Рішення № 77433121, 12.10.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2018
Номер справи
818/2406/18
Номер документу
77433121
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2018 р. Справа №818/2406/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Воловика С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,

позивача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/2406/18

за позовом ОСОБА_2

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_2.) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській обл.), в якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо невиплати нарахованої пенсії та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_2 нараховану та не виплачену пенсію за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року в сумі 59482,32 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії за період з 01 січня 2016 року по день винесення рішення судом у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення.

Позовні вимоги ОСОБА_2 обґрунтовує наступним. Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення поліцейських на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016. Підставою для здійснення відповідачем такого перерахунку, згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008, є довідка про грошове забезпечення встановленої форми, видана відповідним органом.

Через невиконання ГУ ПФУ в Сумській області обов'язку щодо перерахунку пенсії, у квітні 2018 року позивачем була подана відповідна заява, за результатами розгляду якої, листом від 27.04.2018 №1439/З-11 відповідач повідомив, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі довідки про грошове забезпечення, наданої ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року. Виплата перерахованих пенсій має бути проведена з 01.01.2018, а сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обліковується станом на 1 січня 2018 року та буде виплачена протягом 2019-2021 років після виділення коштів з державного бюджету. Крім того, перерахунок проведено враховуючи чинну, на час його проведення, редакцію ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

На переконання ОСОБА_2, у ГУ ПФУ в Сумській області відсутні правові підстави для виплати перерахованої пенсії у згаданому порядку, оскільки, по-перше, на момент виникнення права на перерахунок пенсії 01.01.2016 Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не діяла, у зв'язку з чим, на підставі ст. 58 Конституції України, не може регулювати спірні правовідносини; по-друге, згадана Постанова КМУ суперечить ст. 22 Конституції України, оскільки звужує зміст та обсяг прав позивача; та по-третє, відповідач не може ставити свій обов'язок щодо виплати перерахованої пенсії, у залежність від наявності коштів у державному бюджеті.

Також ОСОБА_2 зазначає, що дії відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії з 85% до 70% відповідних сум грошового забезпечення є протиправними, в зв'язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 05.07.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №818/2406/18, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням Виклику) сторін.

Від ГУ ПФУ в Сумській області 24.07.2018 надійшов відзив на позовну заяву (а.с.28-29), у якому відповідач зазначив, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, перерахунок пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", має бути здійснений з 01.01.2016 на підставі довідок, виданих згідно затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 порядку, за прирівнюваною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. Виплата перерахованих пенсій має бути проведена з 01.01.2018, а сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється станом на 1 січня 2018 року та виплачується у визначеному порядку.

На виконання вказаних норм, після отримання у березні 2018 року довідки про грошове забезпечення, позивачу зроблений перерахунок пенсії з 01.01.2016. При цьому, відповідач зазначає, що виплата перерахованої суми пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 59482,32 грн. буде здійснена у порядку, визначеному Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018. Перерахунок пенсії відбувся на підставі Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов економічного зростання в Україні", яким було внесено зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", які набрали чинності з 1 травня 2014 року. Відповідно до внесених змін максимальний розмір пенсії, обчислений згідно з цією статтею, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Враховуючи наведене, ГУ ПФУ в Сумській області вважає позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

З метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, а також беручи до уваги необхідність витребування додаткових доказів по справі, ухвалою суду від 31.07.2018, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження, у зв'язку з чим на 06.09.2018 о 15 год. 00 хв. призначено підготовче засідання. Ухвалою суду від 06.09.2018 оголошеного перерву у підготовчому провадженні на 13.09.2018 о 12 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 13.09.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду у відкритому засіданні на 12 жовтня 2018 року о 10 год. 00 хв.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.49), причини неявки суд не повідомив.

Заслухавши пояснення позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та об'єктивно оцінивши їх в сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 з 2005 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

17.04.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення поліцейських, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 01.01.2016 р. (а.с.13)

У відповідь на вказану заяву, листом №1439/З-11 від 27.04.2018 відповідач повідомив ОСОБА_2 про те, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018, на підставі довідки про грошове забезпечення, наданої ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області у березні 2018 року, здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Сума перерахованих коштів для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 станом на 01.01.2018 обліковується органами ПФУ та буде виплачена у визначеному порядку після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.

Перерахунок проведено враховуючи чинну, на час його проведення, редакцію ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. (а.с.14)

Задовольняючі позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_2 до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 та зобов'язаня здійснити перерахунок та виплату пенсії із розрахунку 85% відповідних сум грошового забезпечення, виходить з наступного.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VII від 27.03.2014 до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" внесені зміни, якими максимальний розмір пенсії обмежений 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (в редакції, яка діяла на момент здійснення перерахунку пенсії, тобто станом на лютий 2018 року), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Так, пунктами 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок), встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі згаданого рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.

