
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/3571/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Сіренко О.І.
суддів: Спаскіна О.А. , Жигилія С.П.
за участю секретаря судового засідання: Моісеєвої К.Ю.
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.06.2018, суддя Бабаєв А.І., вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004, повний текст складено 19.06.18 по справі № 820/3571/18
за позовом ОСОБА_1
до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити певні дії та стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
07 травня 2018 року, ОСОБА_1 ( далі – позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області ( далі – відповідач) , в якому, з підстав наявності бездіяльності, просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл.Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), яка полягає у нездійсненні ОСОБА_3 Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області згідно статті 21 Конституції України, частини третьої статті 22 Конституції України, частини 1 та частини 2 статті 24 Конституції України, пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України, частини першої статті 1173 Цивільного кодексу України та на підставі частини 18 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (з подальшими змінами та доповненнями) і постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” перерахунку пенсії підполковнику ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, з 01 березня 2018 року з грошового забезпечення військовослужбовців, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, з урахуванням не тільки відповідного окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років, а й з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме: з грошового забезпечення для перерахунку пенсії підполковнику ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1 у сумі 40501 грн. 87 коп., яке складає : посадовий оклад - 8180 грн. 00 коп.; оклад за військовим званням - 1410 грн. 00 коп.; надбавка за вислугу років 45 % - 4315 грн. 50 коп.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 % посадового окладу) розрахунок: 8180 грн. 00 коп /100 х 15 = 1227 грн. 00 коп.; доплата за науковий ступінь кандидата наук (5% посадового окладу) розрахунок 8180 грн. 00 коп /100 х 5 = 409 грн. 00 коп.; надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу (100% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) розрахунок: 8180,00 + 1410,00 + 4315,00 = 13905 грн. 50 коп.; премія (79,5 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) розрахунок: 8180 грн. 00 коп + 1410 грн. 00 коп. + 4315 грн. 50 коп. =13905 грн. 50 коп. /100 х 79.5 = 11054 грн. 87 коп.; всього: (розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) - 40501 грн. 87 коп.;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл.Свободи, 5, Держпром, 3 підїзд, 2 поверх, м. Харків. 61022, код ЄДРПОУ 14099344), яка полягає у нездійсненні ОСОБА_3 Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області згідно статті 21 Конституції України, частини третьої статті 22 Конституції України, частини 1 та частини 2 статті 24 Конституції України, пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України, частини першої статті 1173 Цивільного кодексу України та на підставі частини 18 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (з подальшими змінами та доповненнями) і постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” виплати пенсії підполковнику ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, з 01 березня 2018 року після її перерахування у сумі 23896 грн. 10 коп.
- зобов'язати відповідача ОСОБА_4 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл.Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) здійснити перерахунок та виплату пенсії підполковнику ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, з 01 березня 2018 року згідно статті 21 Конституції України, частини третьої статті 22 Конституції України, частини 1 та частини 2 статті 24 Конституції України, пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України, частини першої статті 1173 Цивільного кодексу України та на підставі частини 18 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (з подальшими змінами та доповненнями), і постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” з грошового забезпечення військовослужбовців, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, з урахуванням не тільки відповідного окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років, а й з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме:
- зобов'язати відповідача ОСОБА_4 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 підїзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), здійснити з 01 березня 2018 року перерахунок та виплату пенсії підполковнику ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, у сумі 23896 грн. 10 коп. з грошового забезпечення для перерахунку пенсії підполковнику ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1 у сумі 40501 грн. 87 коп., яке складає: посадовий оклад - 8180 грн. 00 коп.; оклад за військовим званням - 1410 грн. 00 коп.; надбавка за вислугу років 45 % - 4315 грн. 50 коп.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 % посадового окладу) розрахунок: 8180 грн 00 коп /100 х 15 = 1227 грн. 00 коп.; доплата за науковий ступінь кандидата наук (5% посадового окладу) розрахунок 8180 грн. 00 коп. /100 х 5 = 409 грн. 00 коп.; надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу (100% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) розрахунок: 8180,00 + 1410,00 + 4315,00 = 13905 грн. 50 коп.; премія (79,5 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) розрахунок: 8180 грн. 00 коп. + 1410 грн. 00 коп. + 4315 грн. 50 коп. =13905 грн. 50 коп. /100 х 79,5 = 11054 грн. 87 коп.; всього: (розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) - 40501 грн. 87 коп.;
- стягнути з ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл.Свободи, 5, Держпром, 3 підїзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), на користь підполковника ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1 недоплачену за березень 2018 року, квітень 2018 року та травень 2018 року пенсію у загальній сумі 52162 грн. 44 коп.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (61001, м. Харків, провулок Аптекарський, 9, корпус 1, кв., 70) до ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан ОСОБА_5, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх) про визнання протиправною бездіяльність, зобов’язання вчинити певні дії та стягнення заборгованості – відмовлено.
