Ухвала суду № 77496803, 12.09.2018, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
12.09.2018
Номер справи
234/13924/18
Номер документу
77496803
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 234/13924/18

Провадження № 1-кс/234/5152/18

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про тимчасовий доступ до речей і документів

12 вересня 2018 року м. Краматорськ

Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області- Нейло І.М., при секретарі - Ридош Г.Ю., розглянувши у судовому засіданні в м. Краматорську клопотання слідчого другого ВРКП СУ ФР ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області майора податкової міліції Курганської Ш.Я. про тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженню, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017051660000199 від 07.11.2017 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 356, ст.219 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

07 вересня 2018 року слідчий другого ВРКП СУ ФР ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області майор податкової міліції Курганська Ш.Я. звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, мотивувавши клопотання тим, що слідчим управлінням фінансових розслідувань ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню № 42017051660000199, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 07 листопада 2017 року за ознаками злочинів, передбачених ст.356, ст. 219 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи Костянтинівського державного хімічного заводу (ЄДРПОУ 05766362) з корисливих мотивів, іншої особистої заінтересованості або в інтересах третіх осіб вчинили умисні дії, що призвели до стійкої фінансової не спроможності, суттєвого погіршення фінансово - економічного стану та реальних ризиків банкрутства суб'єкта господарської діяльності державної форми власності, що завдало великої матеріальної шкоди державі.

Крім того, під час проведенням в 2017 році аукціону з продажу активів банкрута - Костянтинівського державного хімічного заводу, який здійснювався на підставі договору між ліквідатором та ТБ "Донецька універсальна товарна біржа" у останньому оголошенні про проведення другого повторного аукціону були змінені порядок оформлення участі в торгах, перелік документів і вимоги, що суперечить ст. 49,60 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"

Так, ухвалою господарського суду Донецької області від 02.10.2013 у справі № 905/2136/13 за заявою кредитора (заявника) ТОВ «Укрспецхім» до боржника Костянтинівський державний хімічний завод на підставі ст.85 Закону України «Про відмовлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» задоволено клопотання Костянтинівської міської ради та ФДМ України про припинення провадження у справі про банкрутство. Підставами для ухвалення даного судового рішення сталі вимоги законодавства, які дозволяють взяти на поруки органом місцевого самоврядування та органом управління державним майном держпідприємство за умови, що упродовж року поточного та наступного (тобто упродовж с 2013 - 2014 років) буде погашено всі кредиторські вимоги за грошовими зобов'язаннями.

Однак, ухвалою господарського суду Донецької області від 11.01.2016 за заявою ТОВ «ЕТАР» про порушення справи про банкрутство Костянтинівського державного хімічного заводу (ЄДРПОУ 05766362) призначено підготовче судове засідання, а за його результатами 21.01.2016 порушено провадження у справі № 905/20/16 за заявою ТОВ «ЕТАР» про банкрутство Костянтинівського державного хімічного заводу (ЄДРПОУ 05766362).

У подальшому, постановою господарського суду Донецької області від 13.12.2016 вказаного боржника визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.

Досудовим розслідуванням встановлено, що упродовж жовтня 2014 року службовими особами ДП «Костянтинівський державний хімічний завод» (ЄДРПОУ 05766362) укладено договір (угоду) на отримання фінансової поворотної допомоги від ТОВ «ЕТАР» (1,7 млн. грн.), яке виступило у подальшому ініціюючим банкрутство підприємства кредитором. Крім того, службовими особами Костянтинівського державного хімічного заводу (ЄДРПОУ 05766362) в жовтні 2014 року укладено договір (угоду) на отримання фінансової поворотної допомоги від ТОВ «Атма-Трейд» в сумі 18 млн. грн., яка в подальшому включена до реєстру вимог кредиторів. При цьому згідно отриманих з ФМД України документів встановлено, що фінансовими планами держпідприємства, отримання такої фінансової допомоги та витрат на її погашення не передбачалось.