У відповідності до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", для перерахунку пенсій враховуються:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

З системного аналізу вказаних норм, єдиним висновком є те, що перерахунок призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсії, здійснюється у разі зміни розміру грошового забезпечення за відповідною посадою в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Здійснюючи такий перерахунок, органи пенсійного фонду лише змінюють суму грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, не змінюючи при цьому розмір призначеної пенсії.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведені обставини, зменшуючи у зв'язку із внесенням змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" розмір призначеної мені пенсії, ГУ ПФУ в Сумській області діяло не на підставі та не у спосіб, що передбачені згаданим Законом та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що свідчить про протиправність таких дій відповідача.

Крім того, згідно зі ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Тобто, на виконання вказаних норм, Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VII від 27.03.2014 (набрав чинності 01.04.2014), яким внесені зміни до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в частині обмеження максимального розміру пенсії, не має зворотної дії у часі, в зв'язку з чим, не може визначати розмір пенсій призначених до набрання ним чинності, тобто, до 01.04.2014.

Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення ним пенсії.

Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеному в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 у справі №686/12623/17, яка згідно ч.4,5 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень та враховується іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо невиплати нарахованої пенсії та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_2 нараховану та не виплачену пенсію за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року в сумі 59482,32 грн., суд виходить з наступного.

25.02.2018 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018 (надалі по тексту Постанова № 103).

Пунктом 3 вказаної Постанови встановлено, що з 1 січня 2016 р. здійснюється перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводиться з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Відповідно до пункту 5 Постанови № 103, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

В даному випадку, матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами, що ГУ ПФУ в Сумській області, 24.03.2018 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016 на підставі довідки ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про розмір грошового забезпечення № 11/204-280 від 21.03.2018 (а.с.30). Розмір пенсії після перерахунку склав 5879, 14 грн.

Згідно розрахунку (а.с.31-зворотній бік), за період з січня 2016 по березень 2018 року, позивачу підлягає сплаті сума перерахованої пенсії в розмірі 66917, 61 грн.

При цьому, сума недоплаченої пенсії ОСОБА_2 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, обліковується ГУ ПФУ в Сумській області для здійснення виплати згідно приписів Постанови № 103.

Враховуючи наведені обставини, суд доходить висновку, що у відповідача відсутня несплачена заборгованість по пенсійним виплатам перед позивачем, строк сплати якої вже настав.

Посилання ОСОБА_2 на те, що Постанова № 103 не може регулювати спірні правовідносини, оскільки не має зворотної дії у часі, не можуть братись судом до уваги з тих підстав, що за своєю правовою природою ця постанова не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в Ухвалі від 02.05.2018 по справі № 818/1076/18 (№ Пз/9901/32/18), та, на виконання ч. 4, 5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, має враховуватись іншими судами при застосуванні норм права, які регулюють спірні правовідносини.

Доводи позивача про те, що Постанова КМУ № 103 звужує зміст та обсяг його прав, що суперечить приписам ст. 22 Конституції України, на переконання суду, не ґрунтуються на встановлених судовим розглядом обставинах, оскільки перерахунок пенсії відповідачем здійснений, внаслідок цього перерахунку розмір пенсії збільшився, виплата збільшеної пенсії проводиться у визначеному порядку. В чому саме полягає звуження прав, про захист яких поданий позов, ОСОБА_2 не зазначив, доказів на підтвердження цих обставин суду не надав.

Щодо твердження позивача про відсутність у відповідача права ставити свій обов'язок щодо виплати перерахованої пенсії, у залежність від наявності коштів у державному бюджеті, суд зазначає, що у правовідносинах, які виникли між сторонами, у ГУ ПФУ в Сумській області відсутня заборгованість по пенсійним виплатам, строк сплати якої наступив та яка фактично не виплачена через відсутність коштів у державному бюджеті.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Проте, обґрунтовуючи свої позовні вимоги про стягнення з відповідача коштів в сумі 59482, 32 грн., ОСОБА_2 не надав суду достатніх достовірних доказів на підтвердження наявності вказаної суми заборгованості та ухилення відповідача від її сплати.

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги позивача в частині стягнення коштів є недоведеними, а тому задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Беручи до уваги те, що при поданні позовної заяви ОСОБА_2 згідно платіжного доручення №0.0.1065410272.1 від 20.06.2018 та №0.0.1074058758.1 від 02.07.2018 був сплачений судовий збір в розмірі 1409, 60 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області підлягає стягненню на користь позивача витрати на сплату судового збору в сумі 704, 80 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) із розрахунку 85% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) витрати на оплату судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

В повному обсязі рішення складено 22.10.2018.

Суддя С.В. Воловик