ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" січня 2010 р. Справа № 2-а-10831/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Кусик Г.С.,
за участю:
представників позивача - Ярошенко Ю.Б., Головатенка К.К.,
представника відповідача - Величко М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом сільськогосподарського закритого акціонерного товариства імені Кірова до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень,
встановив:
Сільськогосподарське закрите акціонерне товариство імені Кірова (далі - позивач) звернулося із адміністративним позовом до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області (далі - відповідач) про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 24 листопада 2008 року № 0003271510/0 на суму 7,11 грн., № 0003281510/0 на суму 2642,30 грн., № 0003291510/0 на суму 725,95 грн., № 0003301510/0 на суму 6923,86 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що рішеннями Скадовської МДПІ № 20 від 28.02.2005 р. та № 21 від 28.02.2005 р. було списано безнадійний податковий борг по фіксованому сільськогосподарському податку та пені і збору за забруднення навколишнього природного середовища та пені у сумі 25668,34 грн. та 3136,43 грн. відповідно. Вказаний безнадійний борг було поновлено рішеннями відповідача № 87 від 26.12.2005 р. та № 86 від 26.12.2005 р. СЗАТ імені Кірова оскаржені такі дії до суду, який постановою від 13.11.2006 р. визнав нечинними рішення № 87 та 86. Вказану постанову ухвалою Запорізького апеляційного господарського суду від 16.02.2007 р. залишено без змін. В подальшому згідно рішень судових інстанцій відповідач фактично повинен був зняти з обліку 25668,34 грн. боргу по фіксованому сільськогосподарському податку та пені та 903,02 грн. заборгованості по пені з податку на додану вартість і 3136,43 грн. боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища та пені. Нарахування штрафних санкцій є безпідставним, так як строки подання звітності і сплати податків визначені пп.4.1.4, 5.3.1 Закону України № 2181 товариством дотримано, а саме, по збору за забруднення навколишнього природного середовища встановлений термін щодо його сплати протягом 50 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного кварталу платником не перевищено. СЗАТ імені Кірова своєчасно сплатило узгоджене податкове зобов"язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 квартал 2008 року. Відповідно до акту звірки розрахунків від 22.01.2007 р. за період з 01 січня по 31 грудня 2007 року по цьому податку станом на 01.01.2008 р. рахується переплата в сумі 29,75 грн. З січня товариство своєчасно подавало звіти та сплачувало зобов"язання, а тому штрафні санкції у податковому повідомленні-рішенні від 24.11.2008 р. № 0003271510/0 нараховані безпідставно. Також зазначає, що штрафні санкції по фіксованому сільськогосподарському податку нараховані невірно, так як згідно акту звірки від 22.01.2008 р. з відповідачем станом на 01.01.2008 р. заборговності по даному виду податку у позивача не було. Своєчасність сплати зобов"язань підтверджується платіжними дорученнями по сплаті фіксованого сільськогосподарського податку.
Представники позивача у судовому засіданні підтримали позов, просили його задовольнити, мотивуючи це тим, що відповідачем неправомірно було застосовано штрафні санкції за порушення строків сплати фіксованого сільськогосподарського податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища, оскільки товариство своєчасно сплачувало ці податки з січня 2008 року, що підтверджується долученими до матеріалів справи платіжними дорученнями. Вважають, що податкові органи не можуть самостійно без попередньої згоди позивача проводити оплату поточних податкових зобов’язань направляти на зменшення податкового боргу у залежності від календарної дати його виникнення. Тому просять позов задовольнити, а податкові повідомлення-рішення від 24 листопада 2008 року № 0003271510/0 на суму 7,11 грн., № 0003281510/0 на суму 2642,30 грн., № 0003291510/0 на суму 725,95 грн., № 0003301510/0 на суму 6923,86 грн. визнати нечинними.
