Постанова № 77416103, 17.10.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2018
Номер справи
820/3060/18
Номер документу
77416103
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/3060/18Харківський апеляційний адміністративний суд

колегія суддів у складі:

головуючого судді: Спаскіна О.А.

суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С.

за участю секретаря судового засідання Моісеєвої К.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.07.2018, (суддя Мельников Р.В., вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004) по справі № 820/3060/18

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради

третя особа Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

про визнання дій незаконними,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.07.2018р. в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради, третя особа: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, про визнання дій незаконними - відмовлено.

Позивач, не погодившись з даним рішення суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права.

В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.

Представник відповідача в письмовому відзиві на апеляційну скаргу зазначив, що рішення суду першої інстанції є правомірним та обґрунтованим і підстав для його скасування не вбачає.

Відповідно до ч.2 ст. 313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України не здійснювалось.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів та вимог апеляційних скарг відповідно до вимог ст.308 КАС України та керуючись ст.229 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи та вимоги апеляційних скарг, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради із заявою №1055 від 29.12.2017 року про призначення житлової субсидії, в якій, зокрема, вказано, що у разі, коли прийняття рішення щодо заяви потребує окремого рішення місцевих органів виконавчої лади/місцевого самоврядування або утворення ними комісії, заявник просить розглянути її заяву відповідними органами або утвореною ними комісією факт не проживання сина (а.с. 30).

Разом із заявою позивачем було подано декларацію про доходи і втрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії (а.с. 31).

Соціальним інспектором та начальником відділу держ. соц. інсп. за участю позивача 09.01.2018 року було складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.

За результатами розгляду заяви позивача №1055 від 29.12.2017 року на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім’ї рішенням комісії по вирішенню спірних питань щодо надання населенню державних соціальних допомог, субсидій та пільг при адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради від 10.01.2018 року №2 призначено житлову субсидію особам, які фактично проживають у житловому приміщенні (1 особа) згідно п.7 “Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 з 01.12.2017 до зміни обставин, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія витягу з протоколу №2 від 10.01.2018 року (а.с. 32).

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії рішення про призначення субсидії від 23.01.2018 року позивачу призначено житлову субсидію з грудня 2017 року по квітень 2018 року включно у розмірі 1017,09 грн. При цьому, як вбачається з вказаного рішення відповідачем розраховано суму плати за відповідні послуги із зазначенням розміру субсидії та розміру обов’язкового платежу (а.с. 33).

Листом КП “Харківські теплові мережі” від 14.03.2018 року №21 до відповідача було надано подання про несплату позивачем вартості фактично спожитої послуги теплопостачання та постачання гарячої води з урахуванням розміру призначеної субсидії.

З копії подання №87 від 12.03.2018 року вбачається, що КП “Харківські теплові мережі” при проведенні аналізу оплати за послуги з теплопостачання, виявлено факт того, що споживачу ОСОБА_1, за адресою: АДРЕСА_1 призначено субсидію для відшкодування витрат на послуги з теплопостачання за грудень 2017 – січень 2018 в сумі 1555,25 грн. Також вказано, що відповідно до даних довідки про нарахування та оплату за послуги з теплопостачання станом на 01.03.2018 виявлено, що споживач ОСОБА_2 не проводить оплату вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, що є порушенням п. 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848. У зв’язку з вказаною обставиною КП “Харківські теплові мережі” просило відповідача припинити надання раніше призначеної субсидії споживачу ОСОБА_1, до моменту подання ним документів, що підтверджують повне погашення вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії. Також вказано про наявність додатку, а саме довідки про нарахування та оплату за послуги теплопостачання.

Після отримання відповідачем вказаного подання КП “Харківські теплові мережі” позивачу припинено надання житлової субсидії, що також підтверджено наявною в матеріалах справи копією рішення про призначення субсидії від 19.03.2018 року, в якому вказано, що житлову субсидію, призначену з 01.01.2018 по 30.04.2018 відмінено з березня 2018 року з-за несплати обов’язкового платежу.

