Рішення № 77502506, 24.10.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2018
Номер справи
1840/2861/18
Номер документу
77502506
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 жовтня 2018 р. справа №1840/2861/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

позивачів - ОСОБА_1, ОСОБА_2

представників відповідачів - ОСОБА_3, ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №1840/2861/18 за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Сумській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1, яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_5, ОСОБА_2 звернулися до суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Сумській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області про зобов'язання надати висновок до органів Казначейства щодо повернення коштів у сумі 55566грн., зокрема, з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 21600грн., з єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців 31468грн. та єдиного внеску, нарахованого робітникам на суми заробітної плати, винагород за договорами ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності - 2498грн. на рахунки спадкоємців, а саме: у сумі 27783грн. на рахунок законного представника неповнолітнього спадкоємця ОСОБА_5 - ОСОБА_1; у сумі 27783грн. на рахунок спадкоємця ОСОБА_2; зобов'язання здійснити повернення надміру сплачених сум податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на рахунки спадкоємців. Свої вимоги мотивують тим, що фізичною особою-підприємцем ОСОБА_6 було надмірно сплачено податкових зобов'язань в загальній сумі 55566грн. У зв'язку з тим, що ОСОБА_6 помер, а неповнолітній ОСОБА_5 та ОСОБА_2 є спадкоємцями на все майно померлої фізичної особи-підприємця ОСОБА_6, позивачі вважають, що є всі підстави на повернення помилково сплачених грошових коштів спадкоємцям померлого платника.

Ухвалою суду від 26.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справи. Ухвалено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

10.08.2018 від Головного управління ДФС у Сумській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач проти позову заперечує посилаючись на те, що діючим законодавством передбачено повернення помилково та/або надміру сплачених сум саме платнику податків. Повернення сум спадкоємцям померлого платника податку Податковим кодексом України не передбачено (а.с.40-42)

Враховуючи викладені у відзиві обставини, ухвалою суду від 13.08.2018 справа призначена за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Протокольною ухвалою від 19.09.2018 суд залучив до участі у справі в якості другого відповідача ОСОБА_7 управління Державної казначейської служби України в Сумській області.

Суд, враховуючи складність даної справи, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, ухвалою суду від 21.09.2018 ухвалив перейти до розгляду справи із спрощеного позовного провадження за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 17.10.2018 о 10:00 год.

ОСОБА_7 управлінням Державної казначейської служби України у Сумській області наданий суду відзив на позовну заяву в якому зазначено, що на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачені суми грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку (а.с.114).

Ухвалою суду від 17.10.2018 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті на 24.10.2018 о 10:00 год.

В судовому засіданні позивачі підтримали позовні вимоги, просили задовольнити позов у повному обсязі.

Представники відповідачів в судовому засіданні проти позову заперечували та зазначили, що, відмовляючи у задоволенні вимог позивачів, діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Суд, заслухавши пояснення позивачів, представників відповідачів, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_5 та ОСОБА_2 є спадкоємцями померлого ОСОБА_6, який за життя був фізичною особою – підприємцем.

Згідно свідоцтв про право на спадщину за законом від 24.04.2018 після смерті ОСОБА_6, лишилося спадкове майно, на яке було видані свідоцтва ОСОБА_5 та ОСОБА_2, що складається із залишку коштів по сплаті податків:

- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 21772,42 грн.;

- збору за провадження торгової діяльності (оптова торгівля), сплачені фізичними особами, що справлявся до 1 січня 2015 у сумі 1561,50 грн.;

- податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів у сумі 9,17 грн.;

- військовий збір у сумі 4042,14 грн.;

- єдиному внеску для фізичних осіб - підприємців, у тому числі які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність у сумі 31468,12 грн.;

- єдиному внеску, нарахованого робітникам на суми заробітної плати, винагород за договорами ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності у сумі 2499,12 грн. (а.с.22, 23).

Отримавши свідоцтва на спадщину, ОСОБА_1, як законний представник неповнолітнього спадкоємця ОСОБА_5 та ОСОБА_2 (спадкоємець) звернулись із заявою від 05.06.2018 до ГУ ДФС у Сумській області з проханням щодо повернення зайво сплачених податків та внесків померлим ОСОБА_6.

ОСОБА_7 управління ДФС у Сумській області листом від 15.06.2018 №211/Ж/18-28-13-14 “Про надання відповіді” відмовило у поверненні зайво внесених коштів, оскільки Податковим кодексом України не передбачено повернення сум спадкоємцям померлого платника податків.

Позивачі вважають дії податкового органу такими, що не відповідають вимогам діючого законодавства, у зв'язку з чим звернулися до суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління ДФС у Сумській області надати висновок до органів казначейства щодо повернення коштів, суд виходить з наступного. Судом встановлено, що сторонами не спростовується факт наявності переплати ФОП ОСОБА_6 коштів у сумі 55566грн., зокрема, з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 21600грн., з єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців 31468грн. та єдиного внеску, нарахованого робітникам на суми заробітної плати, винагород за договорами ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності - 2498грн, яка утворилася внаслідок переплати податкових зобов'язань. Тобто, ця обставина не є спірною між сторонами.

Спірним є право на отримання саме позивачами даних коштів.

Норми, що регламентують умови та порядок спадкування, містяться в Цивільному кодексі України.

