Постанова № 7754582, 13.01.2010, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2010
Номер справи
14133/09/2170
Номер документу
7754582
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" січня 2010 р.

15 год.35 хв.Справа № 2-а-14133/09/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Мкртчян А.С.,

за участю: представників позивача - ОСОБА_1.,ОСОБА_2.,

представника відповідача - Білого Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до приватного підприємства "Транс лоджистик сервіс"

про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,

встановив:

Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом до приватного підприємства «Транс Лоджистик Сервіс» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 3300 грн. 88 коп.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, суду пояснив, що 16.06.2009 року було проведено перевірку з питань дотримання відповідачем вимог статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», в ході якої встановлено, що звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік підприємством не надано. Відповідно до звіту з розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачених коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України середньооблікова чисельність штатних працівників у відповідача складає 13 осіб, з цього розрахунку установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 місце. За робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, відповідач до 15.04.2009 року повинен був самостійно сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 3100 грн. 00 коп. та пеню в розмірі 200 грн. 88 коп. за порушення терміну сплати цих санкцій.

Представник відповідача позов визнав повністю, пояснивши, що працевлаштувати інваліда немає можливості, оскільки підприємство займається перевезеннями великогабаритних вантажів. Ніякої звітності до центру зайнятості та фонду інвалідів протягом 2007-2008 років не подавав. У звязку з тим, що замовлення на перевезення не поступають унаслідок фінансової кризи, підприємство перебуває на межі ліквідації, а тому просив суд розстрочити сплату боргу на один рік.

Заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ зі змінами та доповненнями (далі Закон № 875-ХІІ) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою КМУ від 31.01.2007 року № 70, Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають щороку до 1 березня відділенням Фонду. У разі неподання Фонду соціального захисту інвалідів Звіту керівник підприємства несе відповідальність у встановленому законом порядку. А саме, статтею 188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що невиконання посадовою особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів Звіту тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Відповідно до частин 2, 3 статті 19 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, і забезпечують працевлаштування інвалідів. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Відповідно до статті 20 Закону № 875- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, які використовують найману працю, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.

Абзацом четвертим пункту 2 статті 19 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року № 803-ХІІ із змінами та доповненнями (далі-Закон № 803-ХІІ) визначено право державної служби зайнятості направляти для працевлаштування на підприємства, в установи та організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць інвалідів, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до рівня їх освіти і професійної підготовки та рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікації і знань та з урахуванням їх побажань.

З огляду на викладене, суд вважає, що обовязок по працевлаштуванню інвалідів покладається на роботодавців.

Відповідно до розділу 3 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН «Звіт про наявність вакансій», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України 19.12.2005 року № 420, зареєстрованої Міністерстві юстиції України 21.12.2005 року за N 1534/11814 (далі Інструкція) у графі 15 наводяться дані про можливість працевлаштування на вільне робоче місце (вакантну посаду) особи, що належить до окремої категорії громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, у рахунок річної броні, установленої місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад за поданням центрів зайнятості, а також інвалідів, пенсіонерів, студентів та інших.

Отже, відповідачем не виконано обовязку роботодавця щодо подання звітності та працевлаштування інвалідів, а тому застосування до нього адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені є правомірним.

Суд приймає визнання позову відповідачем, оскільки в судовому засіданні зясовано, що такі дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиїх-небудь прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи важке фінансове становище підприємства, суд вважає за можливе розстрочити сплату санкцій строком на одинадцять місяців.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-

постановив:

Позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства "Транс лоджистик сервіс" про стягнення адміністративно- господарських санкцій та пені задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства "Транс лоджистик сервіс", код ЄДРПОУ-31221693 на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції в розмірі 3100 (три тисячі сто) грн. та пеню в розмірі 200,88 (двісті) грн. 88 коп.

Виконання рішення розстрочити строком на одинадцять місяців зі сплатою щомісячно суми боргу рівними частками.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15 січня 2010 р.

Суддя Кисильова О.Й.