Рішення № 77540399, 02.04.2018, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
02.04.2018
Номер справи
361/7272/17
Номер документу
77540399
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 361/7272/17

провадження № 2-а/361/128/18

02.04.2018

РІШЕННЯ

Іменем України

02 квітня 2018 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого-судді ОСОБА_1,за участю секретаря ОСОБА_2,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління ОСОБА_5 фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

У листопаді 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати бездіяльність ОСОБА_4 управління ОСОБА_5 фонду України в м. Києві (далі – ГУ ПФУ) щодо не проведення йому з 01 січня 2016 року перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей” від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, постанов Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” від 11 листопада 2015 року № 988 та “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268” від 18 листопада 2015 року № 947 протиправною, зобов’язати відповідача провести з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату йому пенсії згідно із вимогами вказаних нормативно-правових актів без обмеження граничного розміру та встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов’язання ГУ ПФУ подати у визначений судом строк, з моменту набрання цим рішенням суду законної сили, звіт про виконання відповідачем даного судового рішення.

В обґрунтування позову зазначав, що з 01 квітня 2015 року він перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі – Закон № 2262-XII). Розмір його пенсії обчислено з грошового забезпечення, визначеного уповноваженим підрозділом Міністерства внутрішніх справ України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 07 листопада 2007 року № 1294.

Кабінет Міністрів України прийняв постанови “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” від 11 листопада 2015 року № 988 та “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268” від 18 листопада 2015 року № 947, якими затвердив посадові оклади та оклади за спеціальним званням працівників поліції.

Встановлені зазначеними постановами Кабінету Міністрів України посадові оклади та оклади за спеціальним званням працівників поліції значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальним званням колишніх працівників органів внутрішніх справ за аналогічними посадами, які вони займали до звільнення зі служби.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” від 23 грудня 2015 року № 900-VIII.

Вказаним Законом було внесено зміни у статтю 63 Закону № 2262-XII, яку після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”.

Зазначені вище обставини є підставою для проведення ГУ ПФУ перерахунку розміру призначеної йому пенсії по інвалідності, виходячи з нових окладів грошового забезпечення, встановлених для поліцейських.

30 червня 2017 року він звернувся до ГУ ПФУ із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії у зв’язку зі зміною розмірів грошового забезпечення поліцейських.

Листом від 06 липня 2017 року у здійсненні перерахунку пенсії ГУ ПФУ йому відмовило, незважаючи на довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, надану відповідачу 18 травня 2017 року Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в м. Києві, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Вважає бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує його право на належний перерахунок призначеної пенсії, оскільки у зв’язку із збільшених розмірів грошового забезпечення працівників поліції він має право на проведення з 01 січня 2016 року перерахунку розміру призначеної йому пенсії.

Позивач ОСОБА_3 у судове засідання не з’явився, подав до суду заяву, у якій просив суд розглянути справу за його відсутності та задовольнити заявлені позовні вимоги повністю.

Відповідач ГУ ПФУ, будучи повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, повторно у судове засідання не з’явилося, про причини неявки суд не повідомило, відзив на позов та заяву про розгляд справи за його відсутності до суду не подавало.

Згідно із ч. ч. 1, 3 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. У разі повторної неявки повідомленого належним чином відповідача в судове засідання, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що з 01 квітня 2015 року позивач ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_4 управління ОСОБА_5 фонду України в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1, виданим позивачу ОСОБА_5 фондом України, копія якого наявна у матеріалах справи, що відповідачем ГУ ПФУ не заперечується.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі – Закон № 2262-XII).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв’язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

У ч. 1 ст. 11 Закону № 2262-XII визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” від 23 грудня 2015 року № 900-VIII.

Цим Законом внесено зміни до ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”. Після частини другої дану статтю доповнено новою частиною наступного змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”.

За змістом ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до абзацу 2 п. 15 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про Національну поліцію” від 02 липня 2015 року № 580-VIII, який набрав чинності із 07 листопада 2015 року, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із ст. 102 цього ж Закону України “Про Національну поліцію України” пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, що набрала чинності з 02 грудня 2015 року, якою затвердив розміри грошового забезпечення поліцейських за посадовими окладами і спеціальними званнями, які значно перевищують розміри посадових окладів та окладів за спеціальними званнями осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх з справ України (міліції).

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі – Порядок).

