людей до Чернівецького міського управління юстиції не надходили. Таким чином, Чернівецькою міською Лігою ділових людей порушено вимоги ст.15 Закону України «Про об'єднання громадян» в частині обов'язкової реєстрації змін до статутних документів.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про об'єднання громадян»громадські організації діють на підставі Статуту.

Відповідно до п. 5. 2 Статуту Чернівецької міської Ліги ділових людей вищим керівним органом Ліги є Загальні збори, що скликаються один раз на рік.

Пунктом 5.6 Статуту Чернівецької міської Ліги ділових людей передбачено, що до виключної компетенції Загальних зборів Ліги належить:

•          Обрання Президента;

•          Затвердження персонального складу Президії, Ревізійної комісії.

Згідно п.5.9 Президія Ліги є постійно діючим виконавчим органом Ліги, яку згідно п.5.15 очолює Президент Ліги. Згідно п.5.10 термін повноважень Президії Ліги 2 роки.

З моменту створення та відповідної реєстрації Чернівецькою міською Лігою ділових людей протоколи статутних органів (Загальних зборів, Президії), у тому числі і переобрання керівництва, зміни юридичної адреси до міського управління юстиції не подавались.

Чернівецьким міським управлінням юстиції, керуючись ст.ст.28, 29 Закону України «Про об'єднання громадян» Чернівецькій міській Лізі ділових людей винесено попередження, наказ №105/0 від 30 жовтня 2009 року, яке направлено до відома всіх засновників.

Незважаючи на це, інформацію щодо статутної діяльності Лігою надано не було.

Чернівецьким міським управлінням юстиції надіслано запити до ДПІ м. Чернівці та Головного управління статистики у Чернівецькій області.

За даними державної податкової інспекції м. Чернівці Чернівецька міська Ліга ділових людей перебуває на податковому обліку з 09.10.1997 року по теперішній час та зареєстрована за адресою м. Чернівці, вул. Достоєвського, 4/22. Керівником Ліги являється Гулей Анатолій Іванович. Податкова звітність не подається більше трьох років.

Відповідно до листа Головного управління статистики у Чернівецькій області Чернівецька міська Ліга ділових людей у ЄДРПОУ значиться (ідентифікаційний код 25073767, юридична адреса: м. Чернівці, вул. Достоєвського, 4/22, керівник: Столярський Геннадій Юхимович).

У газеті „Свобода слова" від 05 листопада 2009 року міським управлінням юстиції розміщено оголошення про розшук Чернівецької міської Ліги ділових людей.

Таким чином:

1. Чернівецька міська Ліга ділових людей не знаходиться за юридичною адресою, не надає реєструючому органу інформацію про здійснення статутної діяльності, відомості про зміну юридичної адреси, відомості про склад керівного органу, що ставить під загрозу інтереси держави, у зв'язку з неможливістю провести перевірку відповідності статутної діяльності Ліги вимогам законодавства, що є порушенням ст.25 Закону України «Про об'єднання громадян».

2.           Чернівецька міська Ліга ділових людей не веде оперативний та бухгалтерський облік, не надає звітність по податках і обов'язкових платежах, не вносить до бюджету платежі в порядку і розмірах, передбачених законодавством, що є порушенням ст.ст.24, 26 Закону України «Про об'єднання громадян».

3.          Чернівецька міська Ліга ділових людей не проводить засідання та переобрання статутних органів, що є грубим порушенням власного статуту.

4. Відповідно до п. 3 ст. 32 Закону України «Про об'єднання громадян»примусовий розпуск (ліквідація) об'єднань громадян за поданням реєструючого органу, здійснюється за рішенням суду у разі продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених вищезгаданим законом.

          Чернівецька міська Ліга ділових людей після винесення попередження продовжує ухилятися від державного контролю, порушуючи тим самим ст.25 Закону України «Про об'єднання громадян»(а.с.3-6).

          В судове засідання представник позивача не з’явився проте від нього надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження на основі матеріалів у справі та підтримку позовних в повному обсязі.

Відповідач всудове явку вповноваженого представника всудове засідання не забезпечив. Про дату, час та місце проведення судового засідання відповідача повідомлено за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб –підприємців.          Відповідно до ст. 18 Закону України "Продержавну реєстрацію юридичнихосіб та фізичних осіб - підприємців" відомості внесені до Єдиного державного реєстру вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Згідно до ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено особі, якщо вона доставлена за адресою внесеною до відповідного реєстру. Таким чином, суд вважає, що відповідач про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.

          Суд вважає за можливе та доцільне розглянути дану адміністративну справу без участі сторін на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження, що відповідає вимогам ч. 3 ст. 122, ч. 8 ст. 35 та ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України .

Дослідивши письмові докази та перевіривши матеріали адміністративної справи суд приходить до наступного.

