Ухвала суду № 77496635, 30.10.2018, Кальміуський районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Іллічівський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
30.10.2018
Номер справи
264/2185/18
Номер документу
77496635
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

264/2185/18

1-кс/264/1875/2018

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.10.2018 м. Маріуполь

Слідчий суддя Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, за участю секретаря судового засідання Родіної Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Кальміуського ВП Центрального ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_2 про проведення експертизи,

У С Т А Н О В И В :

30 жовтня 2018 року до суду надійшло клопотання слідчого про проведення судової технічної експертизи з охорони праці, згідно з яким 25.04.2018 року до місцевої прокуратури надійшла заява про вчинення кримінального правопорушення від ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про те, що керівництво комунального закладу «Парк культури і відпочинку «Екстрим-Парк» (ЄДРПОУ 41869770) грубо порушують законодавства про охорону праці під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, що створює загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків.

25.04.2018 року даний факт було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42018051700000031 за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.272 КК України.

Згідно заяви ОСОБА_3 та ОСОБА_4 встановлено, що керівництвом комунального закладу «Парк культури і відпочинку «Екстрим-Парк» допускаються грубі порушення законодавства про охорону праці, а саме: трансформаторна підстанція КТП-784 експлуатується з порушеннями та перебуває в аварійному стані, відсутні дозволи на роботи з підвищеною небезпекою, відсутні наряди допуски на виконання робіт з підвищеною небезпекою, працівники, які виконують роботи на висоті мають медичні протипоказання, евакуаційні виходи заблоковані, тощо.