Про вказану обставину Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради було повідомлено позивача листом від 15.03.2018 року №02-26/2217, в якому, зокрема, вказано, що з 01.03.2018 року ОСОБА_2 припинено надання житлової субсидії, а також повідомлено, що для вирішення питання відновлення житлової субсидії необхідним є погашення заборгованості, яка виникла за період отримання субсидії, та звернутися до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради з паспортом та документом, що підтверджує погашення заборгованості.

Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що вони є безпідставними та необґрунтованими, оскільки відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Питання щодо надання субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (далі - Положення №848).

Дане положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, визначено Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням у відповідності до абз.1 п.3 Положення №848 здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). Тобто УПСЗ Слобідського району ХМР наділений повноваженнями щодо контролю за розподілом бюджетних коштів, спрямованих на виплату субсидій, в тому числі для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до положень п. 2 Положення № 848 право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Як визначено положенням п.4 Положення №848 субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.

Відповідно до п. 12 Положення №848 субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення.

Абзацами 1-4, 7, 8 пункту 13 Положення №848 передбачено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації, зокрема: заяву (106-2015-п) про призначення житлової субсидії та декларацію (106-2015-п) про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами, довідки про доходи; договір найму (оренди) житла (за наявності). Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням. Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру. Форми бланків заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2015 року № 106 “Про удосконалення порядку надання житлових субсидій” (додатки 1,2 до цієї постанови).

Відповідно до п. 13 Положення № 848 в редакції, що діяла на час спірних правовідносин, для нарахування субсидії можуть використовуватися відомості про доходи та розміри платежів у вигляді списків, довідок, даних на електронних носіях інформації, одержаних від ДФС, Пенсійного фонду України, центрів зайнятості, фондів соціального страхування, виконавчої служби, житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, організацій, що надають житлово-комунальні послуги та здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги за договорами з підприємствами (інформаційно-обчислювальні центри, розрахункові центри, центри нарахування плати за житлово-комунальні послуги тощо).

Згідно з п.14 Положення №848 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Також даним пунктом передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива).

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу.

Якщо протягом двох місяців з дати інформування про не призначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.

При цьому, як передбачено положеннями пункту 20 Положення №848 надання раніше призначеної субсидії припиняється: за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини.

Як свідчать матеріали справи, зокрема подання КП “Харківські теплові мережі” №87 від 12.03.2018 року № 3812, за адресою: АДРЕСА_2 станом на 01.03.2018 року не проводиться оплата вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, що є порушенням п.20 Положення №848.

При цьому, матеріали справи свідчать, що за позивачем рахується заборгованість та за період призначення житлової субсидії останньою сплата за спожиті комунальні послуги КП "Харківські теплові мережі" не проводилась, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією довідки про наявність заборгованості (а.с.43).

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач при прийняті спірного рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Доводи позивача стосовно порушення відповідачем її прав не знайшли свого підтвердження ні в ході судового розгляду справи судом першої інстанції, ні під час апеляційного провадження. Крім того, зазначені висновки спростовуються наявними в матеріалах справи доказами, зокрема, поданням КП “ Харківські теплові мережі” №87 від 12.03.2018 року про наявність станом на 01.03.2018 року у позивача не проведеної оплати вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії.

Твердження скаржника про не врахування відповідачем положень п.4 Положення №848 стосовно наявності у позивача різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів, а також на невірному тлумаченні норм матеріального права. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції. Крім того, позивачем до суду не надано доказів сплати, наявної у неї заборгованості, а також не повідомлено та не надано доказів наявності обставин, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо.

Щодо інших доводів апелянта, суд зазначає наступне.

Згідно з п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .

Однак, згідно з п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Керуючись ч. 4 ст. 241, ч. 2 ст. 243, ст.ст. 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 по справі № 820/3060/18 залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 по справі № 820/3060/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повний текст постанови складено та підписано 26.10.2018 р.