Судом встановлені такі обставини.

Чернівецька міська Ліга ділових людей (надалі - Ліга) зареєстрована виконавчим комітетом Чернівецької міської ради народних депутатів рішення №467/12 від 01.07.1997 року. (а.с. 13)

Чернівецька міська Ліга ділових людей зареєстрована з місцевим статусом за юридичною адресою: м. Чернівці, вул. Достоєвського, 4/22. Керівником Чернівецької міської Ліги ділових людей згідно даних, що містяться в реєстраційній справі (протокол установчих зборів від 17 червня 1997 року) є Гулей Анатолій Іванович. (а.с. 7-12)

Чернівецька міська Ліга ділових людей не знаходиться за юридичною адресою, не надає реєструючому органу інформацію про здійснення статутної діяльності, відомості про зміну юридичної адреси, відомості про склад керівного органу, що ставить під загрозу інтереси держави, у зв'язку з неможливістю провести перевірку відповідності статутної діяльності Ліги вимогам законодавства, що є порушенням ст.25 Закону України «Про об'єднання громадян». (а.с. 18)

Чернівецька міська Ліга ділових людей не веде оперативний та бухгалтерський облік, не надає звітність по податках і обов'язкових платежах, не вносить до бюджету платежі в порядку і розмірах, передбачених законодавством, що є порушенням ст.ст.24, 26 Закону України «Про об'єднання громадян». (а.с. 24)

Чернівецька міська Ліга ділових людей не проводить засідання та переобрання статутних органів, що є грубим порушенням власного статуту. (а.с. 20)

Встановленні судом обставини повністю підтверджуються дослідженими в судовому засіданні доказами.

До вказаних правовідносин слід застосувати такі положення Закону.

Відповідно до положень п. 2 ч. 4 ст. 50 КАС України, зокрема, юридичні особи, які не є суб’єктом владних повноважень можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб’єкта владних повноважень про примусовий розпук (ліквідацію) об’єднання громадян.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про об’єднання громадян» встановлено, що припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).

Реорганізація об'єднання громадян здійснюється відповідно до його статуту.

Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.

Відповідно до ст. 25 вказаного Закону державний контроль за діяльністю об'єднань громадян здійснюється державними органами у порядку, передбаченому законодавством України.

Органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Представники цих органів мають право бути присутніми на заходах, що проводяться об'єднаннями громадян, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.

Нагляд за виконанням та додержанням законності об'єднаннями громадян здійснюють органи прокуратури.

Контроль за джерелами та розмірами надходжень, сплатою податків об'єднаннями громадян здійснюють відповідно фінансові органи та органи державної податкової інспекції.

Відповідно до ст. 27 вказаного Закону об'єднання громадян несуть відповідальність, передбачену цим Законом та іншими законодавчими актами України.

Керівництво об'єднанням громадян, яке не легалізувалося у встановленому законом порядку чи якому відмовлено у легалізації, або яке примусово розпущене за рішенням суду, але продовжує діяти, а так само участь у діяльності таких об'єднань тягнуть за собою адміністративну або кримінальну відповідальність.

Відповідно до ст. 28 вказаного Закону

За порушення законодавства до об'єднання громадян можуть бути застосовані такі стягнення: попередження; штраф; тимчасова заборона (зупинення) окремих видів діяльності; тимчасова заборона (зупинення) діяльності; примусовий розпуск (ліквідація).

Відповідно до ст. 32 вказаного Закону за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках:

1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону.

2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону.

3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом.

4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.

Про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян реєструючий орган протягом п'ятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомляє у засобах масової інформації.

З врахуванням встановлених обставин та вимог Закону, що їх регулює, суд вважає за доведені обставини на які посилається позивач, а тому позов як обґрунтований підлягає задоволенню повністю.

Відповідач відповідно до вимог ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України не надав суду заперечень чи доказів які д давали підстави відмовити у задоволенні заявленого позову.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична особа чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтею 32 Закону України «Про об’єднання громадян»і статтями 11, 14, 50, 70, 71, 79, 86, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.          Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.          Припинити діяльність Чернівецької міської Ліги ділових людей (зареєстрованої виконавчим комітетом Чернівецької міської ради народних депутатів рішення №467/12 від 01.07.1997р., за юридичною адресою: м. Чернівці, вул. Достоєвського, 4/22) шляхом її ліквідації (примусового розпуску).

3.          Копію постанови направити сторонам.

Правовим наслідком прийнятого рішення відповідно до ч. 3 ст. 32 Закону України «Про об’єднання громадян»є обов’язок реєструючого органу протягом п'ятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомити у засобах масової інформації про ліквідацію.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.          

Суддя                                                                                                     Р.В. Ватаманюк