Постанова № 77434661, 25.10.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2018
Номер справи
820/1304/18
Номер документу
77434661
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції: Мар'єнко Л.М.

25 жовтня 2018 р. Справа № 820/1304/18Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Курило Л.В.,

суддів: Русанової В.Б. , Бартош Н.С. ,

за участю секретаря судового засідання - Патової Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної фіскальної служби України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 р. (повний текст рішення складено 02.07.18 р.) по справі № 820/1304/18

за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Державної фіскальної служби України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2018 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1, позивач) звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України, відповідач), в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 14.12.2017р. №417784/НОМЕР_1 про відмову у реєстрації податкової накладної фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 від 07.11.2017р. № 3527 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 24.11.2017р. № 3527.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.06.2018р. адміністративний позов задоволено в повному обсязі.

Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 14.12.2017р. №417784/НОМЕР_1 про відмову у реєстрації податкової накладної фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 від 07.11.2017р. № 3527 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язано Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 24.11.2017р. № 3527.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Позивач не реалізував своє процесуальне право на подання відзиву на апеляційну скаргу.

Представник відповідача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги підтримала в повному обсязі, просила задовольнити апеляційну скаргу та скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник позивача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції заперечувала проти апеляційної скарги та просила рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача - без задоволення.

Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників справи, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець та перебуває на податковому обліку в Основ'янській ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області.

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом економічної діяльності позивача є оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами (а.с.11-12).

Позивачем укладено із Східною ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області договір №3 від 02.08.2016р. про визнання електронних документів, що підтверджується квитанцією №2.

14.03.2016 р. між ФОП ОСОБА_1 ( Продавець) та ТОВ "СПЕЦБУДМОННТАЖ-УКРАЇНА" (Покупець) укладено договір купівлі - продажу №420, згідно з п. 1.1 якого Продавець зобов'язується передати у власність , а Покупець - прийняти та оплатити кондитерські вироби.

Згідно з п. 4 вказаного Договору оплата поставленого товару здійснюється Покупцем після отримання товару, шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Продавця.

07.11.2017р. ФОП ОСОБА_1 складена податкова накладна від 07.11.2017р. №3527 щодо операції з постачання на адресу ТОВ "СПЕЦБУДМОННТАЖ-УКРАЇНА" кондитерських виробів за найменуванням (а.с.53).

24.11.2017р. о 18:37:49 ФОП ОСОБА_1 відправила відповідачу засобами телекомунікаційного зв'язку в електронному вигляду податкову накладну від 07.11.2017р. №3527.

Позивачем отримано квитанцію № 1 про прийняття податкової накладної №3527, однак, в квитанції зазначено про те, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. Водночас, зазначено, що ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017р. №567, а саме: за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1704, 1806, 1905. Також запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017р. №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу (а.с. 52).

Позивач звернувся до податкового органу з повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій ПН/РК, реєстрація якої зупинено від 07.11.2017р. №3527, в якому зазначено, що ФОП ОСОБА_1 купує сировину, про що позивач надала договори з постачальниками та отримані накладні та ТТН від них, потім надає її в переробку та отримує готову продукцію у "Конд-Клас", на підтвердження чого надала договір про переробку давальницької сировини, акти передачі сировини та отримання готової продукції. ТОВ "СПЕЦБУДМОННТАЖ-УКРАЇНА" є покупцем готової продукції, про що позивачем надано договір, накладна та довіреність (а.с.23).

За результатами розгляду вказаного повідомлення Комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної /рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 14.12.2017р. № 11880/38879071 зазначено, що відповідно до підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою для прийняття таких рішень зазначено: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування (а.с.22).