За змістом пунктів 1, 2, 3 цього Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до умов п. 2 Порядку (у редакції, чинній на час виникнення правовідносин) на підставі зазначеного у пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи (Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки та інші) повідомляють у п’ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ОСОБА_5 фонд України повідомляє у п’ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі – головні управління ОСОБА_5 фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління ОСОБА_5 фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно п. 3 Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням ОСОБА_5 фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені з служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад – у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

У п. 4 Порядку визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки передбачені ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

За змістом ст. 10 Закону № 2262-XII обов’язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи ОСОБА_5 фонду.

Згідно із п. 23 Порядку подання оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою правління ОСОБА_5 фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій, проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку установленому статтею 63 Закону № 2262-XII.

Із довідки № 45949 від 18 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ОСОБА_4 управління МВС України в м. Києві позивачу ОСОБА_3, вбачається, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, наказу МВС України від 06 квітня 2016 року № 260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою перший заступник начальника районного управління – начальник слідчого відділу Деснянського РУ ГУ МВС України в м. Києві/перший заступник начальника управління поліції УП ГУ НП у м. Київ, становить 9446 грн.

Із листа ГУ ПФУ від 06 липня 2017 року за вих. № 15909/03 видно, що зазначена вище довідка № 45949 від 18 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3, направлена Ліквідаційною комісією ОСОБА_4 управління МВС України в м. Києві, надійшла до ГУ ПФУ, цього факту відповідач не заперечує.

Згідно із ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

У ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XII встановлено, що перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ОСОБА_5 фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Виходячи з наведеного, пенсія позивача ОСОБА_3 підлягає перерахунку з 01 січня 2016 року.

Судом встановлено, що відповідач ГУ ПФУ, маючи всі необхідні в пенсійній справі документи, зокрема, надану йому довідку № 45949 від 18 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 для здійснення перерахунку пенсії, перерахунок розміру пенсії позивача з 01 січня 2016 року не здійснило, чим порушено право позивача на перерахунок розміру пенсії та отримання пенсії в більшому розмірі.

Зазначеним вище листом від 06 липня 2017 року за вих. № 15909/03 відповідач ГУ ПФУ повідомило позивача ОСОБА_3 про те, що перерахунок та виплату пенсії йому буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, призначених для цих виплат.

За змістом ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Згідно із ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У ч. 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з наведеного, саме суб’єкт владних повноважень зобов’язаний довести, що він діяв у межах, установлених законом, відповідно до повноважень та у спосіб, що визначені законом.

За змістом п. 4 ч. 1 ст. 5, п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що бездіяльність ГУ ПФУ щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3 суперечить вимогам чинного законодавства та є протиправною.

Суд вважає, що відповідач ГУ ПФУ, отримавши від Ліквідаційної комісії ОСОБА_4 управління МВС України в м. Києві довідку № 45949 від 18 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_3 для перерахунку розміру пенсії, зобов’язане було здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок розміру пенсії позивача та виплатити йому перераховану суму пенсії з урахуванням проведених виплат.

Посилання відповідача ГУ ПФУ в обґрунтування бездіяльності на відсутність належного фінансування та необхідність виділення з Державного бюджету України додаткових коштів для проведення перерахунку пенсії є безпідставними, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання ними своїх зобов’язань, про що зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 08 листопада 2005 року у справі “Кечко проти України”.

Жодних доказів неможливості здійснення перерахунку пенсії позивача та відсутності відповідного бюджетного фінансування відповідач суду не надав.

Згідно із ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З метою захисту прав позивача, суд вважає доцільним зобов’язати відповідача не пізніше тридцяти днів з дня набрання цим рішенням суду законної сили надати суду звіт про виконання даного судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 72, 77, 90, 205, 242 – 246, 382 КАС України, суд

в и р і ш и в :

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_4 управління ОСОБА_5 фонду України в м. Києві щодо не проведення з 01 січня 2016 року ОСОБА_3 перерахунку пенсії на підставі довідки № 45949 від 18 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Зобов’язати Головне управління ОСОБА_5 фонду України в м. Києві провести ОСОБА_3 з 01 січня 2016 року перерахунок розміру пенсії на підставі довідки № 45949 від 18 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та виплатити йому недоплачену суму пенсії з урахуванням проведених виплат.

Зобов’язати Головне управління ОСОБА_5 фонду України в м. Києві не пізніше тридцяти днів з дня набрання цим рішенням суду законної сили надати суду звіт про виконання судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області.

Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Дутчак І. М.