Представник відповідача заперечував проти позовних вимог, мотивуючи це тим, що згідно з пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов"язаний самостійно сплатити суму податкового зобов"язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону для подання податкової декларації. Відповідно до п.7.7 ст.7 Закону № 2181 податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов"язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його винекнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов"язковими платежами) - у рівних пропорціях. Вищевказані положення надають право органам державної податкової служби спрямовувати сплату, направлену платником податку на погашення зобов"язань, які не є податковим боргом, на погашення податкового боргу. У податковому роз"ясненні щодо черговості погашення та окремих питань стягнення сум податкового боргу (затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 13.11.2002 р. № 540), зазначено, що п.5.3 ст.5 Закону № 2181 встановлює обов"язок платника податків сплатити узгоджену суму податкового зобов"язання та терміни її погашення. Відстрочення термінів сплати узгоджених сум податкових зобов"язань відповідно до Закону здійснюється у порядку, передбаченому ст.14, шляхом розстрочення (відстрочення) податкових зобов"язань. Іншої можливості сплати платником податків податкових зобов"язань наступного періоду до сплати податкових зобов"язань попереднього періоду Закон не передбачає. Таким чином, кошти, що надійшли на сплату зобов"язань з податку, збору (обов"язкового платежу), спрямовуються на погашення податкових зобов"язань з того самого платежу у порядку календарної черговості настання граничних термінів їх сплати. Така черговість погашення діє незалежно від волі платника податків та стосується як самостійно розрахованих платником податків податкових зобов"язань, так і податкових зобов"язань, розрахованих контролюючим органом. Позивачем на протязі всіх періодів проводиться несвоєчасна сплата узгоджених податкових зобов"язань, але ні в одному із платіжних доручень він не визначив частку суми, яка повинна бути направлена на погашення пені, тому податковою інспекцією самостійно здійснювався даний розподіл. І це є однією із причин зарахування коштів в погашення боргу не в той період, у який вказує платник. Не погоджується з твердженням позивача про те, що списання та поновлення сум боргу призвели до помилкового нарахування штрафних санкцій, оскільки нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату фіксованого сільськогосподарського податку проведено по платежам, сплаченим позивачем починаючи з 27.12.2007 р., тобто, уже після списання поновленої суми недоїмки і пені. В картці особового рахунку на даний час відсутня заборгованість і пеня, яка була предметом спору між сторонами і всі платежі проведені платником до списання, зараховані в погашення тільки узгоджених податкових зобов"язань. Платіжним дорученням № 302 від 27.12.2007 р. позивачем сплачено податкове зобов"язання в сумі 22929,47 грн., яка автоматично зарахована в погашення податкового боргу (недоїмки та пені) у порядку календарної черговості його виникнення. Тобто, погашаються податкові зобов"язання, які не були своєчасно сплачені по розрахунку № 553 від 23.01.2007 р., граничний термін сплати яких настав 02.03.2007 р., 30.03.2007 р., 03.05.2007 р., 30.05.2007 р., 02.07.2007 р., 30.07.2007 р., 30.08.2007 р., 01.10.2007 р., 30.10.2007 р., 30.11.2007 р. Відповідно слідуючі платежі, які сплачені починаючи з січня 2008 року, зараховуються в погашення податкових зобов"язань, починаючи із січня 2008 року по вересень 2008 року. Із аналізу облікових карток платника встановлено, що після повного списання податкового боргу по фіксованому сільськогосподарському податку 18.02.2005 р. (коли недоїмка і пеня дорівнювала 0) позивачу нараховано зобов"язання за 2005 рік в сумі 37247,76 грн., а сплачено всього 10347,91 грн. і то з порушенням встановлених строків. На 01.01.2006 р. недоїмка складала 38016,12 грн., а перший платіж проведено тільки 25.07.2006 р. в сумі 922,12 грн. при тому, що недоїмка на даний момент рахується в сумі 45213,67 грн. Аналогічні порушення строків та суми сплати мало місце в 2007-2008 роках. На момент списання з облікової картки платника боргу по ФСП - 18.12.2007 р. недоїмка складала 43461,46 грн., пеня 496,74 грн., що в декілька разів перевищує суму поновленого боргу, тому після проведення списання залишок несплаченої недоїмки складав 22446,21 грн., а пені 483,26 грн. Із аналізу своєчасності сплати податкових зобов"язань по ФСП видно, що причиною нарахування штрафних санкцій по вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням є постійне порушення встановлених строків сплати узгоджених податкових зобов"язань, а не факт поновлення списаної суми, яке мало місце у грудні 2005 року. Аналогічна ситуація і по нарахуванню штрафних санкцій по збору за забруднення навколишнього природного середовища по податковому повідомленню-рішенню № 0003271510/0 від 24.11.2008 р.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до виснову про обгрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що представниками позивача проведено перевірку своєчасності сплати податків та зборів до бюджету, за результатами якої складено акт № 277/15-03784226 від 16.11.2008 р. Відповідно до акту перевірки сільськогосподарське закрите акціонерне товариство імені Кірова узгоджені податкові зобов"язання з фіксованого сільськогосподарського податку, визначені у розрахунках фіксованого сільськогосподарського податку від 23.01.2007 р. № 553, від 31.10.2007 р. № 3967 та від 25.01.2008 р. № 125, сплатило із затримкою до 30 календарних днів, від 31 до 90 кадендарних днів включно та більше 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов"язання та узгоджені податкові зобов"язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, визначені у податковому розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 квартал 2008 року (вхідний № 2691 Чаплинської МДПІ від 18.04.2008 р.) з граничним строком сплати 20.05.2008 р., сплатило згідно з платіжним дорученням від 15.07.2008 р. № 186 суму 35,56 грн. із затримкою від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов"язання.
Чаплинською міжрайонною державною податковою інспекцією було направлено позивачу податкові повідомлення-рішення, якими застосовано штрафні санкції: від 24.11.2008 р. № 0003281510/0 на суму 2642,30 грн. (20 % погашеної суми податкового боргу) з фіксованого сільськогосподарського податку; № 0003291510/0 на суму 725,95 грн. (10 % погашеної суми податкового боргу) з фіксованого сільськогосподарського податку; № 0003301510/0 на суму 6923,86 грн. (50 % погашеної суми податкового боргу) з фіксованого сільськогосподарського податку; № 0003271510/0 на суму 7,11 грн. (20 % погешеної суми податкового боргу) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, застосованих з посиланням на пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Суд вважає застосування відповідачем штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати даних видів податку неправомірним виходячи з наступного.