Не погоджуючись з рішенням Комісії ДФС України від 14.12.2017р. № 11880/38879071, позивач на вказане рішення подала скаргу до ДФС Українеи від 21.12.2017р. №2, до якої долучені наступні документи: копія договору купівлі - продажу з покупцем ТОВ "СПЕЦБУДМОННТАЖ-УКРАЇНИ" від 14.03.2016р. №420, копія видаткової накладної для покупця ТОВ "Спецбудмонтаж Україна" № 2649 від 07.11.2017р., копія довіреності № 2094/1 від 07.11.2017р. від ТОВ "Спецбудмонтаж Україна" на отримання кондитерських виробів від ФОП ОСОБА_1 на суму, що вказана у видатковій накладній № 2649 від 07.11.2017р., виписка банку (сформована 20.12.2017р.), роздрукована із системи "клієнт-банк", копія договору № 01 підряду на переробку давальницької сировини від 01.01.2016 р. між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ "Конд-Класс", копія видаткової накладної (у переробку) № 236 від 07.11.2017р., копія акту наданих послуг з переробки № 257 від 07.11.2017р., копія договору поставки товару № 173 ( з відстрочкою платежу) з постачальником ТОВ "ТД «Бімаркет" від 26.01.2016р., копія видаткової накладної №3403 від 02.11.2017 р. від постачальника сировини ТОВ "ТД "Бімаркет", копія ТТН № Р3403 від 02.11.2017р. від постачальника ТОВ "ТД "Бімаркет", копія договору поставки № ОП-20170213/4 від 13.02.2017р. з постачальником ПП "ТД "Золота Миля", копія видаткової накладної № 5444 від 20.10.2017 р. від постачальника ПП "ТД "Золота Миля", копія ТТН № Р5444 від 20.10.2017р. від постачальника ПП "ТД "Золота Миля", копія договору № 27/15 від 01.07.2015р. з постачальником ФОП ОСОБА_2, копія видаткової накладної № 333 від 03.11.2017р. від постачальника сировини ФОП ОСОБА_2, копія договору №0806/8 від 08.06.2016р. з постачальником ТОВ "Енліль", копія видаткової накладної № 2010-16 від 20.10.2017р. від постачальника сировини ТОВ "Енліль", копія ТТН № 2010-16 від 20.10.2017р. від постачальника сировини ТОВ "Енліль", копія Договору з постачальником ТОВ "Інтрейд Мікс" №1123-Х від 16.02.2016р., копія накладної № 17030723 від 26.10.2017р. від постачальника сировини ТОВ "Інтрейд Мікс", копія ТТН № 17030723 від 26.10.2017р. від постачальника ТОВ "Інтрейд Мікс", копія договору поставки товару № 7 від 04.01.2016р. з постачальником ПФ "Віта Стома", копія видаткової накладної № РН-0001768 від 20.10.2017 р. від постачальника ПФ "Віта Стома", копія ТТН № 2010-2 від 20.10.2017 р. від постачальника ПФ "Віта Стома", копія договору поставки №29/04/2016-1 від 29.04.2016р. з постачальником сировини ТОВ "Харківський хлібний дім", копія видаткової накладної N0 3246 від 27.10.2017р. від постачальника сировини ТОВ "Харківський хлібний дім"; копія ТТН № б/н від 27.10.2017р. від постачальника сировини ТОВ "Харківський хлібний дім", копія видаткової накладної № 354 від 07.09.2017р. від постачальника сировини ТОВ "Коммерс ВД", копія видаткової накладної № 2Р00-008152 від 04.11.2017р. від постачальника ТОВ "Імперово Фудз", копія ТТН №2Р00-008152 від 04.11.2017р. від постачальника сировини ТОВ "Імперово Фудз", копія договору купівлі-продажу № 19 від 19.02.2016р. з постачальником сировини ФОП ОСОБА_3, копія видаткової накладної № 11024-00001 від 24.10.2017р. від постачальника сировини ФОП ОСОБА_3, копія видаткової накладної № РН-0001823 від 30.10.2017р. від постачальника ПФ "Віта Стома", копія ТТН № 3010-10 від 30.10.2017Р. від постачальника ПФ "Віта Стома", копія видаткової накладної № 5386 від 19.10.2017Р. від постачальника ПП "ТД "Золота Миля", копія ТТН № Р5386 від 19.10.2017р. від постачальника ПП "ТД "Золота Миля", копія Договору купівлі-продажу № 15 від 24.02.2016р. від постачальника сировини ТОВ "Інтерфуд- Стандарт", копія видаткової накладної №363 від 25.09.2017р. від постачальника сировини ТОВ "Інтерфуд- Стандарт", копія Договору №28/09-37 від 28.09.2017р. з постачальником ТОВ "Проденерго", копія видаткової накладної № РН-0007385 від 04.10.2017р. від постачальника ТОВ "Проденерго", копія ТТН № ТТН-006011 від 04.10.2017р. від постачальника ТОВ "Проденерго", копія видаткової накладної № А-00000164 від 03.10.2017р. від постачальника сировини ТОВ "Агропродресурс", копія ТТН Серії ПЗО № 8514557 від 03.10.2017 р. від постачальника сировини ТОВ "Агропродресурс", копія видаткової накладної № 304 від 04.10.2017р. від постачальника сировини ТОВ "Дан-Про", копія видаткової накладної № 3-00170007 від 28.10.2017р. від постачальника сировини ТОВ "С- ТРАНС", копія ТТН № 3-00170007 від 28.10.2017 р. від постачальника ТОВ "С-ТРАНС", копія договору поставки №ЄШ-103 від 01.11.2017р. з постачальником сировини ТОВ "Євро Шугар Трейд", копія видаткової накладної № 135 від 02.11.2017р. від постачальника сировини ТОВ "Євро Шугар Трейд", копія ТТН № 135 від 02.11.2017р. від постачальника ТОВ "Євро Шугар Трейд", квитанція про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних з відміткою "Документ прийнято. Реєстрація зупинена", повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено, рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з відміткою "РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА", копія акту перевірки ГУ ДФС у Харківській області № 4459/20-40-13-15-07/НОМЕР_1 від 12.06.2017р. (а.с.14-20).