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

За приписами ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Частиною першою статті 1268 Цивільного кодексу України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

З матеріалів справи вбачається, що 24.04.2018 приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу були видані свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_6, зі змісту яких вбачається, що спадкоємцями зазначеного у свідоцтвах майна ОСОБА_6 є його син - ОСОБА_5 на 1/2 частку та мати - ОСОБА_2 на 1/2 частку. Спадщина, на яку в указаних частках видані свідоцтва, складається із залишку коштів по сплаті податків:

- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 21772,42 грн.;

- збору за провадження торгової діяльності (оптова торгівля), сплачені фізичними особами, що справлявся до 1 січня 2015 у сумі 1561,50 грн.;

- податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів у сумі 9,17 грн.;

- військовий збір у сумі 4042,14 грн.;

- єдиному внеску для фізичних осіб - підприємців, у тому числі які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність у сумі 31468,12 грн.;

- єдиному внеску, нарахованого робітникам на суми заробітної плати, винагород за договорами ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності у сумі 2499,12 грн (а.с.22-23).

Вказані свідоцтва не оспорювалися податковими органами в судовому порядку, що свідчить про визнання відповідачем права позивачів на вказане спадкове майно.

Податковий орган, заперечуючи проти позову, посилається на відсутність законодавчо встановленого порядку повернення надміру сплачених податків спадкоємцям.

Стосовно вказаних заперечень суд зазначає наступне.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань передбаченні статтею 43 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України).

Так, пунктом 43.1 статті 43 ПК України визначено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року №1146, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за №1679/28124, затверджений Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань.

Цей Порядок регламентує взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.

Згідно з пунктом 5 Порядку повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Вказаний пункт кореспондується з пунктом 43.3 статті 43 ПК України, згідно якого, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Відповідно до вимог пункту 8 Порядку у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує:

- висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

- два примірники реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку;

- три примірники реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.

Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи ДФС, місцеві фінансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242 (із змінами).

За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.

За платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган ДФС у строк не пізніше ніж за дев'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу.

Відповідний місцевий фінансовий орган протягом двох робочих днів погоджує отримані висновки шляхом засвідчення підписом керівника місцевого фінансового органу, скріпленим гербовою печаткою, і не пізніше наступного робочого дня після погодження повертає їх згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу ДФС.

Відповідний орган, визначений відповідно до пункту 24 1 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, у строк протягом двох робочих днів погоджує отримані висновки шляхом засвідчення підписом керівника відповідного органу, скріпленим гербовою печаткою, і не пізніше наступного робочого дня після погодження повертає їх згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу ДФС.

Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом або відповідним органом, визначеним відповідно до пункту 24 1 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, передає його згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.

В свою чергу, згідно з пунктом 13 Порядку повернення надмiру утриманої (сплаченої) суми податку на доходи фiзичних осiб готiвкою здiйснюється: на пiдставi чека на одержання готiвки, виписаного на iм'я фiзичної особи.

Отже, законодавством визначено порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів, який передбачає наявність подання відповідного органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з метою внесення його платником до органу Державної казначейської служби України.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що зайво сплачене податкове зобов'язання в загальній сумі 55566грн. не є сплаченим податком та сплаченим єдиним внеском, а тому не може бути зараховано на відповідні рахунки як власність держави. Вказані кошти належали померлому ОСОБА_6, а тому на момент смерті у нього залишалося право щодо розпорядження ними.

Таким чином, зайво сплачене податкове зобов'язання в загальній сумі 55566грн. є спадковим майном, а тому повинно бути передано спадкоємцям.

З матеріалів справи вбачається, що позивачі зверталися із заявою до фіскального органу, однак останній протиправно відмовив їм у поверненні помилково сплаченої суми грошових зобов'язань та не надав відповідних висновків до органів казначейства, посилаючись на те, що Податковим кодексом України не передбачено повернення сум спадкоємцям померлого платника.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

ОСОБА_7 управління ДФС у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності свого рішення щодо відмови позивачам у повернені зайво сплачених сум спадкоємцям.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати ОСОБА_7 управління ДФС у Сумській області надати висновок до органів Казначейства щодо повернення коштів у сумі 55566грн., зокрема, з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 21600грн., з єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців 31468грн. та єдиного внеску, нарахованого робітникам на суми заробітної плати, винагород за договорами ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності - 2498грн. на рахунки спадкоємців, а саме: у сумі 27783грн. на рахунок законного представника неповнолітнього спадкоємця ОСОБА_5 - ОСОБА_1; у сумі 27783грн. на рахунок спадкоємця ОСОБА_2.

Що стосується вимог позивача про зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області здійснити повернення надміру сплачених сум податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на рахунки спадкоємців, суд зазначає, що вказані вимоги є передчасними, оскільки до Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області не надходили відповідні висновки від Головного управління ДФС у Сумській області, які є підставою повернення коштів. Отже, ОСОБА_7 управління Державної казначейської служби України у Сумській області не порушувало права позивачів, тому в цій частині позову необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1, яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_5, ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Сумській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області про зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.

Зобов'язати ОСОБА_7 управління ДФС у Сумській області (м.Суми, вул. Іллінська, 13, код ЄДРПОУ 39456414) надати висновок до органів Казначейства щодо повернення коштів у сумі 55566грн., зокрема, з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 21600грн., з єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців 31468грн. та єдиного внеску, нарахованого робітникам на суми заробітної плати, винагород за договорами ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності - 2498грн. на рахунки спадкоємців, а саме: у сумі 27783грн. на рахунок законного представника неповнолітнього спадкоємця ОСОБА_5 - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1); у сумі 27783грн. на рахунок спадкоємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2).

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення виготовлений 31.10.2018.