Відповідно до акту перевірки суб’єкта господарювання ГУ Держпраці у Донецькій області від 19.07.2018 № 05.5-17/11/19-18 встановлені порушення законодавства про охорону праці, а саме: 1) діяльність суб’єкта господарювання, його фактична структура та дані щодо структурних підрозділів установи і відповідність реєстраційним документам (ст.13 ЗУ № 2694); 2) система управління охороною праці впроваджена та функціонує (ч.2 ст.13 ЗУ № 2694); 3) служба охорони праці (призначені посадові особи), яка забезпечує вирішення конкретних питань охорони праці (ч.2 ст.13 ЗУ № 2694); 4) служба охорони праці функціонує (ст.15 ЗУ №2694); 5) інші служби технічної підтримки виробництва (якщо не визначено відповідними нормативно-правовими актами з охорони праці) функціонують, відповідальних за безпечне виконання робіт та експлуатацію обладнання (ст.13, ст.15 ЗУ №2694); 6) інструкції та інші акти з охорони праці, що діють у міських підприємствах та встановлюють правила виконання робіт працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, розроблені у встановленому порядку (абзац 9 ч.2 ст.13 ЗУ №2694); 7) проведення навчань та перевірки знань з охорони праці працівників та спеціалістів з охорони праці проводяться та не відповідають вимогам чинних нормативно-правових актів з охорони праці (ст.18 ЗУ №2694); 8) освіта керівного складу, а також займані працівниками посади кваліфікаційним вимогам, зазначених у нормативно-правових актах (ст.13 ЗУ №2694, ст.40 ЗУ №1127, ст.18 ЗУ №2288, ст.22 КУ №322); 9) контроль за роботою охорони праці (спеціально призначених посадових осіб), яка забезпечує виконання конкретних потань охорони праці роботодавцем (ч.2 ст.13 ЗУ № 2694); 10) розмір виплат на охорону праці становить не менше 0,5 % від фонду оплати праці за поточний рік (ч.3 ст.19 ЗУ №2694); 11) комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці (абзац 3 ч.2 ст.13 ЗУ №2694, ст.25, 27, 28 ЗУ №1127); 12) аудит охорони праці оцінки технічного стану виробничого обладнання, вжиття заходів щодо усування небезпечних для здоров’я виробничих факторів (ст.13 ЗУ №2694); 13) нещасні випадки та аварії розслідуються в повному обсязі правильно та своєчасно (ст.22 ЗУ №2694, ПКМУ від 25.08.2004 №1112); 14) облік нещасних випадків ведеться (ст.22 ЗУ №2694, ПКМУ від 25.08.2004 №1112); 15) облік аварій ведеться (ст.22 ЗУ №2694, ПКМУ від 25.08.2004 № 1112); 16) причини, що призводять до нещасних випадків, усуваються своєчасно (ст.13 ЗУ №2694, ПКМУ від 25.08.2004 №1112); 17) заходи, вжиті комісіями за підсумками розслідування причин нещасних випадків, здійснюються (ст.13 ЗУ №2694, ПКМУ від 25.08.2004 №1112); 18) документи дозвільного характеру, необхідність одержання яких передбачено законами (ст.21 ЗУ №2694, ст.19, 24 ЗУ №1127, ПКМУ від 15.10.2003 №1631); 19) фактичний стан виробництва вимогам нормативно-правовим актам з охорони праці (ст.21 ЗУ №2694, ст.19, 24 ЗУ №1127); 20) ідентифікація об’єктів підвищеної небезпеки суб’єктів господарювання (ст.9 ЗУ №2245, пункт 3 ПКМУ від 11.07.2002 №956); 21) декларування суб’єктів підвищеної небезпеки (ст.10 ЗУ №2245, пункт 3 ПКМУ від 11.07.2002 №956); 22) плани ліквідації аварій (ст.11 ЗУ №2245, ст.25, 27, 28 ЗУ №1127); 23) план ліквідації аварій відповідно до чинних нормативно-правових актів (ст.11 ЗУ №2245, ст.25, 27, 28 ЗУ №1127); 24) заходи, спрямовані на недопускання аварій на виробництві, їх обмеження та ліквідації, рятування людей (ст.8 ЗУ №2245, ст.30 ЗУ №1127); 25) добровільні допоміжні команди (станції, служби) до локалізації та ліквідації аварій (ст.29 ЗУ №1127); 26) перевірки суб’єктів господарювання засобами індивідуального захисту (ст.8 ЗУ №2694); 27) засоби індивідуального та комплексного захисту утримуються та застосовується відповідно до встановлення вимог (ст.8 ЗУ №2694), ПКМУ від 27.08.2008 №761); 28) виробничі будівлі, споруди, устаткування, транспорті засоби, технологічні процеси вимогам нормативно-правих актів з охорони праці (ст.21 ЗУ № 2694); 29) необхідна проектна та технічна документація (ст.21 ЗУ №2694, ст.19, ст.24 ЗУ №1127); 30) спеціальні заходи з безпечного виконання робіт (ст.21 ЗУ №2694, ст.18, ст.19, ст.24 ЗУ №1127); 31) технологічні процеси проектам на проведення робіт (ст.21 ЗУ №2694, ст.18, ст.19, ст.24 ЗУ №1127); 32) правила безпеки, інструкції з безпечного ведення робіт, будівельних норм і правил, правила технічної експлуатації, графіки планово-попереджувальних ремонтів, інших галузевих норм і правил (ст.13, 14 ЗУ №2694, ст.26 ЗУ №1127); 33) безпосередні перевірки процесу виробництва, передбачені технологічними регламентами (ст.13, 14 ЗУ №2694); 34) порядок прийому до експлуатації технологічного обладнання після монтажу і капітального ремонту (ст.21 ЗУ №2694); 35) контроль роботодавцем за додержання працівниками правил безпеки під час експлуатації засобів виробництва (ст.13 ЗУ №2694); 36) технологічне обладнання, механізми, установлення, в тому числі інженерні мережі, контрольно-вимірювальні прилади, засоби автоматичного попередження та локалізації аварій, а також інші засоби протиаварійного захисту, які забезпечують безпеку виробництва (ст.13, 14, ст.21 ЗУ №2694); 37) висновки експертизи щодо відповідності обладнання, виготовлення за кордоном, вимогам нормативно-правових актів з охорони праці чинним в Україні (ст.21 ЗУ №2694, ПКМУ від 15.10.2003 №1631); 38) механізм, устаткування та інструменти, що використовується паспортом (ст.13, ст.21 ЗУ №2694, ст.20 ЗУ №1127, ПКМУ від 15.10.2003 №1631); 39) електрообладнання та умови експлуатації (ст.13 ЗУ №2694); 40) будівлі та споруди, виробниче обладнання та устаткування утримуються відповідно до встановлених вимог, моніторинг за їх технологічним станом (ст.13 ЗУ №2694).