Крім того, службовими особами Костянтинівського державного хімічного заводу 18.05.2015 з ТОВ «ОПЕКА-ІНВЕСТ» укладено договір про збільшення строку позовної давності (не вигідний для державного підприємства, оскільки надав можливість суду задовольнити прострочені вимоги кредитора в сумі 9,3 млн. грн.) по договору поставки від 06.01.2011, за яким право вимоги 03.01.2013 набуло ТОВ «ОПЕКА-ІНВЕСТ» згідно договору цесії. При цьому, за загальним правилам строк позовної давності 3 роки, а його пропуск кредитором дає право на списання боржником кредиторської заборгованості.

Також, досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням Рахункової палати України від 24.11.2015 № 9-б «Про результати аудиту ефективності використання та розпорядження майном Костянтинівський держаний хімічний завод діяльність керівництва державного підприємства у 2013-2015 роках визнана такою, що призвела до суттєвого погіршення фінансово-економічного стану та реальних ризиків банкрутства державного підприємства, а роботу ФДМ України такою, що не відповідає вимогам Закону України «Про управління об'єктами державної власності».

Проведений аналіз показників фінансово - господарської діяльності Костянтинівського державного хімічного заводу (ЄДРПОУ 05766362) та кредиторської заборгованості банкрута засвідчив фактичне вчинення службовими особами державного підприємства упродовж 2014-2015 років низки дій, які привезли до стійкої фінансової неплатоспроможності та, відповідно визнання підприємства банкрутом.

Після відкриття ліквідаційної процедури 13.12.2016, комітетом кредиторів прийнято рішення про реалізацію цілісного майнового комплексу КДХЗ на аукціоні через ТБ «Донецька універсальна товарна біржа».

07 липня 2017 року товарною біржею розміщено на сайті Вищого господарського суду України перше оголошення про проведення аукціону з продажу майна Костянтинівського державного хімічного заводу за ціною 169 350 063,16 грн. Аукціон не відбувся через відсутність заявок учасників.

11 серпня 2017 року товарною біржею розміщено на сайті Вищого господарського суду України розміщено оголошення про проведення повторного аукціону з продажу майна Костянтинівського державного хімічного заводу за ціною 135 480 050,53 грн. Аукціон знов не відбувся через відсутність заявок учасників.

І лише після проведення другого повторного аукціону 10.10.2017, який передбачав вже зниження початкової ціни, майно було реалізовано ТОВ «ЕВО ПРО» за 10 000 000 грн. Перед проведенням другого повторного аукціону, всупереч ст. 49,60 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" були змінені вимоги до учасників, а саме з'явились додаткові вимоги щодо наявності у учасника хоча б трьох кодів економічної діяльності, які співпадають з кодами економічної діяльності КДХЗ. Вказаними діями було створено дискримінацію для потенційних учасників, та тим самим в подальшому цілісний майновий комплекс продано за значно меншою ціною, яка не відповідає реальній вартості. Вказані додаткові вимоги були внесені ліквідатором ОСОБА_3 на підставі рішення тендерного комітету кредиторів КДХЗ.

Таким чином, майно Костянтинівського державного хімічного заводу було придбано ТОВ «ЕВО ПРО». Керівником вказаного підприємства на момент проведення аукціону був ОСОБА_4. При цьому, він же обіймав посаду керівника ТОВ «Атма Трейд» - член комітету кредиторів, який примав участь в засіданні комітету кредиторів, на якому прийнято рішення про внесення додадтових вимог до учасників другого повторного аукціону. Крім того, відповідно до вимог ст. 60 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» заява на участь в аукціоні повинна містити також відомості про наявність або відсутність заінтересованості заявника стосовно боржника, кредиторів, замовника, організатора аукціону та про характер цієї заінтересованості у разі її наявності. Натомість, керівником ТОВ «ЕВО ПРО» ОСОБА_4 в заяві на участь в аукціоні зазначено про відсутність будь-якої заінтересованості (що фактично не відповідає дійсності, оскільки він одночасно був керівником одного з основних кредиторів КДХЗ). Більше того, згідно даних, що містяться в автоматизованій інформаційній системі ДФС України АІС «Податковий блок» ТОВ «ЕВО ПРО» зареєстровано 25.07.2017, тобто після публікації оголошення про проведення першого аукціону з продажу майна боржника.