22.01.2018р. комісією з питань розгляду скарг Державної фіскальної служби України прийнято рішення №8074/НОМЕР_1, яким залишено скаргу ФОП ОСОБА_1 без задоволення та рішення комісії ДФС - без змін (а.с.13).

Вважаючи протиправним рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 14.12.2017р. №417784/НОМЕР_1 про відмову у реєстрації податкової накладної фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 від 07.11.2017р. № 3527 в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач звернулась із зазначеним позовом до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що підстава зупинення реєстрації спірних податкових накладних згідно квитанцій № 1, а саме: виявлення невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1704, 1806, 1905, спростовується дослідженими судом первинними документами щодо господарських операцій позивача з його контрагентами та об'єктивно пояснюється видом діяльності позивача щодо переробки сировини на давальницьких умовах. Також, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 07.11.2017р. № 3527, є обґрунтованими.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови в реєстрації податкових накладних стало, на думку відповідача, надання позивачем неповного пакету документів для вирішення питання про можливість реєстрації податкової накладної №3527 .

Вимоги щодо оформлення податкових накладних, їх видачі та внесення до ЄРПН встановлені ст. 201 Податкового кодексу України

Відповідно до п. 201.1. ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з п. 201.10. ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно з п.201.16. ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до п.п. 201.16.1. п.201.16. ст. 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до п.п. 201.16.2 п.201.16. ст. 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно з п.п.201.16.3 п.201.16. ст. 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.

Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.п. 201.16.4 п.201.16. ст. 201 ПК України, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341), у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Пунктом 74.2. ст. 74 ПК України передбачено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Мінфіну України від 13.06.2017р. №567 (чинного на час виникнення спірних правовідносин) затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі за текстом - Критерії).

Пунктом 2 Критеріїв передбачено, що моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС).

Пунктом 6 Критеріїв моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями, зокрема, як:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

Відповідно до п.1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567: 1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки - фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

З аналізу наведених положень законодавства вбачається, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальних органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017р. №190 визначені підстави для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації та встановлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Як правомірно враховано судом першої інстанції, на підтвердження закупівлі сировини для вироблення кондитерських виробів позивачем до матеріалів справи надано відповідні договори поставки сировини, укладені між ФОП ОСОБА_1 (покупець) та ТОВ "ТД "БІМАРКЕТ", ТОВ "ЄВРО ШУГАР ТРЕЙД" ТОВ "ІНТЕРФУД-Стандарт", ФОП ОСОБА_2, ТОВ "ЕНЛИЛЬ", ТОВ "Харківський хлібний дім" ПФ "ВітаСтома", ТОВ "ІНТРЕЙД МІКС", ТОВ "ПРОДЕНЕГО", ФОП ОСОБА_3, ПП "ТД "Золота Миля" (постачальники), а також надано видаткові накладні та товарно - транспортні накладні, відповідно (а.с.70-128).