Статтею 5 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" № 320-XIV від 17.12.1998 р. передбачено, що платники податку визначають суму фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим Законом, і подають розрахунок органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 1 лютого поточного року. Сплата податку проводиться щомісячно до 20 числа наступного місяця у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку, у таких розмірах: у I кварталі - 10 відсотків; у II кварталі - 10 відсотків; у III кварталі - 50 відсотків; у IV кварталі - 30 відсотків.
Положеннями ст.44 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. № 1264-XII передбачено, що збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище і розміщення відходів. Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п.п.9, 10 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації. Остаточний річний розрахунок збору подається платниками до органів державної податкової служби за місцем податкової реєстрації платника протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного року. Збір сплачується платниками протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору, за місцем податкової реєстрації.
Тобто, виходячи з норм Законів № 320-XIV та № 1264-XII СЗАТ імені Кірова подавала до Чаплинської МДПІ розрахунки по нарахуванню фіксованого сільськогосподарського податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища. Одним із основних законів, що регулює взаємовідносини платників податків та податкових органів по нарахуванню та сплаті податків та обов’язкових платежів в бюджет і державних цільових фондів є Закон України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Пунктом 11 статті 1 Закону України № 2181-ІІІ передбачено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування, або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Подавши в Чаплинську МДПІ розрахунок по фіксованому сільськогосподарському податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища СЗАТ імені Кірова приступило до процедури узгодження податкових зобов’язань по фіксованому сільськогосподарському податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Отже самостійно подавши декларацію (розрахунок) по фіксованому сільськогосподарському податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища СЗАТ імені Кірова узгодила свої податкові зобов’язання з цього податку і повинно було його сплачувати в порядку і в строки, визначені законодавством.
Згідно з вимогами пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України № 2181-ІІІ у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Нарахування штрафу та пені за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання провадиться незалежно від причин затримки сплати платежу. Кінцевий розмір штрафних санкцій та пені податковому органу можливо визначити лише після повної сплати податкового зобов’язання до бюджету.
Підставою для нарахування штрафних санкцій за затримку по сплаті узгодженого податкового зобов’язання можуть бути лише матеріали перевірки виїзної або невиїзної документальної перевірки платника податку.
Положеннями ст.1 Закону України 2181-ІІІ передбачено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Відповідно до зазначених норм податкового законодавства до податкового зобов’язання включаються суми основного платежу підприємства а також всі суми штрафних санкцій застосованих до платника податків відповідно до вимог чинного законодавства. Таким чином застосування штрафних санкцій можливе лише за несвоєчасну сплату фіксованого сільськогосподарського податку.
Однак у судовому засіданні встановлено, що СЗАТ імені Кірова своєчасно сплатило узгоджені податкові зобов"язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 квартал 2008 року та фіксований сільськогосподарський податок за відповідні періоди 2007, 2008 років. Це підтверджується актом звірки від 22.01.2008 р. та платіжними дорученнями, які знаходяться у матеріалах справи. Сплата податкових зобов’язань з цього податку та збору провадилась на підставі платіжних доручень. У платіжних дорученнях позивачем вказувались назва податку та податковий період, за який проводиться сплата цього податку та збору. Співставлення сум вказаних у платіжних дорученнях, дати сплати платежів з розрахунком з фіксованого сільськогосподарського податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища, наданого відповідачем свідчить, що позивач на протязі 2007-2008 років сплачував податок та збір, нараховані за поточними зобов’язаннями на підставі розрахунків наданих у 2007-2008 роках. Відповідач без попередньої згоди позивача проведену оплату поточних податкових зобов’язань направляв на зменшення податкового боргу у залежності від календарної дати його виникнення.
Суд на підставі Закону України "Про порядок погашення зобов"язань перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ вважає, що поряд з існуючими інструментами примусового стягнення податкового боргу у відповідача відсутнє право змінювати цільову приналежність сплаченого платником податків податку. У зв’язку з тим, що застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов’язань з податків і зборів можливе лише після повної їх сплати суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань з фіксованого сільськогосподарського податку від 24 листопада 2008 року № 0003281510/0 на суму 2642,30 грн., № 0003291510/0 на суму 725,95 грн., № 0003301510/0 на суму 6923,86 грн. та збору за забруднення навколишнього природного середовища від 24 листопада 2008 року № 0003271510/0 на суму 7,11 грн. підлягають скасуванню.
Керуючись ст.ст.8, 9. 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов сільськогосподарського закритого акціонерного товариства імені Кірова до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області від 24.11.2008 р. № 0003271510/0 на суму 7,11 грн., № 0003281510/0 на суму 2642,30 грн., № 0003291510/0 на суму 725,95 грн., № 0003301510/0 на суму 6923,86 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 січня 2010 р.
Суддя Бездрабко О.І.