Ще одним учасником другого повторного аукціону щодо реалізації цілісного майнового комплексу КДХЗ виступило ТОВ «ІНОТЕХ ПЛЮС» (ЄДРПОУ 41502265). Згідно даних, що містяться в автоматизованій інформаційній системі ДФС України АІС «Податковий блок» вказане підприємство створено 07.08.2017 і зареєстровано в м. Костянтинівці Донецької області, тобто напередодні розміщення оголошення про проведення повторного аукціону. З моменту реєстрації підприємство не здійснювало діяльність в сфері торгівлі хімічними продуктами, що може свідчити про створення вказаного підприємства лише з метою участі в аукціоні. Більше того, з 02.05.2018 ТОВ «ІНОТЕХ ПЛЮС» перебуває в стані припинення діяльності. Тобто, фактично підприємство було створено для участі в аукціоні, а участь вказаного підприємства у аукціоні створило необхідні передумови для того, щоб другий повторний аукціон з можливістю зменшення початкової ціни відбувся і ТОВ «ЕВО ПРО» придбало майно державного підприємства за ціною що в 10 раз менше реальної його вартості.

Таким чином, у слідства є підстави вважати що внаслідок дій службових осіб КДХЗ та представників кредиторів настала стійка фінансова не спроможність державного підприємства, а подальша його реалізація за ціною що є набагато меншою від реальної ринкової вартості потужностей державного підприємства відбулась завдяки спланованим діям певного кола осіб.

Згідно .реєстраційних даних, що містяться в автоматизованій інформаційній системі ДФС України АІС «Податковий блок», встановлено, що службовими особами Костянтинівського державного хімічного заводу (ЄДРПОУ 05766362) в ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України», МФО 322313, відкриті та використовувалися в інкримінований період часу банківські рахунки: № НОМЕР_1 (НIМЕЦЬКА МАРКА) з 04.07.2000, № НОМЕР_1 (російський рубль) з 26.03.2004, № НОМЕР_1 (долар сша) з 04.07.2000, № НОМЕР_1 (євро) з 22.01.2002, № НОМЕР_1 (українська гривня) з 05.01.2001, № НОМЕР_2 (долар сша) з 01.12.2004.

На вказані рахунки ймовірно перераховувались грошові кошти у вигляді поворотної фінансової допомоги від ТОВ «Атма Трейд» в сумі 18 млн. грн. та ТОВ «ЕТАР» в сумі 1,7 млн. грн.

Таким чином, відомості про рух грошових коштів по вказаним банківським рахункам містять реальні розрахунки по операціях, які проводилися від імені названих суб'єктів підприємницької діяльності та мають доказове значення для встановлення істини в кримінальному провадженні. В роздруківках руху грошових коштів містяться відомості про призначення платежів, підстави для здійснення розрахунків з вказівкою на номери та дати договорів, а також платіжних документів.

З руху грошових коштів можливо буде встановити напрями використання посадовими особами КДХЗ коштів отриманих в межах поворотної фінансової допомоги, яка взагалі не була передбачена фінансовими планами підприємства.

Таким чином, відомості про рух грошових коштів по банківським рахункам КДХЗ (ЄДРПОУ 05766362) можуть міститься реальні розрахунки по операціях спрямованих на вчинення злочину - доведення КДХЗ до банкрутства та його подальшу реалізацію за ціною що є меншою за реальну вартість об'єкту. Саме у роздруківках руху грошових коштів містяться відомості про призначення платежів, підстави для здійснення розрахунків з вказівкою на номери та дати договорів, а також платіжних документів.

Враховуючи викладене та той факт, що перелічені документи містять відомості, які становлять банківську таємницю, й водночас мають суттєве значення для встановлення обов'язкових обставин доказування у межах даного кримінального провадження, їх необхідно отримати шляхом вилучення у службових осіб банківської установи. Іншими заходами встановити відомості про фактичні, дійсні фінансові взаємовідносини КДХЗ (ЄДРПОУ 05766362) з іншими фігурантами провадження, не надається можливим.

Враховуючи, що інформація має істотне значення для встановлення обставин у кримінальному проваджені, оскільки може підтвердити про обсяги дій спрямованих на доведення до банкрутства та подальшу купівлю державного майна за ціною що є меншою за реальну вартість цілісного майнового комплексу, їх необхідно отримати шляхом вилучення у службових осіб ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України».