Клопотання обґрунтовується тим, що для встановлення об’єктивної істини у кримінальному провадженні для підтвердження факту порушення законодавства про охорону праці під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, що створює загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків необхідно провести комплекс заходів забезпечення кримінального провадження, з метою швидкого та повного розслідування провадження з тим, щоб виявити обсяг наслідків, спричинених протиправною діяльністю, також встановити осіб, які організували та здійснювали таку діяльність, а також всіх осіб причетних до неї, визначити обсяг вини кожного з них, для правильної та неупередженої кваліфікації діяння, та притягнення кожного винного до відповідальності, слідчий або прокурор зобов’язані звернутися з клопотанням до слідчого судді для проведення експертизи.

Слідчий до суду не з’явився з невідомих підстав, про час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином, проте його неприбуття відповідно до частини 3 ст.244 КПК України не перешкоджає розгляду клопотання.

На підставі ч.4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснюється.

Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 242 КПК України передбачено, що експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з’ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з’ясування питань права.

Згідно ст.243 КПК України, експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.

Згідно ст.244 КПК України, у разі, якщо для з’ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, сторони кримінального провадження мають право звернутися з клопотанням про проведення експертизи до слідчого судді. Клопотання розглядається слідчим суддею місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, не пізніше п’яти днів із дня його надходження до суду. Слідчий суддя самостійно визначає експерта, якого необхідно залучити, або експертну установу, якій необхідно доручити проведення експертизи.

Враховуючи, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта, клопотання слідчого підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 242-244 КПК України, слідчий суддя,

У Х В А Л И В :

Клопотання слідчого СВ Кальміуського ВП Центрального ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_2 про проведення експертизи задовольнити.

Доручити Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. Засл. проф. ОСОБА_5 проведення судової технічної експертизи з охорони праці, попередивши експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України.

На вирішення експерта поставити такі питання:

- вимоги, яких нормативно-правових актів з охорони регламентують дії осіб, причетних до розглянутого випадку в даній ситуації?

- чи відповідає організація робіт у комунальному закладі «Парк культури і відпочинку «Екстрим-Парк» вимогам охорони праці ?

- чи відповідає порядок виконання робіт у комунальному закладі «Парк культури і відпочинку «Екстрим-Парк» нормативно-технічним вимогам ?

- чи належить роботи (об’єкти), які виконуються у комунальному закладі «Парк культури і відпочинку «Екстрим-Парк» до категорії робіт з підвищеною небезпекою ?

- на яку особу покладено забезпечення виконання тих чи інших правил охорони праці та безпеки життєдіяльності у комунальному закладі «Парк культури і відпочинку «Екстрим-Парк»?

- ким з посадових осіб комунального закладу «Парк культури і відпочинку «Екстрим-Парк» і які саме, допущені порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів з охорони праці?

- чи створили загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідківпорушення вимог нормативно-правових актів зазначених в акті перевірки суб’єкта господарювання ГУ Держпраці у Донецькій області від 19.07.2018 № 05.5-17/11/19-18?

- чи є прямий причино-наслідковий зв’язок між діями (бездіяльністю) конкретних посадових осіб комунального закладу «Парк культури і відпочинку «Екстрим-Парк» у разі створення загрози загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків порушень, зазначених в акті перевірки суб’єкта господарювання ГУ Держпраці у Донецькій області від 19.07.2018 № 05.5-17/11/19-18?

Для проведення дослідження надати експертам матеріали кримінального провадження о 3-х томах.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Пустовойт Т. В.