Під час розгляду справи встановлено, що придбану сировину у вказаних контрагентів позивач надавав у переробку, на підставі договору підряду на переробку давальницької сировини від 01.01.2016р. №01, укладеного з ТОВ "Конд-Клас" (а.с.60-63). Також, на підтвердження отримання від вказаного контрагента послуг з виготовлення продукції позивачем до матеріалів справи надано видаткову накладну (у переробку), акт з надання послуг з переробки, звіти про переробку, тощо (а.с.63-67).

За результатами отриманих послуг від ТОВ "Конд-Клас", позивачем (продавець) та ТОВ "СПЕЦБУДМОННТАЖ-УКРАЇНА" (покупець), укладено договір купівлі - продажу від 14.05.2016р. №420, в якому у п.п. 1.1 визначено, що продавець зобов'язується передати у власність, а покупець прийняти та сплатити за кондитерські вироби, відповідно до видаткових накладних за ціною, в асортименті та кількості, узгодженою сторонами напередодні в усній формі по телефону, листуванням по електронній пошті чи іншим шляхом (а.с.54-56).

На підтвердження факту реалізації кондитерських виробів ТОВ "СПЕЦБУДМОННТАЖ-УКРАЇНА" позивачем до матеріалів справи надано видаткову накладну, довіреність на отримання товару, виписку по рахунку (а.с.57-59).

Таким чином, сукупність наданих документів не дає підстав для сумніву щодо дійсного укладання договору купівлі - продажу від 14.05.2016р. №420. Факт оплати за товар зумовлював обов'язок позивача в силу вимог п.187.1 ст. 187, п.201.1 ст. 201, п. 201.7 ст. 201, пункту 201.10 ст. 201 ПК України сформувати та направити для реєстрації спірну податкову накладну.

За результатами вказаної господарської операції за правилом "першої події" позивачем виписано та направлено на реєстрацію податкову накладну від 07.11.2018р. № 3527.

На підставі вищевикладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що підстава зупинення реєстрації спірних податкових накладних згідно квитанцій № 1, а саме: виявлення невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1704, 1806, 1905, спростовується дослідженими первинними документами щодо господарських операцій позивача з його контрагентами та об'єктивно пояснюється видом діяльності позивача щодо переробки сировини на давальницьких умовах.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що рішення ДФС України від 14.12.2017 № 11880/38879071 про відмову в реєстрації податкової накладної є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ГУ ДФС у Харківській області зареєструвати податкову накладну від 07.11.2018р. № 2527, колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається зі змісту п. 201.16 ПК України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341), Регламенту комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, затвердженого наказом ДФС України від 26.06.2017р. № 450, повноваженнями щодо реєстрації податкових накладних, входить до компетенції ДФС України.

Пунктом "б" п.п. 201.16.4 п.201.16. ст. 201 ПК України передбачено обов'язок ДФС України, зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, реєстрацію якої було зупинено, у день настання однієї із таких подій зокрема, набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Зважаючи на наявність у позивача, передбачених чинним законодавством України документів, які свідчать про реальність проведення господарської операції між позивачем та ТОВ "СПЕЦБУДМОННТАЖ-УКРАЇНА" та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної від 07.11.2017р. №3527.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 07.11.2017р. № 3527.

Доводи апелянта про те, що з наданих позивачем документів неможливо ідентифікувати та підтвердити проведення господарських операцій, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки підстава зупинення реєстрації спірних податкових накладних згідно з квитанцією від 24.11.2017р., а саме: виявлення невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1704, 1806, 1905, спростовується дослідженими судом первинними документами щодо господарських операцій позивача з його контрагентами та об'єктивно пояснюється видом діяльності позивача щодо переробки сировини на давальницьких умовах.

Крім того, відповідач не наводить жодного доводу відносно відсутності у рішенні конкретної інформації стосовно причин та підстав прийняття такого рішення, у тому числі переліку документів, складених з порушенням законодавства та документів, яких не вистачає для прийняття позитивного рішення.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що рішення від 14.12.2017р. № 11880/38879071 про відмову в реєстрації податкової накладної є протиправним та підлягає скасуванню.

Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 24.11.2017р. № 3527 з огляду на те, що відповідачем не надано доказів наявності підстав для відмови у її реєстрації.

Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ч.4 ст. 229, ст. 243, 250, 286, 308, 310, ч.2 ст. 313, ст. 315, 316, 321, 322, 325, 326 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 по справі № 820/1304/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Л.В. Курило Судді В.Б. Русанова Н.С. Бартош Постанова складена в повному обсязі 29.10.18 р.