Для проведення досудового розслідування необхідно отримати відповідні документів, оскільки вказані документи можуть підтвердити або спростувати вчинення низки дій спрямованих на купівлю майна за ціною нижче реальної його вартості, у сукупності з іншими матеріалами спрямувати вказані документи до структурного підрозділу Мін'юсту України з метою отримання висновку про наявність або відсутність ознак доведення до банкрутства, тощо.

Враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вище вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та їх необхідно отримати шляхом вилучення у службових осіб ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України».

У зв'язку з чим слідчий просить слідчого суддю постановити ухвалу про задоволення клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів.

Слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.

На підставі ст.163ч.2 КПК України, суд вважає необхідним розглянути дане клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться вищевказані речі та документи.

Вислухавши слідчого, який підтримав своє клопотання, ознайомившись із матеріалами кримінального провадження, вважаю, що клопотання обґрунтоване і підлягає задоволенню.

Частиною 1 статті 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно ч.1 ст.160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Частиною 5 та 6 статті 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою та не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Слідчий суддя суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.

Відповідно до ст.159 ч.2 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Беручи до уваги вищевикладене, для всебічного, повного та об`єктивного дослідження обставин кримінального провадження, зареєстрованого в ЄРДР за №42017051660000199 від 07.11.2017 року, та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, не можливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, вважаю необхідним клопотання слідчого про тимчасовий доступ задовольнити.

Керуючись ст.ст.159-166 КПК України слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого другого ВРКП СУ ФР ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області майора податкової міліції Курганської Ш.Я. про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.

Надати прокурорам відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності прокуратури Донецької області Булгакову О.В., Черевку М.І., Ільєнко С.Д., начальнику СУ ФР ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області підполковнику податкової міліції Дмитрієву І.С., старшому слідчому першого ВРКП СУФР ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області капітану податкової міліції Колікову М.М., старшому слідчому другого ВРКП СУ ФР ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області майору податкової міліції Олійнику О.В., слідчому другого ВРКП СУ ФР ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області майору податкової міліції Курганській Ш.Я., слідчому першого ВРКП СУ ФР ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області лейтенанту податкової міліції Бондаренко Є.В. та/або за дорученням слідчого старшим оперуповноваженим оперативного управління ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області Безкровному А.О., Уршанову А.Я., Зінченко О.О., Крилову Д.В., або іншій посадовій особі уповноваженій слідчим або прокурором відповідно з діючим законодавством тимчасовий доступ до відомостей стосовно Костянтинівського державного хімічного заводу (ЄДРПОУ 05766362), що містять банківську таємницю та перебувають у володінні службових осіб банківської установи: Публічне Акціонерне Товариство «Державний експортно-імпортний банк України», (МФО 322313, Код ЄДРПОУ 00032112, який розташований за адресою: 03150, Україна, м. Київ, вул. Антоновича, 127, e-mail bank@eximb.com тел. +380(44)247-80-82) по банківським рахункам: № НОМЕР_1 (НIМЕЦЬКА МАРКА) з 04.07.2000, № НОМЕР_1 (російський рубль) з 26.03.2004, № НОМЕР_1 (долар сша) з 04.07.2000, № НОМЕР_1 (євро) з 22.01.2002, № НОМЕР_1 (українська гривня) з 05.01.2001, № НОМЕР_2 (долар сша) з 01.12.2004, а саме: - роздруківки реєстрів руху грошових коштів по рахунках з вказівкою прибуткової та витратної частини, залишку коштів, дати та часу надходження коштів на рахунок та перерахування з нього, документів, на підставі яких проведені ці операції, повних назв контрагентів, які перерахували та яким перераховані кошти, їх кодів ЄДРПОУ, МФО і номерів рахунків контрагентів, з якими проведені операції за період з 01.01.2014 року по 31.05.2016 на паперових носіях та можливість їх вилучити.

Встановити термін надання вищевказаних документів службовими особами 10 діб з моменту отримання ухвали суду службовим особам ПАТ «ПУМБ».

Строк дії ухвали - 30 днів з дня винесення.

Ухвала слідчого судді про доступ до речей і документів підлягає обов'язковому виконанню.

Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя І.М.Нейло