Позивач, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просила суд апеляційної інстанції рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що ОСОБА_3 Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року протиправно не враховано позивачу складові грошового забезпечення зазначені у постанові Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року в адміністративній справі № 2а-9628/08/2070.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та представника відповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач є підполковником СБУ в запасі, проходив кадрову військову службу в Службі безпеки України з 01 вересня 1987 року по 10 жовтня 2006 року.
Відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” позивачу була призначена пенсія у розмірі 59 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач, не погоджуючись із складовими грошового забезпечення включеними у довідку № 70/21-4-98 від 30.04.2008 року, скасованої постановою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 18.05.2011 року у справі 2а-2052/11/2035, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду та просив зокрема зобов’язати УСБУ в Харківській області надати нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2008 року.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 31.05.2013 року по справі №2а-9628/08/2070 адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України в Харківської області, УСБУ в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Зобов’язано УСБУ в Харківській області надати ОСОБА_3 управлінню Пенсійного фонду України в Харківської області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2008 року, зазначивши у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2008 року відомості про посадовий оклад 1650 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням 130 грн.; надбавка за вислугу років (35 відсотків) 623 грн.; набавка за службу в умовах режимних обмежень (15 відсотків) 247,50 грн.; доплата за науковий ступінь кандидата наук (15 відсотків) 247,50 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років 2403,00 грн.; надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади (31,5 відсотків від посадового окладу) 519,75 грн.; премія (79,5 відсотків від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) 1910,38 грн.; усього 7731,13 грн.
Також, судом встановлено, що Управлінням Служби безпеки України в Харківській області на виконання постанови Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року в адміністративній справі № 2а-9628/08/2070 замість довідки № 70/21-4-98 від 30.04.2008 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 року направило до ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 року.
Як вбачається з довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 року на виконання постанови Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року в адміністративній справі № 2а-9628/08/2070 Управлінням Служби безпеки України в Харківській області зазначені відомості про посадовий оклад 1650 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням 130 грн.; надбавку за вислугу років (35 відсотків) 623 грн.; надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15 відсотків) 247,50 грн.; доплату за науковий ступінь кандидата наук (15 відсотків) 247,50 грн.; надбавку за виконання особливо важливих завдань (100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років 2403,00 грн.; надбавку за інформаційно-аналітічне забезпечення органів державної влади (31,5 відсотків посадового окладу) 519,75 грн.; премія (79,5 відсотків від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років 1910,38 грн.; усього 7731,13 грн.
ОСОБА_3 Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області відповідно до зазначеної довідки з 01 січня 2008 року позивачу було здійснено перерахунок. Розмір пенсії у розрахунку 59 відсотків грошового забезпечення у сумі 7731 гривень 13 копійок складав 4561,37 грн.
Також, судом встановлено, що в подальшому Управління Служби безпеки України в Харківській області направило ОСОБА_3 Управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 № 1123 від 12 квітня 2018 року, в якій згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” зазначені наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 8180 грн 00 коп., оклад за військовим званням -1410 грн. 00 коп., надбавка за вислугу років 45 % - 4315 грн. 50 коп.
ОСОБА_3 Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №1123 від 12.04.2018 року наданої управлінням Служби безпеки України по Харківській області позивачу було зроблено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року. Після перерахунку пенсії, її розмір склав 6508 грн. 62 коп.
Позивач, не погоджуючись з вищевказаними діями відповідача, звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з правомірності дій відповідача у спірних відносинах щодо перерахунку пенсії, відповідач здійснював перерахунок пенсії позивача виключно на підставі складових грошового забезпечення зазначених у довідці про грошове забезпечення наданої Управлінням Служби безпеки України по Харківській області, а тому позовні вимоги є безпідставні та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких іних осіб", призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.
Так, згідно із п.п. 1, 2, 3 Порядку від 13.02.2008 року №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З аналізу наведених норм вбачається, що цим Порядком встановлена наступна послідовність дій: Міноборони повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій; Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; ОСОБА_4 управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
Отже, без повідомлення Пенсійним фондом України та отримання відповідної довідки відсутні у відповідачів підстави та повноваження для самостійної видачі відповідних документів та проведення перерахунку пенсії.
Водночас, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у них.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання Порядку №45 ОСОБА_4 Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №1123 від 12.04.2018 року наданої управлінням Служби безпеки України по Харківській області позивачу було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року з урахуванням складових вказаних у даній довідці.
Тобто, відповідач при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року керувався Порядком № 45 та довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №1123 від 12.04.2018 року наданої управлінням Служби безпеки України по Харківській області.
Колегія суддів зазначає, що відповідачем не допущено звуження прав позивача, оскільки розмір пенсії до перерахунку з 01.01.2018 року складав 4561,37 грн., а після перерахунку склав - 6508,62 грн.
Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 03.04.2018 року по справі № 592/11328/17.
Таким чином, виходячи з системного аналізу колегія суддів дійшла висновку про відмову в задоволенні позовних вимог у зв»язку з тим, що відповідача не наділено повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснює її нарахування на виключно на підставі наданої управлінням Служби безпеки України по Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення.
Доводів апеляційної скарги позивача про те, що з 01 січня 2008 року позивач на підставі постанови Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року у справі № 2а - 9628/08/2070 має право на врахування при обчисленні та перерахунку його пенсії складових грошового забезпечення зазначених у даній постанові, колегія суддів зазначає наступне.
З постанови Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року по справі №2а-9628/08/2070, вбачається, що позивач просив суд зобов’язати Управління Служби безпеки України в Харківській області надати ГУ ПФУ в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 року з зазначенням інших сум грошового забезпечення ніж ті, що були надані попередньо на підставі якої головне управління було зобов'язано провести перерахунок пенсії з 01.01.2008 року.
Тобто, позивач не погоджуючись із зазначеними складовими грошового забезпечення в довідці Управління Служби безпеки України в Харківській області, звертався до суду з відповідним позовом.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року по справі №2а-9628/08/2070 перерахунок пенсії позивачу не призначався, а лише визначено складові грошового забезпечення, які мають бути включенні до довідки Управління Служби безпеки України в Харківській області.
Крім того, колегія суддів зазначає, що Управління Служби безпеки України в Харківській області виконало постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року в адміністративній справі № 2а-9628/08/2070 та направило до ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 року, з зазначеними у постанові суду складовими грошового забезпечення.
ОСОБА_3 Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 наданої управлінням Служби безпеки України по Харківській області позивачу було зроблено перерахунок з 01 січня 2008 року. Підставою для перерахунку пенсії позивачу з 01.03.2018 року стала довідка № 1123 від 12.04.2018 року виданої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб ".
Відповідно до ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб ", перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” .
Згідно з ч. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб " у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб ", перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.
Враховуючи встановлене, колегія суддів, зазначає, що ОСОБА_3 Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області здійснено перерахунок пенсії позивача виключно на підставі складових грошового забезпечення зазначених у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії наданої Управлінням Служби безпеки України по Харківській області.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію прав та основоположних свобод (далі - Конвеція) та практику Європейського суду з прав людини (далі - Суд) як джерело права.
Суд при вирішенні даної справи по суті бере до уваги практику Європейського суду з прав людини.
Так, Європейський суд з прав людини в своїй ухвалі від 03.06.2014 року за заявою ОСОБА_6 проти України №43331/12 зазначив, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому (див. рішення у справах “Аррас та інші проти Італії” (Arras and Others v. Italy), заява № 17972/07, п. 42, від 14 лютого 2012 року, та “Сухобоков проти Росії” (Sukhobokov v. Russia), заява № 75470/01, п. 26, від 13 квітня 2006 року). У цій справі національні суди розглянули скаргу заявниці щодо зменшення розміру її пенсії та дійшли висновку, що сума пенсійних виплат була зменшена після внесення змін до відповідних законодавчих актів. Щодо частин скарг заявниці стосовно невиконання рішення суду від 19 січня 2010 року після внесення у 2011 році змін до законодавства, Суд констатує, що подальша дія вищезазначеного судового рішення закінчилася, коли у законодавство, яке регулювало пенсійні виплати заявниці, було внесено зміни. Відповідно, обов’язок Уряду забезпечити виконання рішення закінчився щонайпізніше 1 листопада 2011 року, коли змінене законодавство було застосовано до пенсії заявниці. Протягом зазначеного періоду заявниця отримувала пенсію згідно з рішенням суду від 19 січня 2010 року, і таким чином для скарги немає підстав.
Аналізуючи викладені вище норми, колегія суддів дійшла до висновку про те, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року у справі № 2а - 9628/08/2070 не може бути гарантією проти змін законодавства, що регулює грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
Також, Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі “Ейрі проти Ірландії” констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового.
Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі “Кйартан Асмундсон проти Ісландії” від 12 жовтня 2004 року.
В рішенні від 03 червня 2014 року (Заява N 43331/12, справа "ОСОБА_6 проти України") Суд зауважив на змінюваності законодавства про соціальне забезпечення, а також наголосив на тому, що положення статті 1 Першого протоколу до Конвенції не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, запроваджувати чи ні будь-які форми системи соціального забезпечення… та не гарантує як таке право на будь-які соціальні виплати у певному розмірі.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає безпідставними посилання позивача на складові грошового забезпечення визначені у постанові Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року у справі № 2а - 9628/08/2070.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Законом, а відтак, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 316, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 по справі № 820/3571/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя ОСОБА_7Судді ОСОБА_8 ОСОБА_5 Повний текст постанови складено 26.10.2018.