
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30 жовтня 2018 року о/об 09 год. 01 хв.Справа № 0840/3943/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1)
до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (69014, м.Запоріжжя, вул.Карпенка Карого, буд.25-А; код ЄДРПОУ 41248959)
про визнання дії протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: 1) визнати дії відповідача в частині припинення виплати пенсії позивачу протиправними; 2) зобов'язати відповідача відновити виплату пенсії позивачу з моменту її припинення, тобто з 01.05.2018 та здійснити компенсацію позивачу втрати частини доходів з 01.05.2018 по місяць виплати заборгованості, у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".
Позивач у позові зазначив, що він є пенсіонером та особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Позивач отримує пенсію за віком. З травня 2018 року позивачу припинено виплату пенсії. Позивач у позові просить суд допустити негайне виконання рішення суду та зобовязати відповідача подати звіт про виконання судового рішення протягом тридцяти днів з дати набрання рішенням законної сили.
Позивач просив позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 за №136 затверджено «Порядок здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування» (далі за тексом відзиву - Порядок здійснення верифікації та моніторингу). Згідно з п.8, п.9 Порядку верифікації та моніторингу у процесі верифікації та моніторингу для визначення відповідності даних, що використовуються під час призначення (продовження ), нарахування або здійснення державних виплат, здійснюється їх порівняння з даними, отриманими з офіційних джерел інформації, аналітичних та статичних матеріалів, розроблених скорингових моделей та затверджених в установленому порядку визначених показників за непрямими ознаками. У разі виявлення під час здійснення верифікації та моніторингу невідповідності інформації, на підставі якої призначено (продовжено), нараховано або здійснено державне виплату, Міністерство Фінансів України надсилає розпоряднику бюджетних коштів та/або іншому органу, який здійснює виплату за рахунок коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного страхування, рекомендацію щодо зупинення або припинення таких виплат відповідним реципієнтам або групі реципієнтів. Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 за №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №335) передбачено «Порядок призначення (відновлення) соціальних (пенсійних) виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі за текстом відзиву - Порядок) та «Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування». Згідно з пп.4 і пп.5 п.12 Порядку соціальні виплати припиняються у разі скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону №1706 або отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. За інформацією наданою департаментом інформаційних систем та електронних реєстрів Пенсійного фонду України з 01.05.2018 позивачу було припинено виплату пенсії на підставі вищевикладеного.
Відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд зясував наступне.
Позивач є пенсіонером та йому призначена пенсія.
В обґрунтування позовних вимог позивач надав до суду стосовно себе копії: Паспорта громадянина України НОМЕР_3; Картки платника податків; Пенсійного посвідчення НОМЕР_2; Довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 09.11.2016 за №0000025568; інших документів.
При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Конституції України (ст.ст.3, 19, 46), Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (ст.ст.5, 49), Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (ст.ст.1, 4, 7, 12), Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (ст.ст.2, 6), постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 за №637 (п.1), «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затвердженого 01.10.2014 постановою Кабінету Міністрів України №509 (п.1, п.7-1), «Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого 21.02.2001 постановою Кабінету Міністрів України №159 (п.2, п.3, п.7), та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач є внутрішньо переміщеною особою.
Скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особи не може бути підставою для позбавлення конституційного права позивача на отримання соціального захисту, а саме отримання пенсії.
При цьому, за матеріалами справи вказана довідка позивача не скасовувалась.
Відповідачем не надано до суду доказів наявності обставин передбачених ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для припинення виплати позивачу пенсії та відповідного рішення територіального органу Пенсійного фонду України або рішення суду.
Інформація департаменту інформаційних систем та електронних реєстрів Пенсійного фонду України не є такою підставою за ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Звідси, суд вважає, що відповідачем припинено виплату пенсії позивачу у порушення вимог ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, суд зазначає, що застосування норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до спірних правовідносин є пріоритетним, а тому доводи відповідача щодо необхідності застосування норм постанов Кабінету Міністрів України є безпідставними.
Дана справа відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №805/402/18 (Пз/9901/20/18) (яке набрало законної сили 04.09.2018).
Звідси, суд враховує при ухваленні рішення у цій справі правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №805/402/18 (Пз/9901/20/18).
Враховуючи матеріали справи, суд вважає, що позивач обґрунтовано має право на виплату йому компенсації втрати частини доходів у звязку з порушенням строків їх виплати.
З урахуванням зясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Враховуючи матеріали справи та приписи ст.ст.263, 371 КАС України, суд вважає за можливе звернути до негайного виконання рішення у межах суми пенсії позивача за один місяць відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України.
Суд відповідно до ст.382 КАС України не вбачає необхідності зобовязувати відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись: ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246, 263 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (69014, м.Запоріжжя, вул.Карпенка Карого, буд.25-А; код ЄДРПОУ 41248959) в частині припинення виплати пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) з 01.05.2018.
Зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (69014, м.Запоріжжя, вул.Карпенка Карого, буд.25-А; код ЄДРПОУ 41248959) відновити виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) з моменту її припинення, тобто з 01.05.2018 та здійснити компенсацію позивачу втрати частини доходів з 01.05.2018 по місяць виплати заборгованості, у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".
Звернути до негайного виконання рішення у межах суми пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) за один місяць відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 30.10.2018.
Суддя О.О. Прасов