
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 816/934/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Любчич Л.В.
суддів: Спаскіна О.А. , Перцової Т.С.
за участю секретаря судового засідання Моісеєвої К.Ю.
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на рішення, суддя Г.В. Костенко, Полтавського окружного адміністративного суду від 10.05.2018 по справі № 816/934/18
за позовом Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта"
до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (далі – позивач, ОСОБА_3В.) звернулося до суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі – відповідач, Офіс великих платників податків), в якому просило суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення выд 21.12.2017 № НОМЕР_1 в частині застосування штрафних санкцій на суму 191249,90 грн.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 10.05.2018 задоволено адміністративний позов.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків від 21 грудня 2017 року №0013244106 в частині застосування штрафних санкцій на суму 191249,90.
Не погодившись з даним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач послався на п. 120-2.1 ст. 120-2 Податкового кодексу України (далі – ПК України) та зазначив, що акцизні накладні, інформацію щодо яких вказано в додатку до ОСОБА_1 перевірки, в ЕРАН зареєстровані з порушенням законодавчо встановлених строків, що підтверджується в системі СЕАРП квитанціями про отримання (№ 1-АН) та прийняття (№ 2-АН). Враховуючи вищезазначене, податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 21.12.2017 № НОМЕР_1 за затримку реєстрації акцизних накладних. Судом першої інстанції при прийнятті рішення порушено й норми процесуального права, при цьому послався на ст. 72, 90, 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Позивач подав до суду відзив, в якому просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача та представника відповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та відзиві на неї, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції були встановлені наступні обставини, які не оспорені сторонами.
ГДРІ відділу податкового супроводження підприємств нафтогазового комплексу управління податкового супроводження підприємств виробничої сфери Офісу великих платників податків, відповідно до статті 76 розділу ІІ та на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І ПК України, проведено камеральну перевірку даних щодо порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування да таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних (надалі - ЄРАН) ПАТ "Укртатнафта".
За наслідками проведеної камеральної перевірки ПАТ "Укртатнафта" відповідачем складено акт (надалі – акт перевірки) від 27.11.2017 №4231/28-10-41-06/00152307 (далі – ОСОБА_1).
На підставі вищезазначеного ОСОБА_1 перевірки 21.12.2017 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0013244106, яким застосовано штраф на загальну суму 286874,85 грн.
Позивач не погодився із зазначеним податковим повідомленням-рішенням в частині застосування штрафних санкцій на суму 191249,90 грн та оскаржив його до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з обгрунтованості позовних вимог.
Суд апеляційної інстанції з даним висновком суду погоджується, з огляду на наступне.
Предметом судового розгляду в даній справі є правомірність застосування штрафної санкції за порушення термінів реєстрації в ЄРАН акцизної накладної №2939 від 31.05.2016 та рахунку №2939 від 31.05.2016 коригування показників до акцизної накладної №2939 від 31.05.2016.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства урегульовано ПК України.
Згідно п. 231.1 статті 231 ПК України визначено, що платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального (п. 231.3 ст. 231 ПК України).
Пунктом 231.5. статті 231 ПК України передбачено, що при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (п. 231.6 ст. 231 ПК України).
Якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, яка реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних: особою, яка реалізує пальне, якщо передбачається збільшення обсягів реалізованого пального або якщо коригування показників у підсумку не змінює обсяг реалізованого пального; отримувачем пального, якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального, для чого особа, яка реалізує пальне, надсилає складений розрахунок коригування отримувачу пального. При цьому особа, що реалізує пальне, має право зменшити обсяг реалізованого пального за таким розрахунком коригування після його реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального.
Механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних визначено Порядком ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 114 (далі - Порядок № 114).
У відповідності до пункту 2 Порядку № 114 для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні / розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством. Акцизні накладні / розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня. Операційний день для реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.
Наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року № 218, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 березня 2016 року за № 405/28535, затверджено Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального (далі – Порядок).
Розділом ІІІ Порядку встановлено правила коригування акцизної накладної.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку коригуються лише показники акцизних накладних, складених та зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних відповідно до статті 231 розділу VI Кодексу.
З урахуванням наведених норм, колегія суддів прийшла до висновку про те, що складення та реєстрація акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою її складання, відбувається у разі реалізації пального особою, яка його реалізує. При цьому, законодавчо встановлена можливість виправлення помилок (крім даних щодо дати складання акцизної накладної), допущених у відповідних процесах шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Штрафна санкція - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
З огляду на викладене, визначальною умовою для застосування штрафних (фінансових) санкцій є вчинення порушення вимог податкового законодавства, що вчинено за наявності протиправних дій суб'єкта господарювання націлених на вчинення такого порушення.
З письмових доказів у справі слідує, що 31.05.2016 ПАТ "Укртатнафта" складено акцизну накладну №2939 стосовно продажу важких дистилятів (газойлів) в обсязі "1404802,00 кг" або "1686092,87 літрів".
В той же день, у зв’язку із виявленням помилки складено розрахунок №2939 від 31.05.2016 коригування показників акцизної накладної від 31.05.2016 №2939. Позивачем відкориговано обсяг показників реалізованого пального, а саме: важких дистилятів (газойлів) в обсязі "-1404802,00 кг" або "-1686092,87 літрів".
З огляду на зазначене, визначальним у спірних правовідносинах є те, чи мало місце зараховування коштів позивачу на оплату реалізованого товару або відбувалася його поставка, оскільки лише за таких обставин є підстави вважати, що позивач, зареєструвавши акцизну накладну 16.06.2016, порушив строки, передбачені пунктом 231.6 статті 231 ПК України.
В адміністративному позові, а також відзиві на апеляційну скаргу представник позивача зазначив, що акцизна накладна №2939 від 31.05.2016 складена помилково та факту реалізації товару (важких дистилятів (газойлів) в обсязі 1404802,00 кг або 1686092,87 літрів) не було. Вказаний товар було реалізовано ТОВ "Котлас" в підтвердження чого надано копії документів, а саме: рахунок-фактура №90392167 від 31.05.2015 та акт приймання-передачі нафтопродуктів до договору поставки нафтопродуктів №1473/2/2018 від 28.04.2016. За результатом господарської операції було складено акцизну накладну №22939 від 31.05.2016 стосовно продажу важких дистилятів (газойлів) в обсязі 1404802,00 кг або 1686092,87 літрів.
Під час розгляду справи відповідачем, на якого покладається обов’язок доказування, не надано доказів реалізації пального за результатом якого складено спірну акцизну накладну та розрахунок коригування до неї.
Враховуючи вищезазначене, акцизна накладна №2939 від 31.05.2016 за результатами її коригування не створює ніяких податкових наслідків.
Відсутність факту реалізації товару (важких дистилятів (газойлів), покладання на ПАТ "Укртатнафта" відповідальності за несвоєчасну реєстрацію акцизної накладної №2939 від 31.05.2016 та розрахунку №2939 від 31.05.2016 коригування показників акцизної накладної від 31.05.2016 №2939, суперечить пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України, в якому визначено, що платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для скасування податкового повідомлення-рішення в частині застосування до ПАТ "Укртатнафта" штрафної санкції у розмірі 191249,90 грн.
Посилання апелянта на те, що позивачем були порушені строки реєстрації акцизної накладної та розрахунку коригування до неї колегія суддів вважає такими, що не спростовують правомірних висновків суду першої інстанції враховуючи вищезазначене.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326, 327 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби залишити без задоволення .
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10 травня 2018 року по справі № 816/934/18 за позовом Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя ОСОБА_4Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повний текст постанови складено